Czy można mieszać bakterie z buteleczek?

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Czy można mieszać bakterie z buteleczek?

Postautor: Alina_33 » 16 listopada 21, 13:47

Mam bakterie Saechem Stability i Tropical Bacto Active, i tu moje pytanie, czy można je mieszać? Mam teraz problemy z No2 w mojej kostce 19L. Było OK dopóki nie wpuściłam krewetek i tak się zastanawiam, czy nie jest tak, że te dwa preparaty się nie lubią, albo coś? Może zażerają się nawzajem zamiast sprzątać... Czy ewentualnie bakterii można dawać więcej niż każe producent? Nie mam testu na Nh3, jest w drodze.

GH 10
KH 7
PH 7,5
No2 0,5 - 1 (ale skłaniam się do 0,75)
No3 20

Serio, jeżeli uważacie, że paski testowe do wody to dno, to kropelkowe Zooleka na No2 są niewiele lepsze. Te odcienie różowego są tak podobne, że są praktycznie nie do odróżnienia. Wiem tylko tyle, że kolor różowy oznacza, że w wodzie jest bliżej nieokreślona zawartość No2, a to źle. Kolor żółty OK, kolor różowy o dowolnym nasyceniu to źle. Tyle, to i po paskach można wyczytać. Pozostałe wartości są też testami Zooleka robione, kropelkowymi.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Czy można mieszać bakterie z buteleczek?

Postautor: Alina_33 » 22 listopada 21, 16:38

Akwarium funkcjonuje prawidłowo, w tym sensie, że nie mam amoniaku, Nh3 wyszło mi 0. Dziś No2 mam 0,2, a No3 12-15, bo ten kolor płynu we fiolce jest tak pomiędzy 10 a 20. Nie widzę powodu by zmieniać teraz wodę, a termin wypada mi na środę. Zastanawiam się co w sytuacji, gdy Nh3, No2 i No3 są w normie, a woda jest klarowna, czy to znaczy, że trzeba i tak zmieniać wodę raz w tygodniu, czy można sobie podmianki podarować..? Akwarium ma miesiąc, jest młode, na gąbce brudów praktycznie nie ma, gdybym miała filtr zewnętrznym mogłabym robić podmiankę bez przeszkód, ale podmiana wody w akwariach z filtracją wewnętrzną, wiąże się praktycznie zawsze z koniecznością wyłączenia fitra, czyli śmiercią bakterii na nim żyjących.

Wiem już dlaczego miałam wysokie No2, po prostu w któryś wieczór były awarie prądu, robili sobie tak, że wyłączyli prąd na 20 minut, potem włączyli, potem znowu wyłączyli. Wydawałoby się, że się później uspokoiło, ale może było więcej takich serii w nocy gdy spałam, a takiej szklance jak moja, wiele nie trzeba. Teraz uzależniłam baniak od bakterii i nadal podaję dwa rodzaje, bo inaczej sobie tej szklanki nie wyobrażam

I mały off top, prosiłam kiedyś o przeniesienie mojego tematu z akwarystyki słodkowodnej do prezentacji zbiorników, przeniesiono mi, ale do głównego działu, a nie do akwariów słodkowodnych i w rezultacie temat jest zablokowany, nie można tam już pisać, czy mogę znowu prosić o przeniesienie tego tematu do prezentacji/akwariów słodkowodnych? Inaczej ten temat w ogóle nie ma sensu, tam się nie da odpisywać, tam gdzie jest. A bym może mogła czasem tą kostkę aktualizować, czy coś. Nie chcę zakładać drugiego, bo to by było dublowanie tematu, no nie chcę śmiecić na forum.

viewtopic.php?f=23&t=47617

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Czy można mieszać bakterie z buteleczek?

Postautor: osama » 26 listopada 21, 18:26

Mieszać można ale po co w ogóle to używać?
Podmiany cotygodniowe nie zawsze są konieczne.
Bakterie nie zginą ani w filtrze wewnętrznym podczas płukania wodą z akwarium, ani w kubełku odłączonym na kilka godzin.
Nie wiązałbym wyłączeń prądu z pojawieniem się NO2, raczej z dojrzewaniem akwarium.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości