Nawożenie makro a poziom NO2.

superwrobel
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 24 września 17, 20:01

Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: superwrobel » 24 września 17, 20:09

Witam wszystkich. Czy nawożenie makro które zawiera w składzie między innymi azot może mieć wpływ na poziom NO2 w akwarium? Proszę wszystkich o opinię na ten temat. Z góry dziękuję.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: abiba » 24 września 17, 20:56

Owszem - Twoje podejrzenia mogą być zasadne .
Azot może być suplementowany w róznych postaciach i o ile jest to postać bardziej "wyrafinowana" niż popularne KNO3 to zwłaszcza przy niedostatecznej biologii podniesienie NO2 masz jak w banku

superwrobel
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 24 września 17, 20:01

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: superwrobel » 25 września 17, 08:18

A jeżeli w makro jest właśnie wspomniane przez Ciebie KNO3?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: abiba » 25 września 17, 11:44

Nie przychodzi mi do głowy zależność miedzy wzrostem NO2 a dozowaniem KNO3.
W akwarium związki azotu zmieniają swoja postać NH3/4 > NO2 > NO3 i odwrotnie to nie działa (chyba) .
Natomiast inny zwiazek często stosowany w nawozach (NH4NO3) w prawidłowo działającym akwarium spowoduje wprowadzenie NH4 do obiegu którego nadwyżki zostaną "przerobione" na NO2 i o ile rośliny tego nie zużyją a filtracja biologiczna jest kulawa to własnie bedzie problem o który pytasz .

superwrobel
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 24 września 17, 20:01

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: superwrobel » 25 września 17, 12:39

Dzięki za odpowiedź ale gdyby ktoś jeszcze miał inne zdanie to proszę pisać.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: Hunter » 25 września 17, 12:47

abiba pisze:W akwarium związki azotu zmieniają swoja postać NH3/4 > NO2 > NO3 i odwrotnie to nie działa (chyba) .

Odwrotny proces jak najbardziej też jest możliwy, nazywany denitryfikacją częściowa (jest jeszcze całkowita, to ta która redukuje NO3 do azotu lotnego).
Napisałem jednak "teoretycznie" bo nie jestem do końca pewien, czy może zachodzić w akwarium.
O denitryfikacji całkowitej i częściowej wspomina wikipedia i inne "wątpliwe źródła". Jednak nie zgłębiałem dokładnie wiedzy.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: abiba » 25 września 17, 13:47

Możliwe Hunter - nie jestem chemikiem i swoje zainteresowanie tą dziedziną ograniczam do praktycznego zastosowania w akwarium .
Takie też było o moje wyjaśnienie i tak ja to zagadnienie pojmuje . Z Twojej wypowiedzi wynika że nie rozmijam sie z prawdą zawęzając problem do praktyki akwarystycznej ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: Hunter » 25 września 17, 15:40

Nie potrafię potwierdzić ani zaprzeczyć. Myślę jednak, że skoro w przyrodzie denitryfikacja zachodzi to w akwarium po spełnieniu pewnych warunków również. Odpowiednie szczepy bakterii i środowisko beztlenowe.

Myślę też, że dla potrzeb akwarystyki nie ma sensu rozwijać tego tematu. Azot w jakiejkolwiek formie do życia roślin jest niezbędny. Czy to będą związki amonowe, które mogą przejść w formy azotynowe, czy formy azotanowe, które też mogą przejść w formy azotynowe to i tak azot w systemie będzie. Obieg azotu w przyrodzie nazywamy cyklem azotowym - zatem cykl; koło; coś co się nieustannie kręci.
Moim zdaniem nie ma co gdybać i przekopywać różne źródła szukając odpowiedzi (chyba, że kogoś to kręci), najłatwiej i najpewniej po prostu poprawić filtrację w baniaku jeśli nam NO2 skacze, niezależnie od tego czy akwarium jest nawożone sztucznie czy naturalnie. Skoki NO2 są jednoznacznie z niewydajną bio-filtracją.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

superwrobel
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 24 września 17, 20:01

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: superwrobel » 25 września 17, 18:16

Dzięki za rozjaśnienie tematu. Tak mi się wydawało że podawanie KNO3 podniosło u mnie NO2. Miałem ustabilizowane akwarium co potwierdziłem szeregiem częstych testów. Wszystko działało bez zmian czyli NO2 =0 NO3=30 do momentu podania azotu w makro. Wtedy NO2 skoczyło do 0,2-0,5. Tak że to jedyne co mi w pierwszej chwili przyszło do głowy że to podanie azotu spowodowało ten wzrost NO2.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: Hunter » 25 września 17, 18:39

Pamiętaj, że denitryfikacja podobnie jak nitryfikacja to proces długotrwały i nie zachodzi z godziny na godzinę i z dnia na dzień. Jeśli zauważyłeś skok NO2 po dodaniu KNO3, to najprawdopodobniej zbieg okoliczności, a nie denitryfikacja częściowa ;) Skoro przed nawożeniem miałeś stężenie 30mg/l NO3 a denitryfikacja częściowa w Twoim akwarium miałaby faktycznie zachodzić to już wtedy zauważyłbyś wykrywalne stężenia NO2.

Dopracuj nawożenie, bo lanie roztworów z KNO3 przy azotanach utrzymujących się na poziomach 30mg/l jest nieodpowiedzialne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

superwrobel
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 24 września 17, 20:01

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: superwrobel » 25 września 17, 19:30

Chyba się przejęzyczyłeś u mnie azotany nie azotyny utrzymują się na poziomie 30. To chyba dobry poziom? Nawożenie tego nie zmieniło. Tylko poziom NO2 się zmienił. Staram się uczyć cały czas ale to jest dopiero "powolny proces" w moim przypadku :D . Dlatego dzięki za każą radę.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: Hunter » 25 września 17, 19:47

superwrobel pisze:Chyba się przejęzyczyłeś u mnie azotany nie azotyny utrzymują się na poziomie 30. To chyba dobry poziom?

Wysoki, dlatego niepotrzebnie nawozisz dodatkowo azotem. Powinieneś nawozić makro i mikroelementami, których w akwarium brakuje, a nie tymi, których masz w nadmiarze ;)

Optymalnie utrzymuj NO3 na stężeniu 10-20mg/l.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

superwrobel
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 24 września 17, 20:01

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: superwrobel » 25 września 17, 19:58

W literaturze spotkałem się że nawet 150 NO3 jest ok :D Ale tak to jest jak się czyta a brak praktyki. A nawoże gotowym makro w którym jest KNO3. Nic nie poradzę. Wszystkich pierwiastków nie zmierzę bo nie mam testów a nawet nie chciałbym tego robić bo zbraknie mi życia na inne sprawy. A poza tym na nawożenie inne niż gotowymi preparatami jestem zielony :D Obserwuje rośliny i ryby oraz robię podstawowe testy i jak wszystko jest ok to nic nie zmieniam.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie makro a poziom NO2.

Postautor: Hunter » 26 września 17, 05:36

superwrobel pisze:W literaturze spotkałem się że nawet 150 NO3 jest ok :D

Absurd. Zmień literaturę ;) Mogę źródło?
superwrobel pisze: A nawoże gotowym makro w którym jest KNO3. Nic nie poradzę. Wszystkich pierwiastków nie zmierzę bo nie mam testów a nawet nie chciałbym tego robić bo zbraknie mi życia na inne sprawy.

Zazwyczaj NO3 (które już masz) PO4 i Fe to wszystko czego potrzeba aby poradzić sobie z roślinami nie narażając życia zwierząt.
Gotowe mieszaniny makroelementowe nie nadają się do stosowania w przypadku niedoboru poszczególnych makroelementów. Kompleksowe mieszaniny stosuje się w akwariach, gdzie brakuje wszystkich. Do uzupełniania poszczególnych niedoborów makroelementów służą dedykowane nawozy. Zazwyczaj jedno/dwuskładnikowe. Np: http://allegro.pl/gotowy-plynny-zestaw- ... 52723.html
Stosując tego typu zestaw, w Twoim przypadku na pewno wykluczasz azot.

"Normalnie" każdy kto na testach widzi wartość NO3 30mg/l to chwyta się za głowę ograniczając źródła azotu, a Ty jeszcze lejesz nawozy 8)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości