[54] Litry Gatunkowe. Razbora klinowa

Prixo
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 29 czerwca 14, 19:01

Re: [54] Litry Gatunkowe. Razbora klinowa

Postautor: Prixo » 7 września 14, 19:06

Witam ;-)

Piskorki dokupione, wlot filtra zabezpieczony. Piskorki w grupie ( aktualnie 7 sztuk) zrobiły się o wiele bardziej śmiałe ;-)
W sumie 11 Razbor Klinowych i 7 piskorków ;-) Pięknie się prezentują.

Zwracam się do was z prośbą o poradę dotyczącą glonów w akwarium. Od jakiegoś czasu w wodzie można zauważyc pływające zielone krótkie "nitki", zielone glony osadzają się również na szybach ( tworzą tak jakby "popękaną strukturę" na szybie), a od kilku dni osadzają się także na roślinach.
Glony na piasku tworzą się tylko z przodu akwarium ( pada tam więcej światła:
- 2 świetlówki są z przodu pokrywy, w tym tygodniu jedna będzie wymontowana i zamontowana z tyłu pokrywy, żeby lepiej doświetlić rośliny posadzone z tyłu
- dochodzi część światła z okna - słońce nigdy bezpośrednio nie świeci na akwarium)

Nawożenie zbiornika: ( codziennie Carbo, co 3 dni mikro+makro -> seria BlueLine).
Oświetlenie 9h 2x15W.
Rośliny regularnie przycinane i rozsazadzane, staram się zwiększyć obsadzoną powierzchnię dna.
Regularne cotygodniowe podmiany ok 15l wody ( 10l odstanej wodociągowej + 5litrów demineralizowanej) (wtedy też czyszczę cały zbiornik)

Więcej możecie zobaczyć na zdjęciach(warto kliknąć, żeby powiększyć):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pływające "nitki":
Obrazek
Obrazek
Glony pojawiają się też na kamieniach ( jednak wolniej)
Obrazek
Tak prezentuje się akwarium po trochę ponad 2 miesiącach :-)
Obrazek

Z góry dzięki za porady i uwagi co być może robię źle ;-)

Prixo

thaz
Ryba
Ryba
Posty: 250
Rejestracja: 23 listopada 12, 21:34

Re: [54] Litry Gatunkowe. Razbora klinowa

Postautor: thaz » 7 września 14, 22:30

A tak spytam z przekory... co Ty tam nawozisz, kamienie i piach?
Te zielone z piachu ściągaj wężykiem. Ile godzin świecisz (i czemu aż tak długo)?
Obrazek

Awatar użytkownika
kris1239
Narybek
Narybek
Posty: 73
Rejestracja: 16 lipca 14, 02:28

Re: [54] Litry Gatunkowe. Razbora klinowa

Postautor: kris1239 » 8 września 14, 02:41

masz dokładną nazwę tego kamienia?
Ładnie się prezentuję akwarium. Czekam na dalszy rozwój i foty.

Awatar użytkownika
sylwekw
Ryba
Ryba
Posty: 422
Rejestracja: 30 grudnia 09, 08:53
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: [54] Litry Gatunkowe. Razbora klinowa

Postautor: sylwekw » 8 września 14, 07:00

Ten kamień to mi wygląda na skałkę gneisową.
Ktoś pytał co Ty tam nawozisz a mnie zastanawia co jest regularnie przycinane i rozsadzane bo ilość roślin i ich rozmiar to wygląda jak by one tam były dopiero z tydzień może dwa.

Prixo
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 29 czerwca 14, 19:01

Re: [54] Litry Gatunkowe. Razbora klinowa

Postautor: Prixo » 8 września 14, 08:25

Dzięki za odpowiedzi, ale nie poradziliście mi jak sobie poradzić z glonami ;-)

masz dokładną nazwę tego kamienia?

Kamień to łupek gnejsowy.

Ktoś pytał co Ty tam nawozisz a mnie zastanawia co jest regularnie przycinane i rozsadzane bo ilość roślin i ich rozmiar to wygląda jak by one tam były dopiero z tydzień może dwa.

Przycinałem i zagęszczałem Hygrophilie difformis, Limnophile Sessiliflore, Rotale Rotundofolie i Ludwigie repens.
Gdyby spojrzeć na zdjęcie z początku wątku, to roślin jest sporo więcej niż na starcie baniaka :)

Te zielone z piachu ściągaj wężykiem. Ile godzin świecisz (i czemu aż tak długo)?

Tak robię przy cotygodniowych podmianach ;-) świece 9 godzin, tak jak napisałem wyżej.

Być może rośliny z tyłu zaczną rosnąć lepiej po przełożeniu jednej świelówki na tyłu akwa.

Czekam na porady odnośnie tych glonów, o których pisałem wyżej ;-)

Pozdrawiam ;-)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [54] Litry Gatunkowe. Razbora klinowa

Postautor: Hunter » 8 września 14, 16:04

Prixo pisze:Dzięki za odpowiedzi, ale nie poradziliście mi jak sobie poradzić z glonami

Sinice. Najprawdopodobniej masz za dużo PO4 w stosunku do NO3. Masz jakieś testy kropelkowe?
Prixo pisze:Przycinałem i zagęszczałem Hygrophilie difformis, Limnophile Sessiliflore, Rotale Rotundofolie i Ludwigie repens.
Gdyby spojrzeć na zdjęcie z początku wątku, to roślin jest sporo więcej niż na starcie baniaka

Prawidłowo, ale poczekaj aż trochę wybiją w górę. Jak będą zbliżać się do tafli wody, wtedy tnij.
Prixo pisze:Tak robię przy cotygodniowych podmianach świece 9 godzin, tak jak napisałem wyżej.

Zejdź do 7 ;)

Można pozbyć się sinic na kilka sposobów. Sinice to cyjanobakterie, więc wyłącz na chwilę filtry, poczekaj aż woda się ustoi. Nabierz do strzykawki podwójną dawkę Carbo i zalej sinice. Prędko padną. W ten sposób możesz pozbyć się glonów na przykład z roślin.

Możesz też zaciemnić akwarium kocem na 2-3 dni. Bez światła szybko padają. Roślinami się nie przejmuj przetrwają ;)

Ale trzeba też zniwelować przyczynę, czyli stosunek NO3 do PO4. W nawozach stosunek jest prawidłowy i różny i pół biedy, gdyby źródłem nawozów były tylko nawozy. Trzeba sprawdzić wodę na podmianę. Napisz też czym karmisz ryby, bo ich odchody też znacząco wpływają na skład chemiczny wody w akwarium.

Większe podmiany. 15l to mało. Standardowo 20L, a na czas walki z glonami 25l.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Prixo
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 29 czerwca 14, 19:01

Re: [54] Litry Gatunkowe. Razbora klinowa

Postautor: Prixo » 11 września 14, 09:21

Witam

Wczoraj podmieniłem 20 litrów wody ( 10 litrów odstanej kranowej i 10 litrów demineralizowanej). Starałem się usunąć mechanicznie możliwie najwięcej osadu z dna i szyb.

Zejdź do 7 ;)

Od wczoraj świece 7 godzin.

Sinice. Najprawdopodobniej masz za dużo PO4 w stosunku do NO3. Masz jakieś testy kropelkowe?

Niestety nie mam testów kropelkowych PO4.
Wykonane testy:
1. Woda przed podmianą:
No3: pomiędzy 20 a 40 nie mogłem sie zdecydować ;-)
No2: 0,025 - 0,05
Ph: 7,5
Gh: 10

2. Woda kranowa (odstana):
No3: 5
No2: 0,01
Ph: 7,5
Gh:11

3. Woda ok 20 godzin po podmianie:
No3: pomiędzy 10 a 20 ( mam problem z określeniem kolorów przy No3 ;-) )
No2: 0,01-0,025
Ph:7,5
Gh:8

Napisz też czym karmisz ryby, bo ich odchody też znacząco wpływają na skład chemiczny wody w akwarium.

Moich podopiecznych karmie 3 pokarmami na zmiane:
1. Tropical - SUPERVIT
2. Tropical - OvoVit
3. Mrożone larwy ochotki ( raz w tygodniu)
4. Wieczorem po zgaszeniu światła wrzucam 2 granulki: Tropical Mini Wafers Mix - dla piskorków.
Rybki karmię raz dziennie ( nie przekarmiam, staram się sypać tyle, żeby w minutę zjadły wszystko). Raz w tygodniu robie im głodówke.

To chyba wszystkie informacje o które prosiliście.
Powinienem zakryć akwarium kocem i zwalczyć sinice?
Co dalej powinienem z tym fantem zrobić?;-)

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [54] Litry Gatunkowe. Razbora klinowa

Postautor: Hunter » 11 września 14, 18:49

Prixo pisze:1. Woda przed podmianą:
No2: 0,025 - 0,05

Prixo pisze:2. Woda kranowa (odstana):
No2: 0,01

No to kolego nie dziw się, że glony wyskakują skoro filtr nie wyrabia. Żelazna zasada: NO2 = 0. Poki tego nie ustabilizujesz to nie bardzo jest po co bawić się w inne metody.

Prixo pisze:3. Mrożone larwy ochotki ( raz w tygodniu)

Fuuuj. Wywal to świństwo. Biegnij do sklepu po mrożoną artemię. Kupisz w kostkach.
Prixo pisze:4. Wieczorem po zgaszeniu światła wrzucam 2 granulki: Tropical Mini Wafers Mix - dla piskorków.

Jedna wystarczy. Pewnie i tak wszystkiego nie zjadają. Nie miałem też piskorków, więc pewny nie jestem... na pewno są aktywne nocą tak jak na przykład zbrojniki? Może śpią? :]

Prixo pisze:Powinienem zakryć akwarium kocem i zwalczyć sinice?
Co dalej powinienem z tym fantem zrobić?;-)

Póki co to ustabilizować baniak (NO2=0!), potem pomyślimy. Fajnie, że zwiększyłes podmiany i zmniejszyłeś oświetlenie. Teraz trzeba poczekać minimum tydzień na pierwsze efekty. Wykorzystaj ten czas na ustabilizowanie akwarium (lepsze wkłady filtracyjne, większy filtr, mniejsza obsada, mniej karm).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 96 gości