[125] pierwsze akwarium - limpdurst

limpdurst
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 4 marca 15, 13:18

[125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: limpdurst » 4 marca 15, 15:03

Witajcie,

Właśnie parę dni temu zalałem pierwsze w życiu akwarium (no prawie pierwsze bo kiedyś przez pół roku prowadziłem morsa na zajęciach z oceanografii podczas nauki w USA :))
Kiedyś zajmowałem się wężami i pajęczakami, ale w związku z tym, że w domu pojawił się nowy członek rodziny, pozostały mi rybki, z czego się cieszę bo zawsze akwaria mnie kręciły.

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, także te krytyczne, jako że jestem kompletnie zielony.

Zestaw:
Juwel Rio 125 (80 x 35 x 50)
Oświetlenie 2x T5 juwel 28W (6800K) + odbłyśniki juwel
Filtr juwel bioflow 3.0 (wkłady po kolei wata filtracyjna, gąbka x2, ceramika x2,5, gąbka x2)
Grzałka 100W
Tło strukturalne
podłoże Aqua Art Substrate II+

Obsada póki co (od lewej):
Hygrophilia corymbosa
Sagittaria subulata
Cabomba caroliniana
Creeping moss (na korzeniu)
Ludwigia glandulosa
Bacopa australis
Limnophilia sessiliflora

Akwarium zalałem w czwartek (6 dni temu), w piątek dołożyłem rośliny. W 4 dniu wykonałem podmiankę 20% + dolałem 3l wody z dojrzałego zdrowego zbiornika. Temperatura 25*C, świecę 12h dziennie.Przyrosty roślin póki co duże (na moje oko :)) - cabomba 2,5cm, ludwigia 5 cm. Marnie póki co wygląda jedynie mech i sagittaria (pojedyńcze listki straciły kolor, robią się żółtawe).

Co do obsady fauny na razie nie wiem, do tego założe pewnie osobny wątek lub będę pytał tu. na 100% jedynie red cherry krewetki, podobają mi się także pielęgniczki ramireza. Chciałbym też krewetkę filtracyjną. Rozważam też gupiki, mieczyki, podobają mi się pielęgnice skośnopręgie - od czegoś trzeba zacząć ale jeszcze dokładnie tego nie przemyślałem.

W najbliższym czasie dołożę ledy nocne (późno wracam z pracy i chcę móc popatrzeć choć trochę :)) oraz zmodyfikuję wylot pompy filtra, bo na moje oko prąd jest trochę zbyt intensywny.

No i zdjęcie:
Obrazek
Pozdrawiam i witam się oficjalnie na forum :)

Awatar użytkownika
Em
Ryba
Ryba
Posty: 153
Rejestracja: 22 grudnia 14, 14:23
Lokalizacja: Gdynia

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: Em » 4 marca 15, 17:13

ogólnie całkiem przyjemnie ale dodałbym jeszcze trochę roślin, no i przydałoby się jakieś nawożenie najlepiej EI :)
[shadow=white]Posiadanie akwarium, nie czyni Cię akwarystą[/shadow]

limpdurst
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 4 marca 15, 13:18

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: limpdurst » 4 marca 15, 17:20

Em pisze:ogólnie całkiem przyjemnie ale dodałbym jeszcze trochę roślin, no i przydałoby się jakieś nawożenie najlepiej EI :)


Powiem tak: czekam na wypłatę :) Roślinek będzie przybywać z każdym dniem. Ot przed chwilą doszła kryptokoryna... Będą też anubiasy na korzeniach, coś na pierwszym planie, więcej mchu bo mi się bardzo podobają.

Co do nawożenia to narazie się boję trochę ruszać tego tematu. Poczytam jeszcze, ustabilizuję zbiornik i będę myślał o nawożeniu, CO2, dokładaniu światła i tak dalej. Narazie to mam baniaczek od niecałego tygodnia, więc spokojnie :)

Awatar użytkownika
Em
Ryba
Ryba
Posty: 153
Rejestracja: 22 grudnia 14, 14:23
Lokalizacja: Gdynia

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: Em » 4 marca 15, 23:07

limpdurst pisze:Powiem tak: czekam na wypłatę Roślinek będzie przybywać z każdym dniem. Ot przed chwilą doszła kryptokoryna... Będą też anubiasy na korzeniach, coś na pierwszym planie, więcej mchu bo mi się bardzo podobają.


podoba mi się Twoje podejście :)

co do nawożenia to wygugluj sobie i poczytaj o tym: Estimative index

najtańsza i najbardziej efektywna metoda nawożenia :)
[shadow=white]Posiadanie akwarium, nie czyni Cię akwarystą[/shadow]

Awatar użytkownika
BORYS27
Ryba
Ryba
Posty: 484
Rejestracja: 22 września 14, 16:32
Lokalizacja: KRK-Krzeszowice

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: BORYS27 » 5 marca 15, 09:32

Jak na sam początek ruszasz bardzo ładnie ze wszystkim i aż się dziwię ze to nie zbiornik pojemności minimum 240 l bo wydaje mi się że stworzysz piękny zbiornik godny naśladowania przez juz bardziej obczaskanych akwarystow :-D :-D pozdrawiam i czekam na dalsze postępy :ok:
moje szkiełko ,, SKROMNE 300''
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?p=339382#339382
Zapraszam do oceny :-D

limpdurst
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 4 marca 15, 13:18

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: limpdurst » 11 marca 15, 21:17

Widok ogólny:
Obrazek
Kryptokoryna (nowa):
Obrazek
I nowi mieszkańcy:
Obrazek (sztuk 5)
I samotny (na razie) gupik
Obrazek

Roślinki rosna w zastraszającym tempie (nie wiem czy to widać). Martwi mnie niewielka ilość glonów, głównie okrzemków i compsopogonów. Aby temu zaradzić zmniejszyłem czas świecenia z 12 do 7 godzin (zamierzam dodawać 1h tygodniowo), a na czas kiedy światło jest wyłączone zaciemniam akwarium. Coś jeszcze mogę zrobić?

Parametry wody:
KH 0
GH 8
pH 7,5
temperatura 25*C

Niskie KH to wydaje mi się że wynik zastosowania aqua substrate II+ (?). Żeby zwiększyć robie podmianki kranówą (odstaną) 15% co 3 dni. Reszte testów narazie odpuściłem. Akwarium hula 2 tygodnie jakby komuś się nie chciało liczyć :)
Jakieś rady?
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 12 marca 15, 19:43 przez limpdurst, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: KAMYK32 » 12 marca 15, 06:02

Całkiem nie źle ;-) ,ale na start roślin chyb trochę mało i problem glonów może się pojawić.Takie tło to samo zło-syf za nim,brak cyrkulacji(szczególnie przy takim filterku) i ni jak się ma do zielska :ok: bardziej twarde biotopy :mrgreen: Twój cyrk-Twoje małpy :razz: czyli Tobie ma się podobać.

limpdurst
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 4 marca 15, 13:18

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: limpdurst » 12 marca 15, 13:52

Hmmm, dzięki za opinię. No tak mi się podoba :) chciałem też ukryć filtr a dawanie samej osłony filtra by wyglądało tragicznie. Zresztą plan jest żeby za parę miesięcy było widać dosłownie kilka centymetrów kwadratowych tego tła :) Kombinuję też żeby w przyszłości porastały go kępki mchów...

Co do kwestii czystości to nie wiem, mam nadzieję, że nie będzie sprawiało wielkich trudności, bo demontaż tego byłby baaardzo kłopotliwy...

Czy mógłbym prosić o poradę dotyczącą tej twardości węglanowej? Boję się żeby od tego mogą się zrobić jakieś problemy (czytałem o niestabilnym pH). Zamawiałem dzisiaj końcówkę wylotu filtra i przy okazji zamówiłem coś takiego:
http://www.azoo.pl/pl,9,8,40,produkty-a ... -plus.html

Czy można coś takiego bezpiecznie lać, czy na spokojnie podmieniać wodę aż się nie ustabilizuje. Czy taki preparat podniesie mi także pH?

Pozdrawiam

limpdurst
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 4 marca 15, 13:18

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: limpdurst » 16 marca 15, 14:20

Update:
Obrazek

Doszedł Anubias, Hygrophila, Eleocharis, Echinodorus
Obsada na dzień dzisiejszy to 7 krewetek RC i parka gupika.
Narazie NO2 dość wysoko więc wstrzymuję się z dodawaniem fauny + codzienne podmianki 30%.

limpdurst
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 4 marca 15, 13:18

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: limpdurst » 24 marca 15, 21:16

Mały update.
Co prawda nie wiem czy ktoś to czyta bo mało się dzieje w tym wątku ale cóż, będę miał zapis dla siebie chociaż, coś w stylu dziennika :)
Tym razem bez zdjęć bo jeśli chodzi o aranżację to póki co niewiele się zmieniło.

Wczoraj zmontowałem bimbrownię, zacząłem nawozić carbo plus tropica plant growth premium oraz kapsułki ferka i wpuściłem trochę zwierząt.
Na dzień dzisiejszy przedstawia to się tak:
Amano 3 szt
RC 7 szt
Otocinclus affinis 3 szt (jeden chyba nie przeżył transportu, albo gdzieś się schował, póki co nie moge go znaleźć)
gupik 2 szt

Po wpuszczeniu zwierząt (amano i otoski) NO2 momentalnie podskoczyło, w 24h z 0 zrobiło się 1mg/l.
NO2 1
NO3 20
pH 6,8
KH 4
CO2 (bimber) ok. 20mg/l

W nocy nie mam możliwości wyłączenia bimbrowni więc pH spada 0,3. Roślinki bąblują w dzień i mam nadzieję, że dzięki tym wszystkim zabiegom uratuję moją piękną cabombę, bo zaczęłą gnić :( W zasadzie to dla niej ta cała bimbrownia i nawozy... Trzymajcie kciuki :)
BTW. glony się cofają.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: Sance » 24 marca 15, 21:45

Czytają czytają ale lepiej się ogląda :ok:

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: remigiuszl » 24 marca 15, 22:09

Cabomby są wredne, niby małe wymagania, ale potrafią zrobić "kuku" akwaryście ;)
Nawozisz czymś jeszcze czy tylko CO2?
Jak możesz sobie na to pozwolić to podnieś trochę KH, PH powinno Ci się ustabilizować.

limpdurst
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 4 marca 15, 13:18

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: limpdurst » 25 marca 15, 00:24

remigiuszl pisze:Cabomby są wredne, niby małe wymagania, ale potrafią zrobić "kuku" akwaryście ;)
Nawozisz czymś jeszcze czy tylko CO2?
Jak możesz sobie na to pozwolić to podnieś trochę KH, PH powinno Ci się ustabilizować.


Tak jak pisałem, zapodałem kapsułki ferka w podłoże, do tego easy carbo 2,5 ml dziennie i do tego tropica plant growth premium w taki oto sposób: pół dawki tygodniowo dałem pierwszego dnia, zrobiłem 30% podmianki i teraz daje 1/7 dawki tygodniowej (wg instrukcji producenta) dziennie... Dopóki nie dojrzeje baniak do końca podmianki planuje 30% raz w tygodniu, chyba, że jakieś parametry zmuszą mnie do częstszych.

Jeśli chodzi o KH to wiem, chciałbym mieć wyższe ale nigdzie nie znalazłem wiarygodnej informacji co do tego jak to zrobić. Kupiłem preparat AZOO KH+ ale boję się go użyć, bo nie wiem co poza KH zmieni w moim baniaku (pytałem o to 2 czy 3 posty temu). Póki co stoi w szafce pod akwarium :)

limpdurst
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 4 marca 15, 13:18

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: limpdurst » 26 marca 15, 16:03

Kabomba odżywa! Podobnie jak wszystkie inne rośliny...
Obrazek

Anubias nawet wystrzelił nowym listkiem...
Obrazek

Bimbrownia :) Koszt zrobienia: zaworek przeciwzwrotny 4 zł, kostka do napowietrzacza 4 zł, 3m węża akwarystycznego 4,5 zł, przyzsawki akwarystyczne 4 zł, soda + drożdże 3 zł, 2x kuracjusz 4 zł. W sumie 23 zł 50 gr
Obrazek

No i nowi mieszkańcy akwarium (od dzisiaj 6 szt..)
Obrazek

Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Bimbrownia daje mi 15-20 mg/l CO2, KH stale i systematycznie wzrasta, NO2 już jest pod kontrolą. Za parę dni jak wszystkie roślinki lepiej się poczują wrzucę zdjęcia całości.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [125] pierwsze akwarium - limpdurst

Postautor: remigiuszl » 27 marca 15, 10:54

Do kabomby przygotuj się, że dobrze nawożona wystrzeli Ci tak mocno, że sekator Ci się przyda. Ja u siebie ją wywaliłem, bo mi rosło po 20-30cm tygodniowo.
Kostkę napowietrzacza, proponowałbym wywalić i zastosować kostkę lipową.
Nie ma nic lepszego do bimbrowni. Będziesz miał piękną mgiełkę jak z ceramicznego spieku.
Koszt kostki, to około 8-10 zł, tylko uważaj na kostki JBL, bo są z jakiegoś bambusa a nie z lipy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości