START AKWARIUM - twardość ogolna,weglanowa i ph.

piotr83
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 listopada 17, 18:17

START AKWARIUM - twardość ogolna,weglanowa i ph.

Postautor: piotr83 » 1 lutego 18, 13:18

Witam postawiłem baniak z wodą ilośći 55L.
Zalałem go wodą RO o parametrach KH = 1~2 , GH = 2~3 i ph=6,4
Użyłem produktów CALL AQUA LABS BLACK EARTH ~ 7KG ( akwarium 60x30x35)
Pod spód wsypałem: SUBSTREX i MULTI-R ( po 2 łyżeczki zgodnie z instrukcją 1x na 30x30 cm).
DO tego mam korzeń RED MOOR + skałą dragon stone (~2kg).
Obrazek
Więc ~18 godzin później parametry akwarium są następujące :
GH=12 i KH=2 ph=6,2
Wziełem litr wody z akwa i dodałem 0,25g mineralizatora reminami od vimi parametry jakie powstały w tym litrze to:
GH=22 KH=4 i ph=6,8.
MOJE PYTANIA:
1.] Czy mineralizować wodę tym reminami w takich proporcjach ? ( jest opcja zeby użyć mikro,K,P oddzielnie mam kupione z roslinyakwariowe)
2.] Czy GH nie bedzie za wysokie - ewentulanie czym to zbić ?
3.] Mam instalacje CO2 i teraz będę ją odpalał ( na razie nie wiem ile bąbelków dać) - czy odpalić tą CO2 i najpierw sprawdzić parametry powiedzmy po godzinie od odpalenia CO2, zanim zminerlaizuje wodę ?
Za wszelkie uwagi będę wdzięczny - gdyby nie to GH mineralizowałbym od razu - ale nie jestem pewien czym to GH jest spowodowane.
Dodam że użyłem na starcie ceramicznego kubka - tzn zawiesiłęm na korzeniu bo nie chciał tonąć - dopiero dzisiaj rano wymieniłem ten kubek na żyłkę,aby przymocować korzeń - który chciał pływać - może to kubek podniósł tak niebezpiecznie GH ? Podmienić wodę ~30% i zmierzyć jeszcze raz ?
Za wszelkie doradztwo z góy dziękuję, za twórcze zjebki też :wink:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: START AKWARIUM - twardość ogolna,weglanowa i ph.

Postautor: Hunter » 1 lutego 18, 16:49

1.] Czy mineralizować wodę tym reminami w takich proporcjach ?

Po testach którymi dysponujesz nie wyznasz się. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy przebadać wodę na zawartość Ca i Mg.
piotr83 pisze:2.] Czy GH nie bedzie za wysokie - ewentulanie czym to zbić ?

Tak po prawdzie to już jest wysokie :)
Całkiem możliwy błąd testu (jeśli np GH sprawdzałeś testem Zoolek, który jest bezużyteczny), albo możesz poczekać aż CAL odda minerały i być może sytuacja sie ustabilizuje. Kojarzę akwarium znajomego właśnie na CALu, ale to podłoże takich parametrów mu nie dawało.
piotr83 pisze:3.] Mam instalacje CO2 i teraz będę ją odpalał ( na razie nie wiem ile bąbelków dać) - czy odpalić tą CO2 i najpierw sprawdzić parametry powiedzmy po godzinie od odpalenia CO2, zanim zminerlaizuje wodę ?

Stężenie CO2 za pomocą testu kropelkowego (np z zależności pH i KH) można określić wyłącznie w akwariach gdzie na odczyn wody nie wpływają inne czynniki poza kwasem węglowym (CO2), dlatego w Twoim przypadku ten sposób odpada (CAL zakwasza wodę). Zostaje stały test permanentny mocowany na szybę akwarium i tylko za pomocą tego odczytasz stężenie CO2 w wodzie. Widzę, że takowy posiadasz, więc odpal CO2 delikatnie i sprawdzaj co ok 2h czy puścić więcej czy przykręcić. Testy permanentne działają z opóźnieniem (wspomniane około 2h), więc nie zdziw się że kręcisz zaworkiem a test nie reaguje.

piotr83 pisze:Zalałem go wodą RO o parametrach KH = 1~2 , GH = 2~3 i ph=6,4

To nie jest woda RO :D W ostateczności to woda "przepuszczona przez filtr RO", ale z wodą demineralizowaną ma niewiele wspólnego 8) Jeśli woda pochodzi z Twojego filtra to wkłady wstępne i membrana do wymiany, jeśli wodę gdzieś kupiłeś to szukaj innego źródła. Woda RO powinna mieć wartości KH i GH oscylujące blisko zera.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

piotr83
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 listopada 17, 18:17

Re: START AKWARIUM - twardość ogolna,weglanowa i ph.

Postautor: piotr83 » 1 lutego 18, 17:10

Kurde mam cała walizeczke testów tego zooleka - i teraz boje się ,że nie poznam tak na prawdę parametrów wody. Testow jakiej firmy ewentulanie uzywac do miezenia poszczegolnych parametrow ? Ostatecznie użyłem tego mineralizatora wody i puściłem delikatnie gaz, zrobiłem wcześniej podmiane 30%wody. Teraz niestety muszę jechać do pracy...

piotr83
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 listopada 17, 18:17

Re: START AKWARIUM - twardość ogolna,weglanowa i ph.

Postautor: piotr83 » 6 lutego 18, 23:40

Woda RO była prawdziwą wodą RO. Kh=0 i GH=0.
Testy zoolek były do d..y :|
Obecnie parametry w akwarium wody to:
Ph= 6,6 GH=11 i KH=2. NO2=0,1 ( 3 dni temu bylo 0,2 )
Dlatego nie polecam nikomu zakupu walizek zoolek ich odczynniki nie są hmm :? powtarzalne za dużo przekłamań.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: START AKWARIUM - twardość ogolna,weglanowa i ph.

Postautor: Hunter » 7 lutego 18, 13:34

Oczywista oczywistość :) Ktoś kto siedzi w temacie doskonale to wie. Najgorzej przekonać niedoświadczonego, bo wielu patrzy głównie na cenę, a nie na jakość testu.
W każdym razie na plus, że RO jednak śmiga prawidłowo.
No i woda w baniaku coraz bardziej przypomina mi tę znaną z innych akwariów na CALu. GH nadal masz ciut wysokie, więc proponuję zmniejszyć dawkę VIMI.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

piotr83
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 21 listopada 17, 18:17

Re: START AKWARIUM - twardość ogolna,weglanowa i ph.

Postautor: piotr83 » 7 lutego 18, 22:56

Obecny stan akwarium ( start był w środę w zeszłym tygodniu) Dzisiaj NO2 pokazuje 0,2.
Obrazek
Świece od 14:45 do 22:00. Nie wiem jak duże natężenie światła ustawić?
Na razie daję 80% mocy moje oświetlenie to :
Chihiros Crystal Led 601 : 3500-3600lm, barwa ~7000K.
CO2 gazuje mniej więcej w podobnych godzinach z 30min poślizgiem tj. zaczynając i kończąc wcześniej.
Na razie korzeń obrósł śłuzowiec dość solidnie - mam 2 sztuki military helmet - Panowie sobie elegancko ucztują na Mr.greyu ( wydalając przy tym własne szare gluty :P ) ale ten jak na razie jest nie wzruszony i coraz bardziej oplata mojego red moora :? Czy martwić się, czy cierpliwie czekać - galaretka na razie się powiększa i boję się o mech na korzonku ,że zacznie gnić :(
Obrazek
Woda zaczyna mieć zapach - nie wiem czy podmienić 20%~25% czy zostać na razie i cierpliwie czekać - bardziej zależy mi na tym aby akwarium się ustabilizowało - skąd będę miał pewność że to już nastąpiło - jeśli nastąpi :? ? Ewentulanie kiedy podmienić wodę ?
Nie za bardzo wiem jak zacząć nawozić rośłinki - i czy wogóle powinienem zacząć to robić ? Na razie na próbę psikłem w poniedziałek i wtorek rano koło 10:00 przed wyjściem do pracy.
Moje nawozy :
Obrazek
A tu część roślin:
Obrazek
Wysoką przy korzeniu już podcinałem bo rośnie jak szalona
- docelowo pewnie ją zmienię na coś bardziej eleganckiego ale to w dalszej perspektywie. Pogestemon helferi strasznie kuleje, erectus rośnie bardzo wolno, ale Ludwiga i rotala green pną się łądnie do góry - choć wszystkie powypuszczały korzenie boczne do słupa :?

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości