"Sprzątanie" po okrzemkach - prośba o porady

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

"Sprzątanie" po okrzemkach - prośba o porady

Postautor: Guayaseal » 5 maja 17, 19:27

Zbiornik dojrzały. Parametry dobre: NO3: 8, PO4: 0.4, K: 15, mikro i easycarbo dawkowane rozsądnie, oświetlenie 2x28W / 120l 8h/dobę, dużo roślin, glonów zielonych brak.

I nagle dopadła mnie plaga okrzemek. Niby wszystko cacy, a narastała strasznie - wszystko pokryte brązowym nalotem. W końcu poszedłem po rozum do głowy i test na SiO2 do sklepu. Wyniki opisałem tu: viewtopic.php?f=38&t=45385
Krótko: górna granica SiO2, żeby nie mieć okrzemek wynosi ok. 0,6ppm, w kranie mam 20ppm, a w akwarium, w wyniku kumulacji: pod 30ppm. Kupiłem wkład Sery i zacząłem ostro redukować SiO2 (dawkując lekko fosfor z blue-line, bo Sera redukuje też fosfor). W niedzielę zszedłem do 0.2ppm i poziom ten już utrzymuję. Wodę na podmianki też odkrzemiam.

Rozwój okrzemek zatrzymał się. Ale - jak na razie - cofa się sam z siebie dość ospale. Tam, gdzie dało się zdrapać - nie powróciły. Szyby - w porządku. Żwirek - OK. Korzeń - OK. Na liściach zaczęło trochę samo schodzić. No właśnie: trochę. W czasie inwazji wiele liści przy dnie pokryte zostało niemal w 100% na ciemny brąz, zdrapać się nie da (delikatne liście), a samoczynnie zeszło z tego - jak na razie - może 10%...

Wdzięczny będę za garść porad:

1. Czy należy czekać, z czasem okrzemki obumrą, zaczną zanikać i nawet najbardziej zasyfione liście same oczyszczą się?

1a. Jeśli nie: czy da się takie liście oczyścić chemicznie, odpowiednim naświetlaniem (okrzemki chyba nie lubią silnego?) czy lepiej poświęcić: powyrywać i wyrzucić?

1b. Jeśli tak: czy w trakcie obumierania nie uwolnią ponownie nadwyżki SiO2 do wody? Dużo? A więc, czy dalej trzymać Serę w filtrze? Jak długo?

2. Obumarłe okrzemki to wspaniały nawóz. Stężenia NO3 w wodzie - OK, ale tuż przy zaokrzekowanych liściach może być wielokrotnie wyższe. Czy na obumarłych okrzemkach na usyfionych liściach nie zaczną mi narastać glony? Parametry wody - jak napisałem na wstępie - mam dobre, a glonów - na razie - praktycznie nie ma. Ale czy to wystarczy? Może prewencyjnie powyrywać najbardziej pookrzemkowane liście? A może podkręcić fosfor ma maksa (do NO3:PO4 rzędu 10-15?)? Może redukowac NO3? Podkręcić easycarbo? A może coś pokombinować z oświetleniem? Wszelkie porady mile widziane. Jedna plaga była - i wystarczy.

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Sprzątanie" po okrzemkach - prośba o porady

Postautor: slawekj » 5 maja 17, 20:57

Chyba upłynęło 9 dni od zastosowania Sera Silicate. To bardzo krótko. Pierwsze efekty są ale tak łatwo nie wyniosą się.
Teraz przy niskich stężeniach nie maja żarcia i już się nie mnożą a te które jeszcze żyją to zjadają resztki z rozkładu już martwych okrzemek. Trzeba być cierpliwym. Z tygodnia na tydzień będzie lepiej. Rośliny zostawić co ma odpaść i zgnić to odpadnie, będą nowe odrosty.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: "Sprzątanie" po okrzemkach - prośba o porady

Postautor: Hunter » 5 maja 17, 21:00

Padle okrzemki zostawiają po sobie pancerzyki krzemowe, stąd mimo śmierci glonów nalot zostaje i będzie utrzymywał się bardzo długo. Prędzej przytniesz stare liście i części roślin nim doczekasz się całkowitego rozpadu pancerzykow.
Mozesz też wpuścić hordy otoskow, które uwielbiają ten rodzaj glonu.

Parametrow wody nie ruszalbym skoro akwarium jest stabilne i wolne od innych glonów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

tomekb3
Narybek
Narybek
Posty: 61
Rejestracja: 8 marca 17, 15:51

Re: "Sprzątanie" po okrzemkach - prośba o porady

Postautor: tomekb3 » 9 maja 17, 14:30

Nie chcę zakładać nowego tematu więc podepnę się tutaj.
Zdecydowałem się na zakup JBL SilicatEX żeby wyeliminować okrzemki. Ponieważ cały 'żwirek' (500g) nie zmieściłby mi się w filtrze zewnętrznym (JBL e401) zdecydowałem że włożę tylko 75g tego specyfiku. Myślicie że jest to wystarczające żeby wyeliminować okrzemki?
Akwarium 25L
Nano Akwarium 25l, Filtr zewnętrzny JBL e401, Grzałka z termostatem 25W, Oświetlenie LED-owe Interpet 3.6W.
Nano Akwarium 50l viewtopic.php?f=40&t=45508

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Sprzątanie" po okrzemkach - prośba o porady

Postautor: slawekj » 10 maja 17, 19:43

Trzeba kupić test JBL na SiO2 i mierzyć poziom. Prawidłowy poniżej 0.6 mg/l. Spada do 0.2 mg/l.
Jeżeli będą takie parametry to oznacza że ta ilość wystarcza. Jak poziom będzie się zwiększał należy wsypać następny nowy.
I czekać cierpliwie. Nie będzie żarcia, znikną okrzemki.

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości