[112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 7 lipca 15, 18:22

Cześć,

Mały update mojej natury.

Mianowicie od ostatniego wpisu dodałem bimbrownie. Nawożę póki co nawozami Aquaflora: Complete, N, K i Carbo. Complete raz w tygodniu po podmianie wody max 9ml. N max dwa razy w tygodniu aby mniej więcej mieć stosunek 10:1 NO3 do PO4. Przeważnie mam ten stosunek 6,6:1. K też dwa razy w tygodniu po 9ml. Carbo codziennie (jak nie zapomnę) po zgaszeniu światła od 6 do 8ml. Wszystko po to aby pozbyć się glonów, o których pisałem w dziale Rośliny. Na razie powoli widać poprawę. Co prawda po tygodniu od podmiany to na szybach nalotu jest może ciut mniej niż na początku (co ciekawe na przedniej szybie po bokach nie ma go praktycznie w ogóle, a po środku jest go najwięcej). Rośliny rosną ładnie i szybko. Prawie nie pojawiają się nowe nitki na korzeniu i roślinach, ale te co były na roślinach to są i nie maleją co widać na fotkach.

Obrazek
Obrazek

Parametry wody z wczoraj (06.07.2015):

ph - 6,6
gh - 9
kh - 5
NO2 - 0
NO3 - 10
PO4 - 1,5
NH3 - 0

Fota akwa z wczoraj:

Obrazek

W planach mam zamiar zmniejszyć podawanie nawozu Complete do max 3ml na tydzień, aby PO4 nie wzrastało ponad 1,0. i utrzymać NO3 na poziomie 10. No i muszę ustawić sobie jakieś przypominanie o tym carbo co by codziennie go podawać, w celu likwidacji nitek. Poza tym coraz bardzie planuję zakupić nawozy od Huntera, gdyż ten Zoolek drogo wychodzi.

A no i padła mi jedna Razbora. Na ciele miała jakieś dziwne bąble. Jakoś wcześniej mi się nie rzuciła w oczy (najwidoczniej dobrze się ukryła w gąszczu). Inne ryby wyglądają normalnie.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 27 września 15, 18:43

Cześć,

Dawno nic tu nie pisałem, a sporo się wydarzyło od ostatniego wpisu. Z ważniejszych rzeczy to:
1. Nawożę nawozami BlueLine: Azot co drugi dzień 2 naciśnięcia. Fosfor co drugi dzień 1 naciśnięcie. Potas codziennie jedno naciśniecie. Carbo codziennie 2 naciśnięcia. Micro - różnie. No3 mam przeważnie na poziomie 10-15, a fosfor 1.
2. Nadal walczę z glonami nitkowymi. Zauważyłem, że są w słabszej kondycji, gdy nie podaję Micro. Jak podaję Micro co trzeci dzień 1 naciśnięcie, to po tygodni akwa wygląda gorzej, czyli pojawia się dużo więcej glonów. Aktualnie jestem po takim tygodniu i akwa wygląda jak na zdjęciach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
3.Zainwestowałem i odpaliłem w tym tygodniu butlę CO2. Uruchomiłem ją w celu obniżenia pH i utrudnienie życia glonom oraz aby zapobiec pkt 4. CO2 chodzi razem ze światłem, czyli od 12 do 21. Podaję jeden bąbelek na sekundę. W moim akwa wystarczy, gdyż pH spadło z 7,8 na 6,8, co przy twardości kH=5 daje wystarczający pozom CO2. Wahania pH w nocy są na poziomie 0,2 pH. Także luz.
Obrazek
4. Z obsady rybnej zostało mi tylko 10 Razbor. Pozostałe razbory i bojki są na drugim świecie. Przypałętała mi się Flexibakterioza i trochę zmniejszyła obsadę. Zastosowałem w akwa ogólnym SeraBackupur zgodnie z zaleceniami. Mam nadzieję, że poprzez zbicie pH (aby rybom żyło się lepiej) będzie mniejsze ryzyko wystąpienia chorób. Tym bardziej, że pozostałe parametry są właściwe. Zastanawiam się nad obsadą, czy dokupić razbor, czy może zmienić, gdyż podobają mi się Brzanki sumatrzańskie/mszyste lub Brzanki wysmukłe-titteya.

A co do parametrów, to komplet z dziś wygląda tak:
ph - 7
gh - 8
kh - 5
NO2 – 0,025
NO3 - 20
PO4 – 0,5
NH3 - 0

Jako, że zacząłem podawać CO2, to planuję zmodyfikować nawożenie na:
Azot, fosfor, potas i carbo codziennie 1 naciśnięcie.
Micro może odpalę po obserwacji co będzie się działo z glonami.

Aktualne foto
Obrazek


BTW
To czemu nie mogę edytować wcześniejszych postów? Jak mam wprowadzić zmiany w pierwszym poście?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Hunter » 28 września 15, 14:37

skrzatekMK pisze:Azot, fosfor, potas i carbo codziennie 1 naciśnięcie.

A to pogłębi dysproporcje NPK jeszcze bardziej ;) Czytaj etykiety nawozów, jest tam instrukcja o ile ppm danego związku/pierwiastka podnosi naciśnięcie pompki. Powinieneś trzymać się proporcji: 10:1:15 NO3 PO4 K.

Masz za dużo azotu co zresztą potwierdzają testy i zielenice a akwarium. Po odpaleniu CO2 powinieneś dostrzec większe zużycie makroelementów, jeśli tego nie dostrzegasz to możemy założyć, że masz niedobory Fe. Pamiętaj, że bez Fe nie ma fotosyntezy :( a micro nie dajesz.

W porównaniu ze zdjęciami ze stycznia to jest niebo i zmienia ;)


skrzatekMK pisze:To czemu nie mogę edytować wcześniejszych postów? Jak mam wprowadzić zmiany w pierwszym poście?

Byli tacy, co strzelali focha i edytowali swoje posty wstawiając "...", co kompletnie rozwalało sens dyskusji i całe tematy, w których się wypowiadali. Możesz edytować swoje posty do 48h, później i tak już nie ma sensu, bo dodając coś nowego nie widać tego w "nieprzeczytanych tematach". Umieszczaj aktualizację na bieżąco, tworząc historię rozwoju akwarium. Edytując pierwszy post i tak nikt tam nie zagląda, zwłaszcza jak temat ma już 5 stron ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 28 września 15, 17:39

Hunter pisze:A to pogłębi dysproporcje NPK jeszcze bardziej


To może w tym tygodniu będę nawoził tak jak do tej pory i najwyżej zobaczę różnicę w parametrach w stosunku do poprzednich i w tedy wymyślimy co i jak podawać. ok? CO2 chodzi u mnie dopiero 4 dni i nie mam jeszcze rozeznania jakie ono daje skutki.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Hunter » 28 września 15, 18:59

No właśnie :P
Mając testy i wiedząc ile lejesz nawozu tygodniowo, możesz obliczyć przybliżone tygodniowe zużycie. Zapisujesz sobie wyniki pomiarów po podmianie, a następnie powtarzasz test przed kolejną podmianą za tydzień. Teraz uwzględniając tygodniowe nawożenie jesteś w stanie określić mniej więcej tygodniową podaż akwarium na nawozy.
"Mniej więcej", bo nie znasz na przykład poziomu Fe, który jak wspomniałem wcześniej hamuje fotosyntezę przy niedoborach - no od czegoś trzeba zacząć ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 28 września 15, 19:07

Tylko, że nie mam wyników po podmianie :(. Zapisuję tylko przed podmianą. No cóż. Będę nawoził tak jak dotychczas i sobie porównam oba pomiary sprzed podmian, po tygodniowym podawaniu CO2.
btw
to mam zapisane wszystkie pomiary odkąd założyłem akwa.

Awatar użytkownika
locdog
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 11 sierpnia 13, 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: locdog » 29 września 15, 00:16

Dlaczego NO2 jest wykrywalne?
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 29 września 15, 08:35

Dlaczego NO2 jest wykrywalne?

Też nie wiem. Chociaż może dlatego, że przez przypadek sypło mi się więcej żarcia rybom. Już dawno nie miałem więcej niż 0. Przy podmianie odmuliłem dno i zrobiłem standardową podmianę około 45% wody. Zobaczymy jak będzie w niedzielę.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 4 października 15, 10:06

Hunter pisze:Mając testy i wiedząc ile lejesz nawozu tygodniowo, możesz obliczyć przybliżone tygodniowe zużycie.


Po tygodniu dozowania CO2, które chodzi razem ze światłem w godz 12-21 przy nawożeniu:
Azot co drugi dzień 2 naciśnięcia. Fosfor co drugi dzień 1 naciśnięcie. Potas codziennie jedno naciśniecie. Carbo codziennie 2 naciśnięcia. Micro brak. W niedzielę nic nie podaję. Parametry wyszły mi dziś przed podmianą wody (wszystkie pomiary robię przed podmianą wody):
ph - 7,6
gh - 9
kh - 5
NO2 – 0
NO3 - 5 ale takie trochę ciemniejsze i dużo jaśniejsze niż 10
PO4 – 0,5
NH3 - 0

W porównaniu z zeszłotygodniowym pomiarem, to NO3 jest dużo niższe, PO4 takie samo. Także Hunter podpowiedz jak ustawić teraz nawożenie? Mój pomysł: K i Carbo codziennie jedno naciśnięcie. Fosfor co drugi dzień jedno naciśnięcie. Azot codzienne dwa naciśnięcia. Będzie ok? No i Micro, ale jak?

Zauważyłem również, że miałem więcej nalotu glonowego na szybach niż tydzień temu. Pewnie brakowało NO3 i glony wygrywały?

Zmartwił mnie dziś za to poziom ph. Jak mierzyłem w zeszłym tygodni wahania pH po nocy, to wychodziło mi 0,2 czasami 0. A dziś mi wyszło 7,6, przy 6,8 wczoraj wieczorem. Co mogło na to wpłynąć? Musze to poobserwować jeszcze przez parę dni. Najwyżej będzie CO2 chodzić 24h.

No i przy okazji zmniejszyłem sobie obsadę. Przez przypadek po spuszczaniu wody zaciągnąłem razborkę. Zaprowiantowałem się jak ją zobaczyłem pływająca w kibelku przy spuszczaniu drugiego wiadra. :zly: W sumie to zostało mi ich tylko 9 w akwa.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Hunter » 5 października 15, 08:55

skrzatekMK pisze:Jak mierzyłem w zeszłym tygodni wahania pH po nocy, to wychodziło mi 0,2 czasami 0. A dziś mi wyszło 7,6, przy 6,8 wczoraj wieczorem.

W zaszłym tygodniu mierzyłeś przed podawaniem CO2? CO2 wpływa na poziom pH. Jeśli teraz z CO2 masz tak duże wahania, to spróbuj dozować 24h, albo zmienić położenie filtra, żeby nie ruszał tak bardzo taflą wody - może wytrąca zbyt dużo CO2 przez noc.

Zużycie nawozów u Ciebie jest na poziomie około 15-20ppm NO3 i 0,7PO4, co jest możliwe uwzględniają na przykład zachodzącą denitryfikację. Trzeba też wziąć pod uwagę, że rośliny potrafią magazynować nawozy "na czarną godzinę", szczególnie azot. Więc powyższe zużycie nawozów nie musi być stałe.

Proponuję podawać więcej azotu - 1 i 2 naciśnięcia co drugi dzień - codziennie 2 będzie z kolei za dużo - zacznie się kumulować.
Fosfor bez zmian, ale podnieś jednorazowo jego poziom do około 1ppm dozując jednorazowo +3 naciśnięcia
Potas bez zmian.
Carbo bez zmian
Można zaczynać z Micro - 1 co drugi dzień.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 5 października 15, 10:24

Hunter pisze:W zaszłym tygodniu mierzyłeś przed podawaniem CO2? CO2 wpływa na poziom pH.


No właśnie z podawaniem CO2. Przez pierwsze 3 dni po podłączeniu CO2 sprawdzałem różnice w pH pomiędzy wieczorem a ranem i wychodziło max 0,2 różnicy. A tu nagle wczoraj wyszła taka duża różnica. No ale to już będę dalej obserwował.

Hunter pisze:Proponuję podawać więcej azotu - 1 i 2 naciśnięcia co drugi dzień - codziennie 2 będzie z kolei za dużo - zacznie się kumulować.
Fosfor bez zmian, ale podnieś jednorazowo jego poziom do około 1ppm dozując jednorazowo +3 naciśnięcia
Potas bez zmian.
Carbo bez zmian
Można zaczynać z Micro - 1 co drugi dzień.


czyli zrobię tak:
pon - 2 Azot. Potas, Carbo i Micro po 1. Fosfor 3 jednorazowo
wt - Azot, Potas, Carbo po 1
śr - 2 Azot. Fosfor, Potas, Carbo i Micro po 1
czw - Azot, Potas, Carbo po 1
pi - 2 Azot. Fosfor, Potas, Carbo i Micro po 1
sob - Azot, Potas, Carbo po 1
nied - wolne :)

I w niedzielę zrobię testy i zobaczymy co wyjdzie.

Thx Hunter,

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 11 października 15, 09:18

Cześć,

Po tygodniu stosowania nawozów wg powyższej rozpiski i podając jednocześnie CO2 24h/7 parametry wychodzą:

ph - 6,8
gh - 8
kh - 6
CO2 (wg tabelki) - 28,5
NO2 - 0
NO3 - 10
PO4 - 1
NH3 - 0

Rośliny rosną jak szalone zwłaszcza Limnophila sessiliflora. Ludwigia repens też odżyła, bowiem nie chciała ostatnio rosnąć.

Niestety glonom też jest dobrze. Nitkowe cały czas są na roślinach, na szybie nalot też się odkłada :zly:

Obrazek
Obrazek

Jakiś pomysł na nie?

Może skrócić czas świecenia? Aktualnie świecę 12-21.

A chciałem kupić coś wolniej rosnącego jak żabienica wielka lub rubin.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Hunter » 13 października 15, 09:53

Akwarium dojrzałe, parametry wody książkowe, CO2 pod dostakiem, powoli zaczynają się wyczerpywać pomysły :P

Są to typowe zielenice, może warto jeszcze trochę poczekać aż akwarium złapie równowagę? Proponuję trochę jeszcze poczekać, zwłaszcza że tak jak mówisz rośliny rosną jak szalone. Tydzień to trochę mało, żeby ocenić skutki nawożenia. Możnaby jeszcze pokombinować z micro i Fe.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 13 października 15, 18:18

Hunter pisze:powoli zaczynają się wyczerpywać pomysły


Poczytałem, że glonom utrudniają życie garbniki. Sugerując się tym wrzuciłem w niedzielę resztę szyszek olchy jakie miałem (9szt). Na razie mam wrażenie, że woda trochę zmieniła kolor. Czekam co będzie. Czytałem, ze lignit też wytwarza garbniki i może jego użyję, tylko jaka jest jego żywotność?

Torfu używać nie chcę. Miałem już kiedyś, przy próbie zbicia pH i za bardzo to syfiło wodę i za często trzeba było rozbierać kubełek. Ale glonów wtedy nie miałem!

Taki lignit wydaje się lepszy i można nim trochę zmienić wystrój akwa. Tylko ile go kupić i gdzie? aby kupić lignit, a nie węgiel.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Hunter » 13 października 15, 20:57

skrzatekMK pisze:tylko jaka jest jego żywotność?

Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Zależy od tego jaki duży to klocek lignitu, z jakiego drzewa i w jaki stopniu jest przetworzony w węgiel. Przepuszczaj część wody przez torf ogrodniczy, lub zrób z niego wywar. Szyszki niewiele dają.
Torfu nie stosuj do filtra, tylko przepuszczaj przez armatę.
Lignity znajdziesz na składach węgla brunatnego.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości