Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Anna9999
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 17, 13:27

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Anna9999 » 8 czerwca 17, 14:24

F1 - to za trudne dla mnie, ryby drogie i wymagające, nie mam (na razie) Ro, więc nie jestem w stanie zapewnić dobrych parametrów dla dzikusów czy F1. Beształeś mnie że nawet dla moich zwyklaków hodowlanych (aczkolwiek bardzo ładnych) niem dobrej wody a co dopiero dla tych rasowych. Co do światła to jestem zaskoczona, bo myślałam że skalary lubią dobre oświetlenie, wiele akwarystów trzyma te ryby w akwa typowo roślinnych z ogromniastym oświetleniem przecież. Ja z powodu żółtawej wody mam wrażenie że mam oświetlenie za słabe trochę. Mam akwa opti white i chciałabym jednak mieć jakiś efekt z tego.
A co myślisz o rybkach rodostomusach (czy jakoś tak) do skalarów? Chciałam kirysy ale ten bazalt pewnie im by nie służył? Ale pewnie to pytanie nie do tego działu?

I jeszcze coś mi do głowy wpadło: a jak mi bazalt rośliny zarosną to mogę dać ryby denne i pielęgnice małe? Teraz bazaltu już nie wymienię bez restartu, czy może jest jakiś sposób?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: barttsw » 8 czerwca 17, 14:44

Anna9999 pisze:Teraz bazaltu już nie wymienię bez restartu, czy może jest jakiś sposób?
pół restart
Anna9999 pisze:jak mi bazalt rośliny zarosną to mogę dać ryby denne i pielęgnice małe?
tez nie
Anna9999 pisze:A co myślisz o rybkach rodostomusach (czy jakoś tak) do skalarów?
osada tez cie ogranicza pod wzgleem swiatla i tego cholernego gazu
Anna9999 pisze: Co do światła to jestem zaskoczona, bo myślałam że skalary lubią dobre oświetlenie, wiele akwarystów trzyma te ryby w akwa typowo roślinnych z ogromniastym oświetleniem przecież
ci ludzie nie patrza na zwierzeta tylko na rosliny (zreszta kiedys tez tak miałem) zrob sobie rachunek sumienia i pomysl co dla ciebie jest piorytetem ryby czy rosliny
a co do F1 to te ryby nie są tak drogie ale niestety tu parametry wody sie klaniają ale zachowanie tych ry to jest niebo a ziemia
Anka i wcale nie chce ci na złość chce cie tylko sprowadzic na dobra droge mozzna pogodzic rosliny z rybami bez tego calego nawozenia gazowania i mocnego swiatła

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Hunter » 8 czerwca 17, 14:55

barttsw pisze:tyle ze bazalt nie dosc ze ostry to dwa za jakis czas straci kolor na szary

yyy co? :shock:
Zdjęcie poniżej z mojego 45l akwarium z 2012 roku, a drugie to ten sam baniak, ten sam bazalt dziś. 5 lat minęło i daleko ma do szarości. Jeśli Twój bazalt wyblakł na szaro to... nie był to bazalt :)
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f14259ed81dd6c72
https://drive.google.com/file/d/0B2_wxn ... sp=sharing
Zdjęcie przedstawia monte carlo po przejściach. Ponownie tworzę trawnik, ponownie zagęszczam :)

Dhuz pisze:Wszystkie moje rośliny lepiej reagują na piasek, niż bazalt

Nie doszukuj się przyczyn w podłożu :) Rośliny lubią bagno, "żywią" się pośrednio odchodami zwierząt, które odkładają się w przerwach między "ziarnami" bazaltu. Z piachu wszystko wymiata cyrkulacja. Bazalt o granulacji 1-3mm jest idealnym jałowym podłożem pod rośliny. Jest ciężki, trawniki super rosną Jeśli rośliny miały u Ciebie źle w akwarium na bazalcie to przyczyny szukaj gdzie indziej.
Anna9999 pisze:ale jest to odwieczny spór akwarystów typu co w akwarium jest najważniejsze - rośliny czy ryby. Jest to po prostu indywidualne spojrzenie na to hobby i nic w tym złego - każdy ma to co mu się podoba.

Niee, to żaden problem :) Chcesz mieć ładne, pędzone rośliny to rezygnujesz z ryb (tak ja ja). Chcesz mieć ładne, pędzone rybki to stawiasz im biotop (ja kilka miesięcy temu). Gdzie tu spór? :P
Anna9999 pisze:ale z tego co obserwuję zdecydowanie lepiej rosną w bazalcie.

Bo maja naturalny nawóz pod korzeniami w postaci odchodów ryb. Nie musisz wtykać kuleczek/pałeczek nawozowych w podłoże ;)
barttsw pisze:jak sie kupuje z niewiadomego zrodla to sie nie dowie
kup F1 to zobacztysz

Póki co tam nie ma F1, tylko zwykłe śmieciuchy ze sklepu zoologicznego, więc bazalt zbytnio im nie przeszkadza, dobrze kombinuję? :D
Anna9999 pisze:Eh, chciałabym dodać jakąś parkę małych pielęgnic ale pewnie zaraz będzie powiesz że jest absolutnie wykluczone :mrgreen: Pozdrawiam

Nic co kopie nie powinno pływać w akwarium z bazaltem, zatem zbrojniki, kiryski, pielęgniczki odpadają ;) Chcesz te ryby? Wymień podłoże w pełni na piaszczyste :)
barttsw pisze:zwierzeta maja totalnie gdzies wpuszaja byle co

Pielęgniarze (mogę tak napisać? :D ) za to mają w poważaniu kondycję roślin i mogą mieć problemy z utrzymaniem zwykłego nurzańca... Dlaczego więc wrzucasz nas "rośliniaży" do jednego worka, twierdząc, że mamy gdzieś podstawowe zasady? Zarówno u rośliniarzy, kreweciarzy jak i rybiarzy znajdziesz absurdy wołające o pomstę do nieba. Dobór obsady zwierząt nie jest prosty. Zdecydowanie więcej błędów znajdę w obsadzie ryb u miłośników ryb niż w obsadzie roślin u miłośników roślin. Zatem kto częściej łamie zasady? :D
Anna9999 pisze: Co do światła to jestem zaskoczona, bo myślałam że skalary lubią dobre oświetlenie, wiele akwarystów trzyma te ryby w akwa typowo roślinnych z ogromniastym oświetleniem przecież.

Przecież nie. To nie są akwaryści, to są nieświadomi posiadacze ryb i akwarium ;) To ryby z wód ciemnych, miękkich i kwaśnych
Anna9999 pisze:I jeszcze coś mi do głowy wpadło: a jak mi bazalt rośliny zarosną to mogę dać ryby denne i pielęgnice małe? Teraz bazaltu już nie wymienię bez restartu, czy może jest jakiś sposób?

Sorry ale to bez sensu... Po co trzymać ryby ryjące w piasku jak dziki w ściółce leśnej na podłożu, które im nie zapewnia tej satysfakcji? To tak jakby trzymać te kiryski w akwarium bez podłoża. Zero uciechy dla ryby i dla oka akwarysty.
mozzna pogodzic rosliny z rybami bez tego calego nawozenia gazowania i mocnego swiatła

Czyli tak zwany biotop :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: barttsw » 8 czerwca 17, 19:05

Hunter pisze:więc bazalt zbytnio im nie przeszkadza, dobrze kombinuję?
zle
Hunter pisze:Pielęgniarze (mogę tak napisać? )
nie jak juz to pielegnicomaniaki :P
Hunter pisze:Przecież nie. To nie są akwaryści, to są nieświadomi posiadacze ryb i akwarium
tu masz racje
Hunter pisze:"rośliniaży" do jednego worka, twierdząc, że mamy gdzieś podstawowe zasady?
bo wiekszosc ma ww dupie
dobra tak chcez moge ich nazwac HT-KOWCY lub antyakwarysci sadysci itd

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Hunter » 8 czerwca 17, 19:10

barttsw pisze:
Hunter pisze:więc bazalt zbytnio im nie przeszkadza, dobrze kombinuję?
zle

barttsw pisze:
Hunter pisze:"rośliniaży" do jednego worka, twierdząc, że mamy gdzieś podstawowe zasady?
bo wiekszosc ma ww dupie
dobra tak chcez moge ich nazwac HT-KOWCY lub antyakwarysci sadysci itd

Porażająca siła argumentu w dyskusji. :D
Masz swoje zdanie - OK, uargumentuj, przekonaj.

Nie uważam siebie za sadystę a prowadzę akwarium roślinne. Ty nie masz argumentów, aby nazywać mnie antyakwarystą. :roll:

Uważam natomiast, że bazalt jest odpowiednim podłożem do akwarium roślinnego, obalając Twój mit to szarzeniu bazaltu. Zaryzykuję stwierdzenie iż jest jedynym właściwym czarnym podłożem. Reszta tego czarnego syfu na allegro jest sztucznie barwiona. Nie doszukuję się przeciwwskazań do używania tego podłoża w akwariach ściśle trzymając się kilku prostych zasad.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: barttsw » 8 czerwca 17, 19:20

Hunter pisze:aby nazywać mnie antyakwarystą.
nie ciebie tak nazwalem bo ty wiesz jak to zbilansowac i dobrac do tego obsade
Hunter pisze:Uważam natomiast, że bazalt jest odpowiednim podłożem do akwarium roślinnego, obalając Twój mi to szarzeniu balzaltu. Zaryzykuję stwierdzenie iż jest jedynym właściwym czarnym podłożem. Reszta tego czarnego syfu na allegro jest sztucznie barwiona. Nie doszukuję się przeciwwskazań do używania tego podłoża w akwariach ściśle trzymając się kilku prostych zasad.
nie wiem :P to wszystko zalezy od obsady
Hunter pisze:Porażająca siła argumentu w dyskusji.
nie chce mi sie :P
jestem arcylen :P

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Peter007 » 10 czerwca 17, 10:48

Jeśli chodzi o szarzenie bazaltu to mogę się wypowiedzieć. Mam takie podłoże w akwarium z żółwiem od wielu lat. Część tych kamyczków do dziś jest czarna jak smoła ale są też i takie, że bliżej im do białego niż czarnego. I nie jest tak, że np te szare są tylko pod żarówką, więc wpływ światła można śmiało wykluczyć. Czarne z jasnymi są pomieszane bez ładu i składu.
W drodze ku Tanganice

Anna9999
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 17, 13:27

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Anna9999 » 12 czerwca 17, 13:58

Witajcie, też wtrącę się jeżeli chodzi o szarzenie bazaltu. Ten bazalt co mam teraz w akwa ma już około 5 lat. Kiedyś miałam go w 112l, potem leżał odłogiem w wiadrze parę lat. Ma raczej czarny kolor, nie szary teraz.
Ale muszę przyznać rację barttsw - zauważyłam u swoich jak Hunter się wyraził "śmieciuchów z zoologa" że jednak korzystają z piasku (mam taką "plażę" - połykają piasek i wypuszczają skrzelami. Czyli skalary jak najbardziej tego piasku potrzebują, nie widziałam natomiast żeby do pyska brały bazalt.
Z tego co piszecie wnioskuję że albo można mieć podwodną szklarnię bez ryb albo ciemne błoto ale z rybami.
Wiecie, to ja już wolę swojego "sr..jtecha" gdzie i rośliny coś mają i ryby wydają się czuć dobrze no i pani ma na czym oko zawiesić :mrgreen:

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Dhuz » 12 czerwca 17, 14:02

Anna9999 pisze:Z tego co piszecie wnioskuję że albo można mieć podwodną szklarnię bez ryb albo ciemne błoto ale z rybami.
Chyba z tego, co piszą "rośliniarze" xD Proszę Cię. Latami miałem rośliniaki nawet bez substratu/ziemiotorfu i spokojnie ciągnęły. Stąd zawsze bawi mnie parcie na dozowanie CO2, nawożenie i inne zbędne pierdoły tylko po to, by rośliny pędzić na potęgę.

Anna9999
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 17, 13:27

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Anna9999 » 12 czerwca 17, 14:19

Dhuz kiedyś miałam 112l z najprostszymi roślinami bez nawozów i CO2, tylko na bazalcie - niestety po kilku miesiącach zostały same glony (no i rybki), nawet najprostsze rośliny nie dały rady, wyglądały jak gnijące strzępki. Więc teraz zdecydowałam się na gaz żeby choć trochę te rośliny wesprzeć. Nie zależy mi żeby rośliny rosły jak szalone, tylko żeby zdrowo wyglądały i nie dały się glonom. Ryby też są ważne dla mnie - bardzo lubię swoje skalary. Gaz daję tylko jak jest światło włączone, jakieś 2 bąble/sek.
Ale jak będę kiedyś robić restart to zastosuję się do waszych rad - będzie piach, skalary, korzenie i same epifity (bucki, anubiasy, microsorium)

Czy mogę zadać tu pytanie o rozmnażaniu skalarów? Złożyły ikrę, dałam do osobnego akwarium: zero podłoża, woda z akwa, grzałka + napowietrzanie - ale w ciągu doby cała ikra spleśniała, zrobiła się biała. Co zrobiłam źle? Woda była z akwarium ogólnego - nie mam filtra Ro.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: barttsw » 12 czerwca 17, 14:22

Anna9999 pisze:Ale muszę przyznać rację barttsw - zauważyłam u swoich jak Hunter się wyraził "śmieciuchów z zoologa" że jednak korzystają z piasku (mam taką "plażę" - połykają piasek i wypuszczają skrzelami. Czyli skalary jak najbardziej tego piasku potrzebują, nie widziałam natomiast żeby do pyska brały bazalt.
ja to wiedziałem :P
a co do brania do pyska nie wezma po pewno nie raz sie pokaleczyly
Anna9999 pisze:Czy mogę zadać tu pytanie o rozmnażaniu skalarów? Złożyły ikrę, dałam do osobnego akwarium: zero podłoża, woda z akwa, grzałka + napowietrzanie - ale w ciągu doby cała ikra spleśniała, zrobiła się biała. Co zrobiłam źle? Woda była z akwarium ogólnego - nie mam filtra Ro.
trzebalo zostawic wylaczyc gaz nie lac nic do zbiornika i obserwowac nie licz ze za pierwszym razem ci sie uda
i dobre natlenienie zbiornika
ja bym sobie zadal pytanie czy ci zalezy na odchodowaniu narybku i masz czas z bawieniem się w karmienie tego?

Anna9999
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 31 maja 17, 13:27

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Anna9999 » 12 czerwca 17, 14:39

Rzeczywiście samiec ma co jakiś czas pokaleczony pysk, choć przecież drugiego samca odseparowałam jakiś czas temu i nie ma się z kim bić. Możesz i ty mieć rację niestety. Ale nie wyobrażam sobie w jaki sposób mam teraz usunąć ten bazalt gdzie mam milion roślin i ziemię pod bazaltem :shock:

Co do ikry, to najpierw na dobę zostawiłam w ogólnym, gaz wyłączyłam, nic nie lałam, wyłączyłam jeden filtr i dałam kostkę napowietrzającą niedaleko ikry. W ciagu doby zostało tylko połowa ikry - nie wiem czy skalary same zjadły czy wścibskie mieczyki im pomogły - bo rodzice pilnowały dobrze. Więc zabrałam co było, bo chciałam chociaż jedną kijankę na własne oczy zobaczyć ale na drugi dzień ikra zbielała. Co do czasu to czytałam że 6 razy dziennie to chyba tylko przez 3 dni trzeba narybek karmić? potem stopniowo czas między karmieniami się wydłuża? Mogłabym spróbować chociaż. Kupiłam pokarm mikro dla narybku, artemii w zoologu nie było takiej do hodowania - była tylko mrożona więc nie kupiłam narazie.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: barttsw » 12 czerwca 17, 14:46

dziewczyno nie wylaczaj filtrów
co do karmienia narybku to naprawde jest upierdliwe a te suszone to bym odpuscil
kup sobie mrozonki i wtedy to posiekaj bardzo drobno
a co do produkcji solowca to sobie odpusc nie oplacalne na mała skale 5 zł kosztuje paczka 30 kostek to masz na ponad miesiac karmienia ryb a dla narybku to hohohoho
ikre mogly swobodnie wyzrec mieczyki
osobiscie ja nie rozmnazam raz ze nie mam czasu na to dwa ryby sklepowe sa nieoplacalne ( ja kupuje F1 na WF mnie nie stać po drugie to duza loteria trzy trzeba mieć miejsce na kwarantanna, ktorego ja nie mam owszem mam dostep do tych ryb i do tego ze zrobia mi kwarantanne ale ceny moich ryb sa astronomiczne)
a co do wymiany podloza to w twoim wypadku mozna by bylo zrobic pol restart moze by sie odbylo to lagodnie

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Hunter » 12 czerwca 17, 22:09

Dhuz pisze:
Anna9999 pisze:Z tego co piszecie wnioskuję że albo można mieć podwodną szklarnię bez ryb albo ciemne błoto ale z rybami.
Chyba z tego, co piszą "rośliniarze" xD Proszę Cię. Latami miałem rośliniaki nawet bez substratu/ziemiotorfu i spokojnie ciągnęły.

Holendry? Wątpię ;) LT też sobie można prowadzić bez nawozów i CO2. Teoretycznie to też akwarium roślinne; no właśnie teoretycznie :) Dla mnie akwarium z samych nurzańców i kryptokoryn to nie akwarium roślinne. To akwarium z chwastami.
Dhuz pisze:Stąd zawsze bawi mnie parcie na dozowanie CO2, nawożenie i inne zbędne pierdoły tylko po to, by rośliny pędzić na potęgę.

Głównie po to by ograniczyć porost glonów :) Tempo wzrostu jest nieistotne. Istotna jest kondycja roślin i kolorystyka. W hodowli zapewniacie rybom najlepszą z możliwych diet, a ryby odwdzięczają się chęcią do życia, kolorami i zdrowym wyglądem. My z roślinami mamy to samo.
Skoro miałeś akwaria roślinne to doskonale zdajesz sobie sprawę, że z 3 czynników odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój roślin:
1. Nawozy
2. CO2
3. Światło
ten ostatni powinien być czynnikiem limitującym wzrost roślin :) Wtedy akwarium roślinne mamy czyste, zdrowe i wolne od glonów ;)
Anna9999 pisze:Z tego co piszecie wnioskuję że albo można mieć podwodną szklarnię bez ryb albo ciemne błoto ale z rybami.

Oj tam :) Zależy na ile ma to być akwarium roślinne a na ile rybne. Znajdziesz kilka ryb które doskonale czują się w typowo roślinnym akwarium i absolutnie nie robię sobie nic z wysokich stężeń CO2 i nawozów. Połączyć ryby i rośliny mając jedne i drugie w super kondycji to nie problem. Wystarczy odpowiednio dobrać obsadę. Niestety zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że delikwent chce kopiące pielęgniczki kakadu i małego Heńka w jednym akwarium :D Zatem chce zjeść ciastko, ale zarazem też go mieć :P
Anna9999 pisze: Gaz daję tylko jak jest światło włączone, jakieś 2 bąble/sek.

Błąd. W ciągu nocy woda odgazuje, poziom CO2 spada do 3-4 mg/l - tym samym pH rośnie. Załączasz światło i CO2, stężenie gazu w wodzie powoli rośnie, pH spada. Fundujesz rybom dzienne wahania pH, a rośliny z gazu i tak niewiele skorzystają. Nie słuchaj filozofów z sieci ;) Bez komputera sterującego pH, CO2 należy podawać 24h.
barttsw pisze:a co do brania do pyska nie wezma po pewno nie raz sie pokaleczyly

Nie dlatego ;) Popatrz na zdjęcie w pierwszym poście. Ten bazalt jest zwyczajnie za gruby, żeby zmieścił się do pyska "skalara" ;) To nawet lepiej dla tych ryb.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Brązowa woda w akwarium - Anna9999

Postautor: Dhuz » 13 czerwca 17, 04:47

Hunter pisze:Holendry? Wątpię ;) LT też sobie można prowadzić bez nawozów i CO2. Teoretycznie to też akwarium roślinne; no właśnie teoretycznie :) Dla mnie akwarium z samych nurzańców i kryptokoryn to nie akwarium roślinne. To akwarium z chwastami.
Jeśli holendrem nazywasz wyłącznie high-techa z roślinkami pogrupowanymi od linijki, to nie, nie prowadziłem i się tego tworu nie tykam ;) Czyli wszystko, co jest niewymagające dostaje od Ciebie łatkę 'chwasta'? Snobistyczne trochę, nie sądzisz? Prowadziłeś kiedyś typowe zwartkarium chociaż, czy tak tylko wieszczysz jakie Twoje rośliny są fajniejsze, bo nie przeżyją aramgeddonu? :P Przypomina mi się gadka jednego jegomościa, że on gupików i neonków nie chce trzymać bo to zbyt pospolite.

Hunter pisze:Głównie po to by ograniczyć porost glonów :) Tempo wzrostu jest nieistotne. Istotna jest kondycja roślin i kolorystyka. W hodowli zapewniacie rybom najlepszą z możliwych diet, a ryby odwdzięczają się chęcią do życia, kolorami i zdrowym wyglądem. My z roślinami mamy to samo.
Zapewniając warunki rybom jednocześnie zapewniamy roślinom.Chyba, że sobie ktoś wrzuci roślinki wód typowo zasadowych, potrzebujące dużo światła, do rasowego BW, ale to już jego własna przedsiębiorczość. Glony można ograniczać na różne sposoby - zwłaszcza te biorące się z nadmiaru papu w wodzie - nie tylko przez robienie z akwarium rośliniaka. Z Malawi też rośliniaka trzeba robić, żeby glony ograniczyć?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości