130l Malawi restart z Holendra LT.

Mofeix
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 9 grudnia 12, 12:01

130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: Mofeix » 14 czerwca 15, 16:08

Jako ze zielenina mi się znudziła. mam ochotę na coś w stylu Malawi. Na razie obsada nie będzie Malawi. Dopiero jak znajdę kogoś kto weźmie ode mnie krewetki i neonki to zacznę z obsadą.

Opis i wyposażenie baniaka zaraz uzupełnię później, ale tak na szybko mam pytanie.

Akwarium już puste styropian 2cm lezy na dnie, piasek kwarcowy z castoramy zaraz wpada. i pytanie. Jako ze mój LT miał brązową wodę. A kubła nie czyściłem już dawno. To zabarwi mi świeżą wodę w moim malawi. ale znów akwarium szybciej dojrzeje.

I co mam zrobić, podłączać kubeł pod akwa i później podmianami wyklarować sobie wodę?

Czy czyścic kubeł i niech akwa dojrzewa powoli samo? A może wyczyścić tylko 2 górne wkłady a ostatni wkład w którym jest ceramika zostawić z bakteriami. i będę miał i gotowy kubeł z bakteriami i czyste górne wkłady ze mniej zasyfią wode?

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: KAMYK32 » 14 czerwca 15, 18:47

Osobiście bym niczego nie czyścił(może za jakiś czas) ;-) te kilka litrów co jest w filtrze nie zabarwi wody jakoś znacząco.

Mofeix
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 9 grudnia 12, 12:01

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: Mofeix » 14 czerwca 15, 19:31

Więc tak. Akwarystą nie jestem jakimś mega profesjonalnym wszystko idzie po kosztach brak testów itp. to juz 3 restart, wcześniej krewetkarium Holenderskie 54l
Obrazek
później holender LT 130l.
Obrazek
Teraz znudziły się roślinki i zachciało się malawi po 2 latach.
Akwarium ok 130l.
Oświetlenie 4x18w świetlówki z Castoramy po 8zł 6500k
Startery to odzysk ze świetlówek kompaktowych po 10zl w chińskim sklepie i o dziwo przez 3 lata tylko jeden starter się skończył.
Podłożę to piasek kwarcowy z Castoramy za 7zł 25kg.
Filtracja to kubeł Hanza chińczyk z allegro i działa juz 2 lata, jestem w szoku bo tyle mu nie dawałem a wydajność niezła.
Media to od dołu ceramika/gąbka o rzadkiej gęstości?/i o gęstej gęstości?/ nie wiem jak to nazwać ale wiadomo o co chodzi.

Na tył pójdzie dzisiaj wykonane tło strukturalne.

Obrazek
Do tego mam w planach pojeździć po kamieniarzach i poprosić o jakieś ciekae kamienie. Barwy pod czerwoną.

Co do obsady jak uda mi się oddać starą(kiryski,krewetki,neonki,glonojady 2xzbronik 2xalbinos) będę priosił o dobranie czegoś wiekszego i zarazem interesującego.

Baniak już zalany, zaraz podłączam filtr.
Obrazek
KAMYK32 Dzięki za odp. Tak tez zrobię.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: Sance » 14 czerwca 15, 20:06

Mofeix pisze:a coś w stylu Malawi. Na razie obsada nie będzie Malawi

Albo Malawi albo pseudo Malawi albo nie Malawi? To co w końcu?

Na twoim miejscu najpierw położyłbym styropian na to kamienie i dopiero zasypał piaskiem. Nie wiem jak wysoko pójdziesz z kamieniami ale niejeden kamieniołom skończył na podłodze po przewróceniu się aranżacji.

Mofeix
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 9 grudnia 12, 12:01

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: Mofeix » 14 czerwca 15, 22:09

Styropian 2cm jest pod piaskiem i na to pójdą kamienie. wieżowców nie będzie,

Chodzi o to że ide w Malawi aranżacją, tylko jak uda mi się oddać obsadę aranżacje dopełni obsada.

Kazio
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 6 czerwca 15, 14:40
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: Kazio » 14 czerwca 15, 23:02

Mofeix pisze:Co do obsady jak uda mi się oddać starą(kiryski,krewetki,neonki,glonojady 2xzbronik 2xalbinos) będę priosił o dobranie czegoś wiekszego i zarazem interesującego.


130L to raczej malawi typu S i M na pewno nie duże. 130L w malawi to troszkę mało. Większe mbuniaki to z 160L potrzebujesz

Mofeix pisze:Styropian 2cm jest pod piaskiem i na to pójdą kamienie. wieżowców nie będzie,


Musisz poukładać kamień na kamień może nie wieża ale taka skarpa by były kryjówki i samce mogły obrać rewiry.

Mofeix pisze:Filtracja to kubeł Hanza chińczyk z allegro i działa juz 2 lata, jestem w szoku bo tyle mu nie dawałem a wydajność niezła.
Media to od dołu ceramika/gąbka o rzadkiej gęstości?/i o gęstej gęstości?/ nie wiem jak to nazwać ale wiadomo o co chodzi

Malawi to musisz mieć porządną filtracje zewnętrzny prawie cały załaduj ceramiką a do akwarium dorzuć jeszcze filtr wewnętrzny jako mechaniczną.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: KAMYK32 » 15 czerwca 15, 08:15

Mofeix pisze:Styropian 2cm jest pod piaskiem i na to pójdą kamienie. wieżowców nie będzie,

Kamole powinny stać na styropianie,a nie na piasku bo ryby podkopią i może być małe bum :razz:
Mofeix pisze:Chodzi o to że ide w Malawi aranżacją, tylko jak uda mi się oddać obsadę aranżacje dopełni obsada.

Idziesz z aranżem,a co z parametrami? bo różnią się znacząco ;-) .Aby uzmysłowić Ci to z takim akwa. nie zaszalejesz z ilością ryb :sad: nie znam pow. dna,ale po litrażu mogę powiedzieć,że na 2 (1+4) haremy może być mało dna-ryby oczywiście te najmniej agresywne ;-) .

Kazio
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 6 czerwca 15, 14:40
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: Kazio » 15 czerwca 15, 13:59

W takim akwarium spokojnie umieści 3 haremy ale nie jednego gatunku. I trzeba dobierać tak żeby gatunki różniły się od siebie jak najmocniej kolorystycznie. Poza tym jak dasz bardzo mocną filtracje zawsze można iść w kontrolowane przerybienie. Wiele osób taki właśnie wariant stosuje w malawi jak nie jest w stanie dobrać haremów pod względem rewirów. Wtedy nie zauważymy w pełni piękna ich zachować ale przynajmniej jest kolorowo w akwarium.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: KAMYK32 » 15 czerwca 15, 16:28

Kazio pisze:W takim akwarium spokojnie umieści 3 haremy ale nie jednego gatunku. .

Kolego proszę nie propagować TU takich bzdur :zly: to jest forum akwarystyczne i MY tu dbamy o dobro ryb :!: .
PS: najpierw podstawy,a potem doradzanie ;-) .

Mofeix
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 9 grudnia 12, 12:01

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: Mofeix » 15 czerwca 15, 17:05

Prawie cały ceramiką? w sumie środkowa warstwę grubej gąbki mogę wywalić bo jest taka rzadka ze w sumie prawie jak ceramika, końcową tylko zostawię drobną gąbkę. Tak zrobić? Ceramika tu jest lepszą filtracją? Bardziej uchroni przed jakimiś atakiem glonów czy coś?

Chciałbym uniknąć dodatkowego filtra wew. chociaż mam nowego aquaszuta 750 tylko bez wirnika bo popłynął do kibla.

Trochę mnie martwicie. Nie chciał bym być sadysta dla ryb jeżeli jest za mała powierzchnia.

Na pewno wystrój piach kamienie i kryptokoryna karbowana w rogu. na razie tak to widzę.

Jeśli nie Malawi. To co? Jaka obsadę docelową proponujecie? chciałbym coś barwnego i interesującego, nie musi być duza obsada wolę jakość nie ilośc. No i coś takiego co da rade sobie bez żadnych testów.

Kamienie dzisiaj przywiozłem ze składu kamieniarskiego. Produkują tam nagrobki więć chyba kamienie się nadadzą. zaraz będe parzył. Spodobały sie takie bordowe. Zobaczymy co z tego wyjdzie.



Obrazek

"Pierwsza szkoła prawi, że:
- złoża filtracyjne umieszczamy w kolejności od wlotu do wylotu wody z filtra w następujący sposób:
a) najpierw gąbka jako prefiltr
b) wata, która ma wyłapać najdrobniejsze śmieci
c) złoże bilogiczne np. ceramika lub lawa wulkaniczna

Szkoła ta prawi, że najpierw filtr ma mechanicznie wyczyścić wodę, by przez ceramikę przepływała czysta woda. Złoże bilogiczne ma być czyste i się nie zatykać bo inaczej bakteri będzie miało i filtracja biologiczna będzie mało efektywna. " W takim razie od dawna żyłem w błędzie i ceramikę miałem na dole ktora pływa w mule.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: mimo12 » 15 czerwca 15, 20:59

Mofeix pisze:Jeśli nie Malawi. To co? Jaka obsadę docelową proponujecie? chciałbym coś barwnego i interesującego, nie musi być duza obsada wolę jakość nie ilośc. No i coś takiego co da rade sobie bez żadnych testów.


Możesz Wielkopłetwa Wspaniałego, ale wtedy rośliny.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: KAMYK32 » 15 czerwca 15, 21:49

Mofeix pisze:Jeśli nie Malawi. To co?

Tanganika ewentualnie-trochę większe możliwości doboru obsady.
Mofeix pisze:Jaka obsadę docelową proponujecie? chciałbym coś barwnego i interesującego, nie musi

Brak podst. info :roll: wymiary akwa. parametry wody jaką jesteś w stanie zapewnić i filtracja jaka jest na stanie.

Mofeix pisze: No i coś takiego co da rade sobie bez żadnych testów.

W początkowej fazie raczej podstawowe chociaż potrzebne ;-) .

Kazio
Narybek
Narybek
Posty: 38
Rejestracja: 6 czerwca 15, 14:40
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: Kazio » 15 czerwca 15, 23:45

KAMYK32 pisze:Mofeix napisał/a:

No i coś takiego co da rade sobie bez żadnych testów.

W początkowej fazie raczej podstawowe chociaż potrzebne .


Bez testów spokojnie można wystartować tylko znacznie trzeba wydłużyć czasy dojrzewania. I znać parametry wody wodociągowej.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: KAMYK32 » 16 czerwca 15, 08:16

Kazio pisze:Bez testów spokojnie można wystartować tylko znacznie trzeba wydłużyć czasy dojrzewania. I znać parametry wody wodociągowej.

Można dużo rzeczy robić bez żadnego podparcia :razz: ,ale jaki to może mieć skutek jeżeli chodzi o naszych podopiecznych :roll: skąd pewność,że podane parametry,ze strony wodociagów będą faktycznie takie jak w kranowicie :?: testy ph.kh,gh,no3 to wydatek kilkudziesięciu pln. :razz: .
Kazio-na chybił trafił to można sobie samemu w domu coś tam działać,ale na ogólnym forum to już trochę nie wypada :mrgreen: .Porządny start to mniej problemów w przyszłości :ok: .

Mofeix
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 9 grudnia 12, 12:01

Re: 130l Malawi restart z Holendra LT.

Postautor: Mofeix » 23 czerwca 15, 17:36

Szybki naprawdę restart, i nic nie wylazło(odpukać) ale pewnie dlatego ze z dodatkiem starej wody i dojrzałego filtra.
Cyknąłem coś na szybko. Jestem zadowolony szczególnie z tła bo na żywo wygląda niemal identycznie jak te kamienie. Niedługo zacznę zastanawiać się nad obsadą.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości