Dyskowce

Ocena:

2
1
14%
3
0
Brak głosów
4
1
14%
5
5
71%
 
Liczba głosów: 7
Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Dyskowce

Postautor: Aigel » 30 października 04, 19:24

Moja przygoda z dyskowcami zaczęła się w pod koniec 1996 r, czyli sześć lat temu. W tamtym czasie byłem licealistą posiadającym od roku jedno 80 litrowe akwarium (opis tego zbiornika znajduje się na stronce). Przeglądając fachową literaturę zawsze dłużej spoglądałem na kartki poświęcone paletką, lecz czytałem tam że są to ryby wymagające, podatne na choroby. W większości tych artykułów było napisane że są to ryby odpowiednie dla doświadczonych akwarystów. Ja w tamtym czasie doświadczonym akwarystą na pewno nie byłem więc się wahałem, lecz piękno "Królowej Amazonii" spowodowało iż postanowiłem zaryzykować i kupić zbiornik odpowiedni dla dyskowców. Zbiornik ten ma niecałe 180 litry, przy wysokości 55 cm. Na początku był to zbiornik higieniczny (byłem jeszcze pod wpływem odstraszających artykułów), w którym pływały cztery paletki niebieskie. Dwa lata później, gdy moja wiedza o paletkach była już znacznie większa postanowiłem przemienić zbiornik higieniczny (który był średnią ozdobą) w zbiornik obsadzony roślinami. Był to strzał w dziesiątkę posadziłem tam lotosa, oraz dwie amazonki. Rośliny rosną ładnie, nawoże je co dwa tygodnie nawozami w płynie (Tetra, Sera, bądz Tropical). Na dnie zbiornika są dwa korzenie, oraz łupina orzecha kokosowego. W tym momencie w zbiorniku tym pływa para Royalów, średniej wielkości Pigeon, oraz paletka niebieska. Ze sprzętu technicznego zamontowałem grzałke Jagra, filtr PowerHead 402, oraz pokrywę Juwela z dwiema jarzeniówkami 18 W. Ryby są karmione mrożoną ochotką, sercem wołowym z czosnkiem (najczęściej), oraz pokarmami z puszek: Tetra Discus Hauptfutter, Tropical Regular, oraz Tropical D-50 Plus.
Pragnę wszystkich zachęcić do trzymania tych najpiękniejszych ryb słodkowodnych (przynajmniej moim zdaniem), są to ryby wymagające, ale bez przesady, każdy kto będzie dbał o ryby będzie również cieszył się ich zdrowiem. Woda miękka niezbędna jest do tarła, ja osobiście mam wodę o twardości 12 stopni. Przez sześć lat hodowli dyskowców miałem kilka chorób (padły mi cztery ryby :( ), ale zdecydowana większość tych epidemi miała miejsce na początku mojej przygody z paletkami.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

tekst i fotografie: Michał Sikora Aqua Wiadomości
Obrazek

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Dyskowce

Postautor: Dave » 30 października 04, 20:14

Bardzo ladne rybki i tyle mogę powiedzieć. Szkoda, że nie zamieściłeś, jakiegokolwiek widoku ogólnego. Ale za tą truskawkową paletkę to na giełdzie wziąłbyś ze dwie stówy, szczerze.

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: Dyskowce

Postautor: atusia » 31 października 04, 11:30

Śliczne paletki :P Zdjęcie akwarium z widoku ogólnego z chęcią obejrzę :wink:
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: Dyskowce

Postautor: michal111 » 11 grudnia 04, 13:04

Ładne rybki :ok: :ok: :ok:
MAŁO ZDJÊÆ :( :( :(

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Dyskowce

Postautor: Aigel » 11 grudnia 04, 14:48

Niestety zdjec wiecej nie bedzie, nie mam juz tego akwarium, a szkoda.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Dyskowce

Postautor: Tomekł » 16 grudnia 04, 18:50

szkoda że niema tego akwa (a moge wiedzieć dlaczego) bardzo szkoda :cry:
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Dyskowce

Postautor: Aigel » 16 grudnia 04, 19:54

Niestatey nie moglem miec wszytskiego zrezygnowalem z trzech akwarii na rzecz jednego wiekszego, kilka rzeczy sie na to zlorzylo, czas, pieniadze itp, itd, czyli rosterki wiekszosci akwarystow :)
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości