WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

KrzysztofBoczek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 września 17, 11:45

WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

Postautor: KrzysztofBoczek » 3 września 17, 11:47

PROBLEM + TŁO HISTORYCZNE
Wczoraj padły mi nagle 3 ryby (2xrazbora, 1xkirysek) w ciągu kilku godzin.
Testy (JBL) paskowe (tak, wiem, są mało dokładne) wskazują NO3 na 100mg/l, oraz GH pow. 21 – co jest wg tych testów skrajna wartością. Pozostałe testowane kwestie w normie (NO2, Kh, pH, Cl2) Poprzednia podmiana wody 20% miała miejsce 8-9 dni wcześniej, a jakieś 5-7% - kilka dni wcześniej.
Ponad miesiąc temu zakończyła się u mnie wcześniejsza faza pomoru ryb – w ciągu 1,5-2 miesięcy padło mi ponad 30% obsady (w tym pary:zbrojnika, gurami całujące, otoski, pielęg. ramirez). Ówczesny pomór zakończyły wreszcie szybkie podmiany wody (w ciągu tygodnia 3 razy po 20%) + dodanie 2 łyżek soli niejodowanej + dodanie większego, bo 1,5l kubełkowego filtra + wymiana węgla aktyw. na zeolit w wewnętrznym filtrze + dodanie kilkunastu łodyg moczarki kanadyjskiej co znacząco zwiększyło masę roślin w akwa.
Wówczas najbardziej podejrzanym powodem pomoru był zbyt duży poziom NO3 – na testach (JBL) paskowych także wychodziło że NO3 wynosi 100mg/l. Po dwóch podmianach wody, z kropelkowego testu wyszło że NO3 i NO2 są OK. Z paskowych, podobnie jak obecnie, wychodziło że GH jest pow. 21.

OBECNE DZIAŁANIA
W ciągu 14 h 2 razy wymieniłem po 20% wody, dodałem 2 łyżki soli, położyłem ok.300 gr zeolitu w najniższym punkcie dna akwa – wyczytałem że oprócz amoniaku i metali ciężkich, może absorbować także NO2 i NO3 (nie wiem czy to wiarygodne info chociaż podawane przez producenta zeolitu). Włączyłem też drugi, wewnętrzny filtr (włączam go już sporadycznie, co jakiś czas gdy po podmianie i zaburzeniu wody trzeba szybko przeczyścić to co się unosi w wodzie).

STAN
Baniak 112 l, działa od prawie 4miesięcy. Duża obsada (być może za duża) w sumie ok. 30 ryb (2xskalar, 2xgurami, 2xgubik, 2xkiryśnik, 2xrazbora, 3xkirysek, 3xbojownik, 6xdanio, 6xneonek+2 większe ślimaki, i kilkanaście jakichś małych które przyplątały się z roślinami). Za wyjątkiem gurami i 1 bojownika, reszta ryb jest relatywnie mała (stąd pozwalam sobie aż na 30 ryb, czyli 3,5 l na sztukę).
Roślinność: hygrophlia corymbosa, hydrocotyle leucocephala, moczarka kanadyjska i coś jeszcze czego nazw nie zapisałem.
Podłoże – oprócz warstwy nawozów na dnie, żwirek rzeczny, pokruszony kwarc (chyba) i chyba jakiś sztuczny materiał przypominający skały wulkaniczne (wszystko testowane – nie reagują z kwasem). Do tego korzeń z jakiegoś afrykańskiego drzewa. Wszystko kupowane w sklepach akwa i odpowiednio przygotowane.
Nawozy w płynie dodawałem tylko przy starcie baniaka, 2 tygodnie przed wpuszczeniem ryb. Dodaję do podłoża kulki gliny z nawozami – kilka co 2 miesiące.
Filtr kubełkowy (1,5 l, 3 warstwy gąbki+ jakaś włóknina + 2 warstwy zeolitu; 400 l przepływu na godzinę) + sporadycznie uruchamiany mały filtr wewnętrzny (zeolit + gąbka; 400 l/h), który cały czas jest w akwa.
Napowietrzenie z deszczownic.
Temperatury 22-27C
Pokarm: suchy i 3 razy w tygodniu mrożony. Podawanie: 2 razy w ciągu dnia;
Wodę wymieniam zazwyczaj po 48h odstania, chyba że muszę szybko podać (sporadycznie), wówczas po zakropieniu antychloru. Woda kranowa dobrej jakości, w Warszawie.

PYTANIA
1. Co innego, oprócz zbyt dużego poziomu NO3, może być PRAWDOPODOBNĄ przyczyną tak gwałtownego pomoru ryb? Jak to wykryć/sprawdzić?
2. Czym innym zbijać NO3 i NO2 oprócz podmian wody, odmulania dna, powiększania ilości roślin, ew.. sadzenia roślin doniczkowych z zanurzeniem w akwa (ta opcja jest dla mnie trudna do realizacji)? Szukałem pochłaniaczy azotanów/azotynów ale nie znalazłem (za wyjątkiem jednej, ale podejrzanej rzeczy)
3. Co zrobić z tą wysoką wartości GH? Czy ona może być tak niegbezpieczna dla ryb? (w znanym sklepie w Waw kazali zignorować ten wskaźnik. W necie też jest mało na ten temat. Gdzieś wyczytałem że osmozę stosować.(jak? Kupować filtr do osmozy?)
4. Jakieś inne sugestie co do tego stanu który mam?
Po takim gwałtownym pomorze boję się zajrzeć do baniaka by nie wyciągać zeń kolejnych trupów.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

Postautor: abiba » 3 września 17, 13:40

Nie bardzo Cię rozumiem :
Wiesz doskonale że paski (jakie by nie były ) to g.. i dalej uparcie stosujesz . Pomijajac wszystko inne to poniosłeś już straty za które spokojnie kupiłbyś kropelki JBL.

Nawet te badziewne paski już wskazują że głównym podejrzanym jest NO3 - nawet jeśli byłoby połowa tego to rybom i tak serwujesz obóz przetrwania .

Wielokrotne podmiany wody wydają sie w tej chwili niezbędnym i jedynym zabiegiem . Może być że ostatnio wprawdzie podmienieś sporo wody ale wobec wywalonych w kosmos parametrów osiagnąłeś steżenie zaledwie nie zabijające od razu .

Pytanie które mi sie nasuneło w czasie czytania to co to za substrat nawozowy ? być może to on uwalnia do słupa jakieś koszmarne i niekontrolowane związki azotu ?

Całkiem inną kwestią która wzbudziła moje zdumienie jest fakt właczania okresowo filtra z zeolitem czy co tam jeszcze masz w nim. Otóż bakterie nitryfikacyjne po wyłaczeniu takiego filtra wymierają a po uruchomieniu tego filtra wydalasz do wody produkty rozkładu tych bakterii (jakieś zwiazki cyjanowodowrowe czy temu podobne świństwa) . Moim zdaniem obok niefrasobliwośći w utrzymaniu parametrów (paski itp) dobijasz tym filtrem to co wytrzymało jakoś wywalone w kosmos stężenie azotanów

KrzysztofBoczek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 września 17, 11:45

Re: WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

Postautor: KrzysztofBoczek » 3 września 17, 14:06

paski są wygodne - na raz sprawdzasz chyba w sumie 7 kwestii. To główny powód. I to wystarcza by znależć podejrzanego i powziąć działania - czy NO3 jest 50 czy 100 to nie ma większego znaczenia - jedno i drugie jest za wysokie i wyrażnie wskazuje na podejrzanego.
Odnośnie substratu - no niestety nie pomyślałem że będzei to jakoś mi tera zpotrzebne i wywaliłem opakowanie po jego zużyciu. Jest brązowe - co niewiele daje. Są takie substraty które mogą wytwarzać aż takie poziomy NO3?
Jeśli tak, to ich producent powinien iść pod sąd

Odnośnie filtra wewnętrznego który od ponad miesiaca włączam sporadycznie - myślałem że jeśli cały czas jest w akwa to bakterie nitryfikacyjne są w swoim środowisku i nie będą wymierać.

I jeszcze pytanie - szukałem gdzieś kogoś kto zeolit kładł na dno akwa. Nie znalazłem takich przypadków. Wobec tego co napisałeś to się zastnawiam czy to ma sens czy nie zaszkodzi, bo dzisiaj położyłem 300 gr zeolitu w najniższym punkcie dna. Na logikę to biorąc - nie powinno zaszkodzić....

Edytuj posty / Hunter

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

Postautor: Anka cyganka » 3 września 17, 21:04

Proponowałbym zacząć czytać o rybach które trzymasz. Masz ryby stadne trzymane po 2,3 sztuki, o odmiennych wymaganiach pod względem parametrów wody, temperatury i wielkości zbiornika to tak z grubsza. Piszesz że temperatura wody 22-27° czyli w końcu jaka? Jakie ryby masz obecnie w akwarium i ile? Proponuję zrobić testy kropelkowe również na pozostałe parametry.
I nie wiem skąd wziąłeś tak przelicznik 3,5 l wody na rybę?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

Postautor: osama » 4 września 17, 06:47

Jeśli masz wysokie NO3 to żaden, standardowy filtr tego nie zmieni.
Wniosek jest tylko jeden, masz za dużo ryb i za często je karmisz.
Wysokie GH dla większości ryb także nie wpływa dobrze na ich zdrowie.
Założyłeś obóz zagłady dla ryb, masz teraz efekty.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

KrzysztofBoczek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 września 17, 11:45

Re: WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

Postautor: KrzysztofBoczek » 4 września 17, 08:22

Anka cyganka pisze:Proponowałbym zacząć czytać o rybach które trzymasz. Masz ryby stadne trzymane po 2,3 sztuki, o odmiennych wymaganiach pod względem parametrów wody, temperatury i wielkości zbiornika to tak z grubsza. Piszesz że temperatura wody 22-27° czyli w końcu jaka? Jakie ryby masz obecnie w akwarium i ile? Proponuję zrobić testy kropelkowe również na pozostałe parametry.
I nie wiem skąd wziąłeś tak przelicznik 3,5 l wody na rybę?


razbory i kiryśniki mam po 2-3 sztuki, bo mi wcześniej padły i nie dokupuję, póki nie wyprostuję problemu
22-27C to skrajne wartości, rzadko osiągane, standard to 24-25
Jakie ryby i ile mam w akwa dokładnie wymieniam w poście
3,5l przypada na jedną rybę w moim akwa -przelicznik to liczba litrów akwa przez liczbę ryb

osama pisze:Jeśli masz wysokie NO3 to żaden, standardowy filtr tego nie zmieni.
Wniosek jest tylko jeden, masz za dużo ryb i za często je karmisz.
Wysokie GH dla większości ryb także nie wpływa dobrze na ich zdrowie.
Założyłeś obóz zagłady dla ryb, masz teraz efekty.


wiem, że żaden standardowy filtr tego nie zmieni, dlatego szukam innych rozwiązań. Niestandardowych.
2 razy dziennie karmienie to za często?
Oprócz osmozy jak inaczej zbić wysokie GH?

Edytuj posty / Hunter

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

Postautor: barttsw » 4 września 17, 08:27

KrzysztofBoczek pisze:3,5l przypada na jedną rybę w moim akwa -przelicznik to liczba litrów akwa przez liczbę ryb

Totalny mit
ryby dopieramy dod powierzchnie dna nie pod litraż oraz pod filtracje a ty masz ja bardzo uboga zwlaszcza ten zeolit ktory trzeba czesto wymieniac
KrzysztofBoczek pisze:30 ryb (2xskalar, 2xgurami, 2xgubik, 2xkiryśnik, 2xrazbora, 3xkirysek, 3xbojownik, 6xdanio, 6xneonek

a co do tych ryb tomasz w ogole swiadomosc jakie one potrzebuja zbiornika jaką wode? masz totalna zupe rybna
proponuje oddac /sprzedać ryby i dostosować obsadę do warunków jakie jestes wstanie stworzyc
KrzysztofBoczek pisze:2 razy dziennie karmienie to za często?
za czesto 1 raz dzienie glodna ryba to zdrowa ryba
KrzysztofBoczek pisze:Oprócz osmozy jak inaczej zbić wysokie GH?
najprostrzy i najtanszy sposób

i przestan pisac post pod postem chcesz cos dodac to edytuj

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

Postautor: abiba » 4 września 17, 14:44

KrzysztofBoczek pisze:Oprócz osmozy jak inaczej zbić wysokie GH?


Oprócz wspomnianej wyżej osmozy jest do wzięcia pod uwagę żywica jonowymienna .
To tani sposób zwłaszcza w niewielkich akwariach .

W Twoim przypadku należy zastosować żywicę w postaci wodorowej (np purolite C100H) . To "H" na końcu oznaczenia jest kluczowe.
Inne żywice purolite mogą wiązać azotany jednak uprzedzając Twoje pytanie nie zastąpi to okresowej podmiany wody lecz może jej jedynie ograniczć (o ile to ma sens bo woda jest tania)

Żywicę taką możesz kupić w akwarystycznym ale lepiej (radykalnie taniej) po prostu na allegro.

aha!
żeby nie przyszło komus do głowy wkłądać wkładu do akwarium albo właczać w obieg filtracyjny !. To stosuje sie do przygotowania wody do podmiany

KrzysztofBoczek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 września 17, 11:45

Re: WYSOKIE GH + podejrzenie wysokiego NO3 = umierające ryby

Postautor: KrzysztofBoczek » 4 września 17, 17:19

abiba pisze:
KrzysztofBoczek pisze:Oprócz osmozy jak inaczej zbić wysokie GH?


Oprócz wspomnianej wyżej osmozy jest do wzięcia pod uwagę żywica jonowymienna .
To tani sposób zwłaszcza w niewielkich akwariach .

W Twoim przypadku należy zastosować żywicę w postaci wodorowej (np purolite C100H) . To "H" na końcu oznaczenia jest kluczowe.
Inne żywice purolite mogą wiązać azotany jednak uprzedzając Twoje pytanie nie zastąpi to okresowej podmiany wody lecz może jej jedynie ograniczć (o ile to ma sens bo woda jest tania)

Żywicę taką możesz kupić w akwarystycznym ale lepiej (radykalnie taniej) po prostu na allegro.

aha!
żeby nie przyszło komus do głowy wkłądać wkładu do akwarium albo właczać w obieg filtracyjny !. To stosuje sie do przygotowania wody do podmiany


dzięki. O takie porady i informacje mi chodziło:)

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości