Podmiany wody - a w zasadzie po co?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podmiany wody - a w zasadzie po co?

Postautor: Hunter » 10 maja 17, 21:55

Tak dokładnie wiem z jakiego źródła. Test JBL na NO3 służy do badania wody słodkiej i morskiej.


Nadal sądzę, że jednak nie masz pojęcia o źródle. :roll:
Z JBL w morskiej jest jak z Zoolek NO3 w słodkiej. Niby test do wody słodkowodnej, a tak naprawdę jest do bani...
Testy JBL w akwarystyce morskiej są traktowane na równi z testami Zoolek w słodkowodnej - wynik jest bardzo wątpliwy. U jednych pokazuje miarodajnie a u innych to kompletna porażka.
Niemniej jednak porównywanie wyników testów wykonywanych w wodzie słonej nijak ma się do działania tych testów na wodzie słodkiej, więc Twoja wstawka na temat badań laboratoryjnych po raz kolejny brzmi śmiesznie. W co drugim temacie próbujesz udowadniać, że nie da się prowadzić akwarium bez laboratoryjnej analizy wody :D Zejdź na ziemię i nie utrudniaj sobie tego hobby.

Dla własnej ciekawości kupiłem ten test i porównałem z moimi testami. I dokładnie jest tak jak napisałem.
Test JBL nie nadaje się do pomiaru NO3 bo otrzymane wyniki są z bardzo dyżym błędem.


Tak się składa, że również miałem okazję przetestować na swojej wodzie morskiej test Salifera (stricte do morskiej) i JBLa którego też mam i używam głównie w słodkowodnej. Wyniki na wodzie morskiej mam bardzo zbieżne. JBL u mnie nijak ma się do tabeli którą wrzuciłeś. Mogę nawet nakręcić film i wrzucić do sieci, nie ma problemu bo mam oba testy pod ręką :D Jakim cudem źródło podaje tak olbrzymie rozbieżności wyników pomiędzy Salifer a JBL? :twisted:

Nie twierdzę, że JBL na morskiej jest super dokładny. Salifert zresztą też nie jest najlepszy. Twierdzę jednak, że wyniki w powyższej tabeli nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Zwłaszcza w oparciu o akwarystykę słodkowodną.

Przykład: są widoczne niedobory magnezu. Co robimy lejemy magnez i dodatkowo zwiększamy siarczany najczęściej już za duże. A niedobory magnezu wynikają z nadmiaru potasu. Zwiększamy prawidłowy poziom magnezu zamiast zmniejszyć poziom potasu. Dodatkowo siarka w nadmiarze blokuje wapń. Powstają niedobory wapnia przy prawidłowych stężeniach Ca i Mg.
Dlaczego tak robimy bo nie znamy dokładnych stężeń. I mamy już objawy których nie powinno być.

Myślisz zbyt schematycznie...
1. Zwiększenie magnezu nie jest jednoznacznie z zwieszeniem siarczanów, no chyba że nadal używasz do celów akwarystycznych nawozów ogrodniczych opartych o siarczany (MgSO4) :D
2. Niedobory Mg wynikają z nadmiaru Ca. Mg i Ca ustawiamy pod siebie. K przy okazji, ale już do Mg i taka jest prawidłowa kolejność. Wtedy nie masz żadnych nadmiarów i niedoborów.

Proponuję Ci przejść na 100% RO z mineralizatorem. Wtedy nie będziesz musiał mierzyć ani DOC, ani SO4, ani SiO2, ani Mg, ani Ca. Wydatek na filtr RO to około 120zł, czyli (uwaga!!) Twoje JEDNO przebadanie DOC :D
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podmiany wody - a w zasadzie po co?

Postautor: slawekj » 10 maja 17, 23:09

Od 25 lat mam osmozę i nie muszę jej zakładać. Jadę na RO plus mineralizator. Nie jestem jasnowidzem i dlatego robię testy tak dla własnej ciekawości kilka razy w miesiącu. Jakimi testami już o tym pisałem.
Nie mam żadnych niedoborów i nadmiarów.
Temat o podmianie to napisałem o DOC. Osobiście nie testowałem. Podmiany 50% tygodniowo.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Podmiany wody - a w zasadzie po co?

Postautor: abiba » 14 maja 17, 10:46

Hunter pisze:... no chyba że nadal używasz do celów akwarystycznych nawozów ogrodniczych opartych o siarczany (MgSO4) ...

czysty MgSO4 sprzedawany jako składnik choćby do EI jest Twoim zdaniem nieodpowiedni ?
Jeśłi tak to jaka jest lepsza alternatywa dla tej soli ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Podmiany wody - a w zasadzie po co?

Postautor: Hunter » 14 maja 17, 13:36

Co wg Ciebie znaczy odpowiedni / nieodpowiedni? Jeśli nie chcesz podnosić siarczanów to sól ta jest nieodpowiednia.
Jest masa innych związków chemicznych, które w swoim wzorze maja Mg. Zależy czego potrzebujesz. Rozejrzyj się po ofertach sklepów / hurtowniach chemicznych.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Podmiany wody - a w zasadzie po co?

Postautor: abiba » 14 maja 17, 14:56

Hunter pisze:... Rozejrzyj się po ofertach sklepów / hurtowniach chemicznych.

Dzięki za cenną wskazówkę

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości