Chemia wody

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Chemia wody

Postautor: Mattija2 » 8 czerwca 17, 18:02

Hej,

Prowadzę aktualnie akwa 112l - czytaj podpis - powiedzmy, że coś à la biotop CW.
Zastanawiam się, czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na parę pytań dot. odczynu wody na podmianę i po podmianie.
Do sedna:
Przy parametrach wody obecnych - GH 4 i KH 3, pH przy nie gazowaniu zbiornika stabilizuje się w granicach 7.2 -> zgodnie z tabelą pH-KH-CO2. Chcąc zejść niżej (powiedzmy na 6.5) na podmiany robię humus (szyszki olchy, liście dębu) + torfianka i woda 100% RO. pH takiego miksu otrzymuję pH w granicach 5, +- 0.2 (testowane jak na razie testami kropelkowymi z Zooleka, pHmetr kupię w swoim czasie).
Podmianka 20l wody to jakieś 20% objętości wody w baniaku. Zakładam, że pH ruszy się poniżej 7, natomiast nie jestem w stanie oszacować o ile, i na ile.
Po podmianie schodzę z pH na te powiedzmy 6.7-6.8, natomiast po dosłownie paru godzinach stabilizuje się na 7.2.
1. Skala pH jest logarytmiczna, jednakże na stężenie jonów hydroniowych nie wpływa tylko ich "dodanie" lub "odebranie" poprzez podmianę. W akwa jedynym czynnikiem podbijającym pH może być piasek z Sobexu, którego już się nie pozbędę. Reszta czynników wyeliminowana. Pytanie brzmi: czy jesteśmy w stanie oszacować pH mieszaniny 2 roztworów o znanym pH? Czysto chemicznie się pewnie da, kwestia czy to ma sens przy obecności (lub nie) czegoś, co pH podbija.
2. Czy jesteśmy w stanie utrzymać pH na poziomie <7 przy nie gazowaniu zbiornika, czy ono samoczynnie się ustabilizuje na poziomie zależnym od KH? Oczywiście metodami torf+humus, bez używania kwasów typu fosforowy.
3. Czy jesteśmy w stanie oszacować po jakim czasie pH będzie chciało wrócić do równowagi? Coś jak prędkość równoważenia się do naturalnego.


Po podmianie stosowany jest mineralizator, także nie ma skoków w twardościach.

Bije się od jakiegoś czasu z tym pH i ciągle mam zagwozdki. Mam nadzieję, że jakoś to wspólnie rozwiążemy.
pozdrawiam :wink:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Chemia wody

Postautor: Hunter » 8 czerwca 17, 19:05

Mattija2 pisze:2. Czy jesteśmy w stanie utrzymać pH na poziomie <7 przy nie gazowaniu zbiornika, czy ono samoczynnie się ustabilizuje na poziomie zależnym od KH? Oczywiście metodami torf+humus, bez używania kwasów typu fosforowy.

Sobex nie podnosi pH. Sobex podnosi KH (dalej działa zasada KH-pH-CO2) w nieznacznych ilościach przy długim kontakcie z wodą. Zmierz KH przed podmianą i po podmianie, jeśli KH masz na tym samym poziomie to nie ma potrzeby wymieniać podłoża.
Kwasy humusowe są kwasami organicznymi, zatem nie będą trzymały pH w ryzach. Tylko kwasy nieorganiczne są wstanie utrzymywać pH na stałym poziomie.
Zatem albo kwas mineralny, albo CO2.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Chemia wody

Postautor: Mattija2 » 8 czerwca 17, 19:13

Ok. W takim razie pytanie do kwasów nieorganicznych - buforują one pH?
Jaki byś polecił? ;)
CO2 odpada. Zostaje kwas.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Chemia wody

Postautor: Hunter » 8 czerwca 17, 19:19

Mattija2 pisze:buforują one pH?.

A co to wg Ciebie znaczy? :P
Bufor (roztwór buforujący)

aki byś polecił?

Siarkowy, ewentualnie ortofosforowy jeśli akwarium wykazuje niedobory fosforu :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Chemia wody

Postautor: Mattija2 » 8 czerwca 17, 19:21

Skrót myślowy. Chodzi mi o trwałe obniżenie i trzymanie tego samego poziomu ;)
Czy akwarium ma niedobory fosforu - szczerze to nie wiem. Raczej nie widziałem takich skutków.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Chemia wody

Postautor: Hunter » 8 czerwca 17, 19:23

Tak jak napisałem :) Kwasy nieorganiczne (bez węgla we wzorze) trzymają pH na stałym poziomie (nie wraca do "naturalnego" przy danym KH).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Chemia wody

Postautor: Mattija2 » 8 czerwca 17, 19:26

No to sprawa rozwiązana.
Teraz pytanie do praktyków :D
Kwas siarkowy (IV) czy (VI)?
Jak do tego racjonalnie podejść? Podmiany z wodą z kwasem aż do uzyskania żądanego efektu? Od jakiej ilości kwasu zacząć do 20l podmienianej wody? :D

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Chemia wody

Postautor: Peter007 » 10 czerwca 17, 11:04

Ja używam czegoś takiego http://allegro.pl/elektrolit-1-litr-kwa ... 67746.html
Metodą prób i błędów musisz sprawdzać kiedy uzyskasz interesujące Cię parametry. Mi wychodzi 5ml na 20l. Lałem po 1ml i sprawdzałem aż doszedłem do tych 5ml i to mnie zadowala.
Możesz kwas rozcieńczyć w wiaderku wodą destylowaną, bo łatwiej jest go dozować jak jest rozcieńczony. Cały litr kwasu wlać do wiadra z 4l wody destylowanej. Później całość do bańki 5l i zapas gotowy :)
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Chemia wody

Postautor: Mattija2 » 28 lipca 17, 15:57

Wracając do wątku
Zakupiłem butlę 5l CO2, z elektrozaworem w zestawie.
Chcę zejść z pH, twardość węglanowa to u mnie 4 niemce.
Pytanie - podbić to kH jeszcze trochę żeby mieć większy bufor bezpieczeństwa?
Nie mam komputera pH, czy zatem zasadne jest wyłączanie CO2 na noc a włączanie ze światłem? Nie wiem, jakie wystąpią skoki pH.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Chemia wody

Postautor: Hunter » 29 lipca 17, 09:47

Mattija2 pisze:Chcę zejść z pH, twardość węglanowa to u mnie 4 niemce.
Pytanie - podbić to kH jeszcze trochę żeby mieć większy bufor bezpieczeństwa?

Nie ma takiej potrzeby :)
Mattija2 pisze:Nie mam komputera pH, czy zatem zasadne jest wyłączanie CO2 na noc a włączanie ze światłem? Nie wiem, jakie wystąpią skoki pH.

Bez komputera powinieneś dozować CO2 24h. Wahania pH odbiją się na zdrowiu i kondycji zarówno ryb jak i roślin (glonów).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości