[140] Roślinne - Nowy świat

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: skrzatekMK » 26 grudnia 15, 20:30

remigiuszl pisze:Postawiłem więc na paski na SMD 5050 w żelu, a od strony kleju, dodatkowo zabezpieczyłem klejem epoksydowym. W gupikarium takie rozwiązanie się sprawdza, zobaczymy czy w wyższej temperaturze pod pokrywą, będzie sprawdzało się równie dobrze. T


remigiuszl, możesz podać jakiegoś linka, do tych ledów.

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: remigiuszl » 11 kwietnia 16, 12:30

Niniejszym informuję, iż z przyczyn remontowych, w ubiegłym tygodniu szkiełko zakończyło swój żywot. Rybcie są bezpieczne w wannie, czekają na zakończenie prac.
Szkiełko powróci niebawem, lecz chyba w bardziej japońskiej formie :)
Wkrótce zdjęcia z demontażu, tymczasu i powrotu do życia :)

Już nie mogę się doczekać. Minęło zaledwie kilka dni, a ja już tęsknie do tej soczystej zieleni :twisted:

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: remigiuszl » 25 kwietnia 16, 13:15

przy okazji remontu, zmiana pokrywy i oświetlenia...
Jaram się jak dzieciuch :D
Obrazek
Już wkrótce pierwsze efekty :D Pokrywa również będzie DIY :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: Hunter » 25 kwietnia 16, 13:41

remigiuszl pisze:Pokrywa również będzie DIY

Jesteś pewien, że chcesz pakować Power LED po pokrywę? :P Nie widzę w zestawie wentylatora a i profile chyba nie są IP68? :(
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: remigiuszl » 25 kwietnia 16, 14:47

Spokojnie Rafał, wszystko by się w kadrze nie zmieściło :D Radiatory na to też będą dołożone, bo wybór padł jednak na 3w a nie 1w. Moje "szkodniki" za bardzo lubią skakać, żeby im zostawić otwarte bajorko :)
A co do klasy szczelności... Jak skończę, to może nie będzie to IP68, ale IP67 na bank ;)

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: remigiuszl » 19 czerwca 16, 09:54

W zasadzie, nie wiem po co piszę ten post.
Nie mam absolutnie czym się pochwalić. Od początku restartu nic nie szło tak jak powinno.
Już w trakcie remontu straciłem jedno istnienie. Podczas mojej nieobecności z wanny wyskoczyło moje oczko w głowie. Samiec gurami mozaikowego :(
Remont pokoju przeciągnął się na tyle, że ze wszystkich roślin przeżyło bez światła zaledwie kilka procent. W związku z tym, czekałem z postem aż akwarium nabierze jakichkolwiek kształtów. Kiedy już udało się namnożyć roślinek, okazało się, że japońca to ja nie umiem zrobić i znów wyszedł Holender...
Gdy baniaczek zaczął już cieszyć oko, wszystko dupło.
Zielony zakwit. Takiej masakry nie widziałem nawet w necie na zdjęciach. Na głębokość 5-8cm nie było widać nic. Po 2 tygodniach bezowocnej walki, przyszło tygodniowe zaciemnienie.
Wczoraj nastąpił dzień "zdjęcia prześcieradła". I co? I znów zostało mi kilka procent roślinności. Jedynie aromatica mnie nie zawiodła, przeżywając zaskakująco dobrze.
Braknie mi już sił i cierpliwości :(
Chyba piszę to wyłącznie po to by się wyżalić "kolegom po fachu" :(

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: Hunter » 19 czerwca 16, 10:28

Nie Ty jeden masz wzloty i upadki :P
Osobiście nie przerabiałem zakwitu wody, ale już kilka razy miałem niespodziewany i masowy atak sinic, które też potrafiły niszczyć rośliny.
Pamiętałeś, żeby nalać nawozów roślinom przed zaciemnieniem?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: remigiuszl » 20 czerwca 16, 10:39

Zalałem podwójną dzienną dawkę makro jedynie.
Teraz mam tak cudowną "ogromną" masę roślinną, że zszedłem do 1/4 dawki.
Skróciłem też czas ledów na starcie do 4h. Codziennie wydłużając o 30 min.
Generalnie nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Wywaliłem większość staurogynki i zapoluję na większą ilość trawki w necie o której zawsze marzyłem i na którą zawsze mi czegoś brakowało. Albo butli, albo oświetlenia, albo cierpliwości ;)

BTW Rafał. Warto dorzucić kolimatory 90st do ledzików? czy sobie darować ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: Hunter » 20 czerwca 16, 13:50

remigiuszl pisze:BTW Rafał. Warto dorzucić kolimatory 90st do ledzików? czy sobie darować ?

No ja mam, bo pół pokoju niepotrzebnie oświetlałem :) Bez soczewek mają kąt świecenia około 140*. Ale ja mam 1w, a nie 3w. Ja mam 1w, więc mam ich zapewne gęściej na belce niż Ty. Zakładając soczewki do 3w może się okazać, że będziesz nierówno oświetlał akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: remigiuszl » 19 marca 17, 01:29

Szanowne Koleżanki, szanowni koledzy...
Od dawien dawna już nie pisałem na forum. W życiu akwarium działo się sporo. Były wzloty, były też bolesne upadki.
Mimo, że w życiu prywatnym dzieje się sporo, nie poddałem się. Baniaczek jak stał, tak stoi.
Szczerze powiedziawszy, nie pamiętam nawet o czym pisałem już wcześniej, dla tego też, zacznę może od opisania całego zbiornika jakbym się przedstawiał :)
Obecnie akwarium stoi w wielkości 140L. w wymiarach 80x35x50.
Na samym jego dnie spoczywa marketowski muł w postaci ziemi ogrodowej. Na nim jest śliczny piaseczek o gradacji 0.1-0.3mm który swym kolorem przypomina anielskie skrzydełka :) Ale pocisnąłem, co ? :D
Aktualnie zbiorniczek wydobywa wszelkie kolory z oświetlenia własnej produkcji. 72 Waty wyrabiają normę lumenów na tylnym planie z power led 3w wysterowanych na 650ma. 21 Watow to wyłącznie FS które ma wpłynąć na właściwy wzrost. Reszta to klasyczne diody Epi 6500k. Poza dwoma belkami, o łącznej mocy 72 W, w pokrywie kryją się jeszcze 2 świetlówki LED 2x9W o barwie 3500k. Kryją się one, ponieważ je miałem i wykorzystałem :)
Od dawien dawna, filtracją zajmuje się ten sam kubełem JBL e901 oraz kaskada FZN-3.
Obsada to już całkiem inna historia.
Punkt wyjścia to 4 sztuki Gurami Mozaikowego. 2 + 2, natomiast reszta to całkowity rozwój + przypadek
Ławicowo pływało swojego czasu 12 sztuk razbor klinowych. Aktualnie jest ich 18.
Doskoczyło też 6 sztuk otosków przyujściowych.
Ze względów sentymentalnych łamane przez rodzinnych (i jak mi który wyskoczy, że mam oddać, to prędzej go znajdę, sprzedam, lub uduszę) niebieski samiec bojownika. Vel Edek
Na dni kitra się 6 sztuk kirysków sterby.
Za to ostatnio dołączyło 6 sztuk kosiarek, klasycznych glonożerców grubowargów.
Pewnie, za chwilę dostanę falę hejtu, że Edek nie powinien być, że kosiary wypad, może nawet gurami ma za mało. Ale tak naprawdę poza gurami i 12 razborkami to w zasadzie chwilóweczka :) Tu następuje powód mojej ogromnej nieobecności. 9 czerwca przychodzi na świat mój pierworodny syn. W miejscu, w którym stoi obecnie zbiornik, za chwilę stanie łóżeczko. I choć powód jest podniosły i szczęśliwy, to jednak likwidacja zbiornika trochę mnie smuci.
Przeżyłem z nim ponad 2 lata wzlotów i upadków. Zaskakiwało mnie niedoborami i nadmiarami wszelakich pierwiastków.
Ale! Łzy na bok, otrząsnąć się i do brzegu...
Udało mi się w tym zbiorniku całkiem sporo, jeśli chodzi o rośliny. Mam w nim kilka gatunków, z których jestem dumny.
Od długiego czasu nie mierzę żadnych parametrów, nie sprawdzam wody. Leje czyste RO z mineralizorem, na to sole, pieprze mikro i tak powstaje moja zupa rybna :P
Dzięki wytrwałości oraz ultra miękkiej wodzie udało mi się uchować coraz lepiej wyglądającą Toninę Belem. Od 3 tygodni ze zbiornika wyrasta również Ludwigia var Cuba. Pogostemon Erectus na to woła "sprzedaj mnie", bo nie ma już miejsca. Jest kilka perełek, które radują moje serce. A całość zbiornika pokazuje piękno podwodnego świata :)
W zbiorniku znajduje się następujące ziele :
- Limnophila Aromatica
- Alternathera Reinecki
- Eustralis Stellata
- Rotala Walichii
- Tonina Belem
- Rotala Macrandra
- Ludwigia Repens (za chwilę wyleci w kosmos)
- Lotos czerwony
- Pogostemon Erectus
- Pogostemon Helferi
- Eleocharis Parvula
- Lobelia Cardinalis
- Lobelia Cardinalis sp. mini

Wszystko fajnie, ale czas się kurczy... 9 czerwca na świat przychodzi mój potomek. W miejscu akwarium stanie jego łóżeczko, jego święty tron. Akwarium przestanie istnieć. Wciąż trwają negocjacje z małżonką, czy w to miejsce będzie 300 czy 240 litrów. W każdym razie negocjuje twardo :D Właśnie ze względu na przyszłość, w zbiorniku pływa tyle (i takich) ryb ile wymieniłem. Wszystko co robię od kilku miesięcy jest z myślą o przyszłości, o nowym zbiorniku, który stanie tuż obok. Który pomieści całe to towarzystwo i ukoi rozrastające się pędy.

Pozdrawiam Was serdecznie wszystkich! Z Rafałem na czele - świeć Panie nad jego akwarium na wieki !
Niech woda będzie z Wami :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: Anka cyganka » 19 marca 17, 09:38

Baniaczek piękny a opis jeszcze lepszy :ok: czy samce gurami Ci się nie tłuką?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: barttsw » 19 marca 17, 10:58

4 guramni 80 cm :(
nie mówiąc o reszcie obsadzie
dobbra rada poczytaj o tych rybaach jak chcesz 4 gurami to zbiornik 120cm+
remigiuszl pisze:Za to ostatnio dołączyło 6 sztuk kosiarek,

a to 150cm + a ty dajesz 20 cm rybe do 80 cm

a jeszcze dochodza parametry wody oraz temperatura

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: remigiuszl » 19 marca 17, 13:16

Widzę, że przez moich kilka miesięcy nieobecności, na forum nic się nie zmieniło.
Wciąż są osoby które z czytaniem są na bakier, ale wtrącą swoje trzy grosze, żeby skrytykować.
Kosiarki są w zbiorniku od kilku tygodni, są niewiele większe niż otoski. Nim zdążą dobić choćby do 6-7cm będą już pływały w zbiorniku o który byłeś łaskaw dla nich tak zabiegać, 300 litrów, 150x40x50.
Gurami są ze mną już ponad rok. Co drugi tydzień mam gniazdo w akwarium. Nie wyglądają na nieszczęśliwe. Zdrowe, wybarwione, bez przejawów agresji wobec siebie, czy innych mieszkańców.
Zapytałeś mnie chociaż o parametry? Dałeś sobie chociaż kilka minut, by przeczytać co napisałem, zanim wyskoczyłeś ?
Kto Ci dał prawo do krytykowania parametrów, o których nic nie wiesz?
Czy chodź przez chwilę zastanowiłeś się, czy może facet jednak wie co robi? Czy tylko z całego, obszernego posta wyciągnąłeś skład zwierzęcy i postanowiłeś potraktować mnie jak gówniarza, który wszedł do sklepu z nosem przyklejonym do szyby i nawalając nogami w podłogę, krzyczał "chcę tą rybę"?
Nie mam 10 letniego stażu na forum, ani 5k postów nabitych, bo mam życie które pielęgnuję na co dzień. Za to mam sporą wiedzę na temat tego co robię. Na temat prowadzenia zbiornika roślinnego. Jeśli tak bardzo chcesz to sprawdzić, to mogę Ci podesłać kilka pędów Toniny, zobaczymy w ile dni Ci się rozpuści. Pokusiłeś się chociaż o podpytanie mnie czy leje kran czy RO? Wysiliłeś się chociażby na tyle by napisać, "a podaj parametry, bo mam spore obawy o obsadę"?
Okrutny jest dzisiejszy internet. Każdy kto wejdzie na forum, jest za chwilę przygniatany przez ważniaków z długim stażem, którzy tylko czyhają by wytknąć komuś błąd, jakby się tym podniecali. Efekt tego jest taki, że zamiast prowadzić dyskusję (co chyba było głównym założeniem prowadzenia forum) wylewasz na ludzi żółć, której sam byś nie chciał z siebie wycierać. :zly2:

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: barttsw » 19 marca 17, 13:26

remigiuszl pisze:Gurami są ze mną już ponad rok. Co drugi tydzień mam gniazdo w akwarium. Nie wyglądają na nieszczęśliwe

i myslisz ze skladanie ikry to ze maja dobrze jestes w bledzie to sa naprawde wredne ryby a ze nie okazaly agresji przez rok to masz szczescie ale za pare tygodni mozesz miec pogrom w akwarium

i twoje uuwagi ze mi cos podeslesz i sie rozpusci nie interesuje mnie bo nie leje nic do zbiornikow bo juz nie bawie sie w akwarystyke roslina ( i całe szczescie) bo ryby sa dla mnie piorytetem a nie rosliny

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140] Roślinne - Nowy świat

Postautor: remigiuszl » 19 marca 17, 13:42

barttsw pisze:za pare tygodni mozesz miec pogrom w akwarium

morze jest szerokie i głębokie.
Gdy będę miał problem z gurami, na pewno zareaguję. I na 100% nie zapytam pseudo teoretyka akwarystę.
Na drugi raz pomyśl zanim kogoś obrzucisz z błotem, bo w swojej dziedzinie, może mieć znacznie większą wiedzę niż Ci się wydaje. :zly2: :zly2:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości