[112L] Moje pierwsze akwarium :)

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

[112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: mihow1979 » 23 grudnia 15, 22:00

Witajcie!

Przedstawię się. Mam na imię Michał, mam 36 lat i jestem z Płocka. Za namową syna uruchomiliśmy ok 2 tygodnie temu nasze pierwsze akwarium 112L.

Nie będę się rozpisywał o sprzęcie bo nie jestem specjalistą w tym zakresie. Wiem tylko, że mamy filtr wew. Aquael Turbo 1000 i termometr :) Pokrywa i oświetlenie standardowe 2x18W.

W zbiorniku pływa sobie na razie 10 małych welonków, 5 małych kirysków, 2 glonojady i 2 ślimaczki.

A tak prezentuje się nasze pierwsze akwarium.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: KAMYK32 » 23 grudnia 15, 23:09

Czesc .Trochę się chyba znam na akwarystyce i co mogę doradzic to poczytaj trochę o podst. wymaganiach ryb które posiadasz ! Pozdr.Adam . Ps. Nie ucz takiego postępowania syna !

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: mihow1979 » 23 grudnia 15, 23:31

Na pewno się znasz - 2654 posty na forum to już coś! Ale nie napisałeś nic konstruktywnego i merytorycznego - nic co mogłoby mnie czegoś nauczyć. I jeszcze piszesz, że mam inaczej uczyć mojego syna.

Mogłeś napisać, że Welonków jest za dużo na 112L. Niebawem będzie zmniejszenie obsady do 6 szt. Ale pewnie uznasz, że to i tak za wiele i w takim baniaku powinny pływać max 2 Welonki. OK.

Zapewne napiszesz, że podłoże jest złe dla Kirysków - powinien być piasek a nie ostry bazalt bo pokaleczą sobie wąsiki. Podłoże jest pewnie też złe dla Welonków, bo ostro srają i syf przenika pomiędzy kamienie. OK.

Jak widzisz - mogłeś coś takiego napisać. A nie wyżyłeś się i przemądrzyłeś w jednym poście.

Mogłeś chociaż napisać, że ładne akwarium. Syn by się ucieszył. Ale po co!

Twoje akwaria bardzo ładne - gratuluję. Synowi się podobają. Mi zresztą też!
Glossy Reef 215L

kocur
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 22 grudnia 15, 01:02

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: kocur » 24 grudnia 15, 00:44

To chociaż ja pochwalę. Akwarium samo w sobie jest śliczne. Bardzo mi się podoba. O obsadzie chyba nie ma co mówić bo co najważniejsze powiedziałeś sam.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: mihow1979 » 24 grudnia 15, 00:53

Wielkie dzieki. Nad obsada pracujemy. Na pewno sporo sie jeszcze zmieni :)
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: Dhuz » 24 grudnia 15, 05:47

Sam wystrój udany jak najbardziej, choć raczej nie pod tą obsadę. Bazalt to fatalne podłoże. Miałem w swojej 112l, bardzo łatwo chwyta wszelkie przebarwienia z brudu krążącego w dolnych partiach. Wczoraj wyciągnąłem ostatnie kamyki przy restarcie i poczułem wredną satysfakcję. Póki akwarium jest młode (dojrzało?) możecie jeszcze łatwo i bez większego syfienia zmienić podłoże, co wyjdzie wam na dobre. Piasek przebija grys we wszystkich aspektach.

Obsada jest stanowczo do wymiany.
Welonki: tutaj masz zdjęcie, jakiej wielkości można się spodziewać po prawidłowo prowadzonej złotej rybce Obrazek
O ile zależy Ci na zdrowiu ryb i nie chcesz, by skarlały i padły przedwcześnie w Twojej opiece, dobrze będzie zastanowić się nad zastępstwem. Jeśli podobają się Tobie lub synowi ryby o takich kształtach, brzanki różowe bądź Odeski powinny bez problemu zastąpić złote rybki.
Kiryski i glonojady(zbrojniki?): ryby żyjące w wodach cieplejszych, niż karasie ozdobne, do tego miękkich i o niskim pH. Lubią kopać w piasku - więc na bazalcie będzie łatwo o skaleczenia, infekcje i przedwczesną śmierć.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: Greek » 24 grudnia 15, 08:56

Na mnie akwarium również robi bardzo pozytywne wizualne wrażenie. Skonstruowane ze smakiem i minimalistycznie.
Niemniej nie wiem skąd te pretensje do KAMYKA32, skoro jak widać jego sposób zwrócenia uwagi okazał się bardzo trafny - już w kolejnym poście wyszczególniłeś co jest nie tak. Wiedza wyszukana gdzieś tam samemu jest znacznie lepsza niż ta podana na talerzu, bo głębiej trafia do głowy i bardziej ją szanujemy ;]
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: KAMYK32 » 24 grudnia 15, 09:16

mihow1979 pisze: Ale nie napisałeś nic konstruktywnego i merytorycznego - nic co mogłoby mnie czegoś nauczyć. I jeszcze piszesz, że mam inaczej uczyć mojego syna.

mihow1979 no i na co ten foch ? nie napisałem nic na temat obsady specjalnie ;-) ,aby nie ułatwiać Ci zadania :razz: praca samodzielna "smakuje" lepiej no i jest bardziej szanowana.Co innego gdybyś zapytał o radę? ja tylko oceniłem-podpowiedziałem.Co do syna to nie miałem nic złego na myśli :roll: jedynie to,że obecnie "chłonie" niezbyt dobrą wiedzę akwarystyczną,a co za tym idzie uczy się trzymać zwierzęta w "nie najlepszych" warunkach.A możesz mu tego oszczędzić i w przyszłości być z tego dumny (do niczego nie namawiam i nic nie oceniam) .

mihow1979 pisze:Jak widzisz - mogłeś coś takiego napisać. A nie wyżyłeś się i przemądrzyłeś w jednym poście.

Wierz mi nie miałem na celu obrażanie,poniżanie czy coś tam innego! bo nic złego nie napisałem :ok: .Wyżywanie,przemądrzanie ? gdzie ? celowo napisane "że trochę się znam" bo to nie moje klimaty są :razz:
mihow1979 pisze:Mogłeś chociaż napisać, że ładne akwarium. Syn by się ucieszył. Ale po co!

Aranż to dla mnie otoczka :mrgreen: większą wagę przywiązuję do żywych stworzeń które w tym przypadku akurat będą cierpieć lub już cierpią ! więc nie będę pisał,że akwa. jest cudowne bo tak nie jest ,ale możesz to bez problemów naprawić ;-) i wtedy z dużą chęcią ocenię włożoną pracę w całość.
mihow1979 pisze:Twoje akwaria bardzo ładne - gratuluję. Synowi się podobają. Mi zresztą też!

Dziękuję :) ale nie od razu takie były :roll: ja też kiedyś zaczynałem(jak większość z Nas) i popełniałem takie same błędy jak opisywany .
Robiłeś jakieś pomiary wody(akwa) przed wpuszczeniem obsady? no i mam nadzieję,że ryby wpuszczałeś partiami ,bo w przeciwnym wypadku przygotuj się na problemy .A grzanie jakieś jest?
Powodzenia.

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: mihow1979 » 24 grudnia 15, 09:55

Obsada będzie wymieniana, bo nie podoba mi się syf, które te rybki wydalają. Więc to będzie zmieniane. Kiryski zostawię bo to bardzo fajne śmieszne rybki. Glonojady muszą być koniecznie :)

Wymienię także podłoże na piaskowe - te kamyczki są niepraktyczne.

Grzałki nie mam - temperatura wody 23-24 st C.
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: KAMYK32 » 24 grudnia 15, 14:17

mihow1979 pisze:Obsada będzie wymieniana, bo nie podoba mi się syf, które te rybki wydalają. Więc to będzie zmieniane. Kiryski zostawię bo to bardzo fajne śmieszne rybki. Glonojady muszą być koniecznie :)

Wymienię także podłoże na piaskowe - te kamyczki są niepraktyczne.

Grzałki nie mam - temperatura wody 23-24 st C.

No to fajnie,że zapowiadają się takie zmiany ;-) pamiętaj najpierw poczytać,popytać(nie słuchać rad sprzedawców-zazwyczaj źle radzą) .

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: mihow1979 » 25 grudnia 15, 00:58

Napiszcie mi proszę, czy na ten bazalt (który odmulę wcześniej w miarę dokładnie) mogę wysypać inne podłoże? Np jakiś drobny żwirek lub piasek? Czy lepiej po prostu wywalić całkowicie ten bazalt i zrobić zupełnie nowe podłoże?

Chciałbym jasny piasek lub drobny jasny żwirek.

Co możecie polecić?
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: KAMYK32 » 25 grudnia 15, 01:33

Bazalt -out ;-) tylko problemy będą :!: dawaj piasek który Wam się podoba :ok: tani to "castorama" -ten zwykły ;-) najlepszy .Białe (typu jasne) odpuść :mrgreen: roboty przy tym co nie miara :roll: a jeszcze najlepsza gradacja którą mam w Tange :razz: MASAKRA :ok:

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: mihow1979 » 25 grudnia 15, 01:36

Tzn mam kupić piasek w markecie budowlanym? :) Trzeba go jakoś wypłukać rozumiem? :)
Glossy Reef 215L

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: KAMYK32 » 25 grudnia 15, 01:38

mihow1979 pisze:Tzn mam kupić piasek w markecie budowlanym? :) Trzeba go jakoś wypłukać rozumiem? :)

Tak -DLA PEWNOŚCI :ok:

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [112L] Moje pierwsze akwarium :)

Postautor: mihow1979 » 25 grudnia 15, 01:39

Glossy Reef 215L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości