[112L] Pierwsze akwarium - rysiu

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

[112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 4 sierpnia 16, 05:47

Witam wszystkich! Z pomocą informacji pozbieranych na forum oraz cennymi radami kolegi Dhuz, udało mi się postawić taki oto zbiornik, który pokrótce tutaj zaprezentuję.

* Akwarium 80x35x40h - 112L
* Oświetlenie 4 listwy LED każda po 70cm - 2x6500K, 1x3200K, 1xPlant (włączone są tylko 2x6500K, co daje około 20lm/L)
* Filtracja AquaNova NCF-800 (gąbka gruba, bioballe, ceramika, gąbka drobna)
* Ogrzewanie 100W (26°C)
* Podłoże JBL AquaBasis+ 2cm, na to żwir rzeczny 2-4mm (z przodu 4cm, z tyłu jakieś 8-9cm)

Parametry:
pH - 7
KH - 3°d
GH - 6°d
NO2 - niewykrywalne
Dziś (04.08) powinien dojechać test PO4 i NO3.

Fauna:
* Razbora espei (Trigonostigma Espei) x 15
* Prętnik Karłowaty (Colisa Lalia) 1+2

Flora:
* Java Moss
* Bacopa Caroliniana
* Hygrophila Salicifolia
* Heteranthera Zosterifolia
* Rotala Macrandra Green
* Kryptokoryna Lutea
* Ceratophyllum demersum

Nawożenie - brak, w planach bimbrownia CO2

Na dniach mają dojechać kolejne rośliny, więc będę aktualizował prezentację na bieżąco.
Nie ukrywam, że liczę na kolejne rady i sugestie :)

Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Dhuz » 4 sierpnia 16, 06:48

Tego, co masz, nie musisz gazować CO2. To nie jest recepta na wszystko i jeśli nie chcesz iść w HT (co przy rybach niezbyt lubiących mocne światło bym odradzał), to będzie ono jak kula u nogi. Wpierw zainwestowałbym w aranż - jakiś niewielki kawałek, lub dwa, drewna na środek, by urozmaicić monotonię żwirkowego pola i będzie ok Tył prezentuje się zacnie ;)

Mierz dziennie azotyny z maniakalną bezwzględnością, bo zbiornik miał bardzo mało czasu na dojrzenie, a został już zarybiony - szkoda, że nie ma testu na NH3/4+, bo ciężko określić w jakiej fazie dojrzewania konkretnie znajduje się akwarium i pośpiech z wpuszczeniem obsady może się odbić czkawką. Brak mierzalnych azotynów wcale nie musi znaczyć, że dojrzało, tak tylko nadmienię, bo widzę w ostatnim temacie zapomniałem upominać, że zdrowe minimum na dojrzewanie to 3 tygodnie.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: barttsw » 4 sierpnia 16, 07:06

rysiu, czy ty wiesz co to cykl azotowy?
wpuszczasz ryby po 11 dniach i jestes caly szczesliwy bo masz ryby, tu jestes w duzym błedzie bo za chwile bedzie pomocy ryby mi zdychaja itd

jak masz napisac ze ryby sie maja dobrze to odpusc sobie i przeczytaj moj podpis

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 4 sierpnia 16, 08:08

Być może z wpuszczeniem ryb rzeczywiście się pośpieszyłem, jednak startowałem z częścią wody z działającego akwarium i jakiś dodatkiem z Sery (bakterie w kapsułce), więc skoro NO2 jest od kilku dni niewykrywalne, to jest to wg mnie znak, że wszystko idzie dobrze.

barttsw pisze:rysiu, czy ty wiesz co to cykl azotowy?
wpuszczasz ryby po 11 dniach i jestes caly szczesliwy bo masz ryby, tu jestes w duzym błedzie bo za chwile bedzie pomocy ryby mi zdychaja itd

jak masz napisac ze ryby sie maja dobrze to odpusc sobie i przeczytaj moj podpis


A wyobraź sobie, że wiem, możliwe nawet, że wiem to lepiej niż Ty kolego, bo tłukli mi to do głowy przez 5 lat. Stąd też wiem, że nie rozpocznie się on, dopóki nie będzie produktów przemiany materii, które go zapoczątkują, a powiedz mi skąd tam się mają wziąć bez ryb? Przepraszam za ton wypowiedzi, ale skoro ty do mnie tak kolego to ja do Ciebie tak samo.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Dhuz » 4 sierpnia 16, 08:12

rysiu pisze:powiedz mi skąd tam się mają wziąć bez ryb?
Rośliny, korzeń, mikrofauna zbiornika ogólnie rzecz biorąc liczą się jako materia biologiczna, która 'pracuje' - rośliny rosną, ale obumierają im też liście. Dojrzewanie akwarium bez ryb jest stosowane od lat i wcale nie potrzeba 'ryb-starterów' by cokolwiek zapoczątkować.

W wodzie bakterii jest mało do przenosin, a specyfikom 'bakterie instant' należy się solidna dawka sceptycyzmu, prędzej liczyłbym, że te rośliny coś ze sobą przywlokły, o ile nie były wypłukane w nadmanganianie potasu, soli, czy chlorowanej wodzie.

Zobaczymy jak się ułożą parametry, jeśli to, co jest, przerobi amoniak to spoko. Obsada nie jest mocno brudząca, więc może Ci się to udać.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: barttsw » 4 sierpnia 16, 08:21

rysiu pisze:A wyobraź sobie, że wiem, możliwe nawet, że wiem to lepiej niż Ty kolego, bo tłukli mi to do głowy przez 5 lat. Stąd też wiem, że nie rozpocznie się on, dopóki nie będzie produktów przemiany materii, które go zapoczątkują, a powiedz mi skąd tam się mają wziąć bez ryb? Przepraszam za ton wypowiedzi, ale skoro ty do mnie tak kolego to ja do Ciebie tak samo.

kolego oburzenie no coz mnie juz to nie dziwi jak prawda w oczy kole
a cykl azotowy zapraszam do lektury http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php? tu jest wszystko wyjasnione nie bede sie produkował p=289913#289913
rysiu pisze:Być może z wpuszczeniem ryb rzeczywiście się pośpieszyłem, jednak startowałem z częścią wody z działającego akwarium i jakiś dodatkiem z Sery (bakterie w kapsułce), więc skoro NO2 jest od kilku dni niewykrywalne, to jest to wg mnie znak, że wszystko idzie dobrze.

a jaki jest poziom NH3/4

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Marcinus71 » 4 sierpnia 16, 11:08

rysiu, NO2 teraz jest zerowe ale czy wczesniej było wieksze tzn uroslo a potem zmalalo do zera? Bo wiesz zerowe wcale nie znaczy ze akwarium dojrzalo rownie dobrze cykl mogl sie jeszcze nie zaczac i masz amoniak. Moje do ktorego dalem wode z drugiego dojrzalego ale nowy filtr z wkladami nowymi dojrzewalo pełne 3 tyg - oczywiście dodalem też te niby bakterie startowe dla swietego spokoju :)

Tak więc mialbym spore obawy co do dojrzałości po 11 dniach dlatego tak jak Dhuz pisze badaj codziennie NO2 i koniecznie sprawdź NH3/4 i jesli beda utrzymywać się zerowe a NO3 bedzie w sensownych wartościach to dopiero będzie mozna spokojnie odetchnąć :)

Co do razbor to bym proponowal jeszcze trochę ph obniżyć przez dodawanie torfianki z wody z RO bo domyślam się po parametrach ze masz RO. Wtedy też woda będzie lekko herbaciana co spowoduje ze razbory będą odczuwaly oswietlenie jako slabsze. Nie trzeva robic im zaraz BW ale takie miłe gesty byłyby dla nich wskazane :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: barttsw » 4 sierpnia 16, 11:17

Marcin własnie nie ma Ro w Jastrzębiu Zdrój leci taka woda w kranie a nawet 25 ppm co daje jakies 1.4 GH

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Marcinus71 » 4 sierpnia 16, 11:41

barttsw pisze:Marcin własnie nie ma Ro w Jastrzębiu Zdrój leci taka woda w kranie a nawet 25 ppm co daje jakies 1.4 GH


No to taką przez torf mozna śmiało puszczać to jakby prawie z RO pod względem twardości ...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: barttsw » 4 sierpnia 16, 11:55

zobacz sam na twardosci w Jastrzębiu tez bym chciał taką wode :D

Awatar użytkownika
Nem
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 8 lipca 16, 16:49

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: Nem » 4 sierpnia 16, 12:51

Dobry baniak, dorzuc jeszcze jakieś na przód

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 4 sierpnia 16, 13:40

Rzeczywiście, w Jastrzębiu taka woda z kranu leci, w dodatku nie jest chlorowana, tylko ozonowana z tego co wiem. RO mam zamontowane, więc nie ma problemu z dostępem do dobrej jakości wody. Wrzuciłem do wody kilka szyszek olchy, więc powoli powinienem zejść z pH niżej. Podmiany robię na wodzie z osmozy. Parametry kontroluję stale, na razie bez zmian. Najbliższa podmiana w sobotę, planuje 30l.

Kolego barttsw, to nie oburzenie, ale można to napisać w inny sposób, zobacz na posty Dhuz. Napisał to samo co Ty, ale to do mnie dociera, bo napisał jak kolega, a nie pryncypał, karcący niesfornego ucznia. Pozdrowienia dla Ciebie.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: barttsw » 4 sierpnia 16, 13:43

rysiu, zeby zejsc przy pomocy szyszek to trzeba wywar z nich zrobic inaczej ci nie zejda a najlepiej torfianke ile masz tam w ogole tych szyszek ?
rysiu pisze:Kolego barttsw, to nie pretensje, ale można to napisać w inny sposób, zobacz na posty Dhuz. Napisał to samo co Ty, ale to do mnie dociera, bo napisał jak kolega, a nie pryncypał, karcący niesfornego ucznia. Pozdrowienia dla Ciebie.

Mateusz nie pokazuje swojego pazurka :D a nawert mnie powstrzymuje :P
niestety mam ciety jezyk na zle warunki ryb jesli cie urazilem to trudno :D
Ostatnio zmieniony 7 sierpnia 16, 18:59 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

rysiu
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 12 lipca 16, 09:23
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: rysiu » 4 sierpnia 16, 14:04

barttsw pisze:Mateusz nie pokazuje swojego pazurka :D a nawert mnie powstrzymuje :P
niestety mam ciety jezyk na zle warunki ryb jesli cie urazilem to trudno :D


Nie uraziłeś, raczej nazwał bym to poirytowaniem, ale intencje masz na pewno kolego dobre, więc cała krytykę biorę na klatę jak to się mówi :) na pewno nie było to nic dobrego wpuścić ryby tak wcześnie, ale kontroluję parametry i mam nadzieję, nic złego nie nastąpi.

Dotarły do mnie kolejne rośliny, więc na przodzie pojawiła się strzałka skrzydlasta, która mam nadzieję z czasem zapełni pustkę po prawej stronie z przodu

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112L] Pierwsze akwarium - rysiu

Postautor: barttsw » 4 sierpnia 16, 14:06

kontroluj NH3/4 bo napewno wyskoczy
czym wiecej roslin tym lepiej
rysiu pisze:na pewno nie było to nic dobrego wpuścić ryby tak wcześnie
i tu jest plus ze zrozumiałeś

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości