Przyswajanie NH4 przez rośliny

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: abiba » 24 maja 18, 17:13

mi si enie zapychało lecz nie stosowałem żadnych gotowych elementów . Stosowanie włóknin itp to strzał w stope -zgadzam sie że to kilka tygodni pociagnie . Prezentowałem to (dosyć dawno) . To były ułozone rury pVC z wywierconymi otworami . taka jakby deczczownica pod piaskiem . otwory w 2 rzędach ok 60st skierowane w kierunku dna (szkła) i to wszystko przysypane piasekiem . Bardzo równomiernie woda przesiakała przez piasek bez żadnych dziur zapychania itp

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 24 maja 18, 17:27

barttsw pisze:nie rob tego bledu zasyfi ci zbiornik zrob armate torfowa i rob torfianke przerabialem to tylko w innym baniaku a jak chcesz piskorki to wszystko ci wywali sam piasek nic pozatym

Ale wpływ torfu na wodę miał być co najwyżej przy okazji. Po prostu torf podobał by mi się bardziej od piasku, a podobno Piskorki również go lubią.

Jakiego torfu używałeś? Włóknisty/mielony/granulowany? Próbowałeś przed wrzuceniem do akwarium oddzielić to co tonie od tego co pływa? Ewentualnie jakiś innych zabiegów, typu mieszanie z gliną?

Hunter pisze:Piskorki wymagają piasku

Z czego czytam to piasku, torfu, lub mieszanki obu.

piasek wyklucza filtrację podżwirową. Jak sama nazwa mówi, to filtracja podżwirowa, a nie podpiaskowa ;)

No to filtr denny;) A poważniej, to miałbym dwie koncepcje:
    Torf włóknisty jako podłoże. Myślę że powinien prawie nie przelatywać przez ruszta, ew. mogę dołożyć np. "siatkę na owady", przy okazji zaciągany prądem wody miałby mniejszą tendencję do unoszenia się. Martwi mnie głównie włóknistość tego co jednak czasem przejdzie w połączeniu z pompką turbinową. Ale zawsze można kombinować z jakimś filterkiem po drodze, czy innym rodzajem pompki. A może przy przyzwoitej pompce nie powinienem się specjalnie martwić?
    Piasek jako podłoże, pod to włóknina i zasys przez pompkę perystaltyczną. Było by prawie zapchane, ale może utrzymał by się wystarczający przepływ.

Podobnie zresztą będzie z kablem grzewczym. Drobne podłoże uniemożliwia swobodny przepływ wody która jest nośnikiem tlenu i związków azotowych.

Nie miałem nigdy okazji obserwować zachowania Piskorków, ale luźno gdybając może rozwiązały by ten problem. Bo jak mam się jednocześnie martwić nadmiernie rozkopanym i zapchanym podłożem, to coś mi podpowiada że przynajmniej jeden z problemów nie wystąpi;)

Proponuję kubeł/hamburg/filtr panelowy/hydroponikę. To ostatnie może wydawać się bardzo rozsądne przy założeniu, że zakładasz paludarium. Rośliny w doniczkach możesz posadzić w torfie włóknistym doprowadzając do nich wodę z akwarium.

Mógłbyś oszacować ile torfu, lub lawy musiało by się znaleźć w doniczkach i jaki byłby wymagany przepływ? Bo na tym zatrzymałem się przy rozważaniach nad takim sposobem filtracji.
O kuble już pisałem, a hamburg i panelowy nie wnoszą chyba wiele więcej niż zwykły gąbkowy, poza tym że zazwyczaj są większe;)

abiba pisze:chyba że będziesz pompował wodę pod piasek zamiast z pod niego zasysać . Miałem takie coś w swoim zbiorniku i mimo drobnego piasku byłem mega zadowolony.

Tego nawet nie brałem pod uwagę, bo myślałem że samoistnie będzie się wytwarzać jedno miejsce bez piasku przez które popłynie cała woda;) Ale skoro piszesz, że w praktyce działało to na pewno warto rozważyć, choć tu też potrzebował bym dodatkowej pompki, by wylot miał być na wodospad. A jak długo używałeś takiej filtracji?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Hunter » 24 maja 18, 19:43

Witold pisze:Jakiego torfu używałeś? Włóknisty/mielony/granulowany? Próbowałeś przed wrzuceniem do akwarium oddzielić to co tonie od tego co pływa? Ewentualnie jakiś innych zabiegów, typu mieszanie z gliną?

Chcesz wrzucić torf bezpośrednio do akwarium? :shock:
Stawiasz bagno czy akwarium?
Piskorki lubią torf - tzn wodę przepuszczoną przez torf/torf w filtrze.

Witold pisze:Mógłbyś oszacować ile torfu, lub lawy musiało by się znaleźć w doniczkach i jaki byłby wymagany przepływ?

Myślę, że rozsądnie byłoby zasypać doniczki do pełna ;) Więc policz objętość doniczek i pomnóż przez ich ilość. Przepływ powinien być wolny.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 24 maja 18, 20:01

Kolego nie wazne jaki torf jak chcesz miec bagno albo non stop metna wode to laduj torf i nawet jak dasz gabke ta ktora planujesz to nie wyklarijesz tego
Ale to twoja szklanka rob jak uwazasz
Proboealem dawac torf do sumpa i to byl horor przy mechanice 20l non stop metne
Przemysl to dobrze zrob armate torfowa i po problemie jak nie wiesz jak masz odnosnik w moim podpisie

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: abiba » 24 maja 18, 23:03

cyt.: "...Tego nawet nie brałem pod uwagę, bo myślałem że samoistnie będzie się wytwarzać jedno miejsce bez piasku przez które popłynie cała woda;) Ale skoro piszesz, że w praktyce działało to na pewno warto rozważyć, choć tu też potrzebował bym dodatkowej pompki, by wylot miał być na wodospad. A jak długo używałeś takiej filtracji?"

Nie będą sie robiły kratery o ile bedzie odpowiednio dużo dziur w rurach na dnie .
używałem ok 1,5 roku .

Myślę równiez że nie koniecznie wodospad musi być zasilany dodatkową pompa - dałoby radę wspólnie to zasilić jednak trochę trzeba by poeksperymentować z przepływami .

Dodam że w swoim akwariu z filtrem podżwirowym ( podpiaskowym) stosowałem substraty . Oczywiście nie było zasypane całe dno a jedynie te miejsca które były nie narazone na proady wody w podłozu ale działało więc z prewnymi obostrzeniami dałoby sie pogodzić nawet torf pod piaskiem

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 25 maja 18, 07:24

Hunter pisze:Chcesz wrzucić torf bezpośrednio do akwarium? :shock:

Tak i chyba nawet nie jestem pierwszym który wpasł na taki pomysł;)
viewtopic.php?t=16240

Alu tu oczywiście biorę pod uwagę, że być może nic z tego nie wyjdzie.

Piskorki lubią torf - tzn wodę przepuszczoną przez torf/torf w filtrze.

Jesteś pewny, że nie lubią torfu jako pdłoża?
https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... rek-kuhli/
"koniecznie z miękkim podłożem (najlepiej piasek z dodatkiem torfu)"
http://www.superakwarium.pl/ciernioocze ... id619.html
"Preferują dno miękkie, sporządzone np. z włókienek torfu."
http://www.domowe-akwarium.pl/ryby-akwa ... czek-kuhla
"Cierniooczek kuhla w warunkach naturalnych zamieszkuje wody [...] torfowisk"

Może piasek pojawia się barddsziej jako jedyne akceptowalne z typowych podłoży stosowanych w akwarystyce?

Myślę, że rozsądnie byłoby zasypać doniczki do pełna ;) Więc policz objętość doniczek i pomnóż przez ich ilość. Przepływ powinien być wolny.

Nie podjąłem jeszcze decyzji do do ilości i objętości doniczek. Przepływ przez doniczki z torfem musiał by być raczej na poziomie kapania, bo są one otwarte i nie będzie się dało uzyskać prawie żadnej różnicy ciśnień, żeby woda nie przelewała się górą doniczki. Jak nawet się uda, to cały czas będę się zastanawiał czy nie przestało to działać;)

barttsw pisze:Kolego nie wazne jaki torf jak chcesz miec bagno albo non stop metna wode to laduj torf i nawet jak dasz gabke ta ktora planujesz to nie wyklarijesz tego

Na pewno poeksperymentuje przed ewentualnym wrzuceniem do akwarium. Może na wyjście pompki zasysającej wodę z pod torfu dać filtr narurowy?

abiba pisze:Nie będą sie robiły kratery o ile bedzie odpowiednio dużo dziur w rurach na dnie .
używałem ok 1,5 roku .

Dzięki, jeśli faktycznie nie dojdę do ładu z torfem, to pewnie tak zrobię.

Myślę równiez że nie koniecznie wodospad musi być zasilany dodatkową pompa - dałoby radę wspólnie to zasilić jednak trochę trzeba by poeksperymentować z przepływami .

Obawiał bym się, że bez istotnego stłumienia przepływu trzeba by co chwilę poprawiać zaworki.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Hunter » 25 maja 18, 08:05

Tak i chyba nawet nie jestem pierwszym który wpasł na taki pomysł;)

:D
Twoje akwarium, twoje bagno ;)

Witold pisze:Jesteś pewny, że nie lubią torfu jako pdłoża?

Nigdzie tak nie napisałem. Czytaj ze zrozumieniem.

Może jestem pesymistą, ale wróżkę katastrofę :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 25 maja 18, 11:38

Witold pisze:Jesteś pewny, że nie lubią torfu jako pdłoża?
https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... rek-kuhli/
"koniecznie z miękkim podłożem (najlepiej piasek z dodatkiem torfu)"
http://www.superakwarium.pl/ciernioocze ... id619.html
"Preferują dno miękkie, sporządzone np. z włókienek torfu."
http://www.domowe-akwarium.pl/ryby-akwa ... czek-kuhla
"Cierniooczek kuhla w warunkach naturalnych zamieszkuje wody [...] torfowisk"
juz gorszych stron nie mogles zacytowac :D
Witold pisze:Na pewno poeksperymentuje przed ewentualnym wrzuceniem do akwarium. Może na wyjście pompki zasysającej wodę z pod torfu dać filtr narurowy?
to nic nie da bo skoki ph beda metnic wode miałem w sumpie i z taka mechanika ze obsluzylo by 2000l i caly czas metno bo skoki ph

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 25 maja 18, 13:18

Hunter pisze:Może jestem pesymistą, ale wróżkę katastrofę :)

Nic gorszego niż restart jeszcze przed wpuszczeniem ryb nie powinno się zdarzyć:) Ale może odpuszczę torf na etapie prób w słoikach:)

barttsw pisze:juz gorszych stron nie mogles zacytowac :D

Zacytowałem takie jakie znalazłem. Kwestionujesz tylko samą jakość stron, czy to że torf jest odpowiednim podłożem dla piskorków?

to nic nie da bo skoki ph beda metnic wode miałem w sumpie i z taka mechanika ze obsluzylo by 2000l i caly czas metno bo skoki ph

Czyli martwić się nie tyle mechanicznie odrywającym pyłkiem, co wytrącaniem czegoś w wodzie? Przygotowywałeś wtedy jakoś wodę przed wlaniem do akwarium? Wiesz jaka byłą jej twardość? Przypuszczam, że woda przepuszczona przez armatkę nie powinna już reagować z torfem w akwarium.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 25 maja 18, 13:40

Witold pisze:Zacytowałem takie jakie znalazłem. Kwestionujesz tylko samą jakość stron, czy to że torf jest odpowiednim podłożem dla piskorków?

jedno i drugie
Witold pisze:Czyli martwić się nie tyle mechanicznie odrywającym pyłkiem, co wytrącaniem czegoś w wodzie? Przygotowywałeś wtedy jakoś wodę przed wlaniem do akwarium? Wiesz jaka byłą jej twardość? Przypuszczam, że woda przepuszczona przez armatkę nie powinna już reagować z torfem w akwarium.
czytasz co napisalem ze zrozumieniem czy tylko piszesz swoje racje
woda byla przepuszczona przez armate dodatkowo byl torf w sumpie nie dosc ze komora pompy byla cala zasyfiona to caly czas mylo zmetnienie wody zpowiodowany skokiem ph
Obrazek

a tak bo wyjecia torfu i 24h

Obrazek

widzisz róznice czy nadal sie upierasz ?
nie uzywam wody kranowej do akwarium zadnego nawet do twardych biotopow
tylko rodi

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 25 maja 18, 14:59

Skoro twierdzisz, że torf nie będzie odpowiednim podłożem dla Piskorków, to jednak zdecyduje się na piasek. Albo zrezygnuje z Piskorków i zrobię filtr denny zasypany lawą, będę spokojny o to, że całość będzie działać i nie będę musiał chować sporej gąbki:)

Nie chodzi mi o żadne moje racje, tylko zrozumienie, jakie konsekwencje pociąga za sobą umieszczenie torfu w akwarium.
Nie rozumiem o jakich skokach ph piszesz. Czy następowały np. przy podmianach wody/torfu, ph zmieniało się szybko podczas funkcjonowania akwarium, czy chodzi o coś całkiem innego?

Sprawa jest dla mnie jeszcze o tyle istotna, że jeśli problemem jest chemia, a nie mechanika, to torf w doniczkach z roślinami może powodować te same problemy i powinienem sobie całkiem wybić z głowy pomysł puszczenia przez nie obiegu wody.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 25 maja 18, 15:03

Torf zbija ci ph i kh wiec caly czas beda skoki
Dysponujesz w ogole woda ro ?

Witold
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 21 maja 18, 18:43

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Witold » 25 maja 18, 15:41

barttsw pisze:Torf zbija ci ph i kh

To jest jasne.

wiec caly czas beda skoki

Nie powinno po prostu spadać, aż ustabilizuje się na jakimś poziomie? Pomijając ingerencje w akwarium, typu zmiany wody.
Przez skoki rozumiesz naprzemienne wahania w obie strony, czy też np. ciągły spadek?
Chodzi o to, że po zmianie ph coś się wytrąca, później po zmianie w drugą stronę wytrąca powtórnie i tak w kółko? Tak zgaduje po połączeniu skoków z niemożliwością mechanicznego odfiltrowania. Czy chodzi o jakiś inne mechanizm?

Dysponuje s ogole woda ro ?

Tak.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: barttsw » 25 maja 18, 15:51

Rob jak chcesz to twoja szklanka
Ale widze totalna wtope

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Przyswajanie NH4 przez rośliny

Postautor: Hunter » 26 maja 18, 11:38

Sprawa jest dla mnie jeszcze o tyle istotna, że jeśli problemem jest chemia, a nie mechanika, to torf w doniczkach z roślinami może powodować te same problemy i powinienem sobie całkiem wybić z głowy pomysł puszczenia przez nie obiegu wody.

Dlatego właśnie wróżyłem Ci katastrofę... Chciałeś mieć torf dosłownie wszędzie, który reaguje z wodą. Zbyt dużo torfu byłoby konsekwencją uzyskania wody kwaśnej z pH zbliżonym do 4-4,5 czyli tyle ile posiada torf. Jaka ryba to wytrzyma?

W praktyce w BW podmienia się wodę na kwaśną, przepuszczoną przez torf, ale z biegiem czasu pH rośnie (zwłaszcza jeśli lejesz kranówkę przepuszczoną prze torf). Nie łatwo określić kiedy i o ile pH skoczy, bo skala pH jest skalą logarytmiczną a nie liniową, czyli (przykład wyssany z palca) wlewając do jednego naczynia 1L roztworu o pH 8 i 1L roztworu o pH 6 nie uzyskasz 2L roztworu o odczynie 7. Tak to niestety nie działa, dlatego ciężko jest określić ile wody o jakim pH należy wlewać aby uzyskać stabilne i stałe parametry wody.

Masz o tyle komfortową sytuację, że możesz posadzić kwiatki w doniczkach z podłożem torfowym, a konkretniej w mixie torfu z "czymś obojętnym" np z lawą wulkaniczną o grubej gradacji stosowaną jako wkład filtracyjny do kubełków. Przepływ wody przez taką lawę jest bezproblemowy. Jeśli dobierzesz odpowiednią ilość torfu (koniecznie włóknistego) i pomieszasz go z lawą a całość umieścisz w doniczkach z kwiatkami, przez które przepuścisz wolno płynącą wodę, uzyskasz doskonałe złoże filtracyjne biologiczno-chemiczne, które będzie trzymało stały poziom pH w akwarium, ponieważ woda będzie miała stały kontakt z torfem (więc pH nie pójdzie w górę - przynajmniej przez jakiś czas - szacuję, że kilkanaście tygodni). Pod warunkiem dobrania odpowiedniej ilości torfu, takiej aby zbytnio nie zakwasiło wody.

Wg mnie nie ma sensu kombinować z filtrami dennymi/podżwirowymi i innymi. Po co, skoro kwiatki i tak musisz zasilać wodą? Dwie pompy? Jedna do kwiatków, druga do podżwirówki? Bezsens.

Jeszcze odnośnie torfów. Dlaczego napisałem, abyś koniecznie zastosował torf włóknisty? Jest o tyle fajny, że nie mąci wody tak jak ten "zwykły ogrodniczy". Torf włóknisty to włókna martwych na pół zwęglonych szczątków roślin, które oddziałują mniej intensywnie na chemię wody w porównywaniu ze "zwykłym ogrodniczym", ale to nie ma znaczenia, bo kontakt wody z torfem byłby u Ciebie stały (coś jak na zasadzie umieszczania torfu włóknistego w kubełkach, co sprawdza się bardzo dobrze). Przy włóknistym nie powinno być takiego efektu jak u Bartka wyżej ze zmętnieniem.

Tyle rad ode mnie. Rób co uważasz za słuszne. Proponuję jednak zaopatrzyć się w dobry pHmetr i stale kontrolować parametry wody aby nie uśmiercić ryb gwałtownymi skokami pH.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości