Częste podmiany wody a stabilność akwarium

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Częste podmiany wody a stabilność akwarium

Postautor: Dhuz » 5 kwietnia 17, 18:55

Tematy wydzielony z: http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=10&t=45292&start=15

Hunter pisze:
Tutejszy pisze:Podłoże tego typu stosuje od ponad 2 lat i nie miałem z nim nigdy tego typu problemu, stąd moje zaskoczenie

Nie samym podłożem żyje akwarium :) Czasami jest tak, że jak już się podłoże wyjałowi, to akwarium żyje swoim życiem tak jak popularne Low-Tech. Istotny jest odpowiedni dobór mocy światła, zwierząt i roślin.
Tutejszy pisze:Wymiana wody : raz na 2 tygodnie 15% - 20%

Zdecydowanie za mało. Standardowo podmieniaj 30% tygodniowo.
Tutejszy pisze:no nic... odpalam Dhuz-owe rady .. i zobaczę czy powstrzymam .. jak nie będzie zmian na lepsze w ciągu tygodnia będzie jednak restart

Akurat restart to najgorsza z możliwych opcji.
Dzienne podmiany 30% to jednak też lekka przesada. Padnie biologia i tyle z tego będzie :)
Tu trzeba ruszyć z głową. Podłoża aktywne nie są złe wbrew panującym tutaj opinią. Tysiące akwarystów startuje na nich akwaria i wszystko jest OK. Szkoda wywalać ADE, która do tanich podłoży nie należy.
Tutejszy pisze:przy okazji pytanie - to świństwo może być mocno szkodliwe ? Po wyjeździe mam trochę poranione łapy i nie chciał bym czegoś załapać - hmm a jakoś nigdy się nie nauczyłem pracować w akwarium w rękawiczkach :-(

Bez paniki :)

Jak wrócisz do domu to uzupełnij temat o dane, które prosiłem.
Zapewne Twoje działania będą zmierzały do podmiany wody, odstawieniu karmy dla zwierząt i kilkudniowego zaciemnienia zbiornika. Potem to już kwestia stabilizacji chemii wody. W tym celu przydane będą testy akwarystyczne o których wspominano wcześniej. Aby ustabilizować chemię wody z wymienionych wcześniej przydatne będą głównie dwa. Na NO3 i PO4.

_______________________________________________________________


Hunter pisze:Dzienne podmiany 30% to jednak też lekka przesada. Padnie biologia i tyle z tego będzie :)
Od czego niby? :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Częste podmiany wody a stabilność akwarium

Postautor: Hunter » 5 kwietnia 17, 20:04

No jak to od czego? :) Woda wodociągowa jest sterylizowana chlorem/ozonem - jest jałowa. Większość zakładów wodociągowych chwali się, że można pić wodę prosto z kranu.

Codzienna podmiana 1/3 wody skutkuje wylaniem nitryfikatorów do ścieków. Niepotrzebnie wyjaławiamy wodę. Stąd też lekkie zmętnienia po podmianie. Nikt z nas przecież nie trzyma ryb na czystej kranówce, a do tego prowadzą tak częste podmiany. Nie widzę sensu szerzenia teorii o cyklu azotowym, oraz dojrzewaniu akwarium przy jednoczesnym zalecaniu codziennych podmian 30% wody.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Dhuz » 5 kwietnia 17, 20:09

W akwarium jest przecież obsada ;p nie jest sterylne.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Hunter » 5 kwietnia 17, 20:24

Jaki to ma związek z wodą wodociągową i dziennymi podmianami 1/3 wody?

Akwaria ze stałą, powolną i permanentną podmianą wody ustawiane są na wymianę około 50% netto wody tygodniowo! Tu osiągamy ten pułap już po drugim dniu. To naprawdę nie ma sensu... To akwarium wymaga stabilizacji, a podmiany działają destabilizująco na cały system. Komu ja to tłumaczę? ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Dhuz » 5 kwietnia 17, 21:05

Dobra, zatem prosze, wyjaśnij mi, w jaki sposób cykl azotowy ma zostać zaburzony codziennymi podmianami, jeśli:
> W akwarium prawidłowo prowadzonym obecność jonów amonowych/amoniaku oraz azotanów II powinna być niemal niewykrywalna
> W akwarium niestabilnym związki te muszą być redukowane przy dojrzewaniu metodą fish-in częstymi podmianami, bo obsada zwyczajnie się wytruje
> Azotany III i niektóre inne pierwiastki 'nawozowe' oddziałują w cyklu jedynie na rośliny, którymi w przypadku radykalnego przekarmienia nie należy się przejmować, bo chwilowe przegłodzenie odchorują, a ryby wytrucie zgnilizną mogą przypłacić życiem
> Podmieniając wodę podmieniamy wodę i w przypadku akwarium autora usuwamy gnijące resztki, na których bakterie nitryfikacyjne docelowo nie mają być obecne, tylko w filtrze, podłożu i ew. na dekoracjach

Hunter pisze:Codzienna podmiana 1/3 wody skutkuje wylaniem nitryfikatorów do ścieków.
W jaki sposób wylewasz zatem swoje nitryfikatory robiąc podmiany wody? Chyba nie powiesz mi, że pucujesz wszystko do zera, bo to jest równe z restartem przy każdej podmianie. Ja wyraźnie mówię o podmianie, odciąganiu zgnilizny, a nie o płukaniu piasku, czy codziennym szorowaniu wkładów biologicznych wybielaczem. :D

Hunter pisze:Jaki to ma związek z wodą wodociągową i dziennymi podmianami 1/3 wody?

Akwaria ze stałą, powolną i permanentną podmianą wody ustawiane są na wymianę około 50% netto wody tygodniowo! Tu osiągamy ten pułap już po drugim dniu. To naprawdę nie ma sensu... To akwarium wymaga stabilizacji, a podmiany działają destabilizująco na cały system. Komu ja to tłumaczę?
Rafał ja nie wierzę, że takie rzeczy od Ciebie czytam. Kto jak kto, ale Ty jako rośliniarz powinieneś wiedzieć, że podmiana nie destabilizuje zbiornika. :P Co z tego, że podmienię w akwarium 1/3 dziennie przez kilka dni? Bakterie były, są i będą, gdzie mają być. Chyba, że ostatnio były nowe odkrycia i bakterie nitryfikacyjne żyją tylko w toni i na rozkładających się, pokrytych grzybem resztkach.
Hunter pisze:A nieusuniętymi resztkami zajmą się krewetki i Endlery.
Czy ja jestem na RA.pl, czy AF.pl? xD

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Hunter » 5 kwietnia 17, 22:21

Dhuz pisze:Dobra, zatem prosze, wyjaśnij mi, w jaki sposób cykl azotowy ma zostać zaburzony codziennymi podmianami, jeśli:
> W akwarium prawidłowo prowadzonym obecność jonów amonowych/amoniaku oraz azotanów II powinna być niemal niewykrywalna

Chyba azotynów ;) Nie czepiając się przechodzę do konkretów:
Są niewykrywalne pod warunkiem zapewnienia dostatecznej ilości nitryfikatorów, które zalecasz wylewać wraz z podmianami do ścieków ;) Nitryfikatory są obecne WSZĘDZIE nie tylko na mediach filtracyjnych. Również (głównie) w wodzie. Po raz kolejny przywołam przykład lekkiego zmętnienia tuż po większej podmianie wody. Podobne zjawisko zachodzi przy częstym sterylizowaniu wody lampą UV. Obie te czynności redukują ilość nitryfikatorów w wodzie - efekt? Destabilizacja akwarium, wzrost ww. związków azotu. To chyba logiczne? ;)

Dhuz pisze:> W akwarium niestabilnym związki te muszą być redukowane przy dojrzewaniu metodą fish-in częstymi podmianami, bo obsada zwyczajnie się wytruje

Co przekłada się na zdecydowanie dłuższe dojrzewanie akwarium - dlaczego? Patrz wyżej. Ciągle usuwasz nitryfikatory z wody nie pozwalając im zasiedlać nowych złoży.
Jak słusznie zauważyłeś dotyczy to akwarium niestabilnego, świeżo założonego, gdzie mikrobiologia nie jest dostatecznie rozwinięta. Innego wyjścia nie mamy.

Dhuz pisze:> Azotany III i niektóre inne pierwiastki 'nawozowe' oddziałują w cyklu jedynie na rośliny, którymi w przypadku radykalnego przekarmienia nie należy się przejmować, bo chwilowe przegłodzenie odchorują, a ryby wytrucie zgnilizną mogą przypłacić życiem

Jaką zgnilizną? Ja tam nie widzę gnijącego pokarmu. Zaglądam, szukam i nic. Widzę watę na liściach roślin i to w takich miejscach, gdzie nie byłoby szans aby odkładał się pokarm :D Ta biała wata jest pochodna od glonów. W Internecie pełno podobnych przypadków "białego glona", to żadna niewiadoma i nowość.

Jeśli natomiast na podłożu odkłada się gnijący pokarm, którego na zdjęciach nie widzę to oczywistym jest, że należy go zebrać wraz z pierwszą podmianą, o której wspominałem w moim drugim poście w tym temacie.

Dhuz pisze:> Podmieniając wodę podmieniamy wodę i w przypadku akwarium autora usuwamy gnijące resztki, na których bakterie nitryfikacyjne docelowo nie mają być obecne, tylko w filtrze, podłożu i ew. na dekoracjach

Zatem idźmy dalej tym tokiem rozumowania. Dlaczego akurat wymiana 30% a nie 100%? Zrób setę raz i po problemie. Bakterie przecież siedzą sobie w podłożu, w filtrze, na ozdobach...

Wytłumacz bakteriom aby siedziały na złożach filtracyjnych nie opuszczając ich 8) Są obecne wszędzie. Na mediach, w podłożu, na ozdobach, na roślinach a przede wszystkim w toni wodnej, gdyż woda służy im do przemieszczania się i kolonizowania nowych złoży.

Dhuz pisze:Rafał ja nie wierzę, że takie rzeczy od Ciebie czytam. Kto jak kto, ale Ty jako rośliniarz powinieneś wiedzieć, że podmiana nie destabilizuje zbiornika. :P


Jak widzę, tu Cię pewnie zaskoczę. Jako rośliniarz mam w głębokim poważaniu cykl azotowy i z premedytacją niszczę wszelkie kolonie bakterii nitryfikacyjnych, oraz nie stosuję nadfiltracji ograniczając do absolutnego minimum ilość mediów biologicznych. Dlatego bez najmniejszego problemu jestem w stanie podmienić 50-70% wody w akwarium bez negatywnych skutków, bez najmniejszego zmętnienia (choć tego nie robię, bo po co? :) ). W akwarium roślinnym filtracja opiera się na roślinach, nie na bakteriach... Niktyfikatory są konkurencją dla roślin. Pochłaniają olbrzymie ilości azotu w procesach denitryfikacyjnych. Nie widzę sensu dzielić się z bakteriami azotem niezbędnym dla funkcjonowania roślin, w akwarium w którym i tak występują ogromne niedobory tego pierwiastka. Diana Walstad udowodniła to 10 lat temu w swojej książce.
Po raz tysięczny napiszę. Akwarium roślinne to akwarium z mocną cyrkulacją wody a nie filtracją biologiczną :roll:

Nie wiem jak prościej to wytłumaczyć. Może warto czasami zrobić krok w tył i wrócić do poradników "dla początkujących", gdzie tłumaczy się po co i ile % wody podmieniać.
Tak, jesteśmy na AF.pl a nie super... :lol:
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Dhuz » 6 kwietnia 17, 05:09

Hunter pisze: Nitryfikatory są obecne WSZĘDZIE nie tylko na mediach filtracyjnych. Również (głównie) w wodzie. Po raz kolejny przywołam przykład lekkiego zmętnienia tuż po większej podmianie wody.

Przywołujesz ten przykład, a dla mnie jest on abstrakcją. Jedyny raz, co mi zmętniała na kilka godzin woda po podmianie, to gdy wyrwałem 50+ sadzonek nurzańca. I raczej nie sądzę, że było to spowodowane zubożeniem flory bakteryjnej zbiornika podmianą 15l w akwarium 112l. :ok: Nie wiem, czemu Twoje nitryfikatory nie mogą usiedzieć spokojnie, kolonizując powierzchnie, nie wnikam, ale moje siedzą głównie w podłożu, na dekoracjach i, o zgrozo, też w filtrze. I po podmianach nie zauważyłem ani zmętnienia, ani wzrostu stężeń związków azotowych. Może ślepy jestem ;)
Hunter pisze:Ciągle usuwasz nitryfikatory z wody nie pozwalając im zasiedlać nowych złoży.
To w końcu mają zasiedlać, czy przebywać (głównie) w wodzie? Akwarium już jakiś czas funkcjonuje, jest zasiedlone i nie ma się co trząść, za to wypada w nim posprzątać.

Podmiany 100% nie robię,bo musiałbym całą wodę dostosować idealnie do tego, co jest już w akwarium, by rybom nie pojechać po zdrowiu. Stąd robię 1/3 i mam spokój.
Hunter pisze:Tak, jesteśmy na AF.pl a nie super... :lol:
To jeszcze może polecić zbrojnika na glony, kiryski do jedzenia kupy i bocje na wypadek ślimaków :lol: Od sprzątania jest akwarysta.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Hunter » 6 kwietnia 17, 06:10

Dhuz pisze:Podmiany 100% nie robię,bo musiałbym całą wodę dostosować idealnie do tego, co jest już w akwarium, by rybom nie pojechać po zdrowiu.

Co za problem?
1. Wielu akwarystów leje 100% RO uzdatnionych mineralizatorem utrzymując stabilne parametry wody.
2. Ryby możesz też powoli zaaklimatyzować do "nowych warunków".

Jednak nie robisz tak absurdalnych kroków, bo jest to równoznaczne z "małym" restartem.
Codzienne podmiany dążą do tego samego.

Dhuz pisze:Stąd robię 1/3 i mam spokój.

Sądzę, że jednak nie robisz tego codziennie ;)

Dhuz pisze:Przywołujesz ten przykład, a dla mnie jest on abstrakcją. Jedyny raz, co mi zmętniała na kilka godzin woda po podmianie, to gdy wyrwałem 50+ sadzonek nurzańca. I raczej nie sądzę, że było to spowodowane zubożeniem flory bakteryjnej zbiornika podmianą 15l w akwarium 112l.

Aha czyli, 15l wody to 1/3 z +/-100L. Matematyka się kłania :)

Dhuz pisze:To w końcu mają zasiedlać, czy przebywać (głównie) w wodzie?

Czego nie rozumiesz? Wypij kawę i przeczytaj jeszcze raz, rozumiem że jest zbyt wcześnie? Sprawdź próbkę wody swojego akwarium pod mikroskopem jeśli tak trudno uwierzyć Ci w bakterie obecne w toni wodnej. 8) Ciekawostka: jedną próbkę pobierz z tafli wody, drugą z toni wodnej, porównaj gdzie jest ich więcej.

Dhuz pisze:To jeszcze może polecić zbrojnika na glony, kiryski do jedzenia kupy i bocje na wypadek ślimaków :lol: Od sprzątania jest akwarysta.

Świderki, otoski, kosiarki, krewetki Ammano, a dla tych którzy traktują małe ślimaki jako "śmieci do sprzątania" znajdzie się Clea Helena. W akwarystyce morskiej też mamy "ekipę sprzątającą" i nikt nie robi wielkich oczu :D

Może skończ już te wywody, bo nie prowadzą do niczego ;) Uczepiłeś się tych codziennych podmian jak rzep psiego ogona próbując coś udowodnić, powoli zaczynasz się gubić.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Częste podmiany wody a stabilność akwarium

Postautor: barttsw » 6 kwietnia 17, 06:25

Hunter pisze:W akwarystyce morskiej też mamy "ekipę sprzątającą" i nikt nie robi wielkich oczu
tylko Rafał jest wielka różnica bo np. Trochus histrio zjada glony i przekopuje piasek a krewetki Lysmata amboinensis to jest ekipa czyszcząca tylka ma na celu inne zadanie czyszczenie ryb i zwierzaków z pasożytów
większość krabów są to roslinożercy którzy żywią się glonami i resztkaki zarcia

Problem w akwarystyce morskiej polega na tym ze zrobienie restartu wymaga duzych kontaktaków (kogos ze zbiornikiem) który nam przetrzyma zwierzaki przez jakies 2-3 miesiące

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Częste podmiany wody a stabilność akwarium

Postautor: Hunter » 6 kwietnia 17, 06:37

barttsw pisze:
Hunter pisze:W akwarystyce morskiej też mamy "ekipę sprzątającą" i nikt nie robi wielkich oczu
tylko Rafał jest wielka różnica bo np. Trochus histrio zjada glony i przekopuje piasek a krewetki Lysmata amboinensis to jest ekipa czyszcząca tylka ma na celu inne zadanie czyszczenie rybb i zwierzaków z pasorzytów
większość krabów są to roslinożercy którzy żywią się glonami i resztkaki zarcia


Przecież nie chodzi o porównanie procesów i zachowań "ekip sprzątających" w obu tych odmiennych środowiskach :roll: Chodzi o sam fakt, że wiele zwierząt pomaga utrzymać czystość w akwarium i nikogo to nie dziwi.
Wracając do słodkiego. Świderki też przekopują nam podłoże, żywią się glonami i resztami pokarmu. Są bardzo pożyteczne.
Krewetki szczególnie Ammano wpierniczają glony jak szalone. Sam chciałeś je wpuszczać do ogromnego akwarium pewnego klienta, u którego był problem z glonami, bo dolewał sobie żelazo, pamiętasz? :)
Helenki widuję w co drugim akwarium gdzie są problemy z zatoczkami.
Zaprzecz, jeśli piszę bzdury.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Częste podmiany wody a stabilność akwarium

Postautor: barttsw » 6 kwietnia 17, 06:40

Rafał moze źle sie wyraziłem chodziło mi konktretnie o kosiarki , zbrojniki ,i chyba wiesz gdzie lezy problem przy tych świniach i tak naprawde nie jedzą glonów
krewetki Amana super zwierzaki na glony i naprawde robią swoją robote

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Dhuz » 6 kwietnia 17, 07:10

Hunter pisze:Jednak nie robisz tak absurdalnych kroków, bo jest to równoznaczne z "małym" restartem.
Codzienne podmiany dążą do tego samego.
Policz sobie, jak długo musiałbyś podmieniać codziennie wodę 1/3, by wymienić całą.
Hunter pisze:Sądzę, że jednak nie robisz tego codziennie ;)
Jak sobie zagnoję akwarium, to będę musiał ;)
Hunter pisze:Aha czyli, 15l wody to 1/3 z +/-100L. Matematyka się kłania :)
Jednorazowa śródtygodniowa podmiana połączona z odchwaszczaniem w przypływie irytacji zwartkami zduszonymi przez nurzańce =/= regularna cotygodniowa podmiana. Myślałem, że to zrozumiesz.
Hunter pisze:Czego nie rozumiesz? Wypij kawę i przeczytaj jeszcze raz, rozumiem że jest zbyt wcześnie? Sprawdź próbkę wody swojego akwarium pod mikroskopem jeśli tak trudno uwierzyć Ci w bakterie obecne w toni wodnej. 8) Ciekawostka: jedną próbkę pobierz z tafli wody, drugą z toni wodnej, porównaj gdzie jest ich więcej.
Nie jest mi trudno uwierzyć w obecność bakterii w toni wodnej, zaś trudno mi uwierzyć, że większość bakterii nitryfikacyjnych obecnych w zbiorniku zasiedla toń wody i tam dokonuje się główny proces nitryfikacji - to oznaczałoby, że filtry są całkowicie zbędne. :P
Hunter pisze:W akwarystyce morskiej też mamy "ekipę sprzątającą" i nikt nie robi wielkich oczu :D
Porównaj dokładnie, jak działa i po co jest wpuszczana "ekipa sprzątająca" do akwarium morskiego, a kiedy i po co ludzie wpuszczają ten słodkowodny niby-odpowiednik.
Hunter pisze:Może skończ już te wywody, bo nie prowadzą do niczego ;) Uczepiłeś się tych codziennych podmian jak rzep psiego ogona próbując coś udowodnić, powoli zaczynasz się gubić.
Wiesz, z tym skończeniem, to zaczynam rozważać, tak jak i Greek skończył swego czasu i chyba zaczynam zauważać, w czym był problem ;) Czytaj ze zrozumieniem, o czym piszę i nie sugeruj, że piszę coś, czego nie pisze, bo to nieładnie.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Częste podmiany wody a stabilność akwarium

Postautor: abiba » 6 kwietnia 17, 09:45

Akademickie rozważania ... :)
Nigdy nie udało mi sie zdestabilizować zbiornika przy pomocy podmian mimo stosowania dla wielu szokujących podmian (380-500% tygodniowo)
W roslinniaku tak duże podmiany stosowałem przez kilka miesiecy równiez w tej chwili mam zbiornik 120l bez rośłin do którego przeniosłem automatyczną podmianę ze zbiornika "trochę " wiekszego i w wyniku tego mam od stycznia podmianę ok 45% dziennie .

Pomimo brawurowych manewrów wodą nigdy nie udało mi sie dorobić jakiejkolwiek z plag poruszanych na tym forum (wszelkie zmętnienia, zakwity siniece itp ) więc coś jest nie tak z tymi głoszonymi ochoczo dogmatami .

Uwazam natomiast że powodem destabilizacji jest nie tyle wielkość podmiany ile skok temperatury niczscząca/modyfikujaca kolenie bakterii (gdzieś przeczytałem że skok 3st powoduje w 75% zmiany w kolonii bakterii nitryfikacyjnych )

PS
Hunter : mam w pamięci jak negowałeś sens przelewania wody z dojrzałego zbiornika do nowego w celu przeniesienia biologii a tutaj z Twoich wypowiedzi wynika zgoła inny obraz wiec ... (?)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Problem po powrocie z wyjazdu - glony.. pleśń .. jak ratować ?

Postautor: Hunter » 6 kwietnia 17, 11:34

barttsw pisze:Rafał moze źle sie wyraziłem chodziło mi konktretnie o kosiarki , zbrojniki ,i chyba wiesz gdzie lezy problem przy tych świniach i tak naprawde nie jedzą glonów
krewetki Amana super zwierzaki na glony i naprawde robią swoją robote

Grubowarg syjamski znakomicie radzi sobie z nitkami. Polecam jeśli tylko jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednio duży zbiornik.
Zbrojniki - zbyt szeroko powiedziane. Są te roślinożerne, są wszystkożerne i są mięsożerne. Jeśli masz na myśli Ancistrusy to faktycznie samobój. Otoski - od wielu lat czyszczą nam anubiasy z zielenic.
Amano i nie tylko. Większość neocardinów. Ogólnie krewetki żywią się głównie zielskiem. Swoje dokarmiam szpinakiem, nie widzę w krewetkarium nic z glonów prócz zielonego nalotu.

Dhuz pisze:
Hunter pisze:W akwarystyce morskiej też mamy "ekipę sprzątającą" i nikt nie robi wielkich oczu :D
Porównaj dokładnie, jak działa i po co jest wpuszczana "ekipa sprzątająca" do akwarium morskiego, a kiedy i po co ludzie wpuszczają ten słodkowodny niby-odpowiednik.

Nie wiem i nie wnikam po co ludzie wpuszczają "ekipy sprzątające" do swoich akwariów, domyślam się jednak, że w podobnych celach co ja wpuściłem swoje do obu wspominanych środowisk.
Jeśli dążysz do tego, to z pełną zgodną i premedytacją przyznaję: nikt za mnie szlamu z akwarium nie zbierze.
Wolę jednak czyścić raz w tygodniu mechanika ze ślimaczych odchodów, niż grzebać w podłożu za opadłym pokarmem, czy gnijącym liściem rośliny.

Dhuz pisze:
Hunter pisze:Jednak nie robisz tak absurdalnych kroków, bo jest to równoznaczne z "małym" restartem.
Codzienne podmiany dążą do tego samego.
Policz sobie, jak długo musiałbyś podmieniać codziennie wodę 1/3, by wymienić całą.

3 dni około 51%
7 dni prawie 90% :)
Ile podmieniamy w standardowym akwarium nie muszę pisać.
Nie ma twardej granicy od której występuje "mały restart". Zależność jednak zostaje.

Dhuz pisze:
Hunter pisze:Sądzę, że jednak nie robisz tego codziennie ;)
Jak sobie zagnoję akwarium, to będę musiał ;)

Mnie zdrowy rozsądek podpowiada, że jedna podmiana zbierająca wspomniany gnój zdecydowanie wystarczy.
O tym piszę od samego początku :)

Dhuz pisze:
Hunter pisze:Czego nie rozumiesz? Wypij kawę i przeczytaj jeszcze raz, rozumiem że jest zbyt wcześnie? Sprawdź próbkę wody swojego akwarium pod mikroskopem jeśli tak trudno uwierzyć Ci w bakterie obecne w toni wodnej. 8) Ciekawostka: jedną próbkę pobierz z tafli wody, drugą z toni wodnej, porównaj gdzie jest ich więcej.
Nie jest mi trudno uwierzyć w obecność bakterii w toni wodnej, zaś trudno mi uwierzyć, że większość bakterii nitryfikacyjnych obecnych w zbiorniku zasiedla toń wody i tam dokonuje się główny proces nitryfikacji - to oznaczałoby, że filtry są całkowicie zbędne. :P

No w końcu się zgadzamy... :) przyznajesz obecność nitryfikatorów w toni wodnej, zatem musisz przyznać również, że są usuwane wraz z podmianami, kontynuując tok myślenia = zachwiana równowaga.

abiba pisze:Nigdy nie udało mi sie zdestabilizować zbiornika przy pomocy podmian mimo stosowania dla wielu szokujących podmian (380-500% tygodniowo)
W roslinniaku tak duże podmiany stosowałem przez kilka miesiecy równiez w tej chwili mam zbiornik 120l bez rośłin do którego przeniosłem automatyczną podmianę ze zbiornika "trochę " wiekszego i w wyniku tego mam od stycznia podmianę ok 45% dziennie .

Zasadnicza różnica którą mogłeś nie zauważyć nie śledząc tematu od samego początku u źródła.
W gwoli ścisłości przypominam założenia:
1. Rozpatrywany był przypadek 120l akwarium, gdzie dzieciaki przegięły z karmą pod nieobecność głównego opiekuna akwarium.
2. Filtracja wyłącznie EHEIM Aquaball 180

Dhuz zalecił codzienne podmiany 30%.
Natomiast ja zauważyłem, że to destabilizacja akwarium i zaczęły się akademickie rozważania :)
Domyślam się, że w swoich akwariach miałeś/masz ambitniejszą filtrację :)
W akwarium bez filtracji biologicznej opartej na kubełkach, kaskadach, hamburgach, panelowych, sumpach, narurowcach czy czymkolwiek innym co daje realne możliwości stabilnej filtracji biologicznej, tego typu podmiany to destabilizacja całego systemu. Taki właśnie przypadek omawiamy :)

abiba pisze:skok temperatury niczscząca/modyfikujaca kolenie bakterii (gdzieś przeczytałem że skok 3st powoduje w 75% zmiany w kolonii bakterii nitryfikacyjnych )

Możesz mieć rację. Wpływ temperatury na nitryfikację też był opisywany prze Dianę Walstad. Czytając książkę nie zwróciłem na to uwagi, ale kojarzę kilka wywodów na ten temat.

abiba pisze:Hunter : mam w pamięci jak negowałeś sens przelewania wody z dojrzałego zbiornika do nowego w celu przeniesienia biologii a tutaj z Twoich wypowiedzi wynika zgoła inny obraz wiec ... (?)

Nie do końca kojarzę tego przypadku. Nie pamiętam jakie mieliśmy założenia, a to bardzo istotne. Jeśli kojarzysz temat, podlinkuj proszę. Przeanalizuje to jeszcze raz i być może uderzę się w pierś.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Częste podmiany wody a stabilność akwarium

Postautor: osama » 6 kwietnia 17, 13:09

abiba pisze:Nigdy nie udało mi sie zdestabilizować zbiornika przy pomocy podmian mimo stosowania dla wielu szokujących podmian (380-500% tygodniowo)
Mi również. Kiedy rozmnażałem pielęgnice w 240l podmiany rzędu 100l netto 2x w tygodniu to była norma.

abiba pisze:Pomimo brawurowych manewrów wodą nigdy nie udało mi sie dorobić jakiejkolwiek z plag poruszanych na tym forum (wszelkie zmętnienia, zakwity siniece itp ) więc coś jest nie tak z tymi głoszonymi ochoczo dogmatami .
Mi również nigdy się nie udało. Może coś robimy nie tak? :ok:

abiba pisze:W roslinniaku tak duże podmiany stosowałem przez kilka miesiecy równiez w tej chwili mam zbiornik 120l bez rośłin do którego przeniosłem automatyczną podmianę ze zbiornika "trochę " wiekszego i w wyniku tego mam od stycznia podmianę ok 45% dziennie .
I nie ma prawa się nic dziać w stabilnym zbiorniku.

abiba pisze:Uwazam natomiast że powodem destabilizacji jest nie tyle wielkość podmiany ile skok temperatury niczscząca/modyfikujaca kolenie bakterii (gdzieś przeczytałem że skok 3st powoduje w 75% zmiany w kolonii bakterii nitryfikacyjnych)
I to ma sens. Pamiętajmy jednak, że nawet latem podmiany na wodę zimniejszą robimy stopniowo. Nie wylewamy 30% o temperaturze 28 i wlewamy tyle samo o temperaturze 18. Woda jest powoli dolewana i ochładzana.

abiba pisze:PS
Hunter : mam w pamięci jak negowałeś sens przelewania wody z dojrzałego zbiornika do nowego w celu przeniesienia biologii a tutaj z Twoich wypowiedzi wynika zgoła inny obraz wiec ... (?)
Więc szach mat. :P

IMO w wodzie jest mało bakterii nitryfikacyjnych. Potwierdzają to moje doświadczenia z dużymi podmianami wody i przerybionymi zbiornikami służącymi do rozmnażania ryb. NIGDY nie było zmętnienia, wysypu glonów czy czegokolwiek niepokojącego w 240l ustabilizowanym zbiorniku
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości