Samoistne zwiększanie pH

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Malina107 » 15 lipca 17, 22:48

Witam,
założyłem konto na tym forum, ponieważ nigdzie indziej nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu.

Posiadam akwarium 112l założone około 2.5 miesiąca temu - pierwsze akwarium.

Świecę około 8.5h/dobę T5 2x24W - świetlówki zakupione wraz z pokrywą, miałem wymienić na roślinne, ale na tych też dobrze rosną więc odpuściłem. Nie wiem jakie parametry mają te, które używam, ale światło jest barwy ciepłej, żółtawej.

Nie stosuję CO2.

Podłoże to bazalt + piasek. Dodatkowo zasypane są pałeczki nawozowe.

Na wyposażeniu jeszcze:
- skorupa kokosa (nie sprawdzałem wpływu na parametry wody)
- korzeń (nie sprawdzałem wpływu na parametry wody)
- kamienie (sprawdzałem pod względem GH - nie zmieniają)
- podłoże (sprawdzałem pod względem GH - nie zmienia)
- ceramika (sprawdzałem, nie zmienia pH oraz GH)

Parametry wody z kranu:
KH - 7
GH - 16
pH - 8

Każda podmiana to 20l. Zawsze mieszam 5l demineralizowanej + 15 karnówa + 10ml Aquacid

Woda w akwarium
KH - 4 - utrzymuję na stałym poziomie, nie zmienia się
GH - 12 - utrzymuję na stałym poziomie, nie zmienia się

No i zgodnie z tematem problem pojawia się z pH. Ogólnie podnosi się samo od 0.2 do 0.4 stopnia na dobę.
Nie mam pojęcia co zrobić, żeby ustabilizować pH.
Proszę o pomoc.


Dodatkowo od około 2 tygodni pojawiły mi się glony jak na zdjęciu. O ile te zielone na powierzchni korzenia wyglądają fajnie, to nitki są nie do zniesienia.
Obrazek

POMOCY!!!

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Hunter » 15 lipca 17, 23:06

Witaj na forum.
W jakich przedziałach waha się pH wody w akwarium? Ile jest po podmianie a ile jest przed kolejną podmianą?

Problem skoku pH jest bardzo dobrze znany użytkownikom podłoży bazaltowych :) Ciekaw jestem czy to tylko bazalt, mam nadzieję że dojdziemy do tego.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Malina107 » 16 lipca 17, 08:13

Hunter,
mam testy Zooleka.

Wiem, że nie powinienem tak radykalnie zmieniać pH ale wygląda to tak:

- Przed podmianą test wskakuje max na skali, czyli "<8"
- Podmieniam wodę tak, że uzyskuję około 6.4
- w ciągu max 4 dni pH wraca do swojej poprzedniej wartości

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Hunter » 16 lipca 17, 09:37

Czyli pH wraca do wartości "naturalnej". Niskie pH otrzymujesz za sprawę preparatów chemicznych, które oczywiście nie są w stanie trzymać takiego pH na stałe :) Kwasy są powoli neutralizowane a pH wraca do swojej bazowej wartości.

Zalecam działania:
1. Wymiana testu Zoolek, który pokazuje bzdury na test porządnej jakości, któremu można ufać; polecam pHmetry (dostaniesz za około 50zł na Alledrogo), lub testy kropelkowe JBL w zawężonym zakresie (też mam i wyniki są zbieżne z pHmetrem.)
2. Odstawić wszelką chemię typu kH/pH minus
3. Zwiększyć udział wody demineralizowanej do 50%, dzięki czemu uzyskasz naturalnie niskie kH na poziomie ok 3,5-4*n przy którym pH stabilizuje się w okolicach około 7,4-7,5.
4. Przestać stosować do celów akwarystyki nawozy ogrodnicze w postaci pałeczek. Akwarium to nie doniczka z kwiatami ozdobnymi. Rośliny wodne przyswajają nawozy w zupełnie innych związkach niż rośliny lądowe, ponadto pozytywne opinie na które można się natknąć w sieci są tworzone na zasadzie "u mnie rośliny rosną, a ryby nie zdychają, czyli jest OK". Wystarczy wziąć do ręki opakowanie i przeczytać skład - pałeczki zawierają spore ilości związków magnezu, które są powoli uwalniane do wody alkalizując ją (pH leci w górę).
5. Rozważyć możliwość dozowania CO2, które naturalnie zakwasi wodę i jednocześnie będzie pomocne w walce z glonami ze zdjęcia.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Malina107 » 16 lipca 17, 09:52

Hunter,
dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Mam jeszcze test JBL 6w1. Jest tam wskaźnik pH i w sumie jeszcze jakieś 3 tygodnie temu pokazywał wyniki zbieżne z Zoolekiem. Teraz JBL pokazuje pH niższe od Zooleka.

Ad1 - w takim razie zakupię, jednak muszę z tym chwilę poczekać
Ad2 - OK, sprawdzę jak to będzie działać
Ad3 - Wlewając 5l demineralizowanej na 15l kranówy, KH stabilizuje się na około 4*n. Mam w baniaku neony czerwone, kiryski, kiryśnika i ramirezy. Nie powinno być pH poniżej 7?
Ad.4 - pałeczki, o których mówiłem są firmy Easy-Life, dedykowane do akwariów. Miałem problem z żelazem i pomogły na rośliny. Nie kupowałem zwykłych nawozów ogrodowych.
Raz na jakiś czas dolewam Magnez BluLine w płynie, słyszałem, że nie wpływa na pH - może być inaczej?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Anka cyganka » 16 lipca 17, 10:08

Testy paskowe są niewiarygodne tak więc kup jak Hunter pisał. Dla tych ryb powinno być poniżej 7, kiryśnik jest za duży do Twojego akwarium.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Hunter » 16 lipca 17, 10:11

Malina107 pisze:Mam jeszcze test JBL 6w1. Jest tam wskaźnik pH i w sumie jeszcze jakieś 3 tygodnie temu pokazywał wyniki zbieżne z Zoolekiem. Teraz JBL pokazuje pH niższe od Zooleka.


Zapomniałem dodać, że stosujemy testy kropelkowe :) Papierki lakmusowe (paski JBL) również się nie nadają. Wymagamy większej dokładności.
Malina107 pisze:Ad3 - Wlewając 5l demineralizowanej na 15l kranówy, KH stabilizuje się na około 4*n.


KH zmienia się liniowo, zatem jeśli kranówka ma KH 7*n, to po zmieszaniu w proporcjach 1:1 z wodą o zerowym KH otrzymujemy 3,5*n. Mieszając 1:3 tak jak robisz to teraz zbijasz KH o ok 1/3, czyli 4,5*n.
Oczywiście czysto teoretycznie, gdyż dokładność testów Zoolek na Kh również stoi pod znakiem zapytania (ich kroplomierze nie podają różnych kropli).
Zakładam też że Twoja woda demineralizowana jest faktycznie wodą demineralizowaną o KH 0, a tego też nie zawsze możemy być pewni.

Malina107 pisze:Mam w baniaku neony czerwone, kiryski, kiryśnika i ramirezy. Nie powinno być pH poniżej 7?

Powinno być. Jednak nie osiągniesz tego na aktualnym podłożu i bez dodatku kwasów humusowych do wody. No chyba, że zaczniesz gazować CO2, to przy niewielkim stężeniu CO2 w wodzie (zaledwie 15mg/l) i KH 4*n uzyskasz pH około 6,8.

Malina107 pisze:Ad.4 - pałeczki, o których mówiłem są firmy Easy-Life, dedykowane do akwariów.

Aha, więc powinny być OK.

Malina107 pisze:Raz na jakiś czas dolewam Magnez BluLine w płynie, słyszałem, że nie wpływa na pH - może być inaczej?

Skąd takie info? :shock:
Tak po krotce i w wielkim skrócie twardość wody to ilość rozpuszczonych minerałów w wodzie (głównie Ca i Mg), pH zależy też od ilości i "rodzaju" tych minerałów, zatem każdy nawóz, który jest źródłem Mg będzie wpływał też na odczyn wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Malina107 » 16 lipca 17, 11:07

Ok,
z uwagi na fakt, że przygotowałem wczoraj wszystko do podmianki, ostatni raz zrobiłem ją na starych zasadach, tj:
- 5l demineralizowanej
- 15l kranówy
- 10ml Aquacid

Aktualnie po podmianie parametry wody w akwarium:
- GH - 12*n
- KH - 2*n
- pH - około 6.8 wg. Zoolek i około 6.4 wg. pasków JBL

Teraz codziennie będę sprawdzał pH i KH - na koniec tygodnia opiszę jak się zmieniało w czasie.

Informację dotyczące magnezu dostałem na akwaforum.pl


Jeżeli chodzi o CO2 - stosowałem bimbrownię zgodnie z przepisem 1410. Niestety działała mi około tygodnia max 9 dni, a bąbelki z dyfuzora drewnianego słabo leciały. Sprawdzałem szczelność połączeń - zaklejone kropelką plus silikonem akwarystycznym - szczelne. Na połączeniu z zaworem zwrotnym również szczelne - nie wiem co robiłem źle i dlatego zrezygnowałem z tego rozwiązania.


Reasumując, przy zastosowaniu bimbrowni powinienem utrzymać pH na poziome 6.8 przy rozcieńczaniu wody 1:1? Jest jakiś inny, naturalny sposób, który mogę użyć do obniżenia pH i ustabilizowania na stałym poziomie?



Planuję za jakieś 3 miesiące zrobić restart, użyć substratu pod bazalt i wystartować trochę lepiej. Nie podoba mi się aranżacja i wieczne problemy. Jako, że to moje pierwsze akwarium, to popełniłem masę błędów, nie do końca się przygotowałem, więc zamierzam poduczyć się na obecnym zbiorniku, a potem zacząć od nowa z trochę większym doświadczeniem.


EDIT.:
Sprawdziłem świetlówki, oznaczenie na nich to:
-Beghelli FHO 24T5/830 06HD

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Anka cyganka » 16 lipca 17, 15:20

Jeżeli zamierzasz zrobić restart to zamiast bazaltu użyj piachu bo tego wymagają pielegniczki i ryby przydenne które posiadasz

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Hunter » 16 lipca 17, 21:54

Malina107 pisze:Informację dotyczące magnezu dostałem na akwaforum.pl

Są lekko mówiąc absurdalne. Teoria szerzona przez kogoś kto nie ma pojęcia o chemii wody.

Malina107 pisze:Jeżeli chodzi o CO2 - stosowałem bimbrownię zgodnie z przepisem 1410. Niestety działała mi około tygodnia max 9 dni, a bąbelki z dyfuzora drewnianego słabo leciały. Sprawdzałem szczelność połączeń - zaklejone kropelką plus silikonem akwarystycznym - szczelne. Na połączeniu z zaworem zwrotnym również szczelne - nie wiem co robiłem źle i dlatego zrezygnowałem z tego rozwiązania.

Tak właśnie działa bimbrownia. Około tydzień, może półtorej i nowy zacier. Mnie też się znudziło i zainwestowałem w butlę. Mam spokój od kilku lat. Łączenia uszczelniaj kropelką w żelu. Nie zlewa się tak jak ta płynna. Sylikon będzie puszczał. Nie trzyma plastiku.

Malina107 pisze:Reasumując, przy zastosowaniu bimbrowni powinienem utrzymać pH na poziome 6.8 przy rozcieńczaniu wody 1:1? Jest jakiś inny, naturalny sposób, który mogę użyć do obniżenia pH i ustabilizowania na stałym poziomie?

pH zależy od wysokości KH, które powinno być stałe przy odstawieniu Zoolekowej chemii. Drugim czynnikiem oddziałującym na pH jest stężenie rozpuszczonego CO2 w wodzie. Przy bimbrowni mamy skoki. W pierwszych dniach działa burzliwie, a później ledwo pyka, dlatego na bimbrowni nie jesteś w stanie uzyskać długotrwale stałej wartości pH (kolejny argument za butlą). Przestudiuj tę tabelę: vhttp://2.bp.blogspot.com/-_tg-tdh9v5Y/ ... tabela.gif

Tak jak koleżanka wyżej napisała - wywal bazalt, zasyp ziemię piaskiem. Będzie bezpieczniej dla ryb i nie będzie podbijało pH.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Malina107 » 17 lipca 17, 06:19

Hunter,
bardzo dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi. Myślę, że gdybym od początku trafił na to forum, to nie popełniłbym tyle błędów.

Jeżeli chodzi o tabelę, którą mi wysłałeś, to podane wartości CO2 dla danego KH i pH są wartościami maksymalnymi czy optymalnymi?
Jeżeli są to wartości maksymalne tzn., że więcej CO2 już się nie rozpuści w danym pH, które się zmniejszy?


W sprawie bimbrowni - znajomy mówił mi kiedyś o tabletkach CO2. Wieczorem będę wiedział więcej na ten temat. Trzymam się od butli, bo jak trochę dużo to kosztuje, a i nie mam za bardzo na to miejsca.

No i na koniec pytanie o podłoże - zależy mi na czarnym podłożu w związku z tym może być czarny kwarcyt? I o jakiej ziemi pod piach piszesz?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: barttsw » 17 lipca 17, 06:26

Malina107 pisze: może być czarny kwarcyt?
to jest barwione w naturze nue ma czegos takiego

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Hunter » 17 lipca 17, 09:27

Jeżeli chodzi o tabelę, którą mi wysłałeś, to podane wartości CO2 dla danego KH i pH są wartościami maksymalnymi czy optymalnymi?
Jeżeli są to wartości maksymalne tzn., że więcej CO2 już się nie rozpuści w danym pH, które się zmniejszy?

Tabela pierwotnie służyła do odczytywania stężenia CO2 w wodzie na podstawie wartości KH i pH, które określamy za pomocą testów akwarystycznych.
W praktyce sprawdzasz sobie KH testami, oraz pH. Jak już masz wyniki to jedziesz palcem (kursorem ;P ) poziomo i pionowo od danych wartości i na przecięciu się linii odczytujesz stężenie CO2 (mg/l). Dla akwarium roślinnego optymalne stężenia CO2 to pola zielone. Raczej nie zaleca się wykraczać na pola żółte bo można zagazować ryby. Pola czerwone to nazwijmy to "naturalne stężenie CO2" w akwarium do którego nie dozujemy CO2

Tabelę jednak można też odczytywać od drugiej strony, tzn przy stałym KH i stałej podaży CO2 (butla CO2 i zaworek precyzyjny) możemy zakwasić wodę i ustawić pożądane pH dla konkretnej obsady.
Prócz dozowania CO2 naturalnym sposobem zakwaszania wody jest też przepuszczanie cześć wody przez torf (wtedy woda łapie brązowy kolor - nie każdy za tym przepada)

Moje powyższe obliczenia i zalecenia związane ze zbijaniem KH do 3,5-4 i odczytywaniem pH dla tej wartości wynikają właśnie z tej tabeli. Zakładałem, że nie dozujesz CO2.

W sprawie bimbrowni - znajomy mówił mi kiedyś o tabletkach CO2. Wieczorem będę wiedział więcej na ten temat. Trzymam się od butli, bo jak trochę dużo to kosztuje, a i nie mam za bardzo na to miejsca.

Tabletki CO2 odpuść na wstępie :) To śmieszny wynalazek :) Stabilniejszy poziom CO2 już daje bimbrownia.
Wydatek na butlę to nie wydatek - to inwestycja i ewentualne zamrożenie kapitału. Bule używane to "towar chodliwy" sam miałem już ich kilka. Były większe i mniejsze projekty, butla była potrzebna to kupowałem, a potem zwyczajnie sprzedawałem ;)

No i na koniec pytanie o podłoże - zależy mi na czarnym podłożu w związku z tym może być czarny kwarcyt? I o jakiej ziemi pod piach piszesz?

Może być czarny kwarc, o ile to będzie kwarc, a nie coś innego chemicznie barwionego ;) Kwarc występuje w różnych koorach i odcieniach.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwarc pisze:Barwa: bezbarwny, biały, szary, odcienie barwy żółtej, pomarańczowy, różowy, brązowopurpurowy, fioletowy, zielony, czarny; rzadko niebieski.
co prawda większość z nich nigdy na oczy nie widziałem, ale ponoć występuje :D
Pytanie jednak czy jest sens? Czy nie będziesz tego żałował za kilka miesięcy i znowu restartował akwarium?
Opinie są różne. Jedni polecają naturalne rzeczne podłoża inni eksperymentują. Osobiście uważam, że o ile żwir jest całkowicie bezpieczny dla obsady to może być nawet różowy jeśli właścicielowi to odpowiada... 8) Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy dobro zwierząt, a na drugim estetykę.
Ziemia ogrodowa. Dobrze jest usypać kilka litrów aby rośliny miały żyzne podłoże.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Re: Samoistne zwiększanie pH

Postautor: Malina107 » 28 lipca 17, 18:51

Ok,
powracając mierzyłem zwiększanie się pH po podmianie.

Dzień pierwszy - 6.4
Dzień drugi - 7.2
Dzień trzeci - 7.5

Skok zatrzymuje się na 7.5.
Przestałem dolewać Aquacid, wracam do bimbrowni.

Okazało się, że mam ospę w akwarium, więc ustabilizowanie wody pewnie jeszcze potrwa.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości