[240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

[240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: ArturAzja » 19 lipca 16, 15:47

Akwarium - 240l proste
Oświetlenie - 2x30W (zwykła pokrywa 120x40)
Filtracja - Eheim BioPower 240 (wewnętrzny) + Eheim Classic 250 (zewnętrzny) z dodatkowymi wkładami (Eheim Media Set) i prefiltrem z dwoma wkładami.
Ogrzewania uwaga - brak. Temperatura wody zimą 19-20*C, latem (tak jak teraz) do 24*C.
Woda średnio twarda.
Podłoże - drobny piasek do piaskownicy ZEW z OBI.
Flora - krynia rzemieniolistna (zostawiłem już tylko jeden mały (ok. 30cm) egzemplarz bo zbyt mocno dominowała kompozycję. Na 99% w tym miesiącu poleci do zbiornika ojca z dużymi pielęgnicami. Na próbę dałem mu krynię +/- 90cm z dwoma młodymi cebulkami i rośnie jak na drożdżach, pielęgnice dotychczas gryzły wszystko (kryptokoryny, anubiasy) a kryni nie tykają nawet przypadkiem.
Młoda Zwartka aponogetonolistna(rośnie bardzo szybko, czekam aż się w końcu położy na tafli. Podobno wielkopłetwy lubią jej ,,obecność").
Dużo mchu jawajskiego.
Dwa anubiasy.
Pare kamieni i korzeń (mech całkowicie go zasłania).
+ Rotala sp vietnam w prawej części baniaka. Zasłania osprzęt.
Od dzisiaj (19.07.16) wpadł też mały rarytasik - Mech PHOENIX MOSS (F. fontanus). Tu zdjęcie z aukcji(niestety nie zrobię tak ładnego zdjęcia srajfonem) Obrazek
Teraz gwiazdy programu:
- Krewetki amano coś koło 10 osobników. Naprawdę nie wiem ile tego jest. Najpierw kupiłem 8, potem dokupiłem coś koło 5, ale widziałem je z jajkami pod ogonkiem. Z tego co wiem do rozrodu potrzebują słonej wody.
- Kirysek pstry 12x
- ampularia żółta 5x + 1x brązowa.
- Danio pręgowane 12x
- Wielkopłetw Wspaniały. Jedna dorosła parka, (odbyły już tarło, niestety ze względu na brak roślin pływających gniazdo zostało wręcz zmiażdżone nadpływającymi pyszczkami danio pręgowanych https://www.youtube.com/watch?v=WWU7ZYpTNY8) + 4szt młodych 1-2cm wielkopłetwów. Na początku kupiłem tylko 2szt bo tyle mam zamiar trzymać (1+3) jednak wziąłem 4szt by później wybrać dwie samiczki które zostają.
Raz że nie potrafię jeszcze rozpoznać ich płci, dwa, chcę wybrać najłagodniejsze z nich.
Po podrośnięciu 2szt wielkopłetwów bez problemu pozbędę się wrzucając je bestialsko do akwarium w zoologu.

Ot co tyle, zdjęcia wrzucę jak będę zadowolony z aranżacji.
W domyśle ma być tak:
lewy bok - mech jawajski usytuowany na korzeniu i kamieniach ,,rzecznych" - na dzień dzisiejszy - 100% efektu.
środkowa lewa ,,burta" - anubias. Pójdzie od mchu/kamieni aż do czarnych kamieni płaskich na środku. 50% efektu. Anubias rośnie ospale.
środek właściwy - dwa czarne kamienie płaskie na których usytuowałem 2x kokosy z phoenix moss. - 20% efektu.
Za mchem feniksa i kamolami rośnie sobie kryptokoryna. Ot co ma 30cm. Ma się ułożyć nad mech jawajski po lewej stronie baniaka. 35% efektu.
prawa strona - rośnie tam Rotala sp vietnam. Ma objąć prawy róg akwarium. Skracana jest każdorazowo gdy kładzie się na tafli wody. 75% efektu.

W planach nie obejmuję kryni rzemieniolistnej i paru gałązek nurzańca bo za chwilę będą wywalane.

W planach jeszcze jakiś trawnik ale nie wiem czy z kiryskami to dobry pomysł? Nie będzie problemu z pobieraniem pokarmu?

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: ArturAzja » 22 lipca 16, 18:55

Coś nikt nie odpowiedział na pytanie... Może teraz się uda ;)
Mam dylemat. Zastanawiam się nad trawnikiem w akwa... Czytałem że phoenix moss może za takowy posłużyć. Czy może lepiej jakiś stricte gatunek ,,trawnikowy"?
Kolejna sprawa - czy kiryski pstre nie będą rozczarowane jak zablokuję im dostęp do piachu? Czy w ,,trawniku" nie będzie zbierał się syf i jak wygląda sprawa jego czyszczenia?
Za odpowiedź z góry dzięki :)

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: boro100 » 22 lipca 16, 19:34

W trawniku bedzie zbieral sie syf. Ja z mchow i eleocharisa zbieralem go odsysajac wezykiem, ale metoda prob i bledow sam zobaczysz jaka metoda jest najefektywniejsza.
Kiryski nie dosc ze beda smunte, to jeszcze zabierzesz im mozliwosc czyszczenia sobie skrzel piaskiem, takze chociazby jakas plaze bym zostawil.
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: ArturAzja » 22 lipca 16, 19:45

Chodzi o to że sam nie jestem do tego trawnika przekonany... Teraz jasny piach robi ładny kontrast do czarnego tła i zielonych roślin. Ale często widuję baniak z trawnikiem i ładnie się prezentuje. Tyle że tam jest to akwarium o wystroju sawanny :D

Awatar użytkownika
boro100
Fish Master
Fish Master
Posty: 1139
Rejestracja: 20 października 09, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: boro100 » 22 lipca 16, 19:51

Dla kiryskow najzdrowszy jest piach ;-)
Pozdrawiam Kuba
Obrazek

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: ArturAzja » 31 lipca 16, 10:31

Na spokojnie przemyślałem kwestię trawnika - nie będzie.

Teraz inna kwestia.
Aktualnie do filtracji służą mi Eheim BioPower 240 + Eheim Classic 2213 (250).
Nie mam do filtracji jakichkolwiek zastrzeżeń, syf zbiera, wodę czyści, rybki raduje.

Ale mojej logiki nie kupuje.
Oba te filtry pobierają tyle samo prądu - 8W co daje razem 16W.
Tak sobie myślałem czy nie kupić drugiego kubła który ma znacznie większą pojemność, a przy tym zajmuje mniej miejsca w środku zbiornika. No i kwestia czyszczenia wody w akwa jak i samego filtra.
Myślałem nad kupnem drugiego Eheima 2213 albo AQUAEL MidiKani 800 który też pobiera 8W przy czym jest nieco tańszy. Czy może wtedy przesadzę z filtracją o ile w ogóle takie coś istnieje :D
Jedyne czym się martwię to jak ustawiłbym ,,dysze" by nie powodowały pralki. Kiryski i danio byłyby w siódmym niebie, ale za to wielkopłetwy...

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: Marcinus71 » 31 lipca 16, 11:41

Z filtracja nie przesadzisz ponadto nadfiltracja jest wskazana ja sam jestem zwolennikiem takowej choc samo pojecie nadfiltracja jest dość malo sensowne bo odnosi sie do filtracji wiekszej niz zalecana przez producenta filtra a oni zawyzaja te swoje parametry wiec tym sie wcale nie przejmuj. Zeby nie bylo pralki daj jeden filtr przez deszczownie a dodatkowo mozna w deszczowni rozwiercic otwory ns wieksze czy nawet nowe nawiercic i woda ładnie sibie wypływa rownomernie. Mowie o deszczowni umieszczonej pod woda.

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: ArturAzja » 31 lipca 16, 11:54

Aktualnie oba filtry hulają na dołączonych do nich deszczownicach.
Obie są pod wodą ale skierowane ku górze przez co woda tworzy coś w rodzaju ,,grzybka".
O rozwierceniu rzeczywiście zapomniałem, a spowoduje osłabienie prądu. Dzięki ;)
Chyba sobie więc kupię drugi kubeł, ale muszę jeszcze się zdecydować jaki...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: barttsw » 31 lipca 16, 12:03

ja tylko powiem jedno filracji nigdy nie jest za duzo ja jestem zwolennikiem bardzo duzej filtracji i tu nie chodzi o przeplyw a o media

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: Marcinus71 » 31 lipca 16, 12:24

ArturAzja pisze:Chyba sobie więc kupię drugi kubeł, ale muszę jeszcze się zdecydować jaki...

Jak masz możliwość finansowa to eheim zcserii 4 bo 3 już chyba nie dostaniesz. Sam mam 2073 w 112 i polece kazdemu. W następnej kolejnosci JBL bym polecil pozniej ti już kwestia unimaxa aquaela itp... ze o hw nie wspomnę. Ja bym takie i w takiej kolejności rozpatrywal ale to tylko moje prywatne zdanie :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: barttsw » 31 lipca 16, 12:26

nie tylko twoje Marcin :P

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: ArturAzja » 31 lipca 16, 14:17

Eheim 2073 spoko, ale pobiera 16W. Ja szukam czegoś do zastapienia BioPower 240 który żre 8W. Szukam więc filtra zewnętrznego który zje maks. 10W.
A co myślicie o Fluval'u?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: barttsw » 31 lipca 16, 14:31

fluval za malo mediów

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: ArturAzja » 31 lipca 16, 14:39

Eheim miał ich na 1/3 kubła... :D
Ale dokupiłem do Eheima Media Set i został mi około litr ,,Eheim Substrat Pro", mam też węgiel aktywny (nie wiem czy stosować ciągle czy nie, co akwarysta to inna opinia) oraz ,,coarse filter" i ,,fine filter". Tyle że te ostatnie są na miarę do eheima więc gdybym kupił drugiego 2213 pasowałoby jak ulał...

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] Azja z wielkopłetwami w roli głównej.

Postautor: ArturAzja » 31 lipca 16, 15:34

AQUAEL MIDI-KANI 800 - 8watt, do 250zł.
Eheim Classic 2213 - 8watt, od 250zł.
JBL CRISTALPROFI E701 - 9watt do 300zł (musiałby mnie czymś przekonać)


Które z tych trzech?
Ja to widzę tak:
3. Miejsce -> JBL - najdroższy, żre najwięcej prądu, nie wiem czym przewyższa konkurencję.
2. Miejsce -> Eheim - tańszy od JBL, droższy od Aquaela. W cenie do 300zł wersja bez zaworów.
1. Miejsce -> Aquael, najtańszy, ale nie wiem jak wygląda kwestia zaworów... Element z wirnikiem robi jako zawór?

No i jak z głośnością? Eheima ani jednego ani drugiego nie słyszę.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości