[240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: osama » 18 grudnia 11, 19:55

Bez gotowania, troszkę płukania. Jeśli bierzesz prosto z rzeki, to można wygotować.

[ Dodano: 18 Grudzień 11, 19:54 ]

Trochę zarosło ;)
Obrazek

Nadwodny taiwan albo singapoore:
Obrazek
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Pley
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 15 listopada 10, 12:13
Lokalizacja: Kraków

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: Pley » 28 grudnia 11, 20:58

Osama, masz wyrosnięte te elioty.

Nie myślałeś o tym, by zrobić im troche więcej miejsca do pływania ?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: osama » 18 stycznia 12, 21:46

Pley pisze:Nie myślałeś o tym, by zrobić im troche więcej miejsca do pływania ?
Za kilka dni jeden z użytkowników forum ma się do mnie zgłosić po rośliny, mam zamiar troszkę przerzedzić akwarium. Miejsca wcale nie brakuje, jest go sporo nawet po lewej stronie akwarium, gdzie ryby mają ulubioną kryjówkę.

[ Dodano: 18 Styczeń 12, 21:45 ]
Przygotowania do wojny:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wojna prowadzona była po ciemku, nie wiem, który wygrał. Była dość głośna, ponieważ oba samce mają po 14cm. Wcześniej rządził ciemniejszy samiec z nieco mniejszym porożem, ale ostatnią bez walki tarło odbył samiec z większym porożem, jaśniejszy.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: leopard33 » 19 stycznia 12, 12:47

A czy teraz masz jedną parę czy dwie??
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: osama » 19 stycznia 12, 14:53

2+4 zbrojniki (ciemniejszy samiec zajmuje lewą stronę akwarium, jest agresywny nawet wobec ellioti, którym stawia się zawsze, gdy podpłyną do jego kokosa, jaśniejszy zbrojnik zajmuje prawą stronę akwarium a jego bazą jest kokos ze zdjęć, w którym są w tym momencie maluchy). Samice mają 13, 12, 11, 10cm, dwie 13 i 10cm są ciemne, 12 i 11 cm jaśniejsze. Zbrojniki są z kilku źródeł, samiec prawdopodobnie z mojej hodowli, drugi z Łodzi, samica 13cm z Łodzi, 12 i 11cm z Oławy z "jasnego" źródła innego niż moje, 10cm moja samica.

Elioti 1 para. 2 to trochę jednak za dużo. W akwarium pływają także 2 młode samce z 2 miotów.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: leopard33 » 20 stycznia 12, 19:43

osama pisze:Elioti 1 para. 2 to trochę jednak za dużo.

a w takim baniaku widziałbyś jeszcze jedną parę innego gatunku, np. Sajica ewentualnie Honduran Red Point.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: osama » 20 stycznia 12, 20:56

leopard33 pisze:np. Sajica
Zwykle łagodna, troszkę za łagodna.

leopard33 pisze:ewentualnie Honduran Red Point.
Za mała dla ellioti.

Połączyłbym ale sajica z Red Point, ale raczej nie ellioti z którymś z tych gatunków. W 300l połączyłbym z mniejszymi zebrami lub dość agresywnymi salvini. W akwarium o powierzchni dna 150x60cm nie bałbym się połączyć swoich ellioti z niebieskołuskimi lub nawet pomarańczowopłetwymi.

Jakiś czas temu oddałem dorosłego samca ellioti o długości ok 13cm. Zapanował nad parką salvini po 2 dniach pobytu w 240l. Dopiero po przestawieniu gratów w nowym lokum samiec objął ok 3/5 akwarium, parka 2/5. Wcześniej pływał gdzie chciał, ponieważ salvini miało centrum swojego terytorium na środku akwarium, którego nie umiały obronić przed teoretycznie słabszą rybą. Mój ok 18cm samiec w takim akwarium mógłby urządzić małą rzeź, a samiec jest mniej agresywny od samiczki.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

ellioti

Postautor: pawel39 » 20 stycznia 12, 21:09

Miałem chwilę te ryby, były w 'towarzyskim', para wycięła resztę nie dobranych ellioti i męczyła dorosłe akary, **** ławicę, nieposłuchałem Osamy myśląc że mogą być z innimi i były tego efekty. W takim akwarium tylko one nikt inny.

Słownictwo...
Ostatnio zmieniony 20 stycznia 12, 21:28 przez pawel39, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: osama » 20 stycznia 12, 21:18

pawel39, ellioti to pielęgnice, można je przyzwyczaić do wielu rzeczy, ale nie zawsze się to udaje. Widziałem akwarium, w którym pływały ellioti z neonami, nie wiem, jak zakończyła się ta próba połączenia łowców z potencjalnymi ofiarami po tarle, ale wcześniej był spokój. Moje ellioti tolerują już 2,5-3cm zbrojniki, które jakimś cudem chowając się w bujnych kryptokorynach potrafią przeżyć w akwarium. Kiedyś było to nie do pomyślenia, zbrojniki były wciągane przy pierwszej, nadarzającej się okazji. Teraz są w większości przypadków ignorowane.

[ Dodano: 20 Styczeń 12, 21:38 ]
leopard33 pisze:[240l]: 1+1 Sajica, 1+1 Honduran Red Point, 1+2 Ancitrus
Hehe, nawet nie zauważyłem, że masz taką konfigurację w swoim akwarium :D

[ Dodano: 20 Styczeń 12, 21:43 ]
pawel39 pisze:męczyła dorosłe akary,
jaki gatunek?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

pawel39
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 5 lutego 11, 02:23

ellioti

Postautor: pawel39 » 20 stycznia 12, 22:05

Akary z maroni.

Co do ławic, chyba 5 sztuk z 25 przeżyło, ale wyłowiłem.

Teraz czekam na pełne pozbycie się ellioti, bo została mi samica sama, której nie moge wyłowić, ale spokojna się zrobiła znacznie.

Co do tolerancji, akceptowała obecnośc kiryska nanusa ale pigmeja już nie

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: leopard33 » 20 stycznia 12, 22:15

osama pisze:leopard33 napisał/a:
[240l]: 1+1 Sajica, 1+1 Honduran Red Point, 1+2 Ancitrus
Hehe, nawet nie zauważyłem, że masz taką konfigurację w swoim akwarium :D

:) Para Hondurasów czeka na mnie do odbioru, sajice już mam od jakiegoś czasu, plany mi się pokrzyżowały bo wymieniłem małe Sajki na piękną parkę Elliotek które to właśnie dzisiaj przyniosłem do domu i teraz się zastanawiam czy odpuścić Hondurasy i do Sajek dodać Elliotki ale jeżeli mówisz że mogą nie dać rady to może będzie lepiej jak zostaną same w 126l (80x35)?

[ Dodano: 20 Styczeń 12, 20:18 ]
Sorki że zaśmiecam Ci temat ale jeśli chodzi o Elliotki to do Ciebie trzeba się zgłaszać :)

[ Dodano: 20 Styczeń 12, 21:49 ]
osama pisze:W akwarium o powierzchni dna 150x60cm nie bałbym się połączyć swoich ellioti z niebieskołuskimi lub nawet pomarańczowopłetwymi.

Fajne zestawienie, w szczególności mi by się podobało w zestawieniu z niebieskołuskimi Blue Dempsey, przepiękna ryba, jak była do kupienia to niestety nie miałem odpowiedniego baniaka.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: osama » 21 stycznia 12, 14:04

leopard33 pisze:w szczególności mi by się podobało w zestawieniu z niebieskołuskimi Blue Dempsey
Mi również :ok: Ale skoro stawiamy agresję, terytorializm i siłę ellioti na poziomie niebieskołuskich, to oznacza, że to mocna ryba, która nie nadaje się do hodowli ze swoją nieco mniejszą kuzynką, meeką, a tym bardziej z mniejszymi rybami. Nie mniej jednak ellioti i meeka do gorsze połączenie niż meeka/ellioti i sajica. Generalnie staramy się łączyć inne rodzaje pielęgnic, ponieważ agresja wewnątrzgatunkowa i wewnątrzrodzajowa jest większa.

leopard33 pisze:Sorki że zaśmiecam Ci temat
Nie szkodzi, wszyscy na tym mogą skorzystać, ponieważ opisuję tu przede wszystkim swoich podopiecznych i ich zachowanie, więc jest na temat, a potencjalni przyszli hodowcy/pasjonaci ellioti zawsze będą mieli w tym wątku małe kompendium wiedzy.

leopard33 pisze:czy odpuścić Hondurasy
Rzadka ryba, nie odpuszczaj.

leopard33 pisze:i do Sajek dodać Elliotki
Względnie bezpieczne rozwiązanie, choć 240l może być troszkę mało. Widziałem już takie sajica, które rządziły nawet zebrami, więc tak naprawdę nie możemy być pewni niczego na 100%.

Jeśli do ellioti chcesz dodać Hondurasy, ważne żeby miały tą samą wielkość, w innym wypadku może być nieciekawie. I wpuść Hondurasy jako pierwsze do 240l.

Jeśli masz do dyspozycji akwarium 126l, to zawsze masz możliwość odłowienia poturbowanych ryb.

Podsumowując:
mając do dyspozycji 240 i 126l do 240l dałbym ellioti plus hondurasy (jeśli dałyby radę), a do 126l sajica. Jeśli nie to sajica i ellioti w 240l. Nie pchałbym raczej ellioti do 126l, choć są w stanie w takim zbiorniku żyć w zgodzie.
Optymalnym rozwiązaniem byłoby 160l dla ellioti i 240l na sajica i hondurasy.

I jeszcze jedno, ellioti to ryby "zawistne", samce po nieudanym tarle mogą zamęczyć samice. Samica musi mieć schronienie, które zapewni jej bezpieczeństwo, musi mieć możliwość zniknięcia z oczu samcowi i nie na terytorium innych pielęgnic.
Ryby czasami mogą zmieniać partnerów, szczególnie po nieudanych tarłach, u mnie samce zamieniły się samicami dawno temu.

[ Dodano: 21 Styczeń 12, 14:05 ]
pawel39 pisze:Akary z maroni.
To kompletne "baranki" wśród pielęgnic, "ciapy", które można trzymać z małymi pielęgniczkami jak równy z równym, nic dziwnego, że ellioti je wyrżnęły do ostatniej sztuki.

[ Dodano: 21 Styczeń 12, 14:48 ]
Moje ellioti:
Obrazek

Obrazek
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: leopard33 » 21 stycznia 12, 22:39

osama pisze:Względnie bezpieczne rozwiązanie, choć 240l może być troszkę mało. Widziałem już takie sajica, które rządziły nawet zebrami, więc tak naprawdę nie możemy być pewni niczego na 100%.

No takie rozwiązanie byłoby dla mnie najlepsze, wtedy Hondurasy do 126l.
Te moje Sajki do najspokojniejszych nie należą więc liczę na to że dadzą sobie radę.
osama pisze:Optymalnym rozwiązaniem byłoby 160l dla ellioti i 240l na sajica i hondurasy.

no niestety brak miejsca na takie rozwiązanie, tak naprawdę to żona myśli że jeżeli 240l zajęło miejsce 126l to znika ono z naszego życia ;-) jak by usłyszała jeszcze że miałbym coś kupować to "cały misterny plan ....." ;-)
Spróbuję na razie zakolegować Sajki z Elliotkami, są podobnej wielkości samiec Sajki 8cm a Elliotki 10cm, liczę na to że się uda.
Jeżeli nie to plan awaryjny będzie taki że Elliotki trafią na razie do 126l. a do 240l. dojdą Hondurasy.
osama pisze:I jeszcze jedno, ellioti to ryby "zawistne", samce po nieudanym tarle mogą zamęczyć samice. Samica musi mieć schronienie, które zapewni jej bezpieczeństwo, musi mieć możliwość zniknięcia z oczu samcowi i nie na terytorium innych pielęgnic.

W takim wypadku plan awaryjny byłby jednak bezpieczniejszy, tym bardziej że było by to tylko rozwiązanie do czasu przeprowadzki, jeżeli dobrze wszystko się ułoży to po wakacjach były by już w większym baniaku. Mam plan postawić regał, na dole 120-150x50x40 a wyżej taki sam tylko podzielony na pół, wtedy każda parka miała by swój kąt ;-)
osama pisze:[ Dodano: 21 Styczeń 12, 14:48 ]
Moje ellioti:

I właśnie przez takie zdjęcia kupiłem Elliotki ;-)
Wcześniej jak szukałem nigdzie nie było ładnych a teraz się akurat trafiły, troszkę mi to namiesza ale myślę że uda się to jakoś pogodzić.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: osama » 22 stycznia 12, 10:08

leopard33 pisze:Mam plan postawić regał, na dole 120-150x50x40 a wyżej taki sam tylko podzielony na pół
Ja niestety nie mam takiej możliwości. Dałbym radę ewentualnie zmieścić 150x50x50, ale mam dość niestabilną podłogę w miejscu, w którym stoi akwarium, więc nie ma możliwości postawienia regału. Generalnie w tym momencie satysfakcjonowałoby mnie 4x160-180l (100x50x35cm) na Altolamprologusy i Thorichthysy.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: [240]Świat ellioti=maculipinnis i zbrojników

Postautor: leopard33 » 23 stycznia 12, 23:48

osama pisze:Generalnie w tym momencie satysfakcjonowałoby mnie 4x160-180l (100x50x35cm) na Altolamprologusy i Thorichthysy.

Fajna sprawa :)
Moje się już zaklimatyzowały i prezentują swoje wdzięki i wygląda na to że szykują się do tarła, strasznie mi się podobają jak i reszcie domowników, cieszę się że je trafiłem :)

[ Dodano: 23 Styczeń 12, 21:50 ]
osama pisze:Altolamprologusy

http://www.suephoto.pl/upload/Image/alt ... -Pearl.jpg
b.ładna ryba ;-)
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości