kwas siarkowy do zbijania pH - jak stosować?

yamo12
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 12 lipca 18, 16:26

kwas siarkowy do zbijania pH - jak stosować?

Postautor: yamo12 » 12 lipca 18, 16:28

Witam, mam pH 8 i chciałabym je zbić do ok 7. GH mam 10, KH 15. CO2 nie używam. Posiadam akwarium ok 40l (faktycznie 45l ale trzeba odjąć żwir itp.) Mam możliwość kupić kwas siarkowy 96%, mam tez możliwość rozcieńczenia go przez sprzedawcę (wolę tak ze wzgl na bezpieczeństwo). Teraz pytanie- ilu procentowy kwas najlepiej kupić? 10%? I jaką dać ilość tego roztworu - np. te 10% do powiedzmy, 4l wody? Chyba że jeszcze to zrobić inaczej, proszę o pomoc. Nie chcę stosować aquacid bo to mieszanina, w tym kwas solny i ie wiem czy nie fosforowy. Nie znalazłam żadnego preparatu do obniżania pH z samym kwasem siarkowym.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: kwas siarkowy do zbijania pH - jak stosować?

Postautor: wespazjan » 12 lipca 18, 17:48

ja jestem bałwan i mogę się mylić, ale obawiam się że najpierw musisz zbić KH
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: kwas siarkowy do zbijania pH - jak stosować?

Postautor: barttsw » 12 lipca 18, 18:09

Kalkulator zulixa tam wszystko jest opisane
Agata kwas zbija alkaicznosc najpierw
Na taki litraz listrasz to humus ci zbije ph

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: kwas siarkowy do zbijania pH - jak stosować?

Postautor: Hunter » 13 lipca 18, 05:07

Stężenie kwasu którym operujemy jest obojętne. Im niższy % tym więcej kwasu będzie trzeba wlać, ale to przecież nie problem ;) Kwas siarkowy w stężeniu 30% i niżej jest "bezpieczny" (o ile można tak napisać o kwasie ;) )
Mimo wszystko zdała od dzieci i zachować podstawowe zasady BHP i chyba co najważniejsze - myśleć podczas pracy z kwasem ;)

PS: kalkulatory są pomocne ale "pi razy oko". Kalkulator nie przewiduje z czego składa się nasze KH i jak mocno kwas zareaguje na pH, więc nawet obliczając w jakimkolwiek kalkulatorze należy zaopatrzyć się w testy na KH i pH, a najlepiej i najwygodniej w pHmetr i sprawdzać parametry po każdorazowym zaaplikowaniu kwasu i wymieszaniu się wody. Oczywiście kwas lejemy do wiadra z wodą na podmianę a nie bezpośrednio do akwarium ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

yamo12
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 12 lipca 18, 16:26

Re: kwas siarkowy do zbijania pH - jak stosować?

Postautor: yamo12 » 17 lipca 18, 07:37

OKi, dzięki

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość