[170l] Moja mała Afryka.

Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

[170l] Moja mała Afryka.

Postautor: Rumci » 12 grudnia 15, 10:02

Witam. Po przygodzie z małym ala Iwagumi oraz moim BW w 240l postanowiłem założyć kolejny zbiornik. Nadarzyła się okazja i zakupiłem baniak 170l w OW za bardzo dobrą kasę. Nie wiedziałem co w nim zrobić, ale zainteresowany różnymi akwariami biotopowymi, zaświtała mi w głowie moja mała Afryka. ;-) Tak więc poszedłem w tą stronę. Cały opis baniaka wraz z spostrzeżeniami poniżej.

No i tak to wygląda.

Akwarium Photo 1

Akwarium Photo 2


Wymiary oraz szkło zbiornika : Szkło OW , 8mm , 80 x 35 x 60 cm

Litraż Zbiornika : 168 l brutto, 155 litrów netto

Oświetlenie : Standardowe T8 2 x 18 W z pokrywy Wiwal , do tego zrobiłem jeden profil 60 cm , na którym umieściłem 8 diod CREED GP 6500K.
Profil LED 1

Profil LED 2

Woda :
- pH 7,2
- KH 4
- GH 8

Grzałka : ATMAN 200W

Filtracja : Filtr kubełkowy UNIMAX 250 (3 tygodnie chodził w moim dojrzałym BW), Filtr wewnętrzny ATMAN SIF 700 oraz na okres dojrzewania wsadziłem mechanika z innego baniaka Aquaela Turbo 500.

Podłoże : Piasek do piaskownic z atestem , z Castoramy.

Aranżacja : różnej wielkości kawałki lignitu, korzeń torfowy, korzeń czeremchy.

Flora :

- Anubias barteri var. nana
- Anubias barteri
- Microsorium pteropus
- Ceratophyllum demersum
- Erect Moss
- Pistia stratiotes (planowana)

Fauna :

- Pelvicachromis pulcher 1 + 4 ( docelowo oczywiście 1+1 , wpuszczonych więcej samiczek aby dobrały się w pary.)
- Aphyosemion australe 1 +2
- Hymenochirus 2
- Atya gabonensis (planowane wpuszczenie)
- Rybki stadne (planowane)

Ad. Ogółem
W moim baniaku próbowałem chociaż w małej namiastce odwzorować afrykańską rzekę Kongo. Czeka mnie jeszcze wiele pracy, ale to dopiero początek. Wszystkie szczegóły związane z biotopem będą korygowane i dodawane, tak aby to za jakiś czas w końcowej formie wyglądało bardzo sensownie, chociaż typowego biotopu i tak nie odwzoruje ze względy na Erect Moss. Podkusiło mnie i wszedł jako składnik mojej aranżacji na lignit i korzeń. Słyszałem o mchach afrykańskich ale niestety nie miałem do nich dostępu dlatego użyłem mchu z moich krewetkariów. Tak więc jedynym słowem to jest dosłownie MOJA mała Afryka , dla innych oczywiście pseudoafryka , ale z gustami się nie dyskutuje, tak to na obecną chwilę wygląda.
Ad. Wymiary zbiornika
Doskonale sobie zdaję sprawę, że akwarium posiada lipne wymiary,ta wysokość jest zbyteczna i tylko komplikuje sprawę, no ale próbowałem i będę nadal próbował jakoś tą niedogodność minimalizować, aby jakoś tą górną przestrzeń wypełnić.
Ad. Oświetlenie
Standardowe 2x 18 W wydało mi się zbyt słabe na ten baniak, dlatego zrobiłem ten profil. Z profilem jest dużo jaśniej. Zastosowane diody podobno dobrze sprawdzają się do oświetlenia akwarystycznego. Wiem , że nadal tego światła jest za mało , tymbardziej, że sprawę komplikuję wcześniej wspomniana wysokość. Z drugiej strony w zbiorniku posiadam raczej rośliny niewymagające dużej ilości światła, dlatego też chcę zobaczyć jak to będzie hulać. Jeżeli za słabo to pomyślę o dołożeniu świetlówki T5.
Ad. Obsada
Barwniaki Czerwonobrzuche tak jak już wcześniej wspomniałem , wpuściłem kilka samiczek na początek, zobaczę jak się rozwinie sytuacja. Oczywiście po dobraniu w parę, resztę samiczek oddam.
Karliki Szponiaste - 2 sztuki , obawiałem się właśnie o wysokość zbiornika , jak wiadomo Karliki zaczerpują powietrze atmosferyczne więc owa wysokość im nie na rękę ale jak narazie zaobserwowałem, nie mają z tym żadnego kłopotu.
Rybki stadne - cały czas myślę aby wpuścić jakieś małe stadko rybek ławicowych, problem w tym, że nie mam pojęcia co by pasowało. Myślałem o jakiś Szczupieńczykach, ale nie wiem czy to będzie dobre rozwiązanie. Przez głowę przeszły mi również Szklistniczki Nigeryjskiego , ale w tym wypadku jest problem z dostaniem tych rybek. Może macie jakieś propozycję i doradzicie mi w tej kwestii??
Ad. Rośliny
Ze względu na Afrykę i ograniczoną ilość światła w pokrywie, zdecydowałem się na wymienione rośliny. Jak narazie jest wszystko okey. Anubiasy usadziłem na korzeniu oraz lignicie, podobnie zrobiłem z Mikrozorium. Na tył dałem rogatka. W najbliższym czasie dojdzie Pistia - chociaż nie wiem czy pod pokrywą nie będzie gniła. Tymaczasowo w zbiorniku pływa Limnobium gąbczaste.
Ad. Aranżacja
Na dniach planuję dodać do aranżacji kilka kamyków, w Afrykańskich rzekach również ich nie brakuję dlatego zdecydowałem sie na ten manewr. Chyba słusznie? Zdaję sobie sprawę , że być może jest za mało kryjówek ( tymbardziej , że w następnym tygodniu dojdzie Krewetka Gabońska), ten problem też postaram się rozwiązać dodatkowych elementami aranżacji z małych korzeni oraz lignitów
Ad. Woda
Takie parametry uzyskałem po mieszance w równych proporcjach wody:
- kranowej
- zdemineralizowanej
- wody z mojego dojrzałego BW
Jakieś uwagi? Chętnie wysłucham i skoryguję ewentualnie parametry jeżeli uznam to za słuszne.

Na wstępie byłoby to na tyle. Jak porobię inne fotki to zapodam. Wszelkie uwagi, krytyka i słowa otuchy mile widziane. Jak już wspomniałem, to dopiero początek zbiornika, forma wyjściowa, z każdym dniem mam nadzieję, że baniak będzie rozwijał się w dobrą stronę. Tymbardziej, że postaram się wyciągnąć wnioski z każdej Waszej porady i uwagi. ;-)

Dziękuję za poświęcenie Waszej chwili czasu na przeczytanie wypocin z mojego baniaczka. :dzieki:

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: [170l] Moja mała Afryka.

Postautor: Greek » 12 grudnia 15, 10:30

Całkiem sensownie to wygląda, prawdopodobnie robotę robi woda z BW, bo inaczej byłoby jaśniej - i prawdopodobnie kiepsko by to wyglądało. Patrząc na obecną wersję ja bym pozbył się wszystkich roślin podwodnych, pozwolił pistii zarosnąć całą taflę i dorzucił więcej drewna.
Rumci pisze:chociaż typowego biotopu i tak nie odwzoruje ze względy na Erect Moss.

I microsorium.

Dla karlików to męczarnia, ale co kto lubi.


EDIT:
wstaw fotki na jakiś odpowiedni hosting, żeby za kilka dni też można było obejrzeć sobie te zdjęcia ;]
Ostatnio zmieniony 12 grudnia 15, 12:07 przez Greek, łącznie zmieniany 1 raz.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

Re: [170l] Moja mała Afryka.

Postautor: Rumci » 12 grudnia 15, 11:01

Greek pisze:Dla karlików to męczarnia, ale co kto lubi.


Podejrzewam, że jednak je przesadzę do innego, niższego zbiornika, narazie są w dobrej kondycji i dają radę, ale faktycznie chyba nie ma sensu ich trzymać na takiej wysokości, bo z pewnością będzie to dla nich męczące.

Dzięki za opinię. ;-)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [170l] Moja mała Afryka.

Postautor: barttsw » 12 grudnia 15, 12:05

fajny klimacik choc to nie moje klimaty

zbiornik fajnie wyglada

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [170l] Moja mała Afryka.

Postautor: mimo12 » 13 grudnia 15, 00:18

Wygląda spoko, ale... obetnij te żyłki, którymi przywiązywałeś rośliny i mchy, dołóż dewna, kryjówek. ;-)

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: [170l] Moja mała Afryka.

Postautor: Tadeus » 13 grudnia 15, 01:21

Moim zdaniem ten baniak aż krzyczy "tło strukturalne" :D

Albo przynajmniej jakieś takie kamole ze składu budowlanego i wciśnięte w nie korzenie:
http://www.einrichtungsbeispiele.de/sil ... 15991.html

Tu masz cztery strony podobnych afrykańskich akwariów:
http://www.einrichtungsbeispiele.de/ind ... size=20000

Większość w tym samym stylu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości