Podmiana wody w 350l akwarium

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: Arturrro » 6 kwietnia 18, 21:57

Witam

Posiadam aqua 350l z firmy Juwel (filtr wewnętrzny - Bioflow 6.0 z pompą Eccoflow 1000). Zastanawia mnie podmiana wody w takim zbiorniku. Dużo znajomych, którzy mają aqua twierdzą, że w takim baniaku można śmiało wymieniać wodę raz na rok. Niektórzy twierdzą, że raz w miesiącu a pan w akwarystycznym powiedział, że raz na tydzień około 20-30%. Mógłby mi ktoś udzielić prawidłowej odpowiedzi bo mam mętlik w głowie.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: abiba » 6 kwietnia 18, 22:33

Wszyscy maja racje :)
Ideą zbiorników LT (Low Tech) jest jak najmniejsza ingerencja w tym również brak lub znikome podmiany .
W zbiornikach HT podmiany 50% tygodniowo nie są niczym dziwnym
A odchów młodych paletek 20-30 % co drugi dzień? czemu nie

Większość akwarystów ma zbiorniki pośrednie więc zwykło sie przyjmować 20-30% tygodniowo za wielkości racjonalne

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: Arturrro » 7 kwietnia 18, 08:30

Hmmm, to co sugerujesz abym zrobił w moim przypadku ? Idąc Twoim torem myślenia podmiankę powinienem robić przy zbiorniku LT raz na pół roku (30%) ?

Czytałem również, że zależy to w dużej mierze od obsady, którą się posiada i ich odchodów aby w zbiorniku nie zrobiło się za dużo azotanów. Moja obsada to: neony, danio, kirysy, molinezje, glonojady, bocje, skalary i jeden bojownik.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: barttsw » 7 kwietnia 18, 09:42

Arturrro pisze:Moja obsada to: neony, danio, kirysy, molinezje, glonojady, bocje, skalary i jeden bojownik.
najpierw zrob porządek z obsada

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: Arturrro » 7 kwietnia 18, 10:07

A co w niej jest nie tak ?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: abiba » 7 kwietnia 18, 10:08

Świeża woda raczej nie zaszkodzi - lepiej podmienić wiecej niz za mało . Tak jak bart prawi : masz galimatias więc wtpię w to że trzymasz parametry w ryzach .
Prawdziwych zbiorników Low Tech to ja widziałem ... jeden? reszta to po prostu zbiorniki zaniedbane były któych własciciele (chyba na swoje usprawiedliwienie) nazywali to LT .
Dla przykąłdu kiedyś zmierzyłem poziom NO3 w takim (trochę podobnym do Twojego) LT i ... 60-80ppm (sic!). LT nie polega na trzymaniu ryb w gnojówce .

Może to powyżej trochę zbyt szorstkie i nie zasłużone ale jak sie zastanawiasz podmienić / nie podmienić to podmień

Arturrro pisze:A co w niej jest nie tak ?

ano to ze ryby są dobrane w sposób wykluczający prawidłowy dobór parametrów wody
Dla przykładu :
molinezja : woda twarda i zasadowa
neon : woda kwasna i miekka (raczej ciemno powinno być )
bocja :ciepła woda
danio : zimna woda

to tylko kilka zestawień

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: Arturrro » 7 kwietnia 18, 10:32

Wnikając szczegółowo w poszczególne parametry/wymagania to co piszecie to się zgodzę. Tylko nie rozumiem w tym wszystkim jednej rzeczy. W akwarystyce jest tyle sprzecznych informacji, że można się naprawdę pogubić. Dla przykładu mój znajomy, który od kilku lat posiada akwarium miał bardzo podobną obsadę do mojej (nie miał w niej tylko skalarów i tego jednego bojownika) i wszystkie rybki, o których mowa żyły i miały się dobrze przez te lata, w których je hodował. Oznacza to, że rybki te męczyły się przez te lata czy się przyjęły do ów warunków ? Oczywiście nie odbierzcie mnie źle bo się nie zamierzam wymądrzać ani nikomu wchodzić w kompetencje tylko zastanawiają mnie dość różne opinie poszczególnych akwarystów. Podobne zdanie miał pan w akwarystycznym, który prowadzi swój sklep od wielu lat i cieszy się sporym uznaniem, że rybki, które mam w akwarium będą miały się dobrze...

I odniesienie np molinezji z neonkami:
https://zapytaj.onet.pl/Category/010,00 ... jadem.html
https://zapytaj.onet.pl/Category/010,00 ... nkami.html

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: barttsw » 7 kwietnia 18, 11:10

Arturrro pisze:A co w niej jest nie tak ?

wszystko parametry temp rozmiar zbiornika

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: Arturrro » 7 kwietnia 18, 11:20

A co sądzicie o takiej podmianie wody bez uzdatniaczy ?

https://www.youtube.com/watch?v=wByE_dGl4Qw

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: Arturrro » 7 kwietnia 18, 19:31

barttsw pisze:
Arturrro pisze:A co w niej jest nie tak ?

wszystko parametry temp rozmiar zbiornika


Coś Cię ugryzło ? :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: barttsw » 8 kwietnia 18, 12:02

Arturrro pisze:Coś Cię ugryzło ?
nie stwierdzam fakty

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: abiba » 8 kwietnia 18, 13:47

Arturrro pisze:A co sądzicie o takiej podmianie wody bez uzdatniaczy ?

https://www.youtube.com/watch?v=wByE_dGl4Qw


Ale sobie autorytet wybrałeś... To jest włąsnie przykład dezinformacji (nawet podprogowej) .

A co do samej podmiany - nie ma w tym nic nadzwyczajnego . Obecnie woda w wodociagach nie ma jakis kosmicznych zawartości chloru więc dlaczego nie. Sądze że wiekszość przypadków stosowania uzdatniaczy to pic na wodę i lezy tylko w interesie sprzedawców

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: Arturrro » 10 kwietnia 18, 10:39

Po dłuższym przemyśleniu i krótkim pobycie ryb w akwarium stwierdzam, że Pan w akwarystycznym wyczuł laika i wcisnął mi wszystko co tylko mógł aby interes się kręcić co jest smutne bo sądziłem, że ludzie pracujący w takich sklepach nie będą się tylko kierować portfelem klienta. Wina leży też po mojej stronie lecz zbyt dużo informacji docierało do mnie z różnych źródeł i sam już zgłupiałem. Szybko jednak wyciągam wnioski patrząc na mój zbiornik i innych użytkowników.

Stwierdzam z przykrością, że jeżeli nie zrobię czegoś teraz to za chwilę będę miał spore problemy w aqua, które się odbiją na jej mieszkańcach.

Możecie mnie linczować za to co zaraz napiszę - jestem gotów na pejcze.

Obsada:
5 skalarów
6 bocji wspaniałych
50 neonów
25 danio
4 black molly
5 zbrojników
1 bojownik
5 kirysów

Akwarium o wielkości 121 x 51 x 66 cm. Aby miało to ręce i nogi myślałem aby wyeksmitować: wszystkie danio, wszystkie black molly, 25 neonów, 2 bocje, 1 skalara.

Idę w dobrym kierunku ?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: abiba » 10 kwietnia 18, 11:19

W dobrym ale:

wywaliłbym wszystkie bocje
skalary zostawiłbym najwyżej 2 i to w dodatku jak sie dobiarą

neony zostawiłbym (chyba)

I tak będzie przerybienie ale jak zapewnisz odpowiednią filtracje rośliny podmiany ... jakoś to zadziała

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Podmiana wody w 350l akwarium

Postautor: Arturrro » 10 kwietnia 18, 11:27

Właśnie chcę wykluczyć przerybienie w momencie jak to wszystko urośnie. Póki co wszystkie rybki są małe i aqua wygląda teraz ok lecz już wiem, że będzie niezły bigos jak to wszystko urośnie.

Dlaczego wszystkie bocje ?

Po czym poznam, że skalary ma się ku sobie ? :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości