[140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

[140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: remigiuszl » 14 grudnia 14, 20:49

Jako, że akwarium zaczyna już pomału cieszyć oko i udało się zawalczyć z większością problemów, postanowiłem, że się pochwalę jak to teraz wygląda :)

Zaczniemy od opisu :
Akwarium standardowe 140l - 80 x 35 x 50, szkiełko 8mm
Oświetlenie 2 x 18W T8 + 2 x 24 T5 (T5 dołożone za namową Huntera, dzięki). Świecę około 9h. Przy tej ilości świetlówek nawet nie bardzo mogę dłużej, bo woda podskakuje o 1.5 stopnia mimo otwartych otworów.
2 filtry wewnętrzne, jeden Aquael Fan 3 jako mechanik i do tego zestawowy JP-013 z wywalonymi bebechami i napchany po brzegi ceramiką Tetry. Mały biolog o dziwo ładnie się sprawdza. Docelowo będzie kubełek, ale to dopiero jak baniak stanie na innej szafce, w tej mi się nie zmieści. Oba wyloty filtrów skierowane oczywiście w taflę wody.

Obsada łatwa w hodowli i niewymagająca (Ilość żyworódek będzie systematycznie regulowana wydawaniem narybku do pobliskiego sklepu), (Gupiki są na tymczasie, do momentu aż postawię osobny baniaczek dla tych piękności, choć to jeszcze pod znakiem zapytania...)
- 18 x Neon Innesa
- 4 x Kakadu (3+1)
- 5 x Molinezja (3+2)
- 6 x Mieczyk (4+2)
- 5 x Danio (4+1)
- 6 x Gupik (4+2)
- 4 x Glonojad (2 złote, 2 niebieskie)
- 3 x Amano (zaczynają się czuć coraz swobodniej i opuszczają swoje z góry upatrzone pozycje)

Akwarium wystartowało jakieś 7-8 tygodni temu, dokładnie daty nie pamiętam.
Na temat podłoża, mogę powiedzieć jedynie to, że je posiadam:) Jest to zwykły akwarystyczny żwirek o wielkości od 1 do 10 mm.
Nawożenie zacząłem dopiero wczoraj, według receptury i dawkowania Huntera (ponownie dzięki Hunter:) )

A tak to w tej chwili wygląda :
Obrazek
Obrazek
Pierwszy samiec gupika, w rzeczywistości wygląda o wiele lepiej
Obrazek
Po prawej pierwszy kokos z mchem jawajskim
Obrazek
Tu po lewej kokos obłożony mchem tajwańskim dla odmiany. (mchy w kiepskiej kondycji, bo w mojej dziurze zabitej dechami, nie słyszeli o dobrym zaopatrzeniu sklepów. Jakby ktoś chciał otwierać sklep akwarystyczny z prawdziwego zdarzenia, to polecam Bydgoszcz, majątek murowany.)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Drugi samczyk gupika, jest prześliczny
Obrazek
Moje ulubione Anubiasy, obdarzyły mnie kwiatkiem :D
Obrazek
Przyszła mamuśka pilnuje ikry.. za pierwszym razem jej się nie udało..
Obrazek
Obrazek
Obrazek
To jeden z samiczek mieczyka, samców mam dwóch z czarną płetwą i nie bardzo chcą ją dopaść. Czy powinienem jednego zamienić na właśnie tą odmianę, żeby coś z tego było?
Obrazek
Obrazek
Pierwszy owoc mojego baniaczka :D Niestety nie wychwyciłem momentu i jak wróciłem z pracy, to już tylko ten jeden rodzynek pływał. Nasza mała torpeda :D
Obrazek
A to jest nasz "Pan na włościach" :D Cudownie się stroszy przed samiczkami :)
Obrazek
Obrazek
Śledzie jakie są, każdy wie.. Ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić baniaka bez Neonek.
Obrazek
Wczoraj posadzona trawka.. Będzie jeszcze jej troszkę, ale muszę poczekać, aż w którymś z Bydgoskich sklepów uznają za stosowne się w nią zaopatrzyć.
Obrazek
Obrazek

Zakładając ten temat, chciałbym jednocześnie podziękować wszystkim którzy mi pomogli w starcie baniaczka, doborze obsady, oświetlenia, ustawienia wylotów filtru i nawożeniu :) Serdecznie dziękuję za pomoc i wyrozumiałość przy popełnianiu przeze mnie nowatorskich błędów :)
Ostatnio zmieniony 21 lutego 15, 21:09 przez remigiuszl, łącznie zmieniany 2 razy.

krawat
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 8 listopada 14, 18:55

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: krawat » 14 grudnia 14, 21:08

Akwarium prezentuje się bardzo ładnie, ale mam kilka pytań co do obsady (bo rozumiem że taka pomogli Ci tu wybrać) i parametrów wody (jakie masz pH i twardość)?

Bo z tego co się orientuję to ryby takie jak neon Innesa czy kakadu wymagają wody miękkiej, kwaśnej. Natomiast żyworódki wody twardszej i alkalicznej.
Poza tym danio wymagają chłodniejszej wody niż reszta Twoich ryb.
Ekspertem nie jestem ale coś mi tu nie gra.

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: remigiuszl » 14 grudnia 14, 21:32

pH 7.2
KH 10
GH 12
temperaturę staram się utrzymywać w granicach 24-25 stopni. Danio wymaga 20-27.

krawat
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 8 listopada 14, 18:55

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: krawat » 14 grudnia 14, 21:34

Ja mam pH 7.0 i otrzymałem tu na forum informację że neony nie mogą być bez obniżenia pH, a Ty masz 7.2 i trzymasz 18 neonów?

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: remigiuszl » 14 grudnia 14, 21:36

Neonki : 5.5 - 7.5
Może Tobie chodziło o Neony czerwone? One wymagają niższego PH.

krawat
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 8 listopada 14, 18:55

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: krawat » 14 grudnia 14, 21:41

Nie nie, na pewno Innesa.
Oto co kolega Hunter pisze o neonach Innesa. Tutaj chodziło o moją wodę pH 7.0 twardość 10*n.
A przeczytałeś opis tego gatunku, czy tylko rzuciłeś okiem na widełki parametrów, które tam podali? Więc przeczytaj opis.
Nie można brać tak dosłownie tego co zacytowałeś. Jak już pisałem wcześniej, prócz twardych opisów liczy się też doświadczenie. Owszem znajdą się tacy, którzy trzymają Innesy na wodzie zasadowej i twardej, czego skutkiem są na przykład wyblakłe kolory i większa podatność na choroby, bo kto teraz patrzy na wymagania ryb, skoro neon w sklepie kosztuje tylko 3 zł? Padnie, to się kupi nowego...


Jeśli już rzucisz okiem co seriouslyfish napisał na temat otoczenia i środowiska w jakim występuje neon, to zrozumiesz co to są te Black Water.
A "widełki" podają dla ułatwienia sprawy. Wiadomym jest, że w ciągu roku woda diametralnie zmienia swoje parametry, co wcale nie oznacza, że akwarysta może trzymać ryby w graniczących wartościach tych widełek, a Twoje ok. 10*n, jest bliskie górnej granicy ok 12*n podawanych przez seriouslyfish.
Przefiltruj część wody przez torf i będzie OK nawet dla neona.


Nie wspomnę o kakadu, które wymaga już wody typowo kwaśnej oraz miękkiej.

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: remigiuszl » 14 grudnia 14, 21:45

Powiem szczerze, że mi nic takiego nie napisał. a pisałem, że mam neonki i podawałem parametry wody. Ale też żadnych z tych objawów nie zaobserwowałem. Wszystkie wyglądają idealnie i jeszcze ani sztuka nawet przez chwilę nie wyglądała źle ani chora.

krawat
Narybek
Narybek
Posty: 63
Rejestracja: 8 listopada 14, 18:55

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: krawat » 14 grudnia 14, 21:46

OK :)
To może poczekamy aż ktoś bardziej doświadczony się wypowie na temat tej obsady, ewentualnie rozwieje moje wątpliwości co do neonów i odczynu wody ;)

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: remigiuszl » 18 stycznia 15, 16:10

Całkiem niemały update :

Wprowadzone zmiany
- Do pokrywy dołożony wentylator (świetlówki trochę grzały)
- Z filtra Aquael Fan3 wywaliłem zbiorniczek i zamontowałem dużą gąbkę. objętość gąbki dwukrotnie większa i o dziwo przepływ większy o około 50% niż oryginalny zestaw. Gąbka idealnie zbiera wszystkie drobinki i nie trzeba tak często czyścić jak w oryginalnym zestawie
- Obsada uszczuplona, zostało : Harem kakadu, black moly 4+2, mieczyk 4+2, Neonki 18, zbrojniki 2+2, Amano 10
- Gupiczki odeszły już do swojego własnego zbiorniczka, który prowadzi AlicjaL
- Dorzucone trochę krewetek Amano, jako pogromcę zielenic.
- 6 sztuk Helenek jako predator na ślimaczki
- Całe podłoże zostało wzbogacone o kulki gliniano torfowe. Pod trawnik, trochę je rozdrobniłem, żeby równomiernie je rozłożyć pod system korzeniowy
- Do obsady roślinnej dołożyłem trochę czerwonego koloru w postaci Ludwigii SP red, Ludwigii Peruensis, Alternanthera Rubra.
- Trawnik z eleocharis, został wywalony i zastąpiony Glossostigmą. (posadzony zaledwie 2 dni temu, zobaczymy jak się sprawdzi.) Jeśli się przyjmie, to posadzę na resztę wolnej przestrzeni.
- Dołożyłem oczywiście bimberek, dyfuzor szklany z ceramicznym spiekiem. reaktor i oczyszczalnia mega szczelne, więc dyfuzorek daje radę, a ciśnienia z zacieru starcza na tydzień czasu, więc idealnie.
- Wypierdzieliłem całą masę kamieni i zastąpiłem roślinkami
- Dołożony niewielki dodatkowy korzeń specjalnie dla Anubiaska Nana
- Na chwilę obecną odchorowuje jeszcze żabieniczka. Jest to efekt czegoś, czego ani mi, ani Hunterowi nie udało się zdiagnozować.
- Zakupiłem w końcu kropelkowe testy na NO2 (0.05), NO3 (20), PH (6.8, spadło z 7.2 od podawania Co2)

Plany na przyszłość
- Zakup kubełka JBL 901 (BTW, jak ktoś ma na sprzedaż używkę, to pisać PM)
- Zakup butli pod CO2
- Stopniowe zagęszczanie roślinności przycinkami i dosadzaniem odszczypek.
- Lewego kokosa obłożyć mchem (poprzedni był na tyle zmasakrowany w sklepie, że zaczął gnić)
- Obłożyć oba korzenie wątrobowcem (stopniowo wraz z jego rozrostem)
- Wywalić resztę kamieni, puste miejsca oczywiście uzupełnić roślinnością.
- Dokupić testy kropelkowe KH, GH, PO4, NH3/NH4
- Dokończyć walkę z zielenicami, które stopniowo już ustępują.

A oto efekty na dzień dzisiejszy :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nasze maleńkie kakadulce :) Mają około miesiąca czasu i między 1 a 1.5 cm długości :) Pływa ich 10-15 sztuk :)
Obrazek
Obrazek

nihao
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 29 grudnia 14, 12:01
Lokalizacja: dolnaslaskie

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: nihao » 27 stycznia 15, 14:28

Baniak bardzo mi sie podoba, jednak prawie 40 ryb plus 10 krewetek to troche przegięcie. Nie jestem żadnym expertem, ale akwa o tych samych wymiarach założyłem z 6 tygodni temu, naczytałem sie mnóstwo tu na forum i na wielu innych stronach pl i zagranicznych. Tez mam zyworodki plus parke gurami mozaikowe. Niedawno zastanawiałem sie czy zwiekszyć obsadę z 10 do 15 rybek a tu proszę takie towarzystwo. Nie chce krytykować bo znawca ze mnie żaden ale mam kilka pytań:

1. Nie chorują Ci te rybki - wydaje mi sie ze to kwestia czasu przy takiej obsadzie choć oczywiście nie życzę tego nikomu.
2. Co ile i w jakich ilościach podmieniasz wodę?
3. Neonki trzymają sie ławicy?

Chciałem parke mieczykow dokupić ale dałem spokoj bo wydawało mi sie ze bedzie za duzo. Bede monitorował jak sie u Ciebie rozwija i moze sie skuszę na więcej rybek - znaczy moze parke miecza dorzucę :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: remigiuszl » 27 stycznia 15, 15:30

Powiem w ten sposób.
Pomału dojrzewam to wymiany molinezji na coś innego, ale nie ze względu na choroby czy coś podobnego, tylko ze względu na to, że to straszne brudasy i trochę syfku się zbiera na dnie pod koniec tygodnia.
Wodę podmieniam co tydzień około 30%.
Choróbstwo jakieś miałem w baniaku. coś przyniesione z gupikami które były chwilę (nie udało mi się zdiagnozować co to było). Na szczęście już po wszystkim i zdrowe gupiki poszły do swojego bezpiecznego zbiorniczka.
Parametry wody jak na tą obsadę, moim zdaniem ok.
NO2 0.05
NO3 20 (testy kropelkowe)
Do tego w ciągu tygodnia planuję dołożyć kubełek JBL 901 więc o zdrówko rybek się nie martwię.
Poza tym licząc ilość rybek to też musisz brać pod uwagę jakie to rybki. W moim przypadku połowa to ławiczka neonków. Które odpowiadając na pytanie nr3 - Tak pływają w ławicy.

Awatar użytkownika
LadyBonaFide
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 30 listopada 14, 18:20
Lokalizacja: Polska

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: LadyBonaFide » 28 stycznia 15, 09:35

Witam, zbiorniczek jak najbardziej mi się podoba. To prawda, że żyworódki trochę więcej może brudzą, ale weź pod uwagę że ma to też swoje plusy, bo żyworódki dają dobry nawóz dla roślin :) . Podoba mi się twoja bogata fotorelacja. Trzymaj tak dalej.
pozdrawiam
www.AkwaPasja.com.pl

AKWARYSTYKA DLA KAŻDEGO - PORADY
MALAWI / TANGANIKA / AMAZONIA / AZJA

bathunka
Narybek
Narybek
Posty: 41
Rejestracja: 23 stycznia 15, 08:45

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: bathunka » 29 stycznia 15, 22:28

Kapitalna aranżacja! Kolory powalają, zdjęcia genialne!!

Awatar użytkownika
remigiuszl
Ryba
Ryba
Posty: 404
Rejestracja: 22 listopada 14, 17:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: remigiuszl » 21 lutego 15, 21:24

Update 21.02.2015

Zmiany :
- Dołożony Kubełek JBL e901 + prefiltr wewnętrzny (około 1.2L gąbki), kubełek już zaczął pracować, NO2 spadło do 0.025
- Bimbrownia zmodyfikowana, dołożona druga butelka 2L z reaktorem, wszystko połączone w jedną oczyszczalnie, aktualnie PH spadło do 6.8, oczyszczalnia podaje koło 4b/s
- Molinezje poszły do lokalnego sklepu zoologicznego, udało załatwić im się baniak pokazowy, jedna już na miejscu nawet doczekała się potomstwa.
- Do baniaka doszła parka Gurami Mozaikowego (pod warunkiem, że to parka, bo mam obawy)
- Obrośnięty kokos mchem został rozparcelowany i mech podzielony na oba kokosy
- Glossostigma się pięknie rozrasta porastając co raz większą powierzchnię pierwszego planu.
- W pustym miejscu odgrodzonym wątrobowcem powstała wysepka z eleocharis acicularis, może tym razem z podawaniem CO2 ładnie się rozrośnie
- Do baniaka zostało dodane sporo roślin kolorowych, głównie odmian Ludwigii. Tylko czekać aż się rozrosną (część już wyrasta spod gąszczu i zaczyna cieszyć oko)
- Do podłoża trafiła kolejna część kulek GT (dzięki Hunter), głównie pod żabienice które troszkę Cierpią

Plany :
- butla wysokiego ciśnienia
- Pozbyć się resztek glonów, zwłaszcza z Glosi :)
- Może w przyszłości zamienić mieczyki na coś innego (ale jeszcze do tego nie dorosłem)
- I to by było chyba tyle...

A oto jak się obecnie baniak prezentuje :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Odchowane kakadulce zaczynają się wybarwiać, niedługo na wydanie będę miał między 15 a 20 sztuk dzikusków.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Najbardziej wyrośnięty i wybarwiony dzikusek, ma już 2 cm :D
Obrazek
Nowy nabytek (chyba samiec)
Obrazek
I tutaj samiczka (proszę o pomoc w identyfikacji, czy to napewno parka)
Obrazek
Moja ulubiiona samiczka kakadu :)
Obrazek
Obrazek

Jak Wam się podoba ?

Awatar użytkownika
Em
Ryba
Ryba
Posty: 153
Rejestracja: 22 grudnia 14, 14:23
Lokalizacja: Gdynia

Re: [140L] Towarzyskie/Roślinne - Edit - 21.02.2015

Postautor: Em » 22 lutego 15, 14:44

Powiem tyle Stary, Twoje akwarium wygląda świetnie! :ok: :ok: :ok:
[shadow=white]Posiadanie akwarium, nie czyni Cię akwarystą[/shadow]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości