112l ----> Maraszenko

Maraszenko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 18, 21:52

112l ----> Maraszenko

Postautor: Maraszenko » 15 lutego 19, 09:33

Wymiary --> 80x40x35

Wyposażenie:
- filtr Fluval 206 - 10W
- prefiltr HW-603B - 6W(działa osobno)
- aquel leddy slim belka led plant - 32W
- grzałka happet 100W

- około 20kg żwirku kwarcowego gradacji 0.8-2.0mm
- 2.5 litra substratu proflora JBL aquabasis plus

1. ~ 8 grudnia start zbiornika
Rośliny:
- sagittaria subulata - pierwszy plan w centrum
- limnophila sessiliflora - pierwszy/drugi plan po prawej
- hemianthus micranthemoides - trzeci plan w centrum
- cladophora aegagropila - pięć kul
- echinodorus paul krocker - trzeci plan po lewej
- hygrophila thajland - drugi plan po lewej
- anubias lancelota - drugi plan w centrum(w żwirku)
- cabomba aquatica - trzeci plan po prawej

2. ~ 15 grudnia
pierwsze testy wody(testy kropelkowe - zoolek)
- pH 4,5-9 = około 7,5
- pH 6-8 = około 7,7
- KH = 7
- GH = 25
- NO3 = około 5mg/l
- PO4 = około 0mg/l

3. ~ 21 grudnia
- wyciągnięcie echinodorus paul krocker, hygrophila thajland i wsadzenie po całej lewej stronie vallisneria
+ prowizoryczne dodawanie CO2

4. ~12 stycznia
- wyciągnięcie cabomba aquatica

5. ~ 14-17 stycznia
Wymiana wody w akwarium(wylanie kranówki i nalanie wody z filtra RO około 80-90%)

6. ~ 18 stycznia
Testy wody:
- pH 4.5-9 = okolo 7.5
- pH 6-8 = około 7.7
- KH = 3
- GH = 12
- PO4 = 0mg/l
- NO3 = 0mg/l
- NO2 = 0mg/l
- NH3 = "1"
- Fe = 0mg/l

Wpuszczenie 16 ryb do zbiornika:
- 4 molinezje
- 12 mieczyków

7. ~ 20 stycznia
Wpuszczenie 24 ryb:
- 3 otoski
- 6 kirysków
- 15 gupików(jedna samiczka padła po godzinie wiec zostało 14)

8. ~ 28 stycznia
Woda robi sie lekko zielona..

9. ~ 2 lutego
Woda bardzo zielona..
- podmiana wody około 30l(25 z filtra, 5 z kranu - odstana)
- wyłowienie 14 gupików z akwarium
- zastosowanie lampy UV w akwarium(Aquael miniUV)

10. ~ 8 lutego
Testy wody:
- pH 4.5-9 = okolo 7
- pH 6-8 = około 7.4
- KH = 4
- GH = 9
- PO4 = 0mg/l
- NO3 = 0mg/l
- NO2 = 0mg/l
- NH3 = "0-0.5" = 0.01-0.02mg/l
- Fe = 0mg/l

- podmiana wody około 30l(25 z filtra, 5 z kranu - odstana)

11. ~ 10 lutego
- podmiana wody około 30l(25 z filtra, 5 z kranu - odstana)
- wrzucenie do filtra dodatkową ilość bioceramiki i włókniny filtracyjnej(Aquanova)

12. ~ 14 lutego
- podmiana wody około 30l(25 z filtra, 5 z kranu - odstana)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jest ktoś wstanie mi pomóc z tą sytuacją? Coś doradzić?
Lampe UV dzisiaj wsadziłem do mniejszego akwarium(około 20l) i tam nalałem zieloną wodę z większego zbiornika aby zobaczyć czy da radę tam coś zdziałać ponieważ chodziła kilka dni w 112l i zero rezultatów.. może wadliwa jakaś.. na opakowaniu było że od 20 do 200l się nadaje... pomocy...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Hunter » 15 lutego 19, 13:43

Ciągle fundujesz sobie wahania parametrów wody, więc nie dziw się, że nie możesz wyjść z kryzysu zielonej wody.
Ta lampka aquaela to zabawka, nada się może do 25l akwarium, ale setkę z taką obsadą rybną nie pociągnie.
Zaprzestań ciągłych podmian wody bo tylko pogarszasz sytuację, podmieniaj co tydzień 30% na wodę w proporcjach 30% kranówki i 70% RO.
Nie panikuj, zielna woda psuje wyłącznie efekt wizualny, rybom i roślinom nie grozi nic złego. Zapewnij solidne natlenienie jednocześnie gazuj dalej CO2.
Nie grzebać w podłożu, nie grzebać w filtrze, nie podmieniać więcej jak 30% wody tygodniowo bez odmulania dna, skąpo karmić ryby co drugi dzień.
Jak już akwarium zacznie wreszcie dojrzewać (tzn najpierw zauważysz wzrost NH3, potem NO2, a potem spadek tych dwóch i wzrost NO3) będziesz mógł dopiero walczyć z zieloną wodą. Ta lampka UV niewiele da, więc zostaje zaciemnienie akwarium na 4 dobry, grubym, ciemnym kocem, ale to dopiero jak NH4 i NO2 spadną do zera.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: osama » 15 lutego 19, 15:23

Ściereczka z mikrofibry usunie efekt zielonej wody w jeden dzień. Upora się jednak ze skutkami, nie z przyczyną. Ściereczkę zakładamy na wlot na sitko ssące czy na gąbkę i płuczemy pod kranem co godzinę.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Maraszenko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 18, 21:52

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Maraszenko » 16 lutego 19, 13:29

Niestety ale na innym forum doradzili mi częste podmiany wody.. wiedziałem że będą wahania parametrów ale uważałem że się dużo lepiej znając więc tak robiłem.. ://
No to podmiany będę robić w czwartki lub piątki około 30l i nie więcej.. ;)
Nakrycie kocem na te kilka dni nie zaszkodzi roślinom? No i najważniejsze ryby nie zamienią mi się w nietoperze? Bo o zdrowie rybek tutaj najbardziej chodzi..
Próbowałem już chyba wszystkiego.. dokupiłem nawet jakieś bakterie z tropicala ale zielone rezultaty widzieliście sami.. podskoczę dzisiaj jeszcze raz tam i poszukam jakiś szmatek z tej mikrofibry albo gdzieś w markecie poszukam(takie z marketu mogą być czy są do tego jakieś specjalne)
Dzięki od razu wszystkim za pomoc i poświęcony czas.. może uda się coś z tym zrobić.. to moje "pierwsze" akwarium w którym bawię się z pH, GH itd bo wcześniej to była tylko odstana woda z kranu i rybki pływały i akwarium bez problemów a teraz ciach.. dopiero się uczę... dużo czytam a w internecie ilu internautów tyle pomysłów i rożnych wersji.. a najlepsza jest pomoc od kolegów/koleżanek po fachu.. ;)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Hunter » 17 lutego 19, 10:26

Maraszenko pisze:Nakrycie kocem na te kilka dni nie zaszkodzi rośliną? No i najważniejsze ryby nie zamienią mi się w nietoperze? Bo o zdrowie rybek tutaj najbardziej chodzi..

Rybom nie grozi, rośliny oczywiście lekko podupadną na kondycji, a te najsłabsze mogą nawet paść, no ale...
Osobiście nie testowałem ściereczki z mikrofibry, więc spróbuj najpierw tego, a jeśli nie pomoże to zaciemnienie potraktuj jako ostateczność. Zaciemnienie jest skuteczne, ponieważ zielony kolor wody jest konsekwencją masowego namnażania się glonów jednokomórkowych, odcięcie światła spowoduje ich śmierć głodową (glony "odżywiają się światłem", fotosyntetyzują).

Maraszenko pisze:dokupiłem nawet jakieś bakterie z tropicala ale zielone rezultaty widzieliście sami..

To też nic nie da, a nawet może jeszcze pogorszyć sytuację :D

Pierwszy błąd popełniłeś 14 stycznia podmieniając ok 80% na samą RO. Nie nalezy podmieniać na raz tyle wody i to jeszcze na jałowe RO :shock: Zrestartowałeś tym akwarium, a dokładając ryby po kolejnych kilku dniach postawiłeś kropkę nad i. I tak masz szczęście, że to tylko zakwit, a nie masowe śnięcia ryb.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: osama » 18 lutego 19, 10:31

Jeszcze jest opcja ze ściereczkami z wiskozy zamiast mikrofibry. Ale na gąbkę i mocną pompę ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Maraszenko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 18, 21:52

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Maraszenko » 19 lutego 19, 04:49

Ścierki z mikrofibry na razie nie działają... Zakupiłem jakieś w biedronce bo w zoologicznym nie posiadali nic tego typu..
Ścierki z wiskozy chodzi o takie do dostania normalnie w marketach czy szukać specjalnych po zoologicznych?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: osama » 20 lutego 19, 10:59

Takie normalne. Dziwne, że nie działają, widziałem baniaki, w których w ciągu doby nie było śladu po zielonej wodzie.

EDIT:
tu masz przykład takiego akwarium:
http://forum.klub-malawi.pl/topic/18326 ... kwit-wody/

Ściereczka owinięta wokół rurki ssącej głowicy, po 24h woda kryształ.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Maraszenko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 18, 21:52

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Maraszenko » 28 lutego 19, 13:49

Niestety nic nie pomaga.. kupiłem drugą ściereczkę z mikrofibry bo może ta pierwsza była zła ale nadal zielono..
Jeśli przykryję kocem akwarium i to zniknie.. nie będzie powrotu po odkryciu akwarium?

Biniu
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 18 grudnia 18, 16:21

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Biniu » 28 lutego 19, 16:22

wrzuć Pistie do zbiornika, dużo Pisti.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Hunter » 28 lutego 19, 17:20

Maraszenko pisze:Jeśli przykryję kocem akwarium i to zniknie.. nie będzie powrotu po odkryciu akwarium?

Wróci.
Pisałem już wcześniej, żebyś najpierw wyeliminował przyczynę, a dopiero potem walka ze skutkami będzie miała sens. Przyczyną jest niedojrzałe akwarium. Postępujesz wg wskazówek z mojego pierwszego postu? Akwarium dojrzało? Jakie ma aktualnie parametry?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maraszenko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 18, 21:52

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Maraszenko » 28 lutego 19, 18:12

Hunter pisze:
Maraszenko pisze:Jeśli przykryję kocem akwarium i to zniknie.. nie będzie powrotu po odkryciu akwarium?

Wróci.
Pisałem już wcześniej, żebyś najpierw wyeliminował przyczynę, a dopiero potem walka ze skutkami będzie miała sens. Przyczyną jest niedojrzałe akwarium. Postępujesz wg wskazówek z mojego pierwszego postu? Akwarium dojrzało? Jakie ma aktualnie parametry?


Tak zaprzestałem podmian wody co 2-3 dni i podmieniam 30l raz w tygodniu.
Dodaję CO2 ale takie prowizoryczne nie jakies super z butli.. Do tego napowietrzanie i ryby są mniej karmione(raz na dwa dni)
Parametry będę znać jutro ponieważ dzisiaj nie miałem kiedy sprawdzić(przy swietle dziennym chce to robić)

Maraszenko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 18, 21:52

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Maraszenko » 1 marca 19, 15:19

pomiary wody w akwarium z dnia 18 stycznia 2019
-pH 4,5-9 = około 7,5
-pH 6-8 = około 7,7
-GH = 12
-KH = 3
-PO4 = 0mg/l
-NO3 = około 0mg/l
-NO2 = 0 mg/l
- NH3 = 1 = 0,02-0,04mg/l
-Fe - 0mg/l
pomiary wody w akwarium z dnia 8 lutego 2019
-pH 4,5-9 = około 7
-pH 6-8 = około 7,4
-GH = 9
-KH = 4
-PO4 = 0mg/l
-NO3 = około 0mg/l
-NO2 = 0 mg/l
- NH3 = 0-0,5 = 0,01-0,02mg/l
-Fe - 0mg/l
pomiary wody w akwarium z dnia 1 marca 2019
-pH 4,5-9 = około 7
-pH 6-8 = około 7,7
-GH = 9
-KH = 4
-PO4 = 0mg/l
-NO3 = około 0mg/l
-NO2 = 0 mg/l
- NH3 = 0-0,5 = 0,01-0,02mg/l
-Fe - ciężko stwierdzić przez silne zabarwienie wody na zielono..

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Hunter » 1 marca 19, 15:54

Zakładam, że Twoje testy to daremny Zoolek? Jeśli tak to będziesz miał ciężko dojść do ładu z parametrami wody posiłkując się testami, którym nie do końca można ufać...
Jeśliby im jednak zaufać, to na dzień dzisiejszy można uznać, że akwarium już prawie dojrzało. Gasiłbym światło i zakrywał baniak. Powinieneś też lekko zacząć nawozić akwarium, bo na chwilę obecną rośliny będą głodować. Koniecznie należy podnieść NO3 i PO4.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Maraszenko
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 6 października 18, 21:52

Re: 112l ----> Maraszenko

Postautor: Maraszenko » 6 marca 19, 08:42

Tak zoolek.
Akwarium było przykryte przez 4 dni i woda zielona.. Poddaję się i jutro albo pojutrze przenoszę ryby do mniejszego akwarium a 112 robię całkowicie od nowa..
Tylko zastanawia mnie czy to na 100% ten zakwit..?? Probowałem wszystkiego a mimo to cały czas w akwarium zielono nawet minimalnej roznicy nie widac moze to coś innego??
Moze to wina wody z filtra RO akwarium mam od X czasu małe.. Srednie.. Duze... I nigdy nie mialem takich problemów jak wlewałem tylko odstaną wode z kranu.. Woda przez miesiac-dwa potrafiła nie byc podmieniona i bylo wszystko okej rosliny rosly.. Rybki zyly.. Teraz sie chcialem przylozyc kupilem specjalnie dwa filtry zewnetrzne, filtr ro, substrat na rosliny i wszystko ciach..

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości