Mleczna woda

Agusiek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 17, 08:28

Mleczna woda

Postautor: Agusiek » 31 maja 17, 16:47

Hej, jestem kompletnie początkującym akwarystą ktory właśnie stracił swoją pierwszą rybke - od razu mówię ze domyślam sie przez co, akwarium nie było dobrze przygotowane bo czekało tylko ok 3 dni na lokatorów których musiałam awaryjnie przygarnąć i do tego jest dla nich zdecydowabie za małe ale dopiero w przyszłym tygodniu kupujemy większe. Woda z krystalicznej w ciagu 1 dnia zrobiła się mętna, taka mleczna i cuchnąca no i jak zaczelam szukać to znalazłam ukrytą w zamku martwą przyczynę. :( Pytanie brzmi co teraz - wymiana ok 30 % niewiele dała, wyczyścić wszustko i zrobić restart zbiornika? :?: :|

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Mleczna woda

Postautor: Dhuz » 31 maja 17, 20:13

Zakwit wody oznacza, że wybiło ci azot. Z przyczyn wiadomych. Proponuję dać zbiornikowi dojrzeć jak należy - 3-5 tygodni, a nie 3 dni. W międzyczasie poczytaj o podstawach akwarystyki - cyklu azotowym, dobieraniu obsad do wielkości akwarium. Jeśli nie masz na to czasu, to nie masz czasu na akwarystykę. :P

Riko
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 15 kwietnia 17, 11:31

Re: Mleczna woda

Postautor: Riko » 31 maja 17, 20:36

Jak będziesz mieć to akwa, to właśnie wsyp podłoże, zasadź dużo roślinek, zalej, włacz światło i filtr i niech dojrzeje.
Na mleczną wodę podobno (nie testowałem) bardzo dobrze działa lampa UV, np. taka najtańsza https://goo.gl/dW4Mj3
Czy warto, zdecyduj. Podmieniaj na razie 30% wody ze 3 razy w tygodniu.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Mleczna woda

Postautor: barttsw » 31 maja 17, 20:41

Riko pisze:bardzo dobrze działa lampa UV
mit przy najmniej przy tej zabawce co podałeś

Agusiek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 17, 08:28

Re: Mleczna woda

Postautor: Agusiek » 31 maja 17, 21:32

Dhuz pisze:Zakwit wody oznacza, że wybiło ci azot. Z przyczyn wiadomych. Proponuję dać zbiornikowi dojrzeć jak należy - 3-5 tygodni, a nie 3 dni. W międzyczasie poczytaj o podstawach akwarystyki - cyklu azotowym, dobieraniu obsad do wielkości akwarium. Jeśli nie masz na to czasu, to nie masz czasu na akwarystykę. :P


O podstawach akwarystyki, doborze obsad itp czytałam. Niestety nie miałam wyjścia, rybek nie kupowałam i nie dobierałam sama tylko musiałam w tym terminie je do siebie zabrać i miałam alternatywę - pojemnik transportowy przez jak piszesz jakieś min 2 tyg. albo nowe akwa, zaryzykowałam i mam nauczkę, więc odpuśc sobie proszę komentarze o tym na co mam czas a na co nie.
Patrząc na to jaką mam obsadę, wiem że muszę zmienić na większe, chociaż i tak wiem, że jeszcze będzie za małe, ale większego już nie mam jak założyć. Takie są uroki przejmowania rybek od kogoś, szczególnie jak się nie wie jakie mają wymagania, ale mam nadzieję, że po tej nauczce będzie już tylko lepiej.

Agusiek
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 17, 08:28

Re: Mleczna woda

Postautor: Agusiek » 31 maja 17, 21:35

Dhuz pisze:Zakwit wody oznacza, że wybiło ci azot. Z przyczyn wiadomych. Proponuję dać zbiornikowi dojrzeć jak należy - 3-5 tygodni, a nie 3 dni. W międzyczasie poczytaj o podstawach akwarystyki - cyklu azotowym, dobieraniu obsad do wielkości akwarium. Jeśli nie masz na to czasu, to nie masz czasu na akwarystykę. :P


A poza tym dalej nie wiem jaka jest Twoja rada, awaryjnego restartu nie robić i dać już rybki do bardziej dojrzałego nowego, a teraz tylko wymieniać wodę częściowo czy jakoś to ogarnąć inaczej?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Mleczna woda

Postautor: abiba » 31 maja 17, 21:46

mleczna woda to pierwotniaki i jest absolutnie normalne w nowym akwarium i jednocześnie oznacza że cykl sie zaczął i tyle dobrych wieści.
Powyższe oznacza że prawdziwe kłopoty przed Tobą bo czeka Cię skok stężenia związków amonowych i NO2 (baardzo nie lubia tego rybki)
Jeśli już w to wdepnąłeś pozostaje Ci regulowanie stężenia szkodliwych zwiazków podmianami chociaż niestety to wydłuży proces dojrzewnia .
Oczywiście jeśli zaopatrzysz sie w testy NH3/4 oraz NO2 będzie łatwiej .

Najlepszym rożwiązaniem byłoby podłączenie dojrzałego biologicznie filtra ale zdaje sobie sprawę że to może być najtrudniejsze w całej tej aferze

PS
akurat skuteczność lamp UV w przypadku pierwotniaków to nie mit lecz prawdą jest że często oferowane rozwiazania to zabawki a jeśli nie zabawki to koszty każą sie zastanawiać

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Mleczna woda

Postautor: Dhuz » 1 czerwca 17, 04:19

Restart nic Ci nie da. Zostaw to akwarium w spokoju na razie. Podmiana 1/3 co 3 dni przeciągnie dojrzewanie zbiornika, ale może trochę ulżyć trutym rybom. Zamek wyjmij. Wszystkie przez człowieka robione dekoracje też. Chcesz przyspieszyć dojrzewanie? Znajdź w okolicy akwarystę. Zakoś mu gąbkę z filtra i wsadź do swojego.

Jeśli, jak piszesz, nawet docelowe akwarium nie nada się dla części obsady, jakąkolwiek tam masz, to znajdź tym rybom nowy dom jak najszybciej. Najlepiej od razu.

I skoro znalazłaś przycisk "Cytuj", to znajdź też "Edytuj" i nie pisz posta pod postem :P

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości