Wysoki poziom NO2 - Nagły skok

DonPapa
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 kwietnia 21, 11:47

Wysoki poziom NO2 - Nagły skok

Postautor: DonPapa » 21 kwietnia 21, 14:08

Witam .
Prosiłbym o pomoc .
Ok 3 tygodni temu zalałem baniak o pojemności 112 l (dodałem bakterie itd ).
Po dwóch tygodnich zrobiłem testy wody i wyszły jakoby cykl azotowy był odpowiedni dlatego pojechałem do sklepu po ryby i zakupiłem (6 razbora , 4 prętniki , 6 zwinników , glonojad , 4 kiryski i 3 ślimaki ) wpuściłem i wszystko przez cały tydzień było wporządku porobiłem znowu testy i było ok .
Problem zaczął się w sobotę gdy po tygodniu od wpuszczeniu ryb podmieniłem oki 30% wody.
( przesadziłęm kilka roślin i wyrzuciłem jedną która się nie przyjeła , krótko mówiąc obruszałem podłoże dość mocno )
po 2-3 dniach woda zrobiła się ciemna i postanowiłem zrobić testy (6w1 paski) wyszło mi że poziom NO2 wywaliło na paskach do 5mg/l )

Postanowiłem kupić testy kropelkowe zoolek i to samo skala zamkła się w 1,5mg/l czyli max .
Filtracja chodzi 24/24 tj filtr wewnętrzny aquael turbo 1000 .
Proszę o pomoc co z tym począć bo boje się o ryby


pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wysoki poziom NO2 - Nagły skok

Postautor: Hunter » 21 kwietnia 21, 15:25

Podmieniaj wodę. Nie grzebaj więcej w podłożu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

DonPapa
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 kwietnia 21, 11:47

Re: Wysoki poziom NO2 - Nagły skok

Postautor: DonPapa » 22 kwietnia 21, 17:54

Wodę podmieniłem ale nic na razie nie zeszło .
Kupiłem dziś JBL Detoxol i mam pytanie . Wyjaśni mi ktoś to dawkowanie ?

"Ekstremalnie szybkie działanie: Już po 10 minutach udokumentowana neutralizacją toksyn. Dzięki usunięciu amonu redukuje się tworzenie azotynów i azotanów. Wiąże metale ciężkie jak np. miedź i ołów, stabilizuje twardość węglanową (KH).

Dozować 10ml JBL Detoxol na 40l wody.

Bardzo wysoka zdolność wiązania: 10ml może związać 30mg amonu i 2mg chloru.

"

Po czym w opisie produktu niżej czytam ;

"Natychmiastowe usunięcie toksyn ze zdrowej wody akwariowej
Wydajność 100ml: 40-120l wody (...)


I teraz pytanie jak to dawkować ?

100ml preparatu na 40-120wody czy w końcu 10ml na 40 l wody .
Dodam że wlałem 25ml do mojego akwa i nic nie zbiło NO2 a opinie są dobre produktu .

Dolać 75ml preparatu ?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wysoki poziom NO2 - Nagły skok

Postautor: Hunter » 22 kwietnia 21, 19:02

Dodam że wlałem 25ml do mojego akwa i nic nie zbiło NO2 a opinie są dobre produktu .

Preparat nie zbija NO2, preparat zbija związki amonowe, sam to wyżej napisałeś:
Dzięki usunięciu amonu redukuje się tworzenie azotynów i azotanów.

NO2 i NO3 powstają z amonu. Zatem używając tego preparatu i usuwając związki amonowe nie dopuszczasz do dalszego wzrostu NO2 i NO3, ale ich nie usuwasz. Będą samoczynnie, powoli spadać przetwarzane przez bakterie i wchłaniane przez rośliny co jest zjawiskiem normalnym i samoczynnym; i to cała "magia" tego preparatu. Stosując preparat w ten sposób hamujesz sobie tez nitryfikację a akwarium nigdy nie dojrzeje.
DonPapa pisze:Wodę podmieniełem ale nic narazie nie zeszło .

Podmieniaj więcej. Co 2 dni 50% netto nie grzebiąc w podłożu i nie czyszcząc wkładów biologicznych.
Weź to na logikę. Jeśli podmienisz 50% objętości netto swojego akwarium na wodę wolną od NO2 to nie ma bata, stężenie NO2 po podmianie musi spaść o te 50%. Nie mów, że podmiany nic nie dają. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

DonPapa
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 kwietnia 21, 11:47

Re: Wysoki poziom NO2 - Nagły skok

Postautor: DonPapa » 24 kwietnia 21, 17:00

Masz racje ale ogólnie nie wkleiłem całej "ulotki" tylko jej część i pisze w niej że usuwa natychmiast NO2.
Preparat zbija NO2 tylko w dawce 100ml do akwa .

Pierwsze użycie zbiło z 1,5mg NO2 (nie wiem czy miałem 1,5 czy więcej bo skale testów do 1,5 mg miałęm ) do 0,75mg NO2 .

Pozniej przy drugiej podmianie zastosowałem drugi raz w dawce 100ml i zbiło do 0,2 mg NO2 faktycznie natychmiastowo .

a co do podmian to robiłem ok 30% i nic nie zbijało mi NO2 co mnie dziwiło bo przyjąłem taki pogląd co Ty .

Zbiłem NO2 do poziomu 0,2 mam w domu SERA Nitrivec (dopiero dziś mi przyszło ) zaaplikować odrazu czy może poczekać z dwa dni ?
Nie kolidują te preparaty ze sobą jak je w jednym dniu zastosuje ?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Wysoki poziom NO2 - Nagły skok

Postautor: jurkin » 24 kwietnia 21, 17:04

Może warto było by sprawdzić wodę którą używasz do podnian.

DonPapa
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 8 kwietnia 21, 11:47

Re: Wysoki poziom NO2 - Nagły skok

Postautor: DonPapa » 24 kwietnia 21, 17:11

Wode sprawdzałem 0 mg .
Wyciągam też taki wniosek że może po prostu miałem grubo ponad 1,5mg NO2 w wodzie i stąd przy podmianach wychodziło ciągle 1,5mg NO2(maksymalna skala testu)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Wysoki poziom NO2 - Nagły skok

Postautor: Hunter » 24 kwietnia 21, 19:55

Jeśli wynik testu wychodzi poza skalą warto ją rozszerzyć poprzez rozcieńczanie badanej próbki. Np pobierasz 2,5ml wody z akwarium i 2,5ml wody RO do badania, a wynik który pokaże na skali mnożysz razy dwa. Jeśli nadal wynik wychodzi poza skalę to rozcieńczasz próbkę jeszcze bardziej uwzględniając to w wynikach.

Lej więcej tej niepotrzebnej ciężkiej chemii to zaraz ryby będą pływały brzuchami do góry.
Wysokie NO2 po zachwianiu równowagi biologicznej zbija się podmianami a nie chemią o niewiadomym działaniu.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości