testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: Hunter » 22 marca 17, 13:06

wespazjan pisze:Mąż mi oferuje odrobinę nawozu azotowego rolniczego, którego kilka ton mamy na podwórku bo "to na pewno to samo co akwarystyczny" oraz oferuje wyliczenie dawki.

Niestety to niekoniecznie to samo :)
1. Nie wiemy co to konkretnie za nawóz.
2. Nawozy różnią się czystością, w chemii wyrożniamy kilka klas czystości. Czystości ogrodniczej/rolniczej zazwyczaj dyskwalifikują je do użytku akwarystycznego, a przynajmniej ja byłbym bardzo ostrożny.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 22 marca 17, 13:51

Myślicie, że zakup azotu w płynie np. od kolegi Admina jest dobrym pomysłem, czy jak już wdepnę w nawożenie jednym elementem to innymi też będę musiała?

Plan jest taki, żeby pod ścisłą kontrolą testów dodawać tego azotu tak powiedzmy połowę zalecanej dawki a jak znikną sinice to przestać. Ma to ręce i nogi?
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: Hunter » 22 marca 17, 14:48

wespazjan pisze:Plan jest taki, żeby pod ścisłą kontrolą testów dodawać tego azotu tak powiedzmy połowę zalecanej dawki a jak znikną sinice to przestać. Ma to ręce i nogi?

Mniej więcej tak. Z tym, że najprawdopodobniej po odstawieniu azotu ten spadnie do wartości bliskich zeru i sinice wrócą ;)
Jeśli masz sinice to powinnaś je wyeliminować przed zwiększeniem NO3 jeśli nie to dopiero zaobserwujesz ich masowy rozwój :)
Należy najpierw wytłuc sinice (np poprzez zaciemnienie zbiornika - łatwo znikają w niezaawansowanym stadium), a dopiero potem zwiększyć NO3.

wespazjan pisze:Myślicie, że zakup azotu w płynie np. od kolegi Admina jest dobrym pomysłem, czy jak już wdepnę w nawożenie jednym elementem to innymi też będę musiała?

Źródło azotanów jest obojętne. Istotne jest, aby nawóz był przeznaczenia akwarystycznego (cechował się wysoką czystością chemiczną).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 22 marca 17, 16:33

Dobra... to co powiecie, na taki plan:
Właśnie usunęłam ręcznie wszystkie sinice jakie widziałam. Zrobiłam podmianę 30%.
Teraz wyłączam światło i zakrywam kocem
Oraz zamawiam na allegro NO3
Dopóki nie dojdzie (piątek albo poniedziałek) mam zaciemnione.
W międzyczasie ew. raz dziennie zapalam i karmię rybki (inaczej umrę ze stresu i tęsknoty :P)
Potem odsłaniam, mierzę NO3 i jak nadal go brak to bardzo ostrożnie i małymi dawkami podaję azot.

Jest szansa?
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: Hunter » 22 marca 17, 18:38

wespazjan pisze:W międzyczasie ew. raz dziennie zapalam i karmię rybki (inaczej umrę ze stresu i tęsknoty :P)

Dasz radę bez karmienia, wierzę w Ciebie :P
To istotne, żeby do akwarium nie wlatywał ani promyk światła, bo glony/cyjano w półmroku przeżyją długo, rośliny już nie. 3-4 dni dla wyeliminowania cyjano wystarczą. Akwarium powinno być czyste.
wespazjan pisze:Potem odsłaniam, mierzę NO3 i jak nadal go brak to bardzo ostrożnie i małymi dawkami podaję azot.

Dobij jednorazowo do 15mg/l. Zrób to jeszcze jak akwarium będzie zaciemnione - zagłodzone rośliny wciągają NO3 niezależnie od tego czy mają światło czy nie. Magazynują "na czarną godzinę", więc nie zdziw się jeśli po 1-2 dniach NO3 będzie znowu nisko 8)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 23 marca 17, 17:08

a karmienie raz dziennie jest po prostu niekonieczne, czy niweczy całe zaciemnianie? Bo serce mi pęka, jak pomyślę, że oto stała godzina karmienia rybek wybiła, a nikt im nic nie daje :P
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: barttsw » 23 marca 17, 17:40

@wespa zlituj sie prosze cie :P
i zapamietaj raz na zawsze
GŁODNA RYBA TO ZDROWA RYBA
im napawde nic nie bedzie w naturze czasmi tygodniami nie jedza

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: testy wody z mojego akwarium (brak NO3)

Postautor: wespazjan » 24 marca 17, 11:41

Moje KNO3 w płynie dotarło.
Zajrzałam delikatnie do rybek (wsadziłam łeb pod koc, bez zapalania światła), żeby zobaczyć, czy nie wiszą tuż przy tafli wody rozpaczliwie łapiąc powietrze. Nic takiego się nie dzieje, skubane pływają, jakby nigdy nic i wcale nie tęsknią.
Zaraz sobie na wszelki wypadek pobiorę wodę do badania NO3 i jeśli go nie ma, to trochę dodam.
Odciemnienie jutro o 17.
Z tego, co widziałam, będę miała do was kolejną malutką sprawę, jak już odciemnię :P Kiedyś gdzieś już pytałam, o małe jakby jajeczka na moim mchu. Teraz widzę, że się powiększyły i są białe. Przyjrzę się temu dobrze jak odciemnię

EDIT:
Nie cierpię, jak szukam czegoś o akwarium w google, wyskakuje mi temat z tym samym problemem i nie jest "dokończony". Wobec tego, żeby tu tak nie było - relacja

3 doby zaciemnienia całkowitego (brak światła, koce)
Wczoraj, jeszcze do ciemnego dodałam 10 pompek KNO3 w płynie. Na akwarium 100l dałoby to 15mg/l. Moja 112stka ma pewnie netto mniej więcej właśnie 100l.
Przed chwilą światło wróciło do akwarium. Na oko sinic brak. Nie wiem, jaki zapach powinna mieć woda w akwarium, ale na pewno jest dużo mniej intensywny niż był wcześniej. Ryby wyglądają, jakby ani trochę nie odczuły dni bez światła i karmienia. Rośliny też w porządku (ale mam mało wymagające). Jedynie rotala, co mnie dziwi urosła prawie dwukrotnie od kiedy ją ostatnio widziałam. Nie wiem, czy tak rozpaczliwie szukała światła, czy może to NO3 jej tak dobrze zrobiło.
Nawet woda wydaje się bardziej klarowna, ale jak jej się przyglądam z bardzo bliska to mam wrażenie, że pływają jakieś malutkie białe "przecineczki". Nie wyglądają na coś żywego i nie mam pomysłu, czym są.
Testy JBL i Zooleku pokazują mi NO3 = 10mg/l
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości