Problem z obniżeniem pH

Kubaaa12321
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 22 grudnia 20, 09:23

Problem z obniżeniem pH

Postautor: Kubaaa12321 » 22 grudnia 20, 10:42

Witam wszystkich,
Założyłem swoje pierwsze akwarium jakieś 3-4tyg temu. Planuje w nim hodować:
- 10x Neon Innesa
- 5x Kirysek panda
I może w przyszłości jakieś krewetki Neocaridina

Moje akwarium ma 30l
zostało założone na podłożu Aqua Soil na bazie ziemi ogrodowej
oświetlenie Led 6W 6500k
rośliny(in vitro):
-3x Hygrophila Polysperma 'Sunset'
-4x Pogostemon Helferi
-4x Limnophila SESSILIFLORA
-2x Ludwigia Mini sp. Super Red
-2x Alternanthera Reineckii sp. MINI

zdj. po założeniu
https://drive.google.com/file/d/1ucku2ufuKMFo0o9nUk-UnN-Zx2tR4FKG/view?usp=sharing

zdj. teraz
https://drive.google.com/file/d/1uSNeTqHMDmsYUzHtdZ-enGIV55MEvhYc/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1uBW6SmwrYESeXYswD5twpSmhWwlz2fpK/view?usp=sharing

pH kranówki 7.4
pH wody w akwarium 7.6

Dolewałem tydzień i dwa tygodnie temu po 5 litrów wody demineralizowanej i po porcji bakterii Tropical BactoActiv.
Próbowałem zbić pH środkiem Tropical Aquacid pH minus wlałem 10ml tego i nie widzę żadnych większych efektów.

Mam kilka pytań:
1. Co zrobić z tym wysokim pH, jak je zniżyć?
2. Dlaczego woda jest taka żółta(wygląda jak szczyny)?
3. Co to jest za przezroczysta otoczka na korzeniu, co z tym zrobić?
4. Kiedy mogę wpuścić rybki?
5. Czy te roślinki (Pogostemon Helferi) wywalić, dwie praktycznie całe zgniły, a dwie wyglądaj bardzo źle?

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z obniżeniem pH

Postautor: nsp » 22 grudnia 20, 11:30

Za małe akwarium na Neony i Kiryski.

Ten nalot na korzeniu też kiedyś miałem. Krewetki uporały się z tym.

Woda może być brązowa, żółta przez barwiący korzeń, lub gdzieś ziemia ogrodowa jest odkryta i przedostaje się na wierzch.

Co do reszty pytań, nie pomogę.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z obniżeniem pH

Postautor: Arturrro » 22 grudnia 20, 12:49

Dobry :)

1. PH możesz zbić na 4 sposoby:
* CO2
* bimbrownia
* woda RO
* kwas PH- (nie polecam)
* podłoże aktywne (nie polecam w łączeniu z wodą z kranu, ponieważ bardzo szybko traci swoje właściwości).
2. Woda ma taki wygląd dzięki garbnikom, które uwalniane są z korzenia. Sposoby na usunięcie:
* podmiany wody (czas oczekiwania na wodę przejrzystą zależy od ilości garbników). Nie mniej jednak samo się wyklaruje po regularnych podmianach,
* węgiel aktywny
* purigen
3. Jest to tzw. śluzowiec. Usunąć można na kilka sposobów:
* z podmianami wody usuwaj mechanicznie (ręcznie albo przez wąż do podmian wody). Po kilku podmianach problem zniknie.
* mogą zjeść je ale nie muszą: krewetki, zbrojniki, gupik, glonojad, otosek, ampularie,
* ktoś kiedyś napisał, że mu pomógł węgiel aktywny ale szczerze w to wątpię.
4. Rybki wpuść w momencie kiedy akwarium jest dojrzałe tzn. testy NH4, NO2 wynoszą 0. Jak nie masz testów to na "oko" jest to około 3-4 tygodni od zalania akwarium + regularne podmiany + dolewane z każdą podmianą bakterie nitryfikacyjne. Bardzo pomagają w dojrzewaniu akwarium tzw. "bakterie na start", dzięki nim akwarium powinno dojrzeć w 2-3 tygodnie.
5. Pogostemon helferi lubi światło. Z Twoją lampą wątpię aby ruszył z miejsca. Dodam tylko, że niektóre rośliny (zwłaszcza in-vitro) lubią gnić a dopiero pod koniec wegetacji gdzie myślimy, że roślina powinna polecieć do kosza zaczyna kiełkować.

P.S.
Nie boisz się tak blisko akwarium trzymać zasilacza ? :)

Kubaaa12321
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 22 grudnia 20, 09:23

Re: Problem z obniżeniem pH

Postautor: Kubaaa12321 » 24 grudnia 20, 11:08

Woda RO to to samo co woda demineralizowana?
Co ile robić podmiany i w jakiej ilości?
Przy podmianach coś dolewać?
Jak często czyścić gąbkę filtra?
Obniżenie pH wody za pomocą CO2 to dotyczy się też tzw "CO2 w płynie"?

P.S.
Już raz zalałem przez przypadek przedłużacz :).

Dziękuje wam za odpowiedzi i życzę wam WESOŁYCH ŚWIĄT

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Problem z obniżeniem pH

Postautor: jurkin » 24 grudnia 20, 12:21

Tak, możesz też użyć destylowanej, jak masz dostęp.

15-20% tygodniowo, tak mówią, ja tylko dolewam.

Jedni dolewają inni nie, różne są szkoły, ja nie używam żadnej chemii, więc nie pomogę.

Aż przepływ filtra wyraźnie spadnie.

Nie, CO2 w płynie to aldehyd glutarowy, który nie wpływa na pH.

Ps. już jak raz zalałeś to może warto go gdzieś indziej postawić? Zabić może nie zabije ale popieścić jak najbardziej, chyba że lubisz takie dreszczyki :mrgreen:

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z obniżeniem pH

Postautor: Arturrro » 24 grudnia 20, 12:35

Możesz używać kupnej wody demineralizowanej zamiast RO. Jeden czort. Opcja druga tańsza na dłuższą metę.

Podmiany najlepiej robić co tydzień. Doświadczeni akwaryści pozwalają sobie na inne częstotliwości podmian znając na wylot swoje akwaria. Początkującym polecam robić jedną podmianę w tygodniu w okolicy 20-30%.

Tak, przy podmianach wody dolewaj sobie bakterie nitryfikacyjne. Jeśli prowadzisz akwarium roślinne i zależy Ci na ich kondycji powinieneś również doprowadzić do odpowiednich proporcji pierwiastków w wodzie. Dotyczy to również glonów, które przy nie odpowiedniej proporcji NO3 do PO4 lub Fe wykorzystają Twoją nieuwagę i zaczną się mnożyć.

Gąbkę z filtra powiadasz. Zależy od tego czy masz samą gąbkę czy bardziej rozbudowany system filtracji. Jeżeli tylko gąbkę i nic poza tym to w ogóle jej nie czyść, ponieważ na niej zbierają się bakterie nitryfikacyjne, które dbają o równowagę w akwarium. Jeśli oprócz gąbki posiadasz inne media filtracyjne np. ceramikę to gąbkę możesz czyścić raz w tygodniu.

Nie ma czegoś takiego jak CO2 w płynie. Owy produkt to węgiel w płynie a nie CO2. Producenci przesadzają z opisem. Odpowiadając na Twoje pytanie to węgiel w płynie nie obniży PH wody. Może delikatnie wpłynie na PH jak wlejesz wiadro :) Osobiście przy normalnych dawkach węgla w płynie nie zauważyłem żadnej równicy.

również Tobie i Twojej rodzinie życzę Wesołych Świąt :)

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Problem z obniżeniem pH

Postautor: Arturrro » 24 grudnia 20, 12:36

Jurkin mnie wyprzedził :P

Wesołych Świąt Jurkin :)

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Problem z obniżeniem pH

Postautor: jurkin » 24 grudnia 20, 15:35

Arturrro pisze:Jurkin mnie wyprzedził :P

Wesołych Świąt Jurkin :)

Wesołych Świąt Arturrro :) i wszystkim tu obecnym :)

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości