testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 14 marca 17, 15:40

Kurier przywiózł mi dziś zamówione 4 testy JBL. Ponieważ jestem ogólnym kiepem chemicznym i mimo dostępu do internetu mam problem z wyciągnięciem z tych badań wniosków, których byłabym pewna postanowiłam skonsultować wyniki z wami.

Dwie sprawy

1. PH, GH, KH
wg testów JBl moja woda w kranie ma:
GH 12
PH - między 7 a 7,5
KH 10

na początku bardzo walczyłam, żeby obniżyć te wartości. Chciałam zobaczyć o ile jestem w stanie zbić bez filtra RO. Wychodziły mi fajne wyniki dla ryb które planowałam (neonki, pielęgniczki), ale badałam testami paskowymi. Wodę do podmian przegotowywałam, filtrowałam przez filtr Brita, dodawałam wywar z szyszek olchy i miałam torf w filtrze. Jednak potem uznałam, że czasem wykończe rybki przekładając je ze sklepowej wody do zmiękczonej i zakwaszonej. Od 3 podmian daję więc zwykłą, odstałą kranówę plus szyszki olchy do akwarium. Torf z filtra zniknął, wywaru nie dawałam, wody nie gotowałam i nie filtrowałam. Chciałam zacząć zbijać stopniowo parametry dopiero jak wpuszczę rybki. Mimo to dzisiejsze wyniki wody z akwa to:
GH - 7
PH- między 6,5 a 7
KH - 4
Zastanawiam się, czy to w ogóle możliwe? Czy coś mimo dobrych testów zmierzyłam nie tak? Test na PH Zooleku pokazuje mi ponad 8 a JBL tak jak podałam wyżej. Najbardziej zastanawia mnie, jakim cudem mam tak niskie KH. Chciałam od teraz zacząć robić podmiany z wodą destylowaną zmieszaną z kranówą, ale zastanawiam się czy jest sens się bawić, skoro takie wyniki mi wychodzą bez tego? Nie znam się, ale wydaje mi się to wszystko dziwne. Czy szyszki olchy mogą obniżać KH?

2. NO2, NO3, PO4
Sprawa, którą poruszałam już w moim temacie w prezentacji zbiorników.
NO2 (zoolek) myślałam, że pokazuje między 0,1 a 0,2. Z tym że sprawdzałam przy sztucznym świetle. Jak sprawdzam przy oknie to jest między 0 a 0,1. Nie wzrasta, od dnia podmiany do dnia kolejnej podmiany pokazuje tak samo
NO3 zoolek i JBL - ewidentne 0
PO4 - 0,05

Mimo to (albo dlatego?) mam trochę nitkowatych glonów. Z tygodnia na tydzień więcej. Obsada już jest maksymalna planowana w tym akwarium. Najpierw sobie myślałam, że NO3=0 to super wynik, ale potem doczytałam, że skoro mam rośliny to powinnam trzymać NO3 ok 20. Wywaliłam rogatka, bo myślałam że to przez niego. Nie pomogło. Mam w filtrze pół kilo zeolitu. Możliwe, że to jego wina? Włożyłam tam, bo podobno stabilizuje PH. Wywalić zeolit? Zacząć jakieś nawożenie? Jak tak, to czym i jak? Glonów coraz więcej i chcę się ich jakoś pozbyć.

Informacje o akwarium:
112l, temp. 23st. C, parametry wody jak wyżej
dno: cienka warstwa gliny, na to zwykły piasek
dekoracje: korzeń nie wiem jakiego drzewa, samodzielnie preparowany, trochę węgla kamiennego, kokosy, szyszki olchy
Rośliny - nadwódka, rogatek, zwartka, wywłócznik (chyba), rotala (chyba), mech jawajski, gałęziatka
Obsada: 3 x ślimak Helenka, 9x kirysek pstry, 20 x Neon Innesa, 2x Pielęgniczka Żółta, 2x Proporczykowiec z Kap Lopez
Filtr: Eheim Classic 2013 - 0,5 kilo zeolitu, reszta ceramika, na to prefiltr też Eheim i kaskada HBL701 gąbki i wata

Proszę o rady, co począć z tymi wynikami :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: Hunter » 14 marca 17, 17:10

Czy szyszki olchy mogą obniżać KH?

Torf zbija parametry wody.
Mimo to (albo dlatego?) mam trochę nitkowatych glonów.

Niedobory nawozów to podstawowa przyczyna wysypu glonów.
Mam w filtrze pół kilo zeolitu. Możliwe, że to jego wina?

Zeolit używa się do adsorbowania związków azotu z wody, zatem usuń go. O stabilizacji pH zeolitem - nie słyszałem ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 14 marca 17, 17:26

Hunter pisze:. O stabilizacji pH zeolitem - nie słyszałem ;)


Tak było napisane na pudełku :D


Hunter pisze:Niedobory nawozów to podstawowa przyczyna wysypu glonów.

Planowałam nie nawozić, właśnie po to, żeby przez nawożenie glonów nie mieć :D to był chyba zły plan. Wystarczy mieszanka Planta Garden Classic (to mam) czy musi być coś bardziej specjalistycznego?

Co do torfu to myślałam, że zbija GH, ale KH nie ruszy. Tak gdzieś czytałam, że zabawa w torf i szyszki bez uprzedniego zbicia KH nie ma sensu. Dlatego mnie zdziwiły wyniki tego badania.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: barttsw » 14 marca 17, 19:28

wespa co to masz za zeolit jaka firma ?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 14 marca 17, 19:34

nie mam pojęcia. Jedyny, jaki był w sklepie. Po pracy (ok. 22) poszukam w google zdjęc różnych pudełek i napiszę jaki, jeśli znajdę

edit: Obrazek ten

btw. już się boję wyciągania go z filtra... ostatnio pół chaty zalałam i miałam nadzieję, że przez pół roku teraz tego kubła nie ruszę :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: Dhuz » 14 marca 17, 20:53

Wespa.
Skup sie, kobito.

"Usuwa amoniak"

To jak Ty masz mieć NO3 skoro sobie wpakowałaś absorbent azotu do filtra? xD

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: barttsw » 14 marca 17, 20:55

wespa wywal to w pi.............. ten zeolit

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 14 marca 17, 21:16

Nie wiem no, myslalam ze usuwa nadmiar tylko, nie całość :p

Módlcie się, żebym chaty nie zalała :p
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: Dhuz » 14 marca 17, 21:48

Nadmiar, kurde, z czego? Jak amoniak zwykle jest w niemal zerowych wartościach, a jak wybije wyżej to znak, że coś idzie mooocno nie tak :D

Powodzenia, nie zatop domu.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 14 marca 17, 22:54

w czwartek podmiana, zdam relacje ze zmian i z zalania domu :P

jak już przy zeolicie jesteśmy to poruszę inną sprawę.
Ojciec koleżanki ma akwarium, około 120l a w środku jakieś... 200 gupików. Wiem, wiem, zdaję sobie sprawę co w tej sytuacji jest mocno nie tak. Koleżanka też. Ryby mimo strasznych warunków mnożą się jak głupie, wygląda to strasznie, woda śmierdząca i bura i tak dalej. Ale jakoś tak żyją od lat i nie ma opcji przekonania faceta, że prowadzi akwarium źle. Chciałam oddać mu chociaż mój nieużywany aquael unifilter 1000 (wiem, że to za mało) bo w środku ma tylko jakiś wewnętrzny za 15 zł. Planowałam wyładować go ceramiką, ale może w takim razie właśnie lepiej zeolitem? I tak nie będzie dobrze, ale chociaż może trochę mniej strasznie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: Hunter » 15 marca 17, 05:24

wespazjan pisze:Wystarczy mieszanka Planta Garden Classic (to mam) czy musi być coś bardziej specjalistycznego?
Nic nie da. To nawóz micrelementowy, nie zawiera w sobie azotu.


wespazjan pisze:Co do torfu to myślałam, że zbija GH, ale KH nie ruszy. Tak gdzieś czytałam, że zabawa w torf i szyszki bez uprzedniego zbicia KH nie ma sensu.

Myślę, że autorowi chodziło o fakt, że przy wysokim KH (bywają w kranach zdecydowanie wyższe niż u Ciebie) torf niewiele ruszy pH.

wespazjan pisze:Planowałam wyładować go ceramiką, ale może w takim razie właśnie lepiej zeolitem? I tak nie będzie dobrze, ale chociaż może trochę mniej strasznie?

Zeolit ma ograniczoną "pojemność". Należy go wymieniać średnio raz na 2-3 miesiące, czasami częściej. Zależy jak dużo związków azotu ma w sobie filtrowana woda.
Czy jest sens? Czy gość przekona się do systematycznej wymiany wkładów?
Na pewno nie ma sensu zasypywać całego kubła zeolitem. Jak już to proponuję po połowie. 50% zeolity i 50% wydajny wkład biologiczny np lawa wulkaniczna. Wyooślić panu, żeby lawy nie ruszać.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 22 marca 17, 11:02

Ach, moi mili. Zbadałam sobie moją kranówkę i wychodzi mi, że zawartość azotu w niej to <1. Czy w takim układzie mam szansę zwiększyć zawartość NO3 samymi podmianami?

Mąż mi oferuje odrobinę nawozu azotowego rolniczego, którego kilka ton mamy na podwórku bo "to na pewno to samo co akwarystyczny" oraz oferuje wyliczenie dawki. Ale nie jestem do tego przekonana. Ponad to nie wiem, czy nie robi sobie ze mnie jaj :P

Właśnie stwierdziłam, że częściowo dubluje się ten temat z rozmową z mojej galerii, więc jeśli modzi uznają, że wprowadza to zamęt to niech usuną
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: Dhuz » 22 marca 17, 11:20

wespazjan pisze:Ach, moi mili. Zbadałam sobie moją kranówkę i wychodzi mi, że zawartość azotu w niej to <1.
Azotu w jakiej postaci i mniej, niż jeden... czego? :P

Mąż niech poda skład tego nawozu rolniczego.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: barttsw » 22 marca 17, 11:30

zapewne to sol KNO3

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 22 marca 17, 11:49

Dhuz pisze:
wespazjan pisze:Ach, moi mili. Zbadałam sobie moją kranówkę i wychodzi mi, że zawartość azotu w niej to <1.
Azotu w jakiej postaci i mniej, niż jeden... czego? :P


NO3, mniej niż 1 jednostki używanej w kropelkowych testach JBL :P
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości