Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: Guayaseal » 26 kwietnia 17, 15:27

Niestety nie mam testu na SiO2, ale istnieje bardzo wiele przesłanek, że mam bardzo wysokie stężenie krzemionki w wodzie (z kranu i z baniaka), do tego żwirek rzeczny i w konsekwencji skumulowany dość wysoki (za wysoki) poziom krzemianów w akwarium.

Akwarium słodkowodne, dojrzałe, NO3: 8, PO4: 0.4, pH: 7.5, GH: 13, dawkowane dość wysokie easycarbo (5ml/100l) nie mam testu na CO2), umiarkowane profito. Glonów zielonych obecnie brak. Oświetlenie 2x28W (T5) na ok. 110l. Na dnie pod gęstymi roślinami (rośliny rosna bardzo dobrze) idzie mi wszędzie nieestetyczny, brunatny nalot. Odmulanie pomagało, ale nie wszyscy na forum są zwolennikami odmulania. Ponieważ AFAIK krzem nie należy do istotnych mikroelementów i potrzebny jest tylko okrzemkom, rozważam odkrzemienienie wody z użyciem preparatu jw (nota bene ktoś polecał na tym forum - właśnie w słodkowodnym). Czy można prosić o sugestie i doświadczenia? Czy na pewno w słodkowodnym jest OK? Jak długo stosować? Jak przechowywać? Na co uważać? Czy może zmienić jakieś parametry wody?

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: slawekj » 26 kwietnia 17, 16:02

Bardzo dobry środek z powodzeniem można stosować przy akwarium słodkowodnym. U mnie na 54l starcza na trzy miesiące a testy na SiO2 pokazują wartości minimalne bliskie zeru. Powyżej trzeciego miesiąca poziom SiO2 utrzymuje się na poziomie 1.8 mg/l.
Porowatość służy dodatkowo jako filtr biologiczny.
Skuteczność w czasie zależy od ilości krzemionki w wodzie. 500 g opakowanie wystarcza na 200 - 400 litrowe zbiorniki.
W opakowaniu jest woreczek, przed wsypaniem należy przepłukać i włożyć do filtra.
Nie mam problemu z okrzemkami.
Często brązowieją rośliny z nadmiaru siarczanów SO4. Alarmowy poziom to 50 mg/l. Jony siarczanowe przy wysokich stężeniach wypierają kationy wapniowe i magnezowe. Stąd chloroza i brązowienie brzegów liści przesuwające się do środka.
U mnie siarczany nie przekraczają 20 ppm.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: Guayaseal » 26 kwietnia 17, 18:07

slawekj pisze:Często brązowieją rośliny z nadmiaru siarczanów SO4. Alarmowy poziom to 50 mg/l. Jony siarczanowe przy wysokich stężeniach wypierają kationy wapniowe i magnezowe. Stąd chloroza i brązowienie brzegów liści przesuwające się do środka.
U mnie siarczany nie przekraczają 20 ppm.


U mnie dotyczy żwirku na dnie pod roślinami ;-)

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: Guayaseal » 28 kwietnia 17, 17:48

Mam jedno zastrzeżenie: preparat strasznie syfi takim białym "wapiennym" pyłem przy wkładaniu do / wyjmowaniu z filtra. Nie bardzo potrafię to wyeliminować.

Obecnie zmieniam technikę:
Wodę do podmianek nalewam z kranu do miski. Z miski spuszczam do baniaczka przez filtr - rurkę 20cm wypełnioną preparatem w celu eliminacji nadmiaru krzemianów. Następnie 3 razy powtarzam cykl: umyć miskę, przelać wodę z baniaka, wypłukać baniak, przelać z miski do baniaka przez rurkę wypełnioną watą filtrującą dla wyeliminowania wspomnianego "pyłu". Upierdliwe, ale IMHO efekt końcowy jest czystszy.

Aha - i wiele wskazuje na to, że przy stosowaniu w akwarium należy systematycznie uzupełniać fosfor; IMHO eliminuje krzemiany I FOSFOR!

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: barttsw » 28 kwietnia 17, 17:50

a wypłukałeś go?

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: Guayaseal » 28 kwietnia 17, 17:57

barttsw pisze:a wypłukałeś go?


Wielokrotnie.

Rzecz w tym, że "kamyczki" preparatu są bardzo miękkie, porowate i łatwo się ścierają. Tak jak np. wapno / gips. Jakby delikatnie nie wkładać / wyjmować, to pewna niewielka ilość zetrze się od uderzania o siebie. Skądinąd: co to jest i jakie mogę być skutki dostania się takiego pyłu do akwarium (wzrost zasadowości? zmiana twardości? nie szkodzi rybom?)

Natomiast z innej beczki: okrzemki zrobiły wycof na całej linii. Muszę tylko bardzo pilnować fosforu, bo redukuje, a zamiana okrzemek na glony zielone to nie jest to, o czym marzę.

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: slawekj » 28 kwietnia 17, 19:55

U mnie po wypłukaniu z filtra zewnętrznego woda kryształ.
Calą zawartoość wsypuję na drobne plastikowe sitko i silnym strumieniem z prysznica wodą kranową płuczę do momentu czystej wody. Póżniej do kubełka w woreczku. Wodę do podmiany lejemy bezpośrednio do akwarium.
Nie trzeba jej filtrować.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: Guayaseal » 2 maja 17, 08:26

W ofercie JBLa znalazłem SILIKATEX. Już na oko widać, że inny materiał. Ma ktoś doświadczenia?

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: Guayaseal » 2 maja 17, 12:16

slawekj pisze:Wodę do podmiany lejemy bezpośrednio do akwarium.
Nie trzeba jej filtrować.


NIEEEE!!!
Opisałem tu: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=38&t=45385
Życzę zdrowia, szczęścia i ogólnej pomyślności.

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: slawekj » 2 maja 17, 17:55

Jak mamy całą zawartość w filtrze to przy podmianach 50/50 RO można lać do akwarium i przez pierwsze trzy miesiące wszystko zostanie przez Silicate wciągnięte a stężenie w akwarium nie przekroczy 1.8 mg/l. Trzeba tylko raz na tydzień zrobić pomiar SiO2.
Najlepiej stosować RO i mineralizator.

Guayaseal pisze:W ofercie JBLa znalazłem SILIKATEX. Już na oko widać, że inny materiał. Ma ktoś doświadczenia?

To żywica w kulkach. Mimo płukania brudzi wodę.

yamo12
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 12 lipca 18, 16:26

Re: Odkrzemianie słodkowodnego z Sera Marin Silicate Clear?

Postautor: yamo12 » 12 lipca 18, 23:05

Guayaseal pisze:
slawekj pisze:Wodę do podmiany lejemy bezpośrednio do akwarium.
Nie trzeba jej filtrować.


NIEEEE!!!
Opisałem tu: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=38&t=45385
Życzę zdrowia, szczęścia i ogólnej pomyślności.

U mnie w kranie identyczny wynik, kupiam dziś Serę i z tego co piszecie będzie Ok. A już myślałam że coś z testem nie tak skoro wychodzi niebieski płyn :-)

Wróć do „Woda”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości