Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

jurkin
Ryba
Ryba

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: jurkin » 7 listopada 17, 21:53

kodzaj11 pisze:Koniec marca, poczatek kwietnia tego roku, bylem zwyklym laikiem, do swojego swiezego baniaka zalanego pol na pol ro i kranowka z oswietleniem na paskach led niewiadomego pochodzenia, mocy itd... posadzilem kilka zestawow roslin, co sie pozniej okazalo, wiekszosc z nich byla do HT ale mimo wszystko kasa wywalona a porady i opinie musialem odsunac na bok i probowac je hodowac w takim stanie, podmiany co tygodniowe byly robione z samej wody ro przez kilka miesiecy, dopiero pozniej sie dowiedzialem, ze trzeba do niej dodawac mineralizator i bez zadnej aparatury co2 oraz nawozenia w tak kiepskich warunkach rosliny u mnie wlasnie rosly jak durne, w chwile mialem amazonie w akwarium, problemow z glonami tez nie mialem. Jednak postanowilem to robic jak nalezy i teraz jest w cholere trudniej, cos czegos zaraz brakuje albo jest za duzo, kondycja roslin zmniejsza sie, jakies glony ale walcze dalej, podobaja sie mi baniaki z duza iloscia roslin tylko dalej nie rozumiem czemu wtedy mi tak wszystko roslo bez zadnych problemow chociaz wszystko praktycznie bylo nietak...

A pamiętasz jakie miałeś podłodze?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta

Postautor: kodzaj11 » 7 listopada 17, 21:57

Ziemia ogrodowa wymieszana z glina a na tym 25kg zwiru bazaltowego i skrawek plazy z 5kg piasku kwarcowego.

jurkin
Ryba
Ryba

Postautor: jurkin » 7 listopada 17, 22:28

pytanie było ironiczne :D wiem jakie miałeś, i jakie masz podłoże, czemu rosło a nie rośnie tu nie będziemy dyskutować bo nas z banują.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba

Postautor: Mattija2 » 8 listopada 17, 08:10

Nikt nikogo nie zbanuje, chłopaki ;)
Każdy może wypowiadać swoje zdanie, to czy jest ono merytorycznie zgodne z prawdą to inna sprawa. Po prostu pewne wytyczne nie wzięły się znikąd - są ludzie tacy jak biolodzy botanicy etc. których celem jest poznanie środowiska w jakim dane rośliny (bo o nich mowa) egzystują i co jest dla nich najlepsze. Jest kilka teorii czy szkół, np EI czy LT wg Diany Walstad, które nie są wyssane z palca a poparte badaniami.
Stąd jak coś na forum jest doradzane to z reguły nie przez ludzi którzy akwaria mają 2 miesiące, tylko przez doświadczonych akwarystów (oczywiście nie zawsze, każdy ma prawo głosu).
80x35x40 - P.Simulans
Nigdy, zawsze, na pewno - pułapka gotowa.

Guayaseal
Ryba
Ryba

Postautor: Guayaseal » 28 listopada 17, 13:20

A ja pozwolę sobie wrócić do początku wątku:
Zastanawiam się jak wygląda kwestia dodatkowych bąbelków na etapie dojrzewania akwarium. Proces dojrzewania charakteryzuje się szybkimi i znacznymi zmianami parametrów wody, zakwitami, okrzemkami, nadmiarem NO2 itp. Czy tu intensywne napowietrzanie nie pomoże w lekkiej stabilizacji parametrów?

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba

Postautor: Mattija2 » 28 listopada 17, 14:12

Może pomoże, może nie - każdy baniak dojrzewa inaczej i nie wiem czy ktokolwiek bawił się w analizę napowietrzanie-dojrzewanie.
Jeśli tlenu jest wystarczająco dużo już bez mocniejszego napowietrzania to z chemicznego punktu widzenia nie przyspieszysz reakcji gdy mocniej "zabąbelkujesz" wodę.
80x35x40 - P.Simulans
Nigdy, zawsze, na pewno - pułapka gotowa.