[180L] Mała tanganika

Filasel
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 31 grudnia 14, 11:46

[180L] Mała tanganika

Postautor: Filasel » 31 grudnia 14, 13:56

Hej,
Jestem na etapie odtwarzania biotopu z jeziora tanganika. Na razie gotowe jest tylko podłoże oraz skały, akwarium cały czas dojrzewa... Gorąco zachęcam do komentowania oraz porad :grin:

AKWARIUM
Posiadam cały zestaw wraz z wyposażeniem firmy JUWEL (RIO 180).
Wymiary: 101 x 41 x 50
Oświetlenie: 2 x 45W (świetlówki T5 High Lite DAY). Zamierzam wymienić jedną na High Lite MARINE (15000K), aby uzyskać bardziej niebieskawe światło.
Filtr: Bioflow 3.0 600l/h
Grzałka: 200W

TŁO
Tło strukturalne 3D raczej nieznanej tańszej firmy. Dużo było zabawy w przycinanie i klejenie silikonem akwarystycznym, ale efekt końcowy mi się bardzo podoba. Do cięcia tła strukturalnego (jakaś mieszanka włókna szklanego z plastikiem) polecam piłkę do metalu. Noże do mięs, pieczywa, tapet, dywanów, piłka do drewna itp. nie dawały rady.

SKAŁY 45kg
Po lewej stronie: koralowce
Na środku: piaskowce
Po prawej stronie: wapień filipiński

PODŁOŻE 40kg
Świadomie zrezygnowałem z drobnego jasnego pyłu na dnie, ze względu na to że odchody ryb na takim jasnym dnie bardzo się rzucają w oczy. Przy tygodniowej podmianie wody + oczyszczaniu dna, już dnia następnego widać długie kupy ryb na białym piachu. A taki zbrojnik bigbiceps to spore potrafił zostawiać ;) Dlatego teraz zdecydowałem się czarny drobny kwarc.

ROŚLINY
W najbliższym czasie mam zamiar dokupić pare roślin: anubiasy oraz kryptokorynę - ale to ma być tylko taki dodatek (smaczek) do skał.

OBSADA
Bardzo mi się podobają thropheusy duboisi i moorii, ale wydaję mi się że mój zbiornik jest za mały nawet na małe stadko ok. 8 osobników :( Dlatego raczej zdecyduję się na mieszankę szczelinowców z mniejszymi pyszczakami. Konkretów jeszcze nie znam, jeżdżę od 2 miesięcy po sklepach akwarystycznych, śledzę takie portale jak: allegro.pl oraz tablica.pl. Mój wybór będzie też uzależniony od dostępności danych gatunków w obrębie mojego województwa.

ZDJĘCIA

MONTAŻ TŁA
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

AKWARIUM ZE SKAŁAMI I PODŁOŻEM
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
vader300
Ryba
Ryba
Posty: 464
Rejestracja: 19 grudnia 14, 16:48
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: vader300 » 31 grudnia 14, 14:34

To się nazywa zaangażowanie w zrobienie tła pisaki książki łyżki :ok: spoko podoba mi się ale jakoś tak schematycznie te skałki ułożone(wg mnie )
Roślinne 450L na modułach LED. http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=40264

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: KAMYK32 » 31 grudnia 14, 14:42

Jeden rodzaj kamola lepiej się prezentuje ;-) podłoże :sad: ,ale to Tobie ma się podobać ;-),oświetlenie za jasne jak na ten biotop. Gibbiceps w 180l-jaj Sobie z Nas nie rób :!:

Filasel
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 31 grudnia 14, 11:46

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: Filasel » 2 stycznia 15, 16:50

Gibbiceps nie był w 180L tylko 240L i to jako jeszcze mały glonek. Później gdy robił się coraz większy oddałem go do akwa w chińskiej restauracji, w którym pływały już 3 dorodne Gibbicepsy. Akwa na oko ok. 600-900L.

A co myślicie nad obsadą thropheus duboisi lub moorii w 180L? 8-10 osobników byłoby OK, czy już za ciasno? Mniej sztuk już nie ma sensu bo to stadne rybki. Dlatego min 8 albo wcale.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: KAMYK32 » 2 stycznia 15, 16:59

Filasel pisze:A co myślicie nad obsadą thropheus duboisi lub moorii w 180L? 8-10 osobników byłoby OK, czy już za ciasno? Mniej sztuk już nie ma sensu bo to stadne rybki. Dlatego min 8 albo wcale.

W tym biotopie ważna jest pow. dna,a dla takiej obsady mini. dł. szkła to 120cm. więc szkoda ryb męczyć w Twoim szkiełku.

Lukasz125
Narybek
Narybek
Posty: 50
Rejestracja: 17 stycznia 14, 20:40
Lokalizacja: Włocławek

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: Lukasz125 » 2 stycznia 15, 17:15

W tym akwarium widziałbym jedynie parę naskalniaków lub księżniczek bo podłoże wyklucza muszlowce. Co do wystroju to o gustach się nie dyskutuje. Ale to tej pory nigdy nie widziałem akwarium z rybami z Tanganiki bez piasku widać czasy się zmieniają.

Filasel
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 31 grudnia 14, 11:46

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: Filasel » 18 stycznia 15, 21:09

Kolejna aktualizacja.

SKAŁY
Zmieniłem ułożenie skał oraz paru się pozbyłem bo za dużo ich było.

ROŚLINY
Anubias nana
Anubias barteri
Nurzaniec

OBSADA
3 x naskalnik dickfelda (2samice, 1samiec)
8 x szczelinowiec leleupa (za wcześnie aby określić płeć)
4 x altolamprologus compressiceps (za wcześnie aby określić płeć)

Naskalniki wydaje mi się że już się sparowały. Samiec wyraźnie pływa za wybraną samiczką i ja lekko podgryza. Ona z kolei często dostaje coś ala drgawek i cała dygocze koło samca - takie rybie zaloty ;) Wybrana samiczka również konkuruje o względy samca, bo często odpędza tą drugą :)

Najbardziej jestem jednak zajarany tzw. "szczupakami" (altolamprologus compressiceps). Pyski to mają takie jak z kryminału i wyglądają na agresywne ryby, ale wbrew pozorom są spokojne i nie atakują innych ryb. Na razie są jeszcze bardzo młode i nie widać kolorów, ale już sam sposób polowania na robaki jest u nich ciekawy. Mianowicie:
-szczupak jest w miejscu obserwuje otoczenie,
-wpadają robaki do akwarium (namierza sobię ofiarę- nie ruszając się przy tym z miejsca),
-atakuje dosłownie w ułamku sekundy, że czasem nie ogarnę że ryba zdążyła przepłynąć 30-40cm i wciągnąć robaka ;) Jak podrosną i będzie można rozróżnić ich płeć z 4 będę chciał zostawić 1 parkę.

Jeden z leleupi ktory dostalem gratis z zoologa jest rybką inwalidką, ponieważ stracił jedno oko w jakiejś walce (widać na jednym ze zdjęć), ale nie daje sobie w kaszę dmuchać :)

Czekam jeszcze na zamówione muszle oraz pąkle, które powinny przyjść w najbliższym czasie :)


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

thaz
Ryba
Ryba
Posty: 250
Rejestracja: 23 listopada 12, 21:34

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: thaz » 18 stycznia 15, 21:50

Jakbyś zmienił to brzydkie podłoże, okryłbyś piękno tangi :) :ok:
Obrazek

pawelk141
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 6 marca 14, 12:13

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: pawelk141 » 18 stycznia 15, 23:20

Potwierdzam slowa Thaza. Do tangi ni w zab nie pasuje to czarne podloze. Zmien to na piach, zobaczysz jak rybki sie fajnie zachowuja, a kupskami sie nie przejmuj:)

Filasel
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 31 grudnia 14, 11:46

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: Filasel » 19 stycznia 15, 18:33

Póki co zostaje jak jest. Może wymienię podczas gruntownego czyszczenia akwa w przyszłym roku ;)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: deXter » 19 stycznia 15, 23:10

Więc panowie jeszcze rok męczenie ryb nie ma po co komentować.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Filasel
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 31 grudnia 14, 11:46

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: Filasel » 31 stycznia 15, 15:23

Kolejna aktualizacja. W akwarium pojawiły się muszle.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zauważyłem że 1 z leleupi jest samcem alfa i wyraźnie wydzielił swoje terytorium. Sam króluje w obszarze zaznaczonym na czerwono, a reszta leleupi (7 sztuk) zazwyczaj pływa na małym obszarze zaznaczonym na niebiesko. Niebieski rewir opuszczają praktycznie tylko w porze karmienia. Jeżeli jakaś leleupi się zapomni i wejdzie na rewir samca alfa, zaraz zostaje z niego przegoniona. Wiem że dla tego gatunku rywalizacja jest ostra wewnątrz własnej rodziny, ale trochę mnie martwi, że pozostała część ryb została tak ustawiona. Czy to są zdrowe rybie relacje? Może pozbyć się tego samca lub na odwrót, części zdominowanych osobników? A może jest za dużo kryjówek w akwa o które ryby będą toczyły pojedynki?

Obrazek

goldi_
Narybek
Narybek
Posty: 52
Rejestracja: 23 stycznia 15, 23:03
Lokalizacja: Piła

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: goldi_ » 31 stycznia 15, 23:16

podoba się czarne podłoże - ok niech sobie będzie ale ta różnorodność dziwnych skałek to już fest przegięcie
Twój cyrk - Twoje małpy ale jeśli wolno mi coś zasugerować :

gdybym miał ratować ten zbiornik zastanowiłbym się nad jednym rodzajem skał i resztę wypierdzielił

Przepraszam za szczerość ale teraz to ... muszę sobie przypomnieć czy gdzieś gorszą aranżacje widziałem

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: KAMYK32 » 31 stycznia 15, 23:26

goldi_ pisze:podoba się czarne podłoże - ok niech sobie będzie ale ta różnorodność dziwnych skałek to już fest przegięcie
Twój cyrk - Twoje małpy ale jeśli wolno mi coś zasugerować :

gdybym miał ratować ten zbiornik zastanowiłbym się nad jednym rodzajem skał i resztę wypierdzielił

Przepraszam za szczerość ale teraz to ... muszę sobie przypomnieć czy gdzieś gorszą aranżacje widziałem

:dzieki:

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [180L] Mała tanganika

Postautor: osama » 1 lutego 15, 11:44

Panowie, funkcjonalnie akwarium chyba nie jest najgorsze, oczywiście brak piachu to największy błąd. Czy miłe dla oka? Kwestia gustu. Ryby mają się przecież gdzie chować, a roślinny akcent może dodawać uroku.
Ostatnio zmieniony 1 lutego 15, 12:04 przez osama, łącznie zmieniany 1 raz.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości