[112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 8 lutego 15, 21:15

Hunter pisze:Nawozy w LT? Jedno wyklucza drugie.


Wiem. Po prostu jak wartości NOx i PO4 były zerowe, to aby nie padły rośliny dałem nawozu, który jest wyżej wyszczególniony i wartości te podniosły się. Dlatego mam dylemat. Ale poczekam i zobaczymy jak to się będzie dalej rozwijać.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 16 lutego 15, 11:23

15.02.2015

Cotygodniowy pomiar parametrów:

ph - 7,5
gh - 14
kh - 9
NO2 - 0
NO3 - 0
PO4 - 1
NH3 - 0

Już się nie przejmuję niskim NO3. Jak to mi Hunter wytłumaczył rośliny ciągną azot bezpośrednio z NH3.

I już nie podmieniam wody, tylko dolewam wyparowaną. Do dolewek używam wody destylowanej.

Aktualne foto może wrzucę dziś wieczorem.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Hunter » 16 lutego 15, 13:35

No zobaczymy co z tego wyniknie. W LT często mamy braki NO3, a mimo tego sinic nie ma.
Oświetlenie takie na granicy... 0,4/l to niby nie dużo ale jak akwarium nie poradzi sobie bez nawożenia, to albo mniej światła, albo będziesz jednak zmuszony zrezygnować z LT i zacząć lekko nawozić.

Czas pokaże ;)
Zdjęcia dla porównania możesz wrzucić :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Em
Ryba
Ryba
Posty: 153
Rejestracja: 22 grudnia 14, 14:23
Lokalizacja: Gdynia

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Em » 16 lutego 15, 16:12

Hunter pisze:albo będziesz jednak zmuszony zrezygnować z LT i zacząć lekko nawozić.


co nie powinno być problem, rozrobić trochę soli i mało dawkować :)
[shadow=white]Posiadanie akwarium, nie czyni Cię akwarystą[/shadow]

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 16 lutego 15, 18:11

Zdjęcia dla porównania możesz wrzucić


Zaraz po starcie akwa wyglądało tak:

Obrazek

Teraz po 34 dniach wygląda tak:

Obrazek

Przez ten czas zgniło parę sztuk Ludwigii repens. Ale posadziłem w to miejsce te z przycinki i na razie rosną. W między czasie musiałem uśmiercić jedną Razborę, bo coś jej zjadło ogon - chyba Pan i Władca akwa ją chciał zjeść. No i po lewej doszła Echinodorus amazonicus ze starego akwa. Teraz się aklimatyzuje.

Pozostałe zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 17 marca 15, 19:03

Mały update.

Parametry wody na dzień 15.03.2015

ph - 7,2
gh - 9
kh - 5
NO2 - 0
NO3 - 0
PO4 - 0,25
NH3 - 0

W ciągu ostatniego miesiąca w celu obniżenia ph zbiłem kh i gh wodą destylowaną, którą używałem do dolewek wody wyparowanej i raz do podmiany (destylka zmieszana w kranowitem w odpowiednich stosunkach).

ph zbijam torfem włóknistym, które wypełnia drugi filtr zewnętrzny. Filtrem tym jest Multikani 800 składający się z dwóch modułów. W pierwszym module jest sam torf, a w drugim sama gąbka. Moc filtra jest ustawiona na 50% i jest włączony tylko podczas świecenia światła w godz. 13-21. Filtr chodzi od 04.03.2015 i ph spadło z 7,8 na 7,2. Zastanawiam się czy jak bym go odpalił na 24h to ph by spało niżej. Chciałbym osiągnąć ph na poziomie 6,8.

Poza tym w niedzielę galancie przerzedziłem Ludwigie repens. Brakowało jej światła w dolnych partiach i pogubiła liście.


Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Sance » 17 marca 15, 19:41

:ok:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Hunter » 17 marca 15, 21:30

Filtr powinien iść bez przerwy, nawet jeśli nie służy jako filtr podstawowy. U Ciebie działa tylko 8h a przez pozostałe 16h to co zatrzymało się na gąbce i w torfie zaczyna gnić i kisić się :P Nazajutrz filtr odpalasz i wszystko trafia do akwarium.

Jest to szczególnie ważne w filtrach zewnętrznych, gdzie woda samoczynnie nie wymusza obiegu. Niebawem możesz zaobserwować znaczy wzrost związków azotu, tych bardziej toksycznych.

Sądzę, że mógłbyś wrzucić do obu pojemników torf, a na rurze zasysającej umieścić gąbkę. Wtedy powinieneś zejść jeszcze o te pół stopnia z pH, zwłaszcza, że im niższe KH i niższe pH, tym szybciej i łatwiej ono spada.

Ogólnie to fajnie CW się robi :mrgreen: Plus za chęci i starania ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 18 marca 15, 08:29

Hunter pisze:Filtr powinien iść bez przerwy, nawet jeśli nie służy jako filtr podstawowy. U Ciebie działa tylko 8h a przez pozostałe 16h to co zatrzymało się na gąbce i w torfie zaczyna gnić i kisić się :P Nazajutrz filtr odpalasz i wszystko trafia do akwarium.


Po przeczytaniu tego podłączyłem dziś rano filtr tak aby chodził 24h.

Hunter pisze:Niebawem możesz zaobserwować znaczy wzrost związków azotu, tych bardziej toksycznych


Moja ilość roślin pewnie by je wytłukła nim by powstały, ale po co ryzykować i dlatego go włączyłem na 24h

Hunter pisze:Sądzę, że mógłbyś wrzucić do obu pojemników torf, a na rurze zasysającej umieścić gąbkę. Wtedy powinieneś zejść jeszcze o te pół stopnia z pH, zwłaszcza, że im niższe KH i niższe pH, tym szybciej i łatwiej ono spada.


Na razie zobaczę co będzie z ph jak filtr będzie chodził 24h.

Hunter pisze:Ogólnie to fajnie CW się robi :mrgreen: Plus za chęci i starania ;)


No i trochę BW, ale podoba mi się takie. thx

Sance pisze::ok:


thx


A no i w ciągu ostatniego miesiąca powiększyłem obsadę Helenek do 4 szt i Amano do 8 szt.
Amano po powiększeniu stada zrobiły się dużo bardziej odważne i teraz panoszą się po całym akwa i jedna z samic nosi jajka. Nie planuję ich rozmnażania, także zostawię ją prawom natury - najwyżej przez parę dni nie będę karmił ryb.

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: remigiuszl » 18 marca 15, 10:51

Amaniochy w ogólnym Ci się nie rozmnożą i tak. Larwy po kilku dniach umrą bez zasolonej wody. A nawet jeśli jakaś rybka Ci się rzuci na świeże jedzonko, to wystarczy tego na jednego bojka najwyżej :)

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 18 marca 15, 11:26

remigiuszl pisze:Amaniochy w ogólnym Ci się nie rozmnożą i tak. Larwy po kilku dniach umrą bez zasolonej wody.


Wiem o tym i dlatego piszę, ze zostawię to naturze.

remigiuszl pisze:A nawet jeśli jakaś rybka Ci się rzuci na świeże jedzonko, to wystarczy tego na jednego bojka najwyżej


Najwyżej uczta będzie mniejsza :)

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 18 marca 15, 18:44

Hunter pisze:Filtr powinien iść bez przerwy, nawet jeśli nie służy jako filtr podstawowy.


No i tak jak pisałem odpaliłem rano filtr aby chodził 24h. Jak wróciłem z roboty rzuciłem się do testów, aby zobaczyć czy widać może już jakąś różnicę. No i zobaczyłem, ale nie w tą stronę :( ph podskoczyło mi z powrotem do 7,8. Także chyba akurat zbiegło się z czasem i się skończył torf. Czy mógł już się przepłukać 1litr torfu w ciągu 14 dni? I to gdy filtr chodził po 8h/dziennie? Jeśli tak to jak będzie chodził 24h to wystarczy na 6-7 dni?

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 22 marca 15, 22:53

Po ostatnim (18.03.2015) wzroście ph, zmieniłem (19.03.2015) wkład torfu na nowy torf włóknisty (1l) + torf kwaśny (0,5l) kupiony w sklepie ogrodniczym i odpaliłem filtr aby chodził non stop na 50% mocy. Torf kupiłem zwykły bez żadnych dodatków. Kolor wody uległ zmianie w stosunku do torfu włóknistego. Woda zrobiła się bardziej ciemna, co widać no foto poniżej.

Obrazek

Dziś przed dolewką wody standardowy pomiar parametrów:

ph - 7,0 (zoolek) 6,8 (jbl)
gh - 6
kh - 3
NO2 - 0
NO3 - 0
PO4 - 0,25
NH3 - 0

Stwierdzam, że ten torf co kupiłem w ogrodniczym, bardziej zakwasza i zmiękcza wodę. No chyba, że to wpływ że filtr działa non stop.

Zdjęcie z wczoraj. Dziś zrobiłem przycinkę środka i prawej strony i jest podobnie jak z lewej.
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: skrzatekMK » 14 kwietnia 15, 07:33

Cześć,

Pora pokazać jak się ma akwarium na dziś.

ph - 7,0
gh - 6
kh - 3
NO2 - 0
NO3 - 0<x<5
PO4 - 0,75
NH3 - 0


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: [112] Towarzyskie akwa (a moze Azja?)

Postautor: Greek » 16 kwietnia 15, 11:48

Bardzo schludny baniaczek. Ciekawa kompozycja - zazwyczaj dąży się do wypełnienia rogów akwarium, a ewentualne obniżenie jest gdzieś bardziej w środku, a tutaj jest taki półokrąg :) Ale w sumie mi się to podoba, mimo że wygląda dość niekonwencjonalnie. Również wysycenie kolorami jest świetne - idealny balans ciepłych i zimnych barw.
Jedynie sprzęt mógłbyś schować - mając taką gęstwinkę nie będzie to przecież żaden problem, a szkoda żeby szpecił całość ;)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości