[112l] Roślinne na piasku by Inskript

Awatar użytkownika
inskript
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 25 lutego 10, 15:31
Lokalizacja: Toruń

[112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: inskript » 4 stycznia 14, 21:11

Witam wszystkich po dłuższej przerwie.

Od poprzedniej prezentacji mojego zbiornika 112l we wrześniu 2012 minęło już sporo czasu. LINK

W międzyczasie akwarium przeszło naprawdę wiele zmian w wyglądzie i obsadzie.

Potem zostało trochę zaniedbane. Doszła plaga krasnorostów...
Dwa miesiące temu jednak znowu się za nie porządnie wziąłem, dokupiłem sprzętu, poczytałem, a wczoraj dokonałem zmiany podłoża (był czarny bazalt, a mam kiryski...), a zmiana ta wiązała się praktycznie z restartem.
Ten przeprowadziłem jednak tak jak jest zalecane.


__________________________________________________________________________________________________________

Najpierw niezbędne dane:

Wymiary: 80x35x40 cm profilowane

Oświetlenie:
*przód: 1x T5 24W Sylvania Grolux
*tył, środek: 2x T8 18W Phillips (865 6500K)

Filtracja: Tetra EX 700 + dodatkowo wymieniony kosz z biobalami na ceramikę + prefiltr z gąbki przeciw dostawaniu się weń piasku

Ogrzewanie: Tetra HT150 (150W) z termostatem

Dodatkowe wyposażenie:
Pokrywa oryginalna z "czarnego plastiku" przerobiona na uchylną (super wygodne)

Obsada:
-Neon Innesa x19
-Kirys spiżowy x5 (+ 1 pstry z pozostałości z kiedyś)
-otoski x7
-krewetki Red Cherry
-krewetki Babaulti
-helenki

Roślinność:
-gwiazda wodna
-POGOSTEMON STELLATUS
-nurzaniec nana (Vallisneria nana)
-nurzaniec azjatycki (Vallisneria asiatica)
-kryptokoryna zielona
-kryptokoryna czerwona (? zapomniałem nazwy)
-rotala indica (?)
-moczarka
-Lobelia Cardinalis
- + ta roślina z przodu po lewej (dostałem jako gratis przy jednym z zamówień więc niewiem co to)


Parametry wody:
Przed restartem mierzyłem NO3 nowo zakuppionym testem zoolek i wykazało mniej więcej 5mg/l

Dekoracje:
*powrzucane jakieś dreweinka, kawałki korzeni, deski ;-)

Podłoże
Trochę się bałem ale zaryzykowałem piasek drobniutki, kwarcowy.

Zestaw CO2:
-zaworek precyzyjny Camozzi
-elektrozawór ACL
-reduktor z dwoma zegarami
-szklany spiek ceramiczny- dyfuzor
-butla 1,5kg (butli jeszcze nie mam, ale zamówiona)

Nawozy:
seria GROWPLANT MIKRO i MAKRO

__________________________________________________________________________________________________________


Krótka chwila o kranorstach:
NO3 wydaje się w porządku, mułu nie ma, więc winny pewnie brak CO2

__________________________________________________________________________________________________________




Oto jak wyglądał zbiornik przed restartem- zmianą podłoża:

Obrazek

Obrazek

Rzut oka na krasnorosty:

Obrazek


Do restartu użyłem nieużywanego akwarium 50l, do którego wrzuciłem wszytkie ryby oraz krewetki, podłączyłem grzałkę oraz filtr. Zalałem je wodą z akwarium, którą ponownie użyłem przy zalewaniu 112.
Wodę odlałem także do innych wiader i garnków- miałem więc dojrzałą wodę i co ważniejsze filtr.

Obrazek

Obrazek


Odłowione do osobnego 'akwarium' Helenki:

Obrazek


A tutaj ryby i krewetki w zbiorniku 50l tuż przed wyciągnieciem do 112:

Obrazek

Oczywiście wiele zabawy z wyciąganie żwiru, płukaniem piasku, wrzucaniem piasku...

Tyle piasku:

Obrazek

Rośliny pomimo zaatakowania przez krasnorosty nie miały źle:

Obrazek


Tuż po zalaniu:

Obrazek

Do wylotu filtra dołączona druga rurka, ustawione wzdłuż tylnej szyby, ustawione lekko w górę. Powodują fajny ruch wody, ale bez zbytniego mącenia:

Obrazek


Po zalaniu, zasadzeniu roślin i wrzuceniu zwierząt:

Obrazek

Co ważne: przeczytałem o sposobie z moczeniem w roztworze kwasku cytrynowego roślin, przeci krasnorostom. Sposób wypróbowalem.
Po kuracji niektóre glony były już czerwone:

Obrazek

Obrazek

Niektóre siwe:

Obrazek

Dziś krasnorosty są już wszystkie siwe (czyli umarły), jest ich mniej, i krewetki jakby się nimi zinteresowały.

Akwarium dziś wieczorem:

Obrazek

Obrazek


Ciekawski pomocnik:
Obrazek

Obrazek


Oraz dzisiejsze płukanie i suszenie żwiru...:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


__________________________________________________________________________________________________________

Mam nadzieję że w nadchodzącym tygodniu przyjdzie w końcu ta butla i będę mógł zmontować cały układ CO2...



Pozdrawiam, Jakub
Ostatnio zmieniony 5 stycznia 14, 17:40 przez inskript, łącznie zmieniany 1 raz.
112l Roslinne

27l mcharium

Mati1982
Narybek
Narybek
Posty: 26
Rejestracja: 31 grudnia 13, 17:15
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: Mati1982 » 4 stycznia 14, 22:00

Akwarium zapowiada się fajnie. Rośliny niech się rozrosną i będzie fajnie, nie wiem jak inni wypowiedzą się co do piasku kwarcowego na dno.
Napisz mi proszę ile godz. świecisz w ciągu dnia.

Zaintrygowała mnie informacja:
Pokrywa oryginalna z "czarnego plastiku" przerobiona na uchylną (super wygodne)
Napisz jak to zrobiłeś i jakbyś dał jakąś fotę.
Dzięki

Awatar użytkownika
inskript
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 25 lutego 10, 15:31
Lokalizacja: Toruń

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: inskript » 4 stycznia 14, 22:07

Ok. Jutro wstawie zdjęcie pokrywy i krótki opis.

Co do piasku zapomniałem dodać że powbijałem weń kulki gliniano torfowe aby nie był zupełnie jałowy.
112l Roslinne

27l mcharium

Awatar użytkownika
xianhua1
Ryba
Ryba
Posty: 368
Rejestracja: 9 lutego 12, 17:19

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: xianhua1 » 4 stycznia 14, 22:27

Też myślałem o restarcie i daniu pisaku jako podłoża lecz jakoś mu nie ufam i boje się że rośliny padną

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: KAMYK32 » 5 stycznia 14, 10:10

A robiłeś test octowy z tym podłożem?zazwyczaj podnosi PH,ale nie zawsze.Według mnie jako podłoże dla roślin to słaby wybór.

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: Tadeus » 5 stycznia 14, 11:13

Fajnie, fajnie i zgodnie ze światowymi trendami :)

Ostatnio widziałem reportaż z targów w 2011, gdzie JBL też przyznał, że po paromiesięcznych testach w ich laboratoriach spokojnie mogą polecić piasek do akwariów roślinnych i machnęli tam takie pokazowe, obalając część mitów.

http://www.youtube.com/watch?v=wW0Ihg6T9RM

Na niemieckich forach też coraz więcej osób poleca piasek do prawie wszystkiego.

A sam piasek kwarcowy raczej rzadko zatwardza wodę, choć testować nigdy nie zaszkodzi, ale to przy każdym podłożu :)

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: KAMYK32 » 5 stycznia 14, 12:47

Tadeus pisze:Fajnie, fajnie i zgodnie ze światowymi trendami :)

Ostatnio widziałem reportaż z targów w 2011, gdzie JBL też przyznał, że po paromiesięcznych testach w ich laboratoriach spokojnie mogą polecić piasek do akwariów roślinnych i machnęli tam takie pokazowe, obalając część mitów.

http://www.youtube.com/watch?v=wW0Ihg6T9RM

Na niemieckich forach też coraz więcej osób poleca piasek do prawie wszystkiego.

A sam piasek kwarcowy raczej rzadko zatwardza wodę, choć testować nigdy nie zaszkodzi, ale to przy każdym podłożu :)

To chyba nie zbyt dokładnie oglądałeś,jak się nie mylę to na spodzie jest jbl aquabasis plus,a warstwa wierzchnia to piasek.No to życzę powodzenia zgodnie,ze światowymi trendami ;-)

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: Tadeus » 5 stycznia 14, 13:55

No ja wiem, że jest substrat pod piaskiem. Użycie piasku nie wyklucza użycia substratu, czy nawożenia miejscowego pałeczkami/kulkami, nawet wtedy, gdy się początkowo nic pod piasek nie dało. Tak jak powiedział pan z filmiku, przy użyciu substratu ważne tylko by nie mieć ryb, które są na tyle silne/kopią na tyle głęboko, by te dwie warstwy mocno przemieszać :)

Ale w sumie nie wiem, do czego konkretnie masz zarzuty. Do tego, że autor tematu nie ma substratu, czy do tego, że substrat z piaskiem nie będzie działał?

Ja sam planuję sam piasek + kulki z nawozem i po naczytaniu się opinii osób, które tak prowadziły zbiorniki nie widzę powodu, dla którego to miałoby nie działać.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: deXter » 5 stycznia 14, 14:39

Panowie jak kwarc ma podnieść pH? Jak piach jest pewny to jest bezpieczny, a do akwarium roślinnego imo jak znalazł :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: Malec » 5 stycznia 14, 14:41

A mnie zastanawia jak dlugo ten piasek bedzie bialutki 3-4 dni no może 7? A potem sie znaturyzuje :mrgreen: Kupa bedzie roboty z czyszczeniem/odmuchiwaniem. No nic poczekamy zobaczymy. Akwarium fajne, czekam na C.D.

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: Tadeus » 5 stycznia 14, 14:55

deXter pisze:Panowie jak kwarc ma podnieść pH? Jak piach jest pewny to jest bezpieczny, a do akwarium roślinnego imo jak znalazł :)


Ja po moich przygodach już mam paranoję i testuję wszystko :) Ostatnio wyszło mi, że ceramika Filtusa i Aquaela do filtra (po porządnym wcześniejszym wymyciu w innej wodzie) wyraźnie podnosi GH :)

Gdzieś też czytałem, że te piaski kwarcowe, które nie są jasne (często np. te do piaskownic) mogą mieć w sobie dużo więcej niż sam kwarc (jakieś płaszczyki z innych substancji czy cuś).

Tak samo sprzedawca w Discusie, gdy przylazłem do niego do kasy z 20kg wybranych neutralnych żwirków powiedział, że mi ich nie sprzeda, bo żaden z nich tak naprawdę nie jest neutralny dla wody (mimo że na opakowania było żwir kwarcowy - neutralny dla wody).

Paranoja! Testuję wszystko :)

A co do piachu to w wielu poradnikach mówią, by przy podmianach poruszyć paluchem górny 1cm piachu i odessać odmulaczem to co się unosi w powietrzu, wtedy podobno powierzchnia nie skleja się syfem i pozostaje dłużej czysta

Pożyjemy, potestujemy. Moja luba uparła się na piasek, więc i tak nie mam wyboru :)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: deXter » 5 stycznia 14, 15:02

Nic się nie skleja jak się dba o biologie w akwarium ;] Nic nie trzeba poruszać ;]
Co do białości piasku hmm jakoś u siebie nie miałem z tym większego problemu.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: KAMYK32 » 5 stycznia 14, 16:26

Tadeus pisze:Tak samo sprzedawca w Discusie, gdy przylazłem do niego do kasy z 20kg wybranych neutralnych żwirków powiedział, że mi ich nie sprzeda, bo żaden z nich tak naprawdę nie jest neutralny dla wody (mimo że na opakowania było żwir kwarcowy - neutralny dla wody). :)

I o to mi właśnie chodziło,niby neutral,a w domu okazuje się całkiem co innego.

Awatar użytkownika
inskript
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 25 lutego 10, 15:31
Lokalizacja: Toruń

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: inskript » 5 stycznia 14, 17:54

Co do piasku.
Bardzo wiele czytałem i szukałem na ten temat przed podjęciem ostatecznej decyzji co do podłoża, bo miałem takie same wątpliwości co niektórzy z was.
To co widziałem - czytałem przekonało mnie do zakupu takiego piasku.
Piasek kwarcowy nie ma pływu na wodę, a jak będzie z roślinami w nim to zobaczymy...
Na razie zaobserwowałem jedynie że dużo lepiej się je sadziło niż do żwiru.


a do akwarium roślinnego imo jak znalazł :)

Tak ;-)

Teraz o pokrywie:
Od razu zaznaczam że mój mechanizm miał DZIAŁAĆ a nie wyglądać. I tak też jest. Działa bardzo dobrze, uchyloną część zahaczam podpórką i robię cos w akwarium. Bardzo wygodne. Do tego świetlówki świecą więc widzę więcej niż ze zdjetą pokrywą.

Rozwiązanie to polegało na wycięciu kawałka pokrywy ze świetlówkami i tunelem z elektryka, wzmocnieniem pozostałej ramki w newralgicznych miejscach różnymi kątownikami, profilami (ale nie za dużo, bo to osłabiło by konstrukcję) i zamontowanie odciętej części 4 zawiasami do 'ramki'.

Zdjęcia lepiej to opisują:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Część uchylana, po zamknięciu opiera się na 3 kątowniczkach na przodzie.


Eeee mam nadzieję że cos z tego zrozumiecie, bo nie jestem polonistą, a informatykiem ;-)

Pisz poprawnie!
Ostatnio zmieniony 5 stycznia 14, 18:05 przez inskript, łącznie zmieniany 1 raz.
112l Roslinne

27l mcharium

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: [112l] Roślinne na piasku by Inskript

Postautor: deXter » 5 stycznia 14, 18:03

Wiesz doskonale, że mimo wymogu działania można było to zrobić delikatnie bardziej estetyczne :D
Nie czepiam się :P jest ok :D
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości