[112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: KAMYK32 » 10 lutego 16, 16:50

skrzatekMK pisze:Na razie wyjąłem dwie biobale, aby zmniejszyć pukanie i zwiększyć przepływ. Efekt? Różnicy w przepływie nie widzę, a pukanie jest nadal :zly:.

Przestanie hałasować dopiero jak pozbędziesz się wszystkich :razz: co do różnicy przepływu to musiałbyś zerknąć na przepływ gdy są wszystkie,a następnie się ich pozbyć i porównać ;-) logiczne,że stawiają "jakiś" opór przepływającej wodzie szczególnie po jakimś czasie od pierwszego użycia.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 10 lutego 16, 17:28

KAMYK32 pisze:Przestanie hałasować dopiero jak pozbędziesz się wszystkich

:P
W dzień nie słychać, a w nocy najwyżej trzeba będzie spać, a nie słuchać czy puka ;-)

KAMYK32 pisze: logiczne,że stawiają "jakiś" opór

Logiczne, że każde dodatkowe medium/łączenie/wydłużenie trasy powoduje opór ;-)

btw
To przy reaktorze strasznie ciężko podnieść pH do pierwotnego poziomu. Po montażu reaktora pH mi spadło do 6,4 z 6,8. Skręciłem podawanie gazu i dziś mam pH = 6,6 a podaje 1 bąbel na 2 sekundy. A to nadal za mało przy moim kH=5. Na razie nie będę skręcał gazu. Porównam sobie czy będzie jakaś zmiana wynikająca z wyjęcia dwóch biobali - teoretycznie CO2 będzie "słabiej" mieszane z wodą.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 14 marca 16, 19:06

Cześć,

Chciałem się przypomnieć :) Akwa żyje i to aż nadto.

Po pierwsze reaktor działa bez zarzutu, z tym tylko, że wywaliłem już z niego wszystkie biobale. Za bardzo hałasowały no i jednak sporo on spowolnił mi przepływ wody. W planach mam zakup filtra JBL e901. No bo mocniejszy to chyba jednak będzie za mocny :)

Po drugie zachciało mi się wywalić Limnophila sessiliflore, bowiem wkurzała mnie ilość korzeni bocznych, które się wytworzyły. Poza tym bardziej podoba mi się Rotala rotundifolia i taką zakupiłem. Rotala się przyjęła i rośnie bardzo ładnie. Niestety razem z rotalą przytargałem do akwa wypławki :zly: Właśnie czekam na kuriera z No planaria. Zakupiłem tego na dwie kurację. Mam nadzieję, że pomoże.

Po trzecie ciągle walczę z lekkimi nitkami i pyleniem szyb. Ale pylenie to już wiem skąd mam, także muszę tylko czekać.

Akwa wygląda tak:
Obrazek
ph - 6,8
gh - 9
kh - 5
CO2 (wg tabelki) - 23,5
NO2 - 0
NO3 - 5 - jakoś nie mogę go podnieść do min 10. Ale próbuję :)
PO4 - 1,2
NH3 - 0

Mam zamiar zmienić diametralnie wystrój akwa i to jak to zrobię zależy od no planarii. Mianowicie jak w ciągu miesiąca/dwóch nie pozbędę się wypławek, to wszystko pójdzie do kosza i zrobię kompletny restart. Natomiast jeśli się ich pozbędę to zmienię tylko wystrój.
Zmiana wystroju ma polegać na tym, że wywalę wszystko co jest z prawej strony akwa i w to miejsce przerzucę + dokupię rotalę (ale teraz nie zapomnę o wykąpaniu jej w madmanganianie potasu). Żabienica i kryptokoryny też wylecą.
Korzeń wyleci na lewo w róg. Może go trochę zmniejszę lub kupię inny (muszę trochę pochodzić po sklepach/giełdzie i poszukać czegoś fajnego). Korzeń mam zamiar pokryć mchem. Tylko jakim? Tu jeszcze nie wiem.
Poza tym kupię sporo Parvuli i zrobię trawnik na całej powierzchni. Tu jest tylko problem związany z krewetkami. Skutecznie mi one teraz ją wyciągają z podłoża i więcej jej ginie niż rośnie :zly: Ale może jak posadzę jej więcej/gęściej niż teraz to będzie lepiej.
Oprócz tego na środku akwa będę kokosy pokryte mchem.
Zastanawiam się czy dołożyć jeszcze światła. Obecnie mam 0,67W/l (Grolux, Fhilips985 i Aquastar). Mam w zapasie okablowanie na jeszcze jedną dodatkową T5 24W i może ją dołożę aby uzyskać 0,93W/l. Nie wiem tylko czy będzie to drugi Philips czy coś innego. Może dzięki temu tez Parvula będzie jeszcze lepiej rosła. No chyba, że coś innego dać na trawnik?
Przy okazji zmienię obsadę rybną. W nowej aranżacji będą brzanki sumatrzańskie/mszyste. Takie stadko 12 szt + krewetki te co mam.

To chyba tyle.
Możecie doradzić odnośnie mchu, trawnika i światła?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: mimo12 » 14 marca 16, 23:04

Ja tylko o brzankach. Skutecznie wybiją Ci krewetki. ;-)

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 15 marca 16, 11:45

mimo12 pisze:Ja tylko o brzankach. Skutecznie wybiją Ci krewetki.


Nosz to mnie zasmucił. Poczytałem teraz i rzeczywiście odradzają takie połączenie. No trudno w takim razie obsada zostanie bez zmian.

No planaria dziś dotarła, także zaczynam walkę z wypławkami :klotnia:

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 20 marca 16, 21:37

Cześć,

Mam nadzieję, że no planaria tak dobrze zadziałała. Już przed drugą dawką wypławki zginęły. I ma nadzieję, że ich już nie zobaczę W razie czego mam jej jeszcze ne następną kurację.

skrzatekMK pisze:NO3 - 5 - jakoś nie mogę go podnieść do min 10. Ale próbuję


Przez to źle że robiłem test na NO3 JBL-a (za krótko mieszałem probówkę) podniosłem sobie NO3 do 20. Dziś zrobiłem test i znowu wyszło 5. Wziąłem przeczytałem instrukcję i zrobiłem pomiar drugi raz tym razem dłużej trząsając probówką i wyszło 20. Co by się zgadzało, bowiem mocno zwiększyłem w tygodniu podawanie azotu.

Także pomiary z dzisiaj:
ph - 6,8
gh - 8
kh - 5
CO2 (wg tabelki) - 23,5
NO2 - 0
NO3 - 20
PO4 - 1,2
NH3 - 0

Planowane nawożenie na ten tydzień (ml)
N P K Fe
Ni 3,9 1,3 2,6
Pn 2,6 1,3 1,3 1,3
Wt 2,6 1,3 2,6
Śr 2,6 1,3 1,3 1,3
Cz 2,6 1,3 2,6
Pi 2,6 1,3 1,3 1,3
So

Dzisiaj fotek nie będzie, bo zapomniałem zrobić :mrgreen:


Tak jak pisałem planuję zrobić zmianę wystroju. Coś w podobie do tego co niżej:

Obrazek
Obrazek

Jakieś połączenie tych dwóch.

Marzy mi się ładny trawnik. Moja próba z parvulą coś mi nie wychodzi za bardzo. Ale to może być wina za małego światła (0,67W/l) lub tego, że obecnie korzeń utrudnia dostęp do światła. No i na pewno Amano się przyczyniają do tego bowiem skutecznie je wyciągają jak przerzucają kamyczki.

Dlatego w nowej aranżacji korzeń wyleci na bok w róg. Dołożę światła aby osiągnąć 0,93W/l (tylko zastanawiam się jak ujarzmić glony) i jako trawnik spróbuję Glossostigma elatinoides. Rzekomo szybciej rośnie i mam nadzieję, że krewetki nie bedą jaj tak wyciągać. Z innych roślin będzie dużo Rotali rotundifoli. Może zostawię trochę Ludwigi repens. No i mech (nadal nie wiem tylko jaki wybrać) na korzeniu, kokosach i lignicie.
Co z tego wyjdzie to się okaże.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 12 kwietnia 16, 17:20

Cześć,

Piszę z prośbą o pomoc. Mianowicie mam problem polegający z nalotem na szybach. Napisze co i jak.
1. Standardowo świeciłem przez 7 godzin mocą 0,67W/l i dodatkowo 2 godzina mocą 0,4W/l. Przy takim świeceniu nalot na szybach utrudniał oglądanie ryb po około 5 dniach od czyszczenia. Bez nawożenia Fe.
2. Jeśli dodatkowo nawoziłem Fe podając jedno naciśnięcie dziennie (5 razy w tygodniu), to nalot pojawiał się jeszcze szybciej i był gęstszy. Zielenice panowały w akwarium.
2. 26.03 po czyszczeniu zakryłem akwarium kocem na dwa dni. Po odsłonięciu zacząłem świecić 0,4W/l zaczynając do 3 godzin i codziennie zwiększając czas do 9 godzin. Po odsłonięciu akwarium wyglądało bosko, zero glonów. Oczywiście przez czas zwiększania oświetlenia nie podawałem Fe. Akwarium cały tydzień wyglądało bardzo ładnie. Zero pyłu, zielenic, nitek. Żabienica odżyła i rosła jak szalona.
3. Od 03.04 świeciłem już pełną parą 0,4W/l i zacząłem podawać Fe podając jedno naciśnięcie dziennie (5 razy w tygodniu). Efekt: Po 5 dniach widoczny już pył na szybach, ale mniejszy nić przed zaciemnieniem.
4. Od 10.04 nadal świecę 0,4W/l. Fe podałem w poniedziałek i podam w czwartek - po jednym naciśnięciu.Na razie jest ok - nalotu nie widać. jeśli zda to egzamin to zostanę przy takim dawkowaniu Fe.

Wiem, że problem z pyłem i zielenicami (w późniejszym etapie i nitkami) powoduje dodatkowe oświetlenie w postaci Fhilipsa 965 i bardzo potęguje je podawanie Fe. N i P podaję tyle aby zachować wartości NO3=10 i P04=1 (wg testów kropelkowych JBL :roll: ). CO2 24h/dobę. Ph = 6,4/6,6.

Jako, że chciałbym świecić mocniej aby wyhodować jakiś trawnik zastanawiam się jak to zrobić? Ile czasu świecić mocą 0,67W/l? Od jakiego czasu zacząć i przez ile czasu go wydłużać? Osobiście planuję zacząć świecić tą mocą od 0,5 godziny dziennie i co tydzień wydłużać ten czas o 0,5 godziny.

Poradzi ktoś coś czy znowu bez odzewu? To co pisałem w poście wyżej, to odkładam na późniejszy czas. Na razie chciałbym ogarnąć zbiornik aby świecić 0,67W/l bez glonów.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 1 maja 16, 19:21

Mimo, że mój temat jest tu olewany lub nie podoba się wam to i tak zademonstruję swoje akwa i jego obecny wygląd.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mnie się teraz bardziej podoba niż jeszcze dwa tygodnie temu.
Jeszcze tylko udobruchać glony, dodatkowe oświetlenie, zmiana obsady rybnej i będzie pięknie.

Awatar użytkownika
Łukasz101291
Ryba
Ryba
Posty: 229
Rejestracja: 30 sierpnia 15, 19:08
Lokalizacja: Grzybowo K. Kołobrzegu

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Łukasz101291 » 1 maja 16, 21:39

Ciekawie to wygląda. Co to za duża zielona roślina? Żabienica? Proponowałbym przeniesienie termometru na boczną szybę,żeby się tak w oczy nie rzucał.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: mimo12 » 2 maja 16, 09:37

Akwa wygląda spoko. :)
Trzeba było wyłowić ryby przy zmianie aranżacji. Teraz to będzie zabawa w kotka i myszkę.
Co planujesz zaa rybną obsadę?
Co do roślin, nawożenia i glonów, to niezbyt pomogę, bo ja akwa nie nawożę oprócz kulek i paałeczek nawozowych, a to zupełnie inna historia w walce z pyłem. U mnie zmniejszenie czasu naświetlania pomogło, potem odrobinę wydłużyłem, ale nie tak, jak świeciło wcześniej. Od paru miesięcy nie czyszczę szyb... (Pomijam tutaj jeden zbiornik, w którym glony mają się tak dobrze, jak rośliny, ale to mała szklanka, więc jak już coś gruchnie, to ciężko ustabilizować.)

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 2 maja 16, 12:01

Łukasz101291 pisze:Żabienica?


Tak. A dokładnie Schlueteri.

Łukasz101291 pisze:boczną szybę,żeby się tak w oczy nie rzucał


A o tym nie pomyślałem. Dziś go przeniosę.

mimo12 pisze:Co planujesz za rybną obsadę?


Nie wiem dlaczego, ale marzą mi się brzanki sumatrzańskie/mszyste. Obawiam się tylko o krewetki. Mogą zostać srogo przetrzebione.
Ewentualnie harem prętnika karłowatego z jakimś stadkiem rybek.

Co do roślin, nawożenia i glonów

A bo z tymi glonami to jest zabawa :zly: Ale mam nowy pomysł i będę testował.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: mimo12 » 2 maja 16, 12:06

Z krewetkami na pewno się pożegnasz przy brzankach.
A jakby razbory zostały, a do tego prętnik?
Chodzi o to skrócone oświetlenie? Że 0,4 cały czas świecenia, a 0,67 od pół godziny wydłużać? Czy stopniowe przejście na 0,93?

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 2 maja 16, 12:39

mimo12 pisze:Chodzi o to skrócone oświetlenie? Że 0,4 cały czas świecenia, a 0,67 od pół godziny wydłużać? Czy stopniowe przejście na 0,93?


Nie.

Za pylenie szyb obwiniałem nawożenie Fe i zaprzestałem go podawać prawie wcale. Niestety ostatnio mimo, że podaję go raz w tygodniu przy świeceniu 0,4 pylenie nie ustępowało. Starałem się trzymać NO3 na poziomie 10 i PO4 na poziomie 1. I stwierdziłem, ze to może właśnie przez niskie makro mam ten pył. Także w zeszłym tygodniu podniosłem NO3 do 20, a PO4 do 1,8 nie podając mikro. Efekt - pylenie jest czy mniejsze? Ciężko ocenić. W tym tygodniu utrzymam makro tak jak jest ale dodam Fe trzy razy w tygodniu o 1 naciśnięciu. Zobaczymy, co z tego będzie.

mimo12 pisze:A jakby razbory zostały, a do tego prętnik?


No teraz właśnie tak mam, ale te razbory takie jakoś mało ruchliwe, albo opatrzyły mi się.
Chyba, że coś innego szybkiego do prętników?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: mimo12 » 2 maja 16, 15:42

Hmm. Inne razbory? :niewiem:

mihow1979
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 862
Rejestracja: 23 grudnia 15, 21:53
Lokalizacja: Płock

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: mihow1979 » 17 maja 16, 21:29

Oj chyba za dużo grzebiesz w akwarium. I stąd te problemy z glonami... Ja też tak robiłem, ale od miesiąca nic nie tykam - przycinam tylko rośliny.

Sprawdź poziom CO2 - stabilne CO2 to 50% sukcesu w walce z glonami wszelkiego rodzaju. Od momentu jak u siebie założyłem reaktor narurowy Sera Flore 500 i ustawiłem kołowy ruch wody w zbiorniku glony odpuściły. Do tego przez kilka dni przedawkowałem Carbo i teraz codziennie podaję normalną dawkę.

Ja u siebie mam 54W LED światła. W sumie mam 4410 lumenów. A ile faktycznie Watów światła mam - tego nie sposób obliczyć - ale jest sporo bo rośliny szaleją.

Poziomy nawozów mam takie same jak Ty.

Zielenice to głównie wina światła - ja też bawiłem się światłem na lewo i prawo i miałem wszystko zielone. Do tego brunatnice. Kupiłem programator czasowy i ustawiłem pełną moc światła na 8 godzin dziennie (14-22). Od tego momentu zielonych glonów nie mam - a pył na szybach odpuścił.

Czyli wg mnie:
- ustabilizuj CO2
- ustabilizuj światło
- nie grzebać w akwarium i zachować czystość
- regularne podmiany wody
- odpowiednia cyrkulacja
- przedawkuj Carbo
- trzymaj odpowiednie wartości nawozów
- ogranicz micro

I cierpliwości...
Glossy Reef 215L

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości