Woda odlana z akwarium - parametry

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Woda odlana z akwarium - parametry

Postautor: Guayaseal » 12 listopada 17, 10:39

Kiedyś opisywałem zdarzenie, gdy po zaaplikowaniu w ciągu kilku dni capisolu i capifosu (i usunięciu na parę dni z baniaka filtra biologicznego) a następnie absorpcję aquafix-C w ciągu jednej nocy wszystkie kryptokoryny straciły wszystkie liście. Tak więc (przynajmniej: te) kryptokoryny są wrażliwe na zmiany parametrów wody. Rzecz w tym, że testy nie pokazywały jakichś znaczących zmian pH, GH, KH, NO3, PO4. Ciekawe byłoby znalezienie odpowiedzi na pytanie: na zmianę jakiego parametru nastąpiła ta gwałtowna reakcja. Tamtych warunków nie odtworzymy, ale...

Podobne zdarzenie miałem ostatnio, gdy do wody pobranej przy podmianie wrzuciłem zbędną sadzonkę kryptokoryny. Po dwóch dniach straciła wszystkie liście (rozpuściły się). Wniosek: w wodzie pobranej z akwarium i stojącej w osobnym naczyniu jakiś parametr gwałtownie się zmienia. Znów zaaplikowałem standardowe testy (+ NH4 i NO2) i nie widzę gwałtownych zmian. Co ciekawe: drugą sadzonkę (trochę pieliłem) wrzuciłem do kranówy - i zniosła to bardzo dobrze, zero strat.

Hipoteza: winne są jakieś przemiany organiczne. Idźmy dalej tym tropem: po kilku dniach woda odlana z baniaka zaczyna śmierdzieć, staje się brązowa i pokrywa beżowym kożuchem. Ale standardowe testy (jw) znów nie pokazują znaczących anomalii.

Teoretyzujmy dalej: woda w zbiorniku dojrzewającym pachnie w specyficzny sposób. NH4 i NO3 mogą już spaść do 0, a zapaszek utrzymuje się kilka dni dłużej. Bardziej ufałbym nosowi niż testom.

Pytanie: co jest tak ważne (krytycznie ważne!), czego proste testy nie łapią? Przykład z kryptokoryną w wodzie z akwarium i w wodzie kranówce jest najbardziej wymierny, więc może skupmy się na nim?

Aha, zapewne usłyszę odpowiedź: w odstałym baniaczku nie ma wymiany tlenu i CO2. W wodzie z akwarium jest sporo mikroorganizmów (glonów, pierwotniaków, bakterii, ...), stąd konsumpcja tlenu lub/i CO2 jest wyższa niż w kranówie, stąd "duszenie się" następuje szybciej.

Na pewno tak, ale jest jeden szkopuł. Kryptokoryna nie umiera. Po całkowitej utracie liści zaczyna wypuszczać nowe. Przy całkowitym braku tlenu i CO2 byłoby to cokolwiek dziwne.

Jednakże "duszenie" się może być mimo wszystko dobrym tropem jako praprzyczyna. Początkowo plankton dość masowo obumiera i rozkłada się uwalniając do wody związki... No właśnie: co powstaje z rozkładu planktonu?
Ostatnio zmieniony 12 listopada 17, 12:41 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "edytuj"

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Woda odlana z akwarium - parametry

Postautor: wespazjan » 12 listopada 17, 21:20

kurde, zainteresowało mnie to a jestem za mało mądra żeby tu sobie posnuć przypuszczenia :(
Obrazek

cane
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 6 listopada 17, 17:50

Re: Woda odlana z akwarium - parametry

Postautor: cane » 14 listopada 17, 17:58

Na zdrowy rozsądek przy masowej "egzekucji" planktonu to chyba trochę związki azotowe powinny skoczyć? W końcu cała materia organiczna na naszej planecie na azocie stoi... Z drugiej strony ta szalona logika wyklucza się z tym, co napisałeś :(.

Może chodzi o ilość światła? Woda jest stara, bogata w różne substancje, ale mała roślinka nie potrafi ich przejeść - pojawiają się różne gloniaste. Gloniaste pokrywają zaskoczone tym faktem listki, które z czystego szoku umierają ("rozpływają" się). Nowe listki od początku wiedzą co je na tym podłym świecie czeka, więc nie popadają w śmiertelne osłupienie?

Przynajmniej ja tak kiedyś, kiedyś miałam - po zmianie żarówki (mówiłam - kiedyś, kiedyś :P !) pojawiły mi się glony, które dosłownie w ciągu paru dni przydusiły kryptokorynę. Również wszystkie liście rozpuściły się, ale pojawiły się nowe i roślina przeżyła.

Brak substancji odżywczych (= brak glonów) tłumaczyłby też, dlaczego w kranówce nie było tego problemu.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości