Filtr Ro - wybór

Awatar użytkownika
Gromash
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 6 kwietnia 17, 19:23
Lokalizacja: Sieradz

Filtr Ro - wybór

Postautor: Gromash » 20 listopada 17, 19:16

Cześć, w najbliższej przyszłości planuje zakup filtra RO. Myśląc przyszłościowo będę potrzebował około 80l tygodniowo. Z tego co wyczytałem RO3 75/100GPD powinien wystarczyć. Zastanawia mnie jednak różnica cenowa między teoretycznie takimi samymi pod względem parametrów filtrami, mógłby ktoś wyjaśnić? Byłbym wdzięczny jeśli moglibyście dać jakieś linki do filtrów które sami używacie ( oczywiście jeśli jesteście z nich zadowoleni :-D)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: barttsw » 20 listopada 17, 19:27

75 bardziej czysta ale wolniej leci
jak moge polecic to bierz od razu duzy na korpusach 10 calowych

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: abiba » 20 listopada 17, 20:00

barttsw pisze:75 bardziej czysta ale wolniej leci
jak moge polecic to bierz od razu duzy na korpusach 10 calowych

zgadza sie - z tym że trochę wywindowane są ceny tych na korpusach 10" - sam sobie taki zestawiłem z części . Żaden problem a taniej

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: barttsw » 20 listopada 17, 20:21

abiba chyba 205 zl ro4 nawet nie wiem ile to na czesciach wychodzi

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: abiba » 20 listopada 17, 21:09

Faktycznie .
Jak potrzebowałem to 300 bez mała wołali a tutaj : http://allegro.pl/filtr-wody-osmoza-akw ... 70963.html jest gotowiec i róznica ze 20zł . Nie warto sie bawić . Teraz bym to kupił :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: barttsw » 20 listopada 17, 21:13

osobiscie do osmozy kupuje tu https://sklep.osmoza.pl i powyzej 200zl przesylka gratis to duzy plus

Awatar użytkownika
Gromash
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 6 kwietnia 17, 19:23
Lokalizacja: Sieradz

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: Gromash » 20 listopada 17, 21:40

https://sklep.osmoza.pl/aquarius-75-naj ... p-573.html

Ten będzie ok? Może jednak lepiej pójść w 75 skoro będzie woda będzie czystsza kosztem wydajności?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: barttsw » 20 listopada 17, 21:51

dokladnie ten
tylko wklady trzeba pozmieniac kolejnosc

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: abiba » 20 listopada 17, 22:59

Z mojej setki wody i tak nie mogę pomierzyć bo mi i GH i KH wychodzi zerowa więc wobec koniecznośći wymiany membrany w innym miejscu zaplanowałem 100GPI - hmm

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: Hunter » 21 listopada 17, 06:06

Testował ktoś z Was filtry RO oparte na korpusach vs liniowe? Jak z wydajnością?
Membrana jest ta sama, więc teoretycznie wydajność też powinna być ta sama.

Ja mam liniowy, bo zakup tańszy, choć wymiana wkładów wstępnych jest droższa, ale widzę że zawsze polecacie ten na korpusach :P Dlaczego? 8)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: barttsw » 21 listopada 17, 07:19

Rafał te małe to szkoda kasy (wg mnie )bardzo duze ryzyko uszkodzenia membramy ze w zgledu ze nie ma wkładu sendymentacyjnego za weglem
to tak samo jest Rafal z membramami
bembramy vitona czy jak one sie nazywają prosperuja około 8-9 miesiecy jezeli mówimy o akwaryste slodkowodnej bo w morskiej max 4 miesiace
jezeli zainwestujesz i kupisz membrame z DOW sluży ci latami

Awatar użytkownika
Gromash
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 6 kwietnia 17, 19:23
Lokalizacja: Sieradz

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: Gromash » 21 listopada 17, 08:30

Przeglądając internet natrafiłem na sprzęt zwany armata torfowa i z tego co wyczytałem to ludzie dość ładnie schodzą z parametrami kranowki używając tego czegoś :-D Czy na potrzeby akwarystyki słodkowodnej ( na ten moment chciałbym trochę zakwasic i zmiekczyc wodę dla A.Borelli) mógłbym używać armaty bez ro? Parametry jakie mam teraz to
PH 7.6
GH 11
KH 13

Czy z tymi twardościami da się zejść do sensownych wartości bez Ro czy szkoda czasu?
Nie potrzebuję wody o zerowych twardościach i pH 4

Żeby zakwasic ro dalej potrzebowałbym armaty żeby obniżyć pH, racja?

Co do armaty to podejrzewam że minusem będzie stabilność parametrów bo torf pewnie traci swoje właściwości z czasem, mam rację?

Czy woda przepuszczona przez armate i zamknięta w zbiorniku przez około miesiąc będzie zmieniała swoje parametry?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: abiba » 21 listopada 17, 10:31

Hunter pisze:Testował ktoś z Was filtry RO oparte na korpusach vs liniowe? Jak z wydajnością?
Membrana jest ta sama, więc teoretycznie wydajność też powinna być ta sama.

Ja mam liniowy, bo zakup tańszy, choć wymiana wkładów wstępnych jest droższa, ale widzę że zawsze polecacie ten na korpusach :P Dlaczego? 8)


dokładność wstępnej filtracji wpływa na żywotność membrany . te liniowe nie powalają parametrami a w dodatku jest ylko jeden mechaniczny w dodatku niezbyt gęsty .
Stosując filtrację w korpusach mam zatem mozliwość dobrania najdokładniejszych wkładów a ponadto mam optyczną kontrolę nad stopniem zuzycia wkładów .
Jak wyjście z liniowego podłączyłem do korpusu 1um (dodatkowo) przed membraną to się zdziwiłem osadem .
O ekonomii nie musze wspominać.

Z torfianką nie mam doświadczeń z prostego powodu : upierdliwość metody . Moim zdaniem to rozwiazanie dla twardzieli :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: Hunter » 21 listopada 17, 13:45

barttsw pisze:Rafał te małe to szkoda kasy (wg mnie )bardzo duze ryzyko uszkodzenia membramy ze w zgledu ze nie ma wkładu sendymentacyjnego za weglem

abiba pisze:te liniowe nie powalają parametrami a w dodatku jest ylko jeden mechaniczny w dodatku niezbyt gęsty .


Panowie mnie chodziło o wydajność filtra w sensie przepustowości wody / ilości odpadu itp. Macie takie doświadczenia? Ekonomia to drugorzędna sprawa - wiadomo że prędzej czy później wydatek na filtr korpusowy wraca się / równoważny się, patrząc na ceny przy wymianie wkładów wstępnych.

Abiba, miałeś liniowy sedymentacyjny > węgiel > korpus 1um, czy najpierw węgiel > sedymentacyjny > korpus?

Gromash pisze:Przeglądając internet natrafiłem na sprzęt zwany armata torfowa i z tego co wyczytałem to ludzie dość ładnie schodzą z parametrami kranowki używając tego czegoś

E tam. Tylko chwilowo :) Jak pokazuje praktyka kilku osób tutaj u nas na forum to parametry torfianki po wodzie kranowej po kilku dniach (2-3 dni) wracają do podobnych wyjściowym.

Mnie też torfianka znudziła się po kilku tygodniach.

Gromash pisze:Co do armaty to podejrzewam że minusem będzie stabilność parametrów bo torf pewnie traci swoje właściwości z czasem, mam rację?

Tak. Zależy co wlewasz to armaty, to tak szybko zużywa się "wkład".
Gromash pisze:Czy woda przepuszczona przez armate i zamknięta w zbiorniku przez około miesiąc będzie zmieniała swoje parametry?

Jak najbardziej :D Będziesz miał kiszonkę ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtr Ro - wybór

Postautor: barttsw » 21 listopada 17, 14:37

Hunter pisze:Panowie mnie chodziło o wydajność filtra w sensie przepustowości wody / ilości odpadu itp.
Rafał u mnie odpad wyglada 1:2
a przetustowosc to nie mierzełym ale wiadro 10l leje się około godziny tyle ze u siebie mam 2xDI

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości