Mineralizator ro

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Mineralizator ro

Postautor: bozek886 » 21 stycznia 18, 10:30

Witam.
Do tej pory używałem wody kranowej mieszanej z ro, ale woda w kranie płata mi coraz większe figle. Jej parametry są bardzo niestabilna... pomyślałem więc o czystym Ro i JBL aqua dur.
Tylko nie bardzo wiem, czy on nadaje się do akwarium roślinnego... A przede wszystkim nie rozumiem instrukcji
Obrazek
Czy ktoś może mi wytłumaczyć jakie parametry otrzymam po zastosowaniu tego produktu...?
Dzięki

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Mineralizator ro

Postautor: barttsw » 21 stycznia 18, 11:14

jakie parametry chcesz otrzymac pisze jasno jedna łyzeczka na 100l daje gh 3,2 i kh 2,5

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Mineralizator ro

Postautor: Mattija2 » 21 stycznia 18, 12:12

Miarka 18.75g dla jasności :D

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Mineralizator ro

Postautor: bozek886 » 21 stycznia 18, 12:17

Tak, to rozumiem... Ale chodzi mi o to ile będzie wapnia, magnezu itd... nie rozumiem tych wykresów...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mineralizator ro

Postautor: Hunter » 21 stycznia 18, 16:49

Co oznacza, że kranówka płata Ci figle? Co masz konkretnie na myśli? Czy masz na myśli zmienności parametrów Ca i Mg? Jeśli tak do czytaj post dalej :D

Jeśli prowadzisz akwarium roślinne to lepszym rozwiązaniem pod względem efektywności i ekonomiczności byłby zakup testu na Ca i Mg firmy Zoolek. Sprawdzasz stężenie Ca i Mg kranówki przed podmianą, obliczasz sobie proporcję kranówki do RO i masz gotową wodę do podmian.
Na potrzeby akwarystyki roślinnej bardzo ciężko jest "podrobić" kranówkę za pomocą mineralizatora. Rośliny dziwnie reagują. Zawsze czegoś im brakuje, jeśli nie od razu to po jakimś czasie. Kranówka to jednak kranówka - naturalnie bardzo bogata w minerały o których nawet sobie sprawy nie zdajemy, a których w mineralizatorach po prostu brak ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Mineralizator ro

Postautor: bozek886 » 21 stycznia 18, 17:56

Własnie Ca i Mg mam na myśli... mam test zoolek na Ca-Mg. z tego testu wyszło mi, że kran ma GH 31 Niemców, 155 ppm Ca i 44 ppm Mg a wczoraj po testach wyszło juz 155ppm na 73 ppm. Mam też testy JBL na Mg i GH... mierzyłem nim wodę po zmieszaniu z RO... i jego wskazania są mocno zbliżone do zooleka, więc raczej można wierzyć w ich miarodajność.
Podejrzewam, że właśnie Magnez i Potas mam w złych proporcjach, bo mimo dostępności Potasu (mierzone zoolekiem) rośliny wykazują jego niedobory...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mineralizator ro

Postautor: Hunter » 21 stycznia 18, 18:20

Ca i Mg masz ogromne, w takiej wodzie rośliny na bank są blokowane. Podmieniaj na 3 części RO i 1 część kranówki. Ustawi Ci to prawie idealne Ca i Mg dla roślin :) (zakładając, że skuteczność Twojego filtra RO jest wysoka a otrzymywana woda ma Ca i Mg w okolicach 0). Potasu ile masz wg Zooleka?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Mineralizator ro

Postautor: bozek886 » 21 stycznia 18, 18:42

do tej pory tak mieszałem żeby mieć 31ppm Ca i 8 ppm Mg, a potasu dozowałem tak, żeby było w akwarium 19ppm, a N i P dozowałem pod potas... jakiś czas było super... potem zaczęło być znowu źle... zrobiłem testy i okazało się że zmieniły się parametry kranówki.
Wodę RO biorę ze sklepu... sprzedają ją na litry z dystrybutora jak na stacji paliw... testy nic w niej nie wykrywają...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mineralizator ro

Postautor: Hunter » 21 stycznia 18, 19:10

Nie dawkuj N i P pod K, dawkuj PO4 ok 0,1 mg/l dziennie, NO3 utrzymuj nisko w zakresie 5-10 mg/l, K nie przekraczaj 15 mg/l i będzie dobrze :)
Kranówka jeśli się zmienia to trzeba ją sprawdzać.
Możesz spróbować przejść na 100% RO + mineralizator, ale nie wiem jakie faktycznie daje parametry. Wykres pokazuje proporcje więc teoretycznie masz 45 do 10 do 13 Ca:Mg:K, ale konkretnie wartości zależą od użytej ilości mineralizatora.
Aquadur daje potas, więc szukaj jakiegoś źródła azotu bez potasu, bo na bank będzie przenawożony. Siarczanów dużo, chlorków dużo, sodu dużo - słabo to wygląda jak na akwarium roślinne :roll:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Mineralizator ro

Postautor: bozek886 » 21 stycznia 18, 19:33

Znalazłem dane odnośnie Aquadur: 1 miarka na 100 l Ro daje
Wapń 8,44 ppm
Sód 6 ppm
Potas 2.44 ppm
Magnez 1.88 ppm
Wodoroweglan 8.44 ppm
Siarczan 6 ppm
chlorek 4, 31 ppm
Kh 2,5

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Mineralizator ro

Postautor: bozek886 » 26 stycznia 18, 22:16

Cześć Hunter. Chciałbym zapytać o radę. dziś mierzyłem parametry kranówki i stosunek Ca do Mg to 1,6:1 :shock: jak widać moja kranówa zmienną jest... co w związku z tym poradzisz... mineralizator i RO?, czy z tak zmiennymi parametrami da się żyć?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mineralizator ro

Postautor: Hunter » 27 stycznia 18, 14:41

Osobiście waliłbym kranówkę + RO, a ewentualne odchylenia korygował nawozem o czystej zawartości Mg lub czystym mineralizatorem Ca.
Dalej utrzymuję, że żaden mineralizator nie jest w stanie podrobić kranówki ;)

Opcja numer dwa to szukanie innego ujęcia wody - może jakaś studia, może woda od teściowej :D

Pytanie też co masz na myśli pisząc "akwarium roślinne"? Bo jeśli jest to akwarium z nurzeńcem, kryptokorynami, czy dużym heńkiem to aquadur powinien się sprawdzić.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Mineralizator ro

Postautor: bozek886 » 27 stycznia 18, 16:50

No cóż Mamusia ma idealne 4:1... ale to w Polsce :P
W moim mieście są tylko 2 ujęcia wody... ja mam z rzeki... to drugie (studnie glebinowe) obsługuje krany w mojej pracy...sprawdzę co tam płynie... jeśli będzie lepiej, to problem sam się rozwiąże.... dzieki

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Mineralizator ro

Postautor: bozek886 » 31 stycznia 18, 08:58

Sprawdziłem wodę z pracy. Ca= 80ppm, Mg= 24ppm testy zoolek, a według dostawcy wody Ca=83ppm, Mg=25ppm.
jeśli zacznę używać tej wody, to nie będę musiał dozować Wapnia i Magnezu?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Mineralizator ro

Postautor: Hunter » 31 stycznia 18, 10:48

Powinieneś dążyć do około 40 mg/l Ca i około 10 mg/l Mg - to są bardzo luźne proporcje i wiele zależy od tego jakie będą rośliny. Wiele bardziej wymagających woli niższe Mg w okolicach 6mg/l i niższe Ca w okolicach 30mg/l. Z kolei rośliny te "pospolite" typu kryptokoryna, anubias, nurzaniec, hydrofilia itp lubą Ca wyższe 45-50mg/l.
Więc nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie :P
Woda z pracy aż się prosi o domieszkę 50-60% wody RO i można powiedzie, że będzie prawie idealna.
Na pewno postawisz fajny baniak na takiej wodzie, a jeśli chodzi o dogranie szczegółów i dopieszczenie roślin - to wyjdzie w praktyce.

Ale uwaga, bo Ca i Mg to nie wszystko. Studnie głębinowe (przynajmniej u nas w kraju) bardzo często cechują się wysokimi stężeniami NO3 a czasami nawet NO2. Było kilka przypadków na forum, że stężenia azotu przekreślały wodę głębinową.

PS: Wysokie stężenia Mg tam macie. Ciekawe jak sobie z tym radzą miejscowi. 8)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości