Problem z żelazem

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Problem z żelazem

Postautor: Guayaseal » 23 sierpnia 18, 17:55

Woda RO mineralizwana AquaDurem i Preisem. NO3 2-5, PO4 0.1-0.2, GH 11, KH 6, pH 7.3; dawkowanie PO4 i NO3 (oba: BlueLine) w razie potrzeby, easycarbo, profito.
Zaczęło mi nieco brakować żelaza. No tak, nie dawkuję. Rośliny stawały się bielsze, kupiłem test, który to potwierdził. Kupiłem żelazo do EasyLife'a (Ferro), do kompletu z easycarbo i profito. No i mam problem. Wygląda, jakby ten nawóz reagował jakoś z jonami PO4 i strącał się w postaci rdzawego pyłu? W każdym razie spada mi dość szybko PO4, cały filtr zaświniony "żelaznym proszkiem", natomiast nie udaje mi się podpędzić sensownie i trwale żelaza. Tj. daje Ferro, daję PO4 z BL, czyszczę filtr i jakoś to jest, ale nie mam wrażenia stabilności. W czym problem?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Problem z żelazem

Postautor: barttsw » 23 sierpnia 18, 18:05

W jakosci easylife z 5 lat jescze bylo w miare w tej chwili to woda

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z żelazem

Postautor: Hunter » 23 sierpnia 18, 18:12

Czyste Fe reaguje z PO4. Podobnie dzieje się przy nawożeniu solami KH2PO4 i FeSO4. Problem doskonale znany "starym akwarystom" za czasów nawożenia nawozami ogrodniczymi jak jeszcze w sklepach nie było nawozów akwarystycznych.
Cholera wie jakie chelaty stosują w Easylife. Napisali coś na butelce? Ferro to nawóz dostępny na rynku już długie, długie lata. Jeśli nie aktualizowali receptury to całkiem możliwe, że to zwykły siarczan żelaza, bądź jakiś kiepski chelat który u Ciebie rozpada sie uwalaniając Fe.
Biorąc pod uwagę, że obaj producenci nawozów jasno informują iż nie należy mieszać ich produktów z innymi liniami nawozowymi proponuję dwa rozwiązania (do wyboru):
1. Zmiana nawozu fosforowego na EasyLife
2. Zmiana nawozu żelazowego na Blue-Line.
Powinno przynieść pozytywne efekty.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Problem z żelazem

Postautor: Guayaseal » 23 sierpnia 18, 18:44

Nie wiem dokładnie co zawiera Ferro. Co dokładnie zawiera żelazo z blueline?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z żelazem

Postautor: Hunter » 23 sierpnia 18, 20:07

Poczytaj etykietę. Coś tam musieli napisać. Nie mam Ferro w ręce.
Blue-Line ma zelazo schelatowane EDTA, a nowe partie od końca lipca tego roku EDTA + DTPA.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

domus12
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 24 sierpnia 18, 20:33

Re: Problem z żelazem

Postautor: domus12 » 24 sierpnia 18, 20:51

Żelazo zchelatowane nie reaguje z jonami fosforanowymi(V), na twoim miejscu kupiłbym jakąś samoróbkę mikro, a nie bawił się w dozowanie samego żelaza. Napisz do mnie prywatnie, mam dużo mikro.

Awatar użytkownika
chemiczny Ali
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 12 października 18, 12:28

Re: Problem z żelazem

Postautor: chemiczny Ali » 15 października 18, 20:41

Odgrzeję nieco temat, czy wiecie na jakie żelazo zawierają chelaty EDTA, tzn żelazo II czy III i czy to prawda, żelazo II jest lepiej przyswajalne?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem z żelazem

Postautor: Hunter » 16 października 18, 06:31

Na temat żelaza w sieci jest wiele mitów i sporo przestarzałego info. Aktualnie w modzie są tak zwane "hybrydowe" nawozy żelazowe, które zawierają żelazo III i II wartościowe. Oba są przyswajalne i szczerze mówiąc w "normalnym" czy "przeciętnym" akwarium nie widać żądnej różnicy w ich działaniu ;)
Żelazo to tylko jeden z mikroelementów. Jeśli masz jakieś problemy z baniakiem to najpierw ustaw macro, potem micro, a dopiero na końcu eksperymentuj z różnymi chelatami żelaza.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości