Badanie wpływu bazaltu na odczyn wody

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Badanie wpływu bazaltu na odczyn wody

Postautor: Malina107 » 20 września 17, 20:33

Wydzielone z: viewtopic.php?f=38&t=45684
______________________


Mam podejrzenia, że winny za wzrost pH jest bazalt - tylko czy to możliwe?

Mianowicie, w pojemniku z wodą demineralizowaną na dno w niedzielę wrzuciłem bazalt z akwarium, do drugiego piach z akwarium. Tak jak pisałem, woda demineralizowana stała w otwartym pojemniku 24h i uzyskała pH pomiędzy 6,4 a 6,6. Do dziś oba pojemniki były zamknięte.
Test pH z bazaltem wszedł pomiędzy 6,6 a 6,8
Test pH z piaskiem wyszedł niezmienny czyli pomiędzy 6,4 a 6,6

Stosunek bazaltu do wody jest o wiele mniejszy niż w akwarium, więc stawiam, że dlatego wzrost pH jest mniejszy.

Na chwilę obecną oba pojemniki są otwarte. Zamierzam w sobotę ponownie wykonać test i sprawdzić czy coś się zmieni.

Jeżeli to bazalt, to chyba czeka mnie wymiana podłoża na ziemię ogrodową z piachem o wiele szybciej, niż to planowałem.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 20 września 17, 23:46

Może być to wina bazaltu, aczkolwiek powinna być widoczna większa zmiana przez te kilka dni. Dosyp bazaltu do kubeczka i sprawdź parametry( zmierz też twardości) za kilka dni.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Hunter » 21 września 17, 06:29

Robiąc taki test sprawdza się KH i GH (a najlepiej TDS miernikiem, wtedy mamy już 100% pewności), bo te są ściśle powiązane z odczynem wody. Na pH działają gazy atmosferyczne, więc wynik nie jest miarodajny.
Na chwilę obecną po przeprowadzonym teście równie dobrze można stwierdzić, że to piasek zakwasił wodę, a nie bazalt zalkalizował, co jest całkiem możliwe jeśli złoża wcześniej nie były dobrze wypłukane.
Jeśli podłoże się rozpuszcza to zauważysz to na KH i być może GH bo pójdą w górę. Przed dokonaniem badania należy dokładnie wypłukać piasek/bazalt w wodzie RO.
Różnica wyniku w obu próbkach jest niewielka, pokrywająca się z granicą błędu testu. Warto powtórzyć test trzymając podłoża w RO co najmniej 3 doby.

Piaski kwarcowe raczej są OK. Bazalty również są chemicznie obojętne. Problem zaczyna się, jeśli podłoże jest zabrudzone, tzn ile piasku kwarcowego mamy w piasku kwarcowym, a ile bazaltu w bazalcie. Piaski - szczególnie budowlane często są zawapnione. Piaski do piaskownic raczej są OK, ale też nie wszystkie. Podobnie jest z bazaltami, zabrudzone mieszają w parametrach wody, czysty bazalt nie ma prawa.
Najczęściej nie ma czym się przejmować, bo podłoże kwarcowe czy bazaltowe podnosi KH o 1-2*n, co w "normalnym" akwarium odpowiada skokowi pH o 0,1-0,2, no ale na forum panuje mania "wyśróbowanych parametrów wody". Jeśli chcesz sztucznie obniżać pH za pomocą kwasu humusowego (torfianki), który jest kwasem organicznym (kwasy organiczne to te z pierwiastkiem C we wzorze) to prędzej czy później pH wraca do naturalnego, bo są to kwasy nietrwałe. Chcąc zapewnić rybom odpowiednie parametry robi się im podmiany z torfianki, no ale ta po kilku dniach wraca do swojego naturalnego pH, po czym kolejna podmiana i kolejne skoki i tak dalej :D W naturalnym środowisku ryby z wód miękkich i kwaśnych pływają w wodach na które stale oddziałują kwasy humusowe, więc skoków nie mają.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 24 września 17, 19:46

Sprawdziłem ponownie parametry próbek:
kH i gH bez zmian 0.
pH z piaskiem bez zmian
pH z bazaltem skoczyło kolejną podziałkę, czyli teraz między 6.8, a 7.0


Dodatkowo od środy stosuje bimbrownie z zacierem 1410 - pH w zbiorniku spadło do 7.0. Czy to możliwe, że skoki pH sa spowodowane brakiem CO2?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 24 września 17, 20:56

Malina107 pisze:pH z piaskiem bez zmian
pH z bazaltem skoczyło kolejną podziałkę, czyli teraz między 6.8, a 7.0


Niewielka różnica, a przy braku zmiany kH trzeba ją uznać za błąd pomiaru.


Malina107 pisze:Dodatkowo od środy stosuje bimbrownie z zacierem 1410 - pH w zbiorniku spadło do 7.0. Czy to możliwe, że skoki pH sa spowodowane brakiem CO2?


Stężenie rozpuszczonego CO2 ma wpływ na pH wody, ale nie wydaje mi się, że to mógłby być aż taki skok w akwarium, chyba że masz obecnie w akwarium bardzo niskie kH.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 24 września 17, 21:21

mimo12 pisze:Niewielka różnica, a przy braku zmiany kH trzeba ją uznać za błąd pomiaru.


Pomiar robilem trzykrotnie dla kazdej probki. Za kazdym razem wynik jest taki sam oraz tendencja od tygodnia jest niezmienna.

mimo12 pisze:Stężenie rozpuszczonego CO2 ma wpływ na pH wody, ale nie wydaje mi się, że to mógłby być aż taki skok w akwarium, chyba że masz obecnie w akwarium bardzo niskie kH.


kH w akwarium 3. Jakie powinieniem utrzymywac?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 24 września 17, 21:32

To możliwe, że coś bazalt miesza powoli, ale wszystko jest w normie. Za niedługo, jak dalej będzie podmieniać na kwaśną wodę, to zejdziesz na stałe z pH do 7 albo poniżej.


Jest dosyć niskie. Możesz łatwo operować pH. Pamiętaj, że przy bimbrowni będą skoki pH w zależności od ilości wytwarzanego gazu.

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: Malina107 » 28 września 17, 21:01

Na pewno bazalt - sprawdziłem dziś i jest pH 7. W przypadku zbiornika z piaskiem cały czas bez zmian.

Może powinienem przysypać bazalt dodatkowym piachem?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Torf do obniżenia pH

Postautor: mimo12 » 28 września 17, 22:23

Malina107 pisze:Może powinienem przysypać bazalt dodatkowym piachem?


Nie da to wiele, bo bazalt i tak będzie mieć dostęp do wody. Musiałaby to być naprawdę gruba warstwa piachu. To zmniejszy oddziaływanie bazaltu na wodę, ale nie zniweluje go całkowicie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości