[112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Alina_33 » 30 maja 15, 12:23

barttsw pisze:zobacz sobie na to

http://www.aquamir63.ru/_dr/6/71389908.jpg



Śliczne! :P Takie coś chcę...

Ja mam tą sagitarię, ale tylko 5 kępek i od niedawna, ale już się mnie podoba. Tylko teraz mam problemy w akwa, więc i na roślinach się to odbija. No mam nadzieję, że w końcu zaczną jakoś wyglądać. W docelowym akwa (teraz mam 27 L, w Lipcu postawię sobie 72 L) chcę umieścić wszystkie korzenie i kokosy na środku akwa, a dookoła obsadzić tą sagittarią, tylko muszę wiedzieć ile to maks rośnie, bo może to się średnio na przód nadaje.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: barttsw » 30 maja 15, 12:28

» Polska nazwa: Strzałka skrzydlasta
» Rodzina: Alismataceae
» Pochodzenie: Ameryka Północna i Południowa
» Temperatura: 12°C - 26°C
» pH wody: 6.0 - 7.7
» Wymagania świetlne: średnie
» Tempo wzrostu: szybkie
» Trudność uprawy: łatwa
» Wysokość: do 15 cm


jeszcze mozna to zasadzic Glossostigma elatinoides


» Polska nazwa: Języcznik australijski
» Rodzina: Scrophulariaceae
» Pochodzenie: Australia, Nowa Zelandia
» Temperatura: 15°C - 26°C (zalecane 22°C - 26°C)
» pH wody: 5.0 - 7.5
» Wymagania świetlne: wysokie
» Tempo wzrostu: szybkie
» Trudność uprawy: średnio trudna
» Wysokość: do 3 cm

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Alina_33 » 30 maja 15, 22:46

Glossostigma elatinoides też ładna, ale trawniki to już wymagające są.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 8 czerwca 15, 16:01

Cześć,

Chciałem się podzielić moimi dylematami. Mianowicie od czasu przesadzania roślin (24.05.2015) po lewej stronie akwarium i dodaniu nawozu 5ml Zoolek Aquaflora complete (jednorazowo po przesadzeniu roślin) zauważyłem:
1. Dużo więcej zielenic punktowych. Pojawiły się na roślinach.
2. Zielenice jednokomórkowe - pył na szybie.
3. Dużo wolniejsze rośnięcie wszystkich roślin - o ile w ogóle przez ten czas urosły.
4. Rośliny gubią sporo liści.

Parametry wody z 7.06.2015:
ph - 7,6
gh - 8
kh - 4
NO2 - 0
NO3 - 20
PO4 - 0,50
NH3 - 0

Od 24.05.2015 podaję Potas Zooleka 9ml/tydzień i 2 ml co2 w płynie (easycarbo) codziennie, nie zbijam ph kwasem azotowym ani torfem, podmiany co tydzień 22% wody.

Obrazek
Obrazek

O ile zielenice jednokomórkowe pewnie się pojawiły na skutek grzebania w podłożu, to co może być przyczyną braku rośnięcia roślin? Tym bardziej, że no3 jest na poziomie, który powinien sprzyjać rozwojowi roślin i utrzymuje się on na tym poziomie już drugi tydzień.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Sance » 8 czerwca 15, 17:59

Polecam tą tabelkę;)
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 8 czerwca 15, 18:13

Czyli, że jeśli u mnie NO3 jest 20, to aby zmniejszyć ilość glonów musiałbym podnieść PO4 z 0,5 jak mam na 2,0? I to rozwiąże również problem tego, że rośliny rosną wolno?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Hunter » 8 czerwca 15, 18:13

Może podpowiem jeśli ktoś by nie wiedział co to są blue-green algae :P

Więc:
blue-green algae - to oczywiście sinice
green algae - to oczywiście zielenice

Na osi x mamy poziomy w mg/l azotanów, na osi y mamy fosforany.
Całość sprowadza się do książkowego stosunku azotanów i fosforanów, które jak widzimy również z tabeli powinny wykazywać stosunek 10:1 (chyba łatwiej zapamiętać 10:1 niż całą tabelkę :P )

Niemniej jednak to daje nie daje odpowiedzi dlaczego rośliny przestały rosnąć... Możemy tylko sie domyślać, że fosfor za nisko (mamy kiepskie testy na PO4, zwłaszcza przy jednoczesnym podawaniu carbo).
Jeśli coś się dzieje w baniaku, pierwszym krokiem jest solidna podmiana. Machnij 50% wody netto i podbij PO4 do prawidłowego poziomu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 8 czerwca 15, 19:09

Hunter,

A czy wspomógłbym na razie rośliny jakbym podłączył bimbrownię?

Może pojawienie się glonów i zatrzymanie wzrostu roślin spowodowałem tym, że 24.05 usunąłem z akwa bardzo dużą ilość Egeria densa i i glony wygrały z roślinami co zostały i przez to je zaatakowały i to one wstrzymują ich wzrost? Dodatkowo zamieszałem trochę podłożem. Może zakupię moczarkę lub rogatka, aby zwiększyć konkurencję dla glonów?

Bo tak czytam, że podniesienie (i tu są różne dane) do 2mg/l PO4 może przyczynić się do wzrostu glonów, to może lepiej obniżyć NO3 to wtedy nie trzeba będzie podnosić PO4?

Kurczę było tak dobrze i się zepsuło :(

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Hunter » 8 czerwca 15, 21:17

skrzatekMK pisze:Bo tak czytam, że podniesienie (i tu są różne dane) do 2mg/l PO4 może przyczynić się do wzrostu glonów, to może lepiej obniżyć NO3 to wtedy nie trzeba będzie podnosić PO4?

Różnie to bywa. Ogólnie rośliniaka bez CO2 ciężko ogarnąć... Dlatego poleciłem dużą podmianę, a tym samym redukcję nawozów do niższych stężeń.
Bimberek na pewno pomoże ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Alina_33 » 9 czerwca 15, 20:46

Hunter pisze:Niemniej jednak to daje nie daje odpowiedzi dlaczego rośliny przestały rosnąć... Możemy tylko sie domyślać, że fosfor za nisko (mamy kiepskie testy na PO4, zwłaszcza przy jednoczesnym podawaniu carbo).



Planowałam zakup testu kropelkowego JBL na Po4. Teraz się zastanawiam, czy jest sens, skoro z góry wiadomo, że jest kiepski..? Jak już trąbiłam na forum, mam sinicę, ale od początku tego akwa mam niskie No3, i dopiero jak wyskoczyła sinica, to zaczęłam coś z tym robić. Wyszło na to, że z jednej strony wodę wyjałowiłam, a z drugiej nagromadziłam inne rzeczy. Dawanie kompleksowego nawożenia w moim wypadku tylko pogarsza sytuację, więc teraz podaję tylko carbo i azot. O dziwo, na razie nie jest gorzej. Przydałby mi się komplet testów, ale mnie nie stać na wszystko, mam tylko te najpotrzebniejsze (No3, GH, KH i PH),

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 10 czerwca 15, 19:29

Hunter pisze:Różnie to bywa. Ogólnie rośliniaka bez CO2 ciężko ogarnąć... Dlatego poleciłem dużą podmianę, a tym samym redukcję nawozów do niższych stężeń.
Bimberek na pewno pomoże


Bimbrownia już chodzi. Się rozpędziła i zbiła mi ph na 6,5.

No i dokupiłem trochę rogatka sztywnego. Mam nadzieję, że jego prędkość rozrostu wytłucze te glony i obniży trochę NO3. W weekend zrobię podmianę 50% wody i w zależności od wyników spytam się Was czy nawozić i jak.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Alina_33 » 10 czerwca 15, 21:46

Rogatek żre tony azotu, szczęście i nieszczęście. U mnie wyżarł za dużo i dostała mi się sinica...

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 11 czerwca 15, 07:01

Rogatek żre tony azotu, szczęście i nieszczęście. U mnie wyżarł za dużo i dostała mi się sinica...


Dlatego wczoraj dałem 2 ml Aquaflora complete, co by go pobudzić do życia. W niedzielę zobaczę jak będzie wyglądać sytuacja NO3-PO4, zrobię podmianę 50% wody i zobaczę co dalej.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 13 czerwca 15, 19:19

cześć,

Dziś dokonałem pomiarów i wyszło:

ph - 6,8
gh - 7
kh - 4
NO2 - 0
NO3 - 5
PO4 - 0,5
NH3 - 0

Stosunek NO3 do PO4 wynosi 10:1, czyli książkowo. Czyżby rogatek w tak krótkim czasie zbił o tyle NO3 - tak jak to pisała Alina_33? Tym bardziej, że jako jedyny urósł w widoczny sposób. Chyba raczej bimbrownia zmusiła rośliny do zwiększonej konsumpcji NO3.
Zrobiłem podmianę 39l wody. Oczywiście oczyszczenie szyb z glonów. I skrócenie niektórych roślin i zasadzenie ich obok.
Po podmianie dodałem 9ml Aquaflora complete i 4ml easycarbo. Oczywiście bimbrownia chodzi dalej aczkolwiek z mniejszą już siłą niż na początku.

Mam nadzieję, że w końcu rośliny odbiją, a glony sobie pójdą.

Jak zawsze na koniec fotka obecnego stanu.

Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Alina_33 » 13 czerwca 15, 21:05

U mnie to ewidentnie rogatek odpowiada za braki No3. Dlaczego? Po pierwsze, tylko on u mnie rośnie w widoczny sposób. Po drugie, gdy pojawiła się sinica, miałam bardzo dużo rogatka i bardzo szybko spadał mi azot. Ponieważ to głównie rogatek oberwał od sinicy, to wywaliłam większość tej rośliny, i nagle się okazało, że pobór azotu znacznie zmalał. Wniosek, pilnować rogatka i najlepiej stosować go w akwariach z dobrą równowagą i dostateczną liczbą ryb. Mój bojownik nie nadąża z produkcją nawozu. Wywaliłabym tego chwasta, ale nic innego u mnie za bardzo nie rośnie, stosuję nawozy, ale ostrożnie, bo pamiętam co było, jak miałam malutko sinicy i dowaliłam nawozy... Nagle sinica była wszędzie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości