jak obniżyć TwW, TwO i pH w akwa 300l?

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

jak obniżyć TwW, TwO i pH w akwa 300l?

Postautor: Krasny » 9 lutego 18, 14:57

Witam. Dawno tu nie zaglądałem i widzę, że się pozmieniało :)
Mam twardą kranówkę. Po długim czasie walki poddałem się i zamiast Azji lub Ameryki założyłem Malawi. Mam je już od prawie dwóch lat. Ryby zdrowe, żwawe i mnożą się jak króliki. Niby wszystko dobrze, ale to nie to. Brakuje mi roślin w akwa, a są dla mnie tak samo ważne jak ryby. Pielęgnice są piękne, ale dla mnie monotonne. Litraż mam za mały na non mbuna i ciekawsze mbuna. Poradźcie jak zbijać parametry w ekonomiczny sposób.
W kranie płynie mi:
pH- 7,5
TwW- 17
TwO- 24

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: jak obniżyć TwW, TwO i pH w akwa 300l?

Postautor: Hunter » 9 lutego 18, 15:25

Instalacja filtra RO na ujęciu wody. Filtrujesz sobie wodę do parametrów TwO i TwW w okolicach zera.
Potem podmieniasz wodę w odpowiednich proporcjach z kranówką w zależności od tego jaka chcesz uzyskać wodę :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: jak obniżyć TwW, TwO i pH w akwa 300l?

Postautor: Krasny » 9 lutego 18, 18:24

Czy różnica w jakości wody z filtra RO3 i RO4 jest jakaś naprawdę duża? Znalazłem informacje, że woda po wyjściu z filtra RO3 ma około 10 TDS, a z filtra RO4 powinna mieć 0 (kranowita to znowu kilkaset TDS). To duża różnica dla nas, akwarystów? Cenowo znacznie odbiegają od siebie. No i jaka marka jest godna uwagi? Trochę tego jest do wyboru. Cieszą gwarancje na okres do 10 lat :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: jak obniżyć TwW, TwO i pH w akwa 300l?

Postautor: Hunter » 10 lutego 18, 11:22

Jakoś wody przy RO3 a RO4 to zazwyczaj niewielka różnica. Różnią się ilością wkładów filtracyjnych. RO3 to węgiel aktywny > mechanik > membrana, natomiast RO4 to zazwyczaj mechanik > węgiel > mechanik > membrana.
Jeśli chodzi o czystość wody to pomiędzy RO3 a RO4 nie powinno być zauważalnej różnicy. Jeden dodatkowy wkład mechaniczny do wyłapywania piasku/rdzy itp teoretycznie ma za zadanie przedłużyć żywotność trzech pozostałych.
10 ppm TDS na wyjściu filtra to całkiem niezły wynik. Dla celów akwarystyki słodkowodnej jest bardzo OK.
Marka nie ma większego znaczenia. Wszystkie filtry działają na identycznej zasadzie a wkłady są standaryzowane. Różnica którą warto rozważyć to wybór pomiędzy filtrem liniowym, a opartym na korpusach narurowych. Wydajnościowo takie same. Liniowy tańszy w zakupie, ale filtry wstępne droższe, a korpusowy droższy w zakupie, ale wkłady wstępne tańsze. Zatem długoterminowo przy naprawdę kiepskiej jakości wody (co będzie skutkowało częstszą wymianą wkładów) warto zainwestować w korpusowy oszczędzając w przyszłości na wkładach.

Jeśli w kranie masz TwO 24*n to brałbym chyba korpusowy :P No ale ja mam pobór wody liczony w setkach litrów miesięcznie. U Ciebie pobór na cotygodniową podmianę około 75-100L co uważam, że dałoby radę ekonomicznie uciągnąć na liniowym RO3.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Krasny
Ryba
Ryba
Posty: 123
Rejestracja: 11 marca 11, 09:10
Lokalizacja: Warmińsko-Mazurskie

Re: jak obniżyć TwW, TwO i pH w akwa 300l?

Postautor: Krasny » 10 lutego 18, 20:44

Dzięki za podpowiedzi. Sporo mi to ułatwiło. No to skaczę do działu obsady.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości