Przyswajanie NH4 przez rośliny

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 26 maja 18, 15:20

barttsw pisze:Rob jak chcesz to twoja szklanka
Ale widze totalna wtope

W każdym razie dzięki za zwrócenie uwagi na potencjalne problemy. Na razie czekam na szkło, więc mam jeszcze czas na wycofanie się ze złych pomysłów;)

Hunter pisze:Dlatego właśnie wróżyłem Ci katastrofę... Chciałeś mieć torf dosłownie wszędzie, który reaguje z wodą. Zbyt dużo torfu byłoby konsekwencją uzyskania wody kwaśnej z pH zbliżonym do 4-4,5 czyli tyle ile posiada torf.

Tak niskie to podobno tylko przy zerowej twardości, a ja jestem jeszcze na etapie rozważań nad laniem kranówki (GH około 5) i RO tylko do uzupełniania.
Może po prostu używać torfu odkwaszonego? We wtorek będę miał okazje mieć torf kwaśny włóknisty i ph-metr w ręce, to pewnie posprawdzam jak to się zachowuje. Na pewno nie zrobię tak, że pozabijam ryby przez wpuszczenie do zbiornika w którym wcześniej ustawie ph na za niskie;)

W praktyce w BW podmienia się wodę na kwaśną, przepuszczoną przez torf, ale z biegiem czasu pH rośnie (zwłaszcza jeśli lejesz kranówkę przepuszczoną prze torf).

Dlatego właśnie w wielu źródłach poleca się wsadzenie torfu w obieg wody, np. do kubełka, albo w pończosze do akwarium. Podobno ma właściwości buforujące i ph powinno być wtedy stabilne. Tylko problem jest ten sam, co ze złożem dla bakterii, nie wiem ile będzie w sam raz:(

Nie łatwo określić kiedy i o ile pH skoczy, bo skala pH jest skalą logarytmiczną a nie liniową [...]

Nie jestem chemikiem, ale mam z nią kontakt zawodowy i ustawianie ph znam dość dobrze z praktyki, aż takich podstaw nie musisz ni tłumaczyć;)

Masz o tyle komfortową sytuację, że możesz posadzić kwiatki w doniczkach z podłożem torfowym, a konkretniej w mixie torfu z "czymś obojętnym" np z lawą wulkaniczną o grubej gradacji stosowaną jako wkład filtracyjny do kubełków. Przepływ wody przez taką lawę jest bezproblemowy. Jeśli dobierzesz odpowiednią ilość torfu (koniecznie włóknistego) i pomieszasz go z lawą a całość umieścisz w doniczkach z kwiatkami, przez które przepuścisz wolno płynącą wodę, uzyskasz doskonałe złoże filtracyjne biologiczno-chemiczne, które będzie trzymało stały poziom pH w akwarium, ponieważ woda będzie miała stały kontakt z torfem (więc pH nie pójdzie w górę - przynajmniej przez jakiś czas - szacuję, że kilkanaście tygodni). Pod warunkiem dobrania odpowiedniej ilości torfu, takiej aby zbytnio nie zakwasiło wody.

Coraz bardziej skłaniam się do tego rozwiązanie ale ma też kilka wad:
1. Będzie stosunkowo skomplikowane hydraulicznie, co zwiększa szanse na awarie.
2. Grzebiąc przy roślinach trzeba uważać, żeby nie z niszczyć filtracji biologicznej.
3. Podłoże roślin trzeba dobrać pod kątem filtracji, nie można stosować np. ziemi z nawozami.
Gdybym umiał oszacować jakiej objętości potrzebuje, to może zdecydował bym się na taki obieg przez część doniczek.

Wg mnie nie ma sensu kombinować z filtrami dennymi/podżwirowymi i innymi.

Mi równolegle chodzi jeszcze po głowie koncepcja, żeby zrezygnować z Piskorków i zrobić denny z ciemną lawą i poza czyszczeniem wirnika pompki zapomnieć o filtracji.
Takie paludarium to z definicji brzeg, bo jest ląd i woda, a Piskorki chyba słabo pasują do brzegu. Z drugiej strony kuszą jako ciekawe rybki i z racji na nocny tryb zycia nie ograsniczają specjalnie liczebności reszty obsady;)

Po co, skoro kwiatki i tak musisz zasilać wodą?

To nie jest takie oczywiste. Muszę utrzymać wilgotność powietrza i to powinno już rozwiązać problem. Albo parowanie+wodospad załatwi sprawę, albo zostanie zraszanie raczej wodą z RO, bo nawet kranówka zostawia podobno straszny kamień.

Dwie pompy? Jedna do kwiatków, druga do podżwirówki? Bezsens.

Potrzebował bym jedną do doniczek, a drugą do wodospadu:)

Jeszcze odnośnie torfów. Dlaczego napisałem, abyś koniecznie zastosował torf włóknisty? Jest o tyle fajny, że nie mąci wody tak jak ten "zwykły ogrodniczy".

Jasne, do tego że "zwykły ogrodniczy" luzem spowodował by syf nie do opanowania nie trzeba mnie przekonywać:)

Przy włóknistym nie powinno być takiego efektu jak u Bartka wyżej ze zmętnieniem.

Możliwe, ale jak poczytałem więcej na ten temat to myślę że problem brał się tam z uwagi na silne światło. Do tego jeszcze UV ze światła słonecznego, bo akwarium chyba odkryte a roślin pływające prawie zero. Nie udało mi się doczytać, czy związki wytrącające się pod wpływem światła mogą się wtórnie rozpuszczać w ciemniejszym i potencjalnie kwaśniejszym przez torf sumpie, ale to tłumaczyło by dlaczego filtracja mechaniczna nie pomagała.

Tyle rad ode mnie. Rób co uważasz za słuszne. Proponuję jednak zaopatrzyć się w dobry pHmetr i stale kontrolować parametry wody aby nie uśmiercić ryb gwałtownymi skokami pH.

Chyba zdecyduje się jednak na papierki lakmusowe, bo konieczność kalibracji jest uciążliwa. Z drugiej strony jak utrzymanie ph będzie faktycznie takie trudne, to może pomyślę nad jakimś sterownikiem.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 15:34

Witold pisze:ja jestem jeszcze na etapie rozważań nad laniem kranówki (GH około 5)
a gdzie masz tak niskie :P
Witold pisze:Może po prostu używać torfu odkwaszonego?
nawet tego badziewia nie kupuj
Witold pisze: ph-metr
tylko dobrej jakosc zadnych chinoli a dobry kosztuje pare stow
Witold pisze:Dlatego właśnie w wielu źródłach poleca się wsadzenie torfu w obieg wody, np. do kubełka, albo w pończosze do akwarium. Podobno ma właściwości buforujące i ph powinno być wtedy stabilne.
nie bedzie tlumaczylem to ci
Witold pisze: Będzie stosunkowo skomplikowane hydraulicznie, co zwiększa szanse na awarie.
niby gdzie dobrze poklejona hydro niema opcji na awarie
Witold pisze: ciemną lawą
czarna lawa zmienia parametry
Witold pisze:Możliwe, ale jak poczytałem więcej na ten temat to myślę że problem brał się tam z uwagi na silne światło. Do tego jeszcze UV ze światła słonecznego, bo akwarium chyba odkryte a roślin pływające prawie zero.
jakie mocne swiatlo ? ledy wysterowane na 15-20w na 420l :P a slonce niema opcji dotrzec
Witold pisze:Chyba zdecyduje się jednak na papierki lakmusowe, bo konieczność kalibracji jest uciążliwa. Z drugiej strony jak utrzymanie ph będzie faktycznie takie trudne, to może pomyślę nad jakimś sterownikiem.
nawet nie mysl o tym jak juz to kontlorer ph za pare stow
testy paskowe to mozesz sobie wsadzic do 4 liter

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 26 maja 18, 16:15

barttsw pisze:
Witold pisze:ja jestem jeszcze na etapie rozważań nad laniem kranówki (GH około 5)
a gdzie masz tak niskie :P

W górskich strumykach:)
http://www.pim.czechowice-dziedzice.pl/ ... rdosc-wody
Jak mierzyłem w Bielsku, to ph było jeszcze niższe niż podają:)

Na pocieszenie dodam, że jak próbowałem na tym hodować glony w butelce, to za nic nie chciały rosnąć;)
Witold pisze:Może po prostu używać torfu odkwaszonego?
nawet tego badziewia nie kupuj

Jasne, przypuszczam że nikt nie podaje czego używa się do odkwaszania, ale i innych problemów nie wykluczałem;) A gdyby spróbować odkwasić przez kilkukrotne wygotowanie?
Witold pisze: ph-metr
tylko dobrej jakosc zadnych chinoli a dobry kosztuje pare stow

Wiem, znam temat dość dobrze.

niby gdzie dobrze poklejona hydro niema opcji na awarie

Jak się nie ma wizji ścianki która wszystko komplikuje;)

Witold pisze: ciemną lawą
czarna lawa zmienia parametry

Miałem na myśli czerwoną, ale dzięki za informacje. Na pewno sprawdzę podłoże pod tym kątem przed użyciem, ale szkoda by było kupić następnego rupiecia do trzymania na kiedyś:)

jakie mocne swiatlo ? ledy wysterowane na 15-20w na 420l :P a slonce niema opcji dotrzec

Na zdjęciu wyglądało mi na mocniejsze;)

nawet nie mysl o tym jak juz to kontlorer ph za pare stow

Serio znam temat

testy paskowe to mozesz sobie wsadzic do 4 liter

Jeśli chodzi o akwarystyczne 6w1 to IMO nadają się jedynie do sprawdzania, czy nie ma totalnej masakry, ale przyzwoite papierki lakmusowe to całkiem inna bajka.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 16:36

Witold pisze:W górskich strumykach:)
http://www.pim.czechowice-dziedzice.pl/ ... rdosc-wody
Jak mierzyłem w Bielsku, to ph było jeszcze niższe niż podają:)
to witam kkrajana :P ale torfianke rob z ro
Witold pisze:Jak się nie ma wizji ścianki która wszystko komplikuje;)
20-25 mm nie zmiescisz?
Witold pisze:Na zdjęciu wyglądało mi na mocniejsze;)
nie ogolnie jest 60w wysterowane na 1/3
Witold pisze:Jeśli chodzi o akwarystyczne 6w1 to IMO nadają się jedynie do sprawdzania, czy nie ma totalnej masakry, ale przyzwoite papierki lakmusowe to całkiem inna bajka.
daj sobie spokoj z tym
phometr z azoo za 300 i po problemie ale jak bym mial dac to wolal bym kontroler ph :P

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 26 maja 18, 17:07

torfianke rob z ro

Mineralizować czymś? Z doświadczenia z poza akwarystyki w RO ciężko właśnie ustabilizować ph:( Nie trzeba będzie lać mikro dla roślin? Czy mieszanie torfniaki z kranówą też odradzasz? Nie wiem, czy chodzi Ci o zużycie torfu, czy jakość takiej torfniaki, bo nie napisałeś dlaczego;P

20-25 mm nie zmiescisz?

Jak się uprę to i 110 zmieszczę, ale 20 też w jakimś stopniu komplikuje, bo styropian miał mieć 20 grubości. Najbardziej martwi mnie, że doniczki mają być na rożnych wysokościach i w zależności od konstrukcji, albo pierwsza się zapcha i woda będzie się przez nią przelewać, albo że woda będzie omijać ziemię w doniczkach.

daj sobie spokoj z tym
phometr z azoo za 300 i po problemie ale jak bym mial dac to wolal bym kontroler ph :P

Ph-metr jest IMO bez sensu, bo nie dość że trzeba kalibrować, to jeszcze ręcznie ustawiać ph. Z praktyki wiem, że i tak używał bym papierków lakmusowych do sprawdzenia czy dobrze pokazuje;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 17:20

Witold pisze:Mineralizować czymś? Z doświadczenia z poza akwarystyki w RO ciężko właśnie ustabilizować ph:( Nie trzeba będzie lać mikro dla roślin? Czy mieszanie torfniaki z kranówą też odradzasz? Nie wiem, czy chodzi Ci o zużycie torfu, czy jakość takiej torfniaki, bo nie napisałeś dlaczego;P

zalezy ja leje torfianke ro i kran
Witold pisze:Ph-metr jest IMO bez sensu, bo nie dość że trzeba kalibrować, to jeszcze ręcznie ustawiać ph. Z praktyki wiem, że i tak używał bym papierków lakmusowych do sprawdzenia czy dobrze pokazuje;)
ja ph sprawdzam przed rybami stabilizuje i tak mam caly czas bez wiecznego mierzenia
ustalisz sobie proporcje
robienie testow codziennie to totalny bezsens fakt u mnie to troche inaczej wyglada ja nie mam skokow ilosci wody u mnie caly czas jest staly poziom

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 26 maja 18, 17:51

barttsw pisze:zalezy ja leje torfianke ro i kran

Ale torfianka z RO ze względu na zużycie torfu, czy są jakieś inne problemy? Chciałbym wiedzieć o tyle, że wymienianie torfu jest dla mnie mniejszą niedogodnością niż bawienie się z RO.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 26 maja 18, 18:24

bo nie lubie kranu :P
pozatym ro na pompie lele mi sie chwile i wiem co leje zerowe wartosci bo jest rodi a w kranie sa rozne cyrki

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Hunter » 27 maja 18, 08:19

Jasne, przypuszczam że nikt nie podaje czego używa się do odkwaszania, ale i innych problemów nie wykluczałem;)

Podają, podają, to żadna tajemnica. Węglan wapnia.
Miałem na myśli czerwoną, ale dzięki za informacje. Na pewno sprawdzę podłoże pod tym kątem przed użyciem, ale szkoda by było kupić następnego rupiecia do trzymania na kiedyś:)

W BW lawa nie występuje. Ani czerwona, ani czarna. Wg mnie to kolejne nieprzemyślane widzimisie, coś na zasadzie utopionego zamku ceramicznego, skrzyni skarbów, albo plastikowych roślin. Robisz biotop czy fuszerkę? ;) Podłoże piaszczyste, ostatecznie i definitywnie. Inaczej cały urok BW pryśnie.
Witold pisze:Jeśli chodzi o akwarystyczne 6w1 to IMO nadają się jedynie do sprawdzania, czy nie ma totalnej masakry, ale przyzwoite papierki lakmusowe to całkiem inna bajka.

Czy ja wiem? To zabawka z zestawu małego chemika dla dzieci :) Jeśli znajdziesz takie papierki z dokładnością do 0,2 stopnia skali, na których wynik brązowej/słomianej wody nie będzie wpływał to próbuj. Osobiście uważam, że dokładniejszy jest już chiński pHmetr za 40zł z alledrogo niż papierki lakmusowe...
Najbardziej martwi mnie, że doniczki mają być na rożnych wysokościach i w zależności od konstrukcji, albo pierwsza się zapcha i woda będzie się przez nią przelewać, albo że woda będzie omijać ziemię w doniczkach.

Cienkie wężyki 4/6mm do zasilania każdej doniczki z osobna, albo zasilane kaskadowo. Wolę podprowadzasz górą a w dnie doniczki dziurka do spływu. Zastosowanie podłoża do doniczek o ktorym wspominałem, czyli lawa + torf włóknisty nie daje możliwości zapchania i przelania doniczki. Oba stosowane sa jako wkłady do kubełków. Gdyby miały się zapychać to padałyby nam pompy w kubełkach :P
Z praktyki wiem, że i tak używał bym papierków lakmusowych do sprawdzenia czy dobrze pokazuje;)

W praktyce sporządza się roztwory kalibrujące ;)
Ale torfianka z RO ze względu na zużycie torfu, czy są jakieś inne problemy?
Problemy z kranówką są takie, że nigdy nie wiesz co aktualnie leci z kranu. Parametry wody kranowej są bardzo zmienne, co jest dużym utrudnieniem w utrzymywaniu stabilnych/stałych parametrów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 27 maja 18, 09:10

W BW lawa nie występuje.

W założeniu biotop miał być traktowany luźno, ale ta lawa to chyba faktycznie było by przegięcie;)

Czy ja wiem? To zabawka z zestawu małego chemika dla dzieci :) Jeśli znajdziesz takie papierki z dokładnością do 0,2 stopnia skali, na których wynik brązowej/słomianej wody nie będzie wpływał to próbuj. Osobiście uważam, że dokładniejszy jest już chiński pHmetr za 40zł z alledrogo niż papierki lakmusowe...

O tym, że woda może je farbować nie pomyślałem, sprawdzę. Co do reszty to wydaje mi się że przesadzasz, kwestia kupienia przyzwoitych papierków na wąski przedział ph.

Cienkie wężyki 4/6mm do zasilania każdej doniczki z osobna,

Czyli przepływ przez doniczkę uzależniony od jej wysokości.

albo zasilane kaskadowo.

Tu znowu zapchanie pierwszej rozwala całość.

Mimo wszystko to chyba i tak najlepsze rozwiązanie, zakładając że ilość złoża w doniczkach będzie sensowna.

Zastosowanie podłoża do doniczek o ktorym wspominałem, czyli lawa + torf włóknisty nie daje możliwości zapchania i przelania doniczki. Oba stosowane sa jako wkłady do kubełków. Gdyby miały się zapychać to padałyby nam pompy w kubełkach :P

Kubełki są zamknięte, więc na złożu może występować stosunkowo spory spadek ciśnienia.

W praktyce sporządza się roztwory kalibrujące ;)

Jak miałbym sporządzać bufory to podziękuje już zupełnie, a przy używaniu gotowych trzeba sprawdzać czy jeszcze się nie zanieczyścił, albo ładować w to niemałe pieniądze stosując jednorazowo. Przy papierkach w ogóle nie ma takich problemów. PH-metr ma IMO sens jak robi się przynajmniej kilka pomiarów dziennie.

Problemy z kranówką są takie, że nigdy nie wiesz co aktualnie leci z kranu. Parametry wody kranowej są bardzo zmienne, co jest dużym utrudnieniem w utrzymywaniu stabilnych/stałych parametrów.

Jasne, będę zwracał na to uwagę.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Hunter » 27 maja 18, 10:10

Niepotrzebnie obawiasz się że "coś się zapcha". Nie ma takiej możliwości przy zastosowaniu odpowiedniego podłoża o czym wypominam już trzeci raz :) Nie bez powodu, bo wiem jak to działa.
Poniższe zdjęcie to kącik spokoju znajomego :)
Obrazek
Ma 3 rzędy długich doniczek a wszystkie zasilane wodą z akwarium. Projekt działa już kilka ładnych lat bezawaryjnie. U Ciebie techniczne wykonanie może wyglądać podobnie, tyle że z innym doborem roślin i całość obudowana szkłem.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 27 maja 18, 10:22

Witold pisze:W założeniu biotop miał być traktowany luźno,
to nie biotop w ogole wiesz co to akwarium biotopowe ?

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 27 maja 18, 11:23

Hunter pisze:Niepotrzebnie obawiasz się że "coś się zapcha". Nie ma takiej możliwości przy zastosowaniu odpowiedniego podłoża o czym wypominam już trzeci raz :) Nie bez powodu, bo wiem jak to działa.

Dotarło, ale mimo wszystko mam dalej obawy.

Poniższe zdjęcie to kącik spokoju znajomego :)
Ma 3 rzędy długich doniczek a wszystkie zasilane wodą z akwarium. Projekt działa już kilka ładnych lat bezawaryjnie. U Ciebie techniczne wykonanie może wyglądać podobnie, tyle że z innym doborem roślin i całość obudowana szkłem.

Dużo doniczek oznacza, że można pozwolić sobie na mniejszy przepływ przez jedną. Objętość też mają sporą w stosunku do akwarium.

W sumie jestem już niemal przekonany do tego rozwiązania, nie czuje tylko żeby było najlepsze w oczywisty sposób.

barttsw pisze:to nie biotop w ogole wiesz co to akwarium biotopowe ?

Nie zakładałem, że to będzie akwarium biotopowe, przynajmniej w ścisłym rozumieniu. BW to jeszcze żaden biotop, w praktyce raczej styl akwariów zainspirowanymi różnymi środowiskami z miękką wodą w herbacianym kolorze.
Na pewno moim celem nie jest odwzorowanie żadnego konkretnego miejsca, tylko zbiornik cieszący oczy. Z drugiej strony mieszanka ryb z całego świata ledwo dająca się trzymać w tej samej wodzie jakoś nie cieszy moich oczu. Nie wiem jak powinno się nazywać takie akwarium, chyba brakuje terminologii, a takich akwariów "trochę biotopowych", jest chyba całkiem sporo.

Może określenie "część wodna, urządzona na wzór czarnych wód Azji" było za mało precyzyjne?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 27 maja 18, 11:27

Witold pisze:Nie zakładałem, że to będzie akwarium biotopowe, przynajmniej w ścisłym rozumieniu
niema czegos takiego
albo biotop albo nie i tu niema innej opcji
Witold pisze:BW to jeszcze żaden biotop
bw to nie biotop to rodzaj wód
Witold pisze:Nie wiem jak powinno się nazywać takie akwarium, chyba brakuje terminologii, a takich akwariów "trochę biotopowych", jest chyba całkiem sporo.
akwarium srodowiskowe

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 27 maja 18, 11:36

barttsw pisze:niema czegos takiego
albo biotop albo nie i tu niema innej opcji

Jasne nie pisałem chyba nigdzie, że będzie biotopowe, zabrakło mi okrteślenia "akwarium srodowiskowe", stąd zacząłem o luźnym traktowaniu biotopu:)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości