Zmiękczacz jonowymienny.

Konradb22
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 21, 12:32

Zmiękczacz jonowymienny.

Postautor: Konradb22 » 14 stycznia 21, 12:41

Witam forumowiczów. Mam do was pytanie, może ktoś miał styczność z tematem.
Mam w domu zamontowany zmiękczacz jonowymienny do którego wsypuję tabletki solne, działa w uproszczeniu tak, że zamienia jony wapnia i magnezu w jony sodu, dzięki takiej zamianie nie osadza się kamień na bateriach, czajniku itd. wodę mam bardzo twarda, gh ponad 30 i kh ponad 20. Woda wychodzącą za zmiekczaczem wynosi gh 3.
Otóż pytanie wygląda następująco - czy ktoś z was korzystał z takiej wody w swoim akwarium? Czy wysokie wartości sodu są szkodliwe dla prowadzenia akwarium, dla roślin? Oczywiście jest możliwość domieszana wody twardej tak aby wartość gh była w granicach 10.
Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi, niestety ja pomimo prob nie mogę dojść do porozumienia ze swoim zbiornikiem. Kh również zbijam do 5.
Pozdrawiam serdecznie !

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Zmiękczacz jonowymienny.

Postautor: jurkin » 14 stycznia 21, 13:02

Ktoś kiedyś tu pisał że taka woda nie nadaję się do akwarium, jeżeli pamięć mnie nie myli to Hunter o tym pisał, może odezwie się i wyjaśni co i jak. Najlepiej używać wody ro, wtedy jest pewność że jest ok.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zmiękczacz jonowymienny.

Postautor: Hunter » 15 stycznia 21, 06:30

Jest tak jak napisałeś. Zmiękczacz zamienia jony wapnia i magnezu na jony sodu. Dla pralki i urządzeń sanitarnych to dobrze, bo kamień ich nie niszczy, ale fatalnie dla roślin w akwarium. Im mniej sodu w akwarium tym lepiej. Jedyne wyjście to montaż filtra RO, który usuwa (prawie) wszystkie minerały z wody. Najlepiej zamontować filtr RO przed zmiękczacze żeby sobie nie niepotrzebnie eksploatowac wkładu w zmiękczaczu. Poczytaj o filtrach RO akwarystycznych.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Konradb22
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 21, 12:32

Re: Zmiękczacz jonowymienny.

Postautor: Konradb22 » 15 stycznia 21, 21:30

Ok, ale czy uważasz, że lepiej jest zamontować filtr przed stacją uzdatniania? Biorąc pod uwagę moje gh ponad 30 nie lepiej go zamontować za stacją żeby nie eksploatować aż tak mocno membrany i reszty filtrów ? Pytanie czy z dwojga złego lepiej żeby odrzucało duże ilości sodu czy duże ilości wapnia i magnezu?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zmiękczacz jonowymienny.

Postautor: Hunter » 17 stycznia 21, 20:59

Pytanie czy z dwojga złego lepiej żeby odrzucało duże ilości sodu czy duże ilości wapnia i magnezu?

Obojętne. Odrzuci tyle samo wapnia i magnezu przed zmiękczaczem co sodu po zmiękczaczu, bo jak już wiemy, ten "zmiękczacz" nie zmiękcza tylko zamienia wapń i magnez na sód, ale suma sumarum ilość minerałów w wodzie nie zmienia się jakoś diametralnie... Można to sprawdzić miernikiem TDS.

Wg mnie lepiej przed zmiękczaczem. Skuteczność filtra RO zależy od ciśnienia wody ale średnio to jakieś 4-5 do 1. Czyli na każde 100l uzyskanej czystej wody, odrzut z filtra RO to jakieś 400-500l "brudnej" w ścieki. Zatem bez sensu zużywać sól w zmiękczaczu na wodę, która i tak idzie w kanał.

Druga sprawa to spadek skuteczności membrany z biegiem czasu. Przed zmiękczaczem wyeksploatowana membrana puści trochę Ca i Mg do wody czystej, a nie Na. Nie zauważysz tego od razu, a lepiej żeby do baniaka wpadło trochę Ca i Mg, które i tak jest roślinom potrzebne, a nie Na, które jest szkodliwe.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Konradb22
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 stycznia 21, 12:32

Re: Zmiękczacz jonowymienny.

Postautor: Konradb22 » 21 stycznia 21, 23:44

Dzięki za pomoc i zainteresowanie tematem. Pytanie ostatnie. Czy na mierniku tds będę widział, że filtr ro puszczą mi minerały? Tj jeśli dam filtr za zmiekczaczem , bo nie bede miał możliwości zamontowania go przed to miernik tds pokaże mi, że filtr puszcza minerały do wody na podstawie wysokiej przewodności? Wtedy będę mógł podejrzewać, że zaczął puszczać sód?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zmiękczacz jonowymienny.

Postautor: Hunter » 22 stycznia 21, 15:34

Tak, miernik TDS pokaże jak bardzo membrana filtra RO jest wyeksploatowana i ile przepuszcza minerałów. Sód też wykryje.

Tak w gwoli ścisłości. Miernik TDS nie pokazuje przewodności wody ;) Miernik TDS służy do pomiaru sumy rozpuszczonych substancji w wodzie. Do mierzenia przewodności służy konduktometr
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości