[72l] Moja mała Azja

Awatar użytkownika
Danquei
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 10 listopada 13, 21:35

[72l] Moja mała Azja

Postautor: Danquei » 30 listopada 13, 17:19

Witam, przedstawiam mój pierwszy ( i mam nadzieję, że nie ostatni baniaczek)

Pomysł na postawienie baniaczka jakiś czas temu już powstał ale zwlekałem ciągle, jednak ostatnio wziąłem się za siebie i tak oto powstał ten mały baniaczek :grin:

Oczywiście gdyby nie Gagatka to baniaczek by nie powstał, gdyż ciągle zmieniałem zdanie do tego jaki będzie (wymiary, co chciałbym w nim mieć lub rezygnowałem z pomysłu :roll: )

No to zacznę od danych:

wymiary zbiornika60x30x40 cm (profilowane) miało być proste ale przy zamówieniu pomylili się i przywieźli profilowane, chociaż w ramach przeprosin dostałem je po cenie prostego :)
oświetlenie 2x 15W z czego to jedna standardowa świetlówka, która była już w klapie, niestety nie ma podanych parametrów a druga to T8 Polamp 6500K
filtracja Kaskada Aquael FZN 2 z ceramiką i prefiltrem z gabki
ogrzewanie grzałka tetra tec 50W
roślinność:
Hydrocotyle tripartita
agittaria subulata
Rotala Rotundifolia Red
Heteranthera Zostelifolia
Cryptocoryne wendtii
Ludwigia repens
Taiwan moss
Peacock moss
microsorium pteropus
microsorium windelov
wątrobowiec
Hygrophila difformis
Bacopa caroliniana

Podłoże to Energy Nutrients Soil 2in1, ozdoby to 2 skałki, kokos oraz łupek tworzący jaskinię.

Akwarium zostało założone 27 listopada br. Aktualnie czekam aż dojrzeje akwarium by gdzieś w okolicach nowego roku zasilić je rybkami, ślimakiem i krewetkami

Dodatkowo akwarium jest nawożone EI.

Co do obsady to chcę w nim mieć:
12 Razborek Hengeli
x Krewetek RC
ślimaki Helenka
parka Szczupieńczyka karłowatego

A teraz czas na zdjęcia :)

27 listopada- dzień 1 ( po dodaniu bakterii)
Obrazek
30 listopada- stan na dziś
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 15, 17:29 przez Danquei, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Hunter » 1 grudnia 13, 14:55

Danquei pisze:1 Zbrojnik niebieski (albinos bądź zwykły)

A tego to sobie odpuść :P Jak już planujesz obsadę z Azji to niech tak zostanie. Zresztą jeden taki samotnik :P W haremach zbrojniki trzymamy ;)

Młode krewetki oczywiście będą przysmakiem razbor, więc jak juz będziesz wprowadzał obsadę to polecam najpierw krewetki, żeby się spokojnie zadomowiły. Zresztą ze 20szt RC możesz juz spokojnie wpuszczać. Krewetki nie produkują dużo syfku ;)

Aranżacja akwarium OK, chociaż nie przepadam za sztucznymi podłożami. Filtr strasznie widoczny, ale myślę, że zarośnie roślinami.

A parametry wody to jakie tam utrzymujesz?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Danquei
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 10 listopada 13, 21:35

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Danquei » 1 grudnia 13, 16:49

Trzymanie jednego biotopu chyba nie jest obowiązkowe... bardziej by woda była odpowiednia dla żyjątek, które tam wpuszcze...

Ph wody będzie około 7 a będę dążyć do twardości 10, bo aktualnie mam wodociągową wodę około 7,3 pH i twardość 1 i 3 (gh/kh nie wiem które jest które ;p) a docelowo twardość około 10-12 ze względu na przyszłe krewetki i ślimaka

Nie wiem czy 3 zbrojniki to nie będzie przesada jak na takie akwarium.

A jak nie zbrojniki to co innego w haremiku?

Co do filtra to on jest chwilowo taki widoczny... myślę by zamienić go na AquaEl MultiKani 800

Awatar użytkownika
Gagatka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 580
Rejestracja: 1 października 13, 12:09

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Gagatka » 1 grudnia 13, 17:23

Danquei pisze:aktualnie mam wodociągową wodę około 7,3 pH i twardość 1 i 3 (gh/kh nie wiem które jest które ;p) a docelowo twardość około 10-12 ze względu na przyszłe krewetki i ślimaka


ponieważ to ja robiłam testy, to ci podpowiem:
GH- 3
KH- 1
pH-7,3

jeśli chodzi o twardość podzielę się moim kranowym płynnym kamieniem :D

ps. Będę lizusem i powiem, że bardzo ładna aranżacja :)

Awatar użytkownika
locdog
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 11 sierpnia 13, 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: [72l] Początek

Postautor: locdog » 1 grudnia 13, 20:50

Danquei pisze:Akwarium zostało założone 27 listopada br.


Hunter pisze:Zresztą ze 20szt RC możesz juz spokojnie wpuszczać. Krewetki nie produkują dużo syfku ;)


Kiepski pomysł.
Obrazek

Awatar użytkownika
Gagatka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 580
Rejestracja: 1 października 13, 12:09

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Gagatka » 1 grudnia 13, 21:09

Hunter pisze: Zresztą ze 20szt RC możesz juz spokojnie wpuszczać. Krewetki nie produkują dużo syfku ;)


chyba za wcześnie, z tego co czytałam o RC są czułe na azotany...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Hunter » 1 grudnia 13, 21:20

Azotany to produkt końcowy naszej nitryfikacji częściowej. Nie będzie ich mniej po tych 2 tygodniach, powiedziałbym, że raczej więcej. Obecność azotanów jest jak najbardziej OK. Gorzej z azotynami i jonami amonowymi, czy amoniakiem. A te dwa ostatnie powstają między innymi z odchodów ryb. Ryb nie mamy, a krewetki brudzą tak niewiele, że na około 50 dorosłych sztuk w akwarium 45l odkąd mam tam krewetki (czyli od 29.09.2012r :D ) ani razu nie odmulałem akwarium, bo nawet nie miałbym z czego.

Może to tylko moje RC takie czyścioszki? :P Ostatnio się dowiedziałem, że niektórym krewetki wyskakują z akwariów, to moje muszą być jakieś specjalne, skoro ani nie skakają, ani natdo nie brudzą :P
Poważnie, ja zagrożenia zatruciem związkami azotowymi nie widzę... Zwłaszcza przy 20 krewetkach w 72l akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Danquei
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 10 listopada 13, 21:35

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Danquei » 4 grudnia 13, 15:15

Już minął tydzień od powstania baniaczka więc postanowiłem zakupić do niego lokatorów i oto pojawiły się:
5 krewetek Red Cherry Sakura
10 krewetek Red Cherry

Aktualnie po sprawdzeniu parametrów wody mam:
ph 6,5
kh 1
gh 5

Za kilka dni wleje wodę o gh 15 więc mam nadzieje, że wystarczy to dla krewetek

Za jakieś 2 tygodnie planuje kupić 5 razborek Espei a później jeszcze 10 by dołączył do tej obsady.

a teraz czas na... ZDJĘCIA! :grin:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Gagatka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 580
Rejestracja: 1 października 13, 12:09

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Gagatka » 5 grudnia 13, 15:27

Bardzo fajne te Sakury ;) Ciekawsze od zwykłych RC :)

Awatar użytkownika
locdog
Ryba
Ryba
Posty: 244
Rejestracja: 11 sierpnia 13, 20:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: locdog » 5 grudnia 13, 22:10

Hunter, cykl azotowy zamyka się całkowicie po 2 miesiącach a wpuszczanie jakiejkolwiek obsady po tygodniu od założenia akwarium to jak odpalanie szluga przy dystrybutorze paliwa.

Danquei ja bym na Twoim miejscu nie bawił się w pomiary odczynu i twardości tylko w pierwszej kolejności zmierzyłbym NO2 i NH3 co przy dojrzewaniu zbiornika jest bardzo ważne.
Obrazek

Awatar użytkownika
Gagatka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 580
Rejestracja: 1 października 13, 12:09

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Gagatka » 5 grudnia 13, 23:18

przy zakładaniu akwarium zostało w ponad 50% zalane wodą z innego akwarium, pozostała część to odstana woda.
Filtr też chodził wcześniej w innym akwarium, więc to w sumie powinno przyspieszyć proces.

Awatar użytkownika
Danquei
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 10 listopada 13, 21:35

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Danquei » 9 grudnia 13, 21:32

Kilka dni minęło
i aktualnie posiadam parametry
ph 7,3
gh 10
kh 1

nie wiem jak podwyższyć to kh i czy musze...

Druga sprawa to od stosowania ei pojawiają się glony na szybie, jakie rybki z azji by nadawały się do czyszczenia ich z glonów? Coś co mi nie zje krewetek i ślimaka Helenki

Wraz z zakupionymi roślinkami przypałętały mi się rozdętki do akwarium... udało mi się jedną dużą wyłowić ale mam wiele takich malutkich przezroczystych na roślinach. Czy 1 Helenka da rade sie ich pozbyć wszystkich? Bo planuje kupić kolejną Helenke ale nie chce mieć wtedy plagi Helenek jak zaczną mi się rozmnażać.

Jeszcze na koniec zdjęcia z aktualnego stanu akwarium
Obrazek
Obrazek
i zdjęcie premium ;p
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Hunter » 9 grudnia 13, 21:38

Helenki mnożą się bardzo powoli, więc plaga Ci nie grozi. Prędzej żarcia im braknie i popadną w kanibalizm ;)
Przy nawożeniu EI glony często się pojawiają. Gwałtowne zmiany parametrów ;) Przejdzie jak ustalisz odpowiednią dawkę.

Nie wiem jaką masz dawkę EI, ale jak taką samą jak Gagatka na początku to zmniejsz :P Nigdy nie zaczyna się od 100%. Zalecałbym podobnie jak koleżance, 30% na wstępie. Potem obserwacje i zwiększenie. U Ciebie jest o tyle fajnie, że masz żyzne podłoże, więc rośliny powinny wystrzelić jak z procy ;) Obsadę też planujesz dość sporą, więc nawozy podawane do słupa po prostu nie będą wykorzystywane.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Danquei
Ryba
Ryba
Posty: 264
Rejestracja: 10 listopada 13, 21:35

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Danquei » 18 grudnia 13, 18:51

Kolejna aktualizacja...
Stan na 18.12.2013r.

Wymieniłem filtr wewnętrzny na kaskadę Aquael Versamax FZN 2, pół na pół ceramiki i gąbki, a na rurce zastosowałem prefiltr z gąbki by mi krewci nie wsysło.

Parametry wody:
ph 6,8
gh 7
kh 1
temperatura 24 stopnie

Roślinki mi dość mocno strzeliły w górę, zwłaszcza Heteranthera Zostelifolia, mały henio i kapusta z tylnej części akwa, więc troche przesadziłem roślinki i była mała przycinka roślinek. Po znacznej redukcji kapusty okazało się, że pod nią rosną inne rośliny, o których istnieniu zapomniałem i mają się dobrze :grin:

Wczoraj wpuściłem pierwsze rybki! Na razie jest to 6 Razborek Espei (docelowo 10 bądź 15 będzie) oraz parkę Szczupieńczyka Karłowatego.
Samiec buszuje po całym akwarium i pływa za ławicą Razborek a samiczka trzyma się ciągle tafli wody.

Oprócz tego pojawiły się 3 krewetki Red Cherry Sakura a jedna z krewetek ma jajeczka więc będę mamusią jak sie uda :grin:

Niestety ślimaczków mam nadal dużo bo coś Helenki się obijają... Zobaczymy jeśli pojawią się młode to będą na oddanie.

Tu troszkę zdjęć stanu aktualnego:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [72l] Moja mała Azja

Postautor: Hunter » 18 grudnia 13, 18:56

Ładne :)
Krewetki mogą być ganiane przez ryby. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości