Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: jurkin » 7 listopada 17, 21:53

kodzaj11 pisze:Koniec marca, poczatek kwietnia tego roku, bylem zwyklym laikiem, do swojego swiezego baniaka zalanego pol na pol ro i kranowka z oswietleniem na paskach led niewiadomego pochodzenia, mocy itd... posadzilem kilka zestawow roslin, co sie pozniej okazalo, wiekszosc z nich byla do HT ale mimo wszystko kasa wywalona a porady i opinie musialem odsunac na bok i probowac je hodowac w takim stanie, podmiany co tygodniowe byly robione z samej wody ro przez kilka miesiecy, dopiero pozniej sie dowiedzialem, ze trzeba do niej dodawac mineralizator i bez zadnej aparatury co2 oraz nawozenia w tak kiepskich warunkach rosliny u mnie wlasnie rosly jak durne, w chwile mialem amazonie w akwarium, problemow z glonami tez nie mialem. Jednak postanowilem to robic jak nalezy i teraz jest w cholere trudniej, cos czegos zaraz brakuje albo jest za duzo, kondycja roslin zmniejsza sie, jakies glony ale walcze dalej, podobaja sie mi baniaki z duza iloscia roslin tylko dalej nie rozumiem czemu wtedy mi tak wszystko roslo bez zadnych problemow chociaz wszystko praktycznie bylo nietak...

A pamiętasz jakie miałeś podłodze?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: kodzaj11 » 7 listopada 17, 21:57

Ziemia ogrodowa wymieszana z glina a na tym 25kg zwiru bazaltowego i skrawek plazy z 5kg piasku kwarcowego.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: jurkin » 7 listopada 17, 22:28

pytanie było ironiczne :D wiem jakie miałeś, i jakie masz podłoże, czemu rosło a nie rośnie tu nie będziemy dyskutować bo nas z banują.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: Mattija2 » 8 listopada 17, 08:10

Nikt nikogo nie zbanuje, chłopaki ;)
Każdy może wypowiadać swoje zdanie, to czy jest ono merytorycznie zgodne z prawdą to inna sprawa. Po prostu pewne wytyczne nie wzięły się znikąd - są ludzie tacy jak biolodzy botanicy etc. których celem jest poznanie środowiska w jakim dane rośliny (bo o nich mowa) egzystują i co jest dla nich najlepsze. Jest kilka teorii czy szkół, np EI czy LT wg Diany Walstad, które nie są wyssane z palca a poparte badaniami.
Stąd jak coś na forum jest doradzane to z reguły nie przez ludzi którzy akwaria mają 2 miesiące, tylko przez doświadczonych akwarystów (oczywiście nie zawsze, każdy ma prawo głosu).

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: Guayaseal » 28 listopada 17, 13:20

A ja pozwolę sobie wrócić do początku wątku:
Zastanawiam się jak wygląda kwestia dodatkowych bąbelków na etapie dojrzewania akwarium. Proces dojrzewania charakteryzuje się szybkimi i znacznymi zmianami parametrów wody, zakwitami, okrzemkami, nadmiarem NO2 itp. Czy tu intensywne napowietrzanie nie pomoże w lekkiej stabilizacji parametrów?

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: Mattija2 » 28 listopada 17, 14:12

Może pomoże, może nie - każdy baniak dojrzewa inaczej i nie wiem czy ktokolwiek bawił się w analizę napowietrzanie-dojrzewanie.
Jeśli tlenu jest wystarczająco dużo już bez mocniejszego napowietrzania to z chemicznego punktu widzenia nie przyspieszysz reakcji gdy mocniej "zabąbelkujesz" wodę.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: Guayaseal » 5 lutego 18, 08:54

Hunter pisze:Zacznę od końca.
Guayaseal pisze:4. Nie pompuję CO2 z butli tylko stosuję EasyCarbo. AFAIK rośliny uzyskują z tego CO2 bardziej bezpośrednio..?

To sobie natleniaj baniak dowolną metodą. Jeśli lubisz gazowaną wodę pełną nierozpuszczonych pęcherzyków powietrza to metoda napowietrzania przez tłoczenie bąbelków będzie dla Ciebie idealna. Kto co lubi 8) Skoro nie dozujesz CO2 to nie wiem po co podejmujesz temat, który Ciebie nie dotyczy. Najpierw piszesz o silnym oświetleniu, dużej ilości roślin i wahaniach O2/CO2, a teraz piszesz, że nie gazujesz :D To niby skąd te wahania O2/CO2? Twój wstęp sugerował, że posiadasz akwarium HT. Bez sztucznego gazowania dwutlenkiem stężenie CO2 kształtuje się w granicach 3-5 mg/l i żadnych wahań dobowych nie masz, a przynajmniej nie tak istotne, które byłbyś w stanie wykryć testami akwarystyczny.


Kupiłem test kropelkowy CO2 JBLa.
Mierzone o poranku:
KH 4
pH 7.3
CO2 14
więc Twoje szacunki obarczone są błędem rzędu 300%-500%...

Żeby było jasne: znam tabelki zależności pH/KH/CO2. I, oczywiście, wcale nie twierdzę, że mój pomiar obala teorię. Obala jedynie błędną interpretację teorii. W wodzie RO po mineralizacji, a więc przy zaniedbywalnej aktywności biologicznej, wartości są mniej więcej tabelkowe. Natomiast w akwarium mam istotnie aktywne biologicznie ryby, rośliny, plankton, ślimaki, inne żyjątka, bakterie, ... Przypuszczam też, że dawkowane easycarbo podlega przemianom chemicznym i również stymuluje biologię.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: Hunter » 5 lutego 18, 17:09

Guayaseal pisze:Kupiłem test kropelkowy CO2 JBLa.
Mierzone o poranku:
KH 4
pH 7.3
CO2 14
więc Twoje szacunki obarczone są błędem rzędu 300%-500%...

Mam rozumieć, że chodzi o test JBL CO2 Direct? W ramach upewnienie się dopytam, badana próbka wody zmieniła kolor po 7 kroplach odczynnika 2?
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: Guayaseal » 5 lutego 18, 18:23

Hunter pisze:
Guayaseal pisze:Kupiłem test kropelkowy CO2 JBLa.
Mierzone o poranku:
KH 4
pH 7.3
CO2 14
więc Twoje szacunki obarczone są błędem rzędu 300%-500%...

Mam rozumieć, że chodzi o test JBL CO2 Direct? W ramach upewnienie się dopytam, badana próbka wody zmieniła kolor po 7 kroplach odczynnika 2?


Tak, zaróżowiła się po dodaniu i zamieszaniu 7 kropli odczynnika 2.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Napowietrzanie: niepotrzebne, czy szkodliwe?

Postautor: Hunter » 5 lutego 18, 21:42

No to brawo... Następny mądry, który robi testy z obrazków... Odsyłam do PISEMNEJ instrukcji obsługi testu, znajdziesz tam info na temat skorygowania błędu o ślepą wartość.
Więc nie mów mi, że moje szacunki są obarczone 300-500% błędem, skoro nie potrafisz wykonać prawidłowo testu.
W gwoli ścisłości test JBL na CO2 Direct działa na podobnej zasadzie jak pomiar ph i KH. Zależności są te same. Obie metody polegają na sprawdzeniu kwasowości wody i odniesieniu jej do buforu pH, więc obie powinny podać zbieżne wyniki o ile są wykonane prawidłowo. Oba testy wskazują stężenia dwutlenku węgla tylko orientacyjnie, a nie precyzyjnie, gdyż na odczyn wody wpływa nie tylko kwas węglowy, ale też inne pochodne.
Precyzyjna metoda określenia stężenia CO2 w wodzie to badanie laboratoryjne, a dla potrzeb akwarystyki wystarcza stały test CO2 permanentny, który pokazuje pewne zakresy - a nie dokładne wartości - eliminuje też błąd wynikający z oddziaływania na odczyn badanej wody innych kwasów niż węglowy. Jednakże w przypadku stałego testu należy zadbać o to, aby tuż pod indykator nie dostawały się nierozpuszczone bombelki gazu wydobywające się z dyfuzora. Ja tego problemu nie mam, bo rozpuszczam CO2 za pośrednictwem reaktora uzyskując 100% rozpuszczalność gazu.

Testy kropelkowe szczególnie a ten na CO2 jest dodatkowo obarczony błędem spowodowanym nalewaniem wody do probówki za pośrednictwem strzykawki. Wlewasz tam 20ml, czyli 4 strzykawki i o ile pobierasz intensywnie wode z akwarium a następnie wstrzykujesz ją intensywnie powodując przy tym silne wzburzenie to już to wpływa na wynik testu.

Chcąc tak naprawdę mówić o jakichś twierdzeniach, powinniśmy zacząć od podstaw, czyli od ustalenia pewnych założeń, których nie raczyłeś przedstawić. Nie mam pojęcia jakie masz akwarium i jakie masz tam zmienne. Przedstawiłem model czysto teoretyczny, zakładając z góry, że Twoje akwarium jest czysto teoretyczne. Gdybanie na temat szkodliwości/pożyteczności napowietrzania to moim zdaniem szukanie dziury w całym i bezsensowne ciągnięcie tematu z którego nic konkretnego nie wynika, tak jak nic nie wynikało z Twoich teorii na temat wytwarzania się szkodliwych gazów w akwarium zagrażających życiu ryb... W normalnych warunkach nie zwraca się uwagi na takie rzeczy, natomiast jeśli uważasz, że masz "nienormalne warunki" to eksperymentuj na własną rękę.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość