"Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: wespazjan » 27 lutego 17, 13:18

mi te paski zawsze ciemniały. Od jasnoróżowych kilka sekund po wykonaniu do mega ciemnych jak na tym zdjęciu po 2 minutach. Może pokazują dobrze jak sie co do sekundy sprawdza po minucie? W kazdym razie jak badam kropelkowymi to wyniki są zupełnie inne niż mi wychodziło z pasków.
Obrazek

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 27 lutego 17, 14:49

Odnoszę wrażenie, że po raz kolejny dyskusja skręca na wątki nieistotne dla meritum.

1. Czy karmić 1 raz mało, czy 3 razy ociupinkę. Istotne jest de facto, że:
- całkowity (cołodzienny) czas jedzenia "do czysta" nie przekracza 30 sekund,
- nawet jeśli przedawkowałem karmę o 0.1g, to nie może być to czynnik, który podniósł NO3 o np. 30g

2. Testy paskowe. OK, może niedokładne. Może nie da się rozeznać, czy NO3 jest 200mg/l czy 400mg/l. To błąd dwukrotny! Zgoda, ale nie zmienia to faktu, że przekroczenie norm jest wielokrotne, co widać gołym okiem (glony). Więc z punktu widzenia głównego wątku dyskusji dokładność testu jest nieistotna. Merytorycznie NIC to nie wnosi...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: barttsw » 27 lutego 17, 15:19

jak miałbys 400 ppm NO3 to miał bys trupy i nic poza tym tylko jeden wielki glon jesli twierdzisz ze poaski sa ok to zycze powodzenia bo wg mnie taki poziom azotu jest jednak w akwarium słodkowodnym nierealne
i wez pod uwage ze na NO# polecamy 2 firmy bo reszta mierzy wszystko ale napewno nie NO3

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Dhuz » 27 lutego 17, 15:22

Ty nadal nie rozumiesz, że testy paskowe są niedokładne i przekłamują wyniki? Mówisz o wnoszeniu merytorycznie, a ja Ci teraz piszę, biało na ciemnoszarym, że robiąc pomiary paskami zrobiłem sobie dla zabawy 3 równoległe odczyty tej samej wody. Odczyt NO3 był na każdym z nich z różnym odcieniem. Twardości wchodziły w różnym stopniu w swój 'przedział' ale nie były jednakowe. Jeden z nich pokazał... chlor.


Przy podwyższonych stężeniach związków azotowych paski będą Ci pokazywać głupoty, jedynie sygnalizując, że cykl się stabilizuje. Możesz równie dobrze mieć 1mg/l NO2 i 30 mg/l NO3. I o tym nie wiedzieć. :D

Nie od nas wymagaj, byśmy wróżyli z pasków, co masz zrobić, tylko skargę do JBLa napisz, że produkują taki chłam.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Mattija2 » 27 lutego 17, 17:25

Kup kropelki JBL/Sera z naciskiem na JBL i wtedy będzie można kontynuować temat. Paski są totalnie nieadekwatne do tego co się dzieje, tak na prawdę pewnie nie dzieje sie nic ;) a paski robią Cię w konia.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: deXter » 27 lutego 17, 19:00

Guayaseal pisze: Zgoda, ale nie zmienia to faktu, że przekroczenie norm jest wielokrotne, co widać gołym okiem (glony)

Dorzucę moje 5 groszy, a co :d
Glony rosną nawet w akwariach gdzie PO4 i NO3 wynoszą 0 :) i to absolutne zero :)
One nie są wyznacznikiem niczego dla osoby nie wprawionej ;]

Bawcie się dalej swoimi testami zamiast przestrzegać zasad :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 28 lutego 17, 13:27

Zakupiłem JBL NO3, przeprowadziłem testy i... mam dokładnie to samo co miałem, ponieważ wskazanie jest 240. No nie, precyzyjniej: wiem dokładnie tyle, ile wiedziałem przedtem, natomiast mam o 50PLN mniej...

W wątku http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=19&t=45083&start=15 zaryzykowałem pewną hipotezę nt kilku forumowych "ekspertów"; kolejne obserwacje zdają się ją potwierdzać...
Ogłaszanie dogmatów i prawd objawionych bez dostatecznego lub jakiegokolwiek uzasadnienia, zjeżdżanie Juweli ("Juwel to badziew" w tamtym wątku) i JBL (6in1 w tym wątku), lekceważenie rozmówców i dawanie im do zrozumienia, że ich małe rozumki dzieli od boskiej mądrości "ekspertów" przEEEpaść wiedzy niestety nie całkiem maskuje mówiąc delikatnie niedostatki wiedzy, doświadczenia, ignorancję i bucowatość...

Na razie próbuję redukcji NO3 anionitem (w rozsądnych dawkach), roślinami i podmianami.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Dhuz » 28 lutego 17, 13:53

Otóż nie - masz teraz pewnosć, że coś jest mocno nie halo, skoro masz w wodzie takie stężenie azotanów. Popatrz na zakresy pasków i powiedz mi, jak 7-stopniowy 'przedział' twardości albo "raczej 10 ppm lub może 25ppm' może być testem, na którym akwarysta chce polegać? Na którym, do ciężkiej cholery, TY chcesz polegać? Piszesz do mnie, jakbym tych pasków u siebie nie miał i się na nich nie zawiódł. Tylko ponownie - skąd te azotany tak biją, bo to nie jest normalne. I ile było wlane tych specyfików do 'startowania' akwarium.


W ogóle to ten, mi się zdaje, czy stawiasz tezę, że gupiki się hoduje ładne i zdrowe na azotanach? xD Największe stężenie azotanów, z jakim fizycznie się spotkałem to 100 ppm w wodzie sklepowej. 'Dzięki' temu mam teraz skarłowaciałą rybę. Więc nie wpadaj w samouwielbienie, jak to kładziesz nas niedobrych buców, bo rybom się to na zdrowiu odbije, nawet gupikom, które na dziko żyją nawet w ściekach.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: barttsw » 28 lutego 17, 14:29

kolego ja bym zmierzył w kranie ten azot bo to naprawde nic do tego zbiornika nie wpuscisz
jak masz tak wysoki faktycznie azot to absorbent no3 do filtra i zycze wytrwałości w jego wymianie co pare tygodni

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Dhuz » 28 lutego 17, 14:36

Bartek absorbent absorbentem (biopolimery?), tu trzeba znaleźć przyczynę, bo to są wyniki jakby na start ktoś wrzucił do akwarium zdechłego szczura. Ciekaw jestem, co by było, gdyby otworzyć filtr i powąchać. Tak dla eksperymentu.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: barttsw » 28 lutego 17, 14:43

Mateusz tez moze być wysoki azot w wodzie kranowej albo kolego dodał tak zwane złote środki na start i to moglo podniesc ta wysoko azot

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 28 lutego 17, 14:48

Ad testów: miałem akwarium dość dawno temu, ale niewykluczone, że dłużej, niż kilku ekspertów żyje na tym świecie. Widzę "na oko", że coś było nie halo, potrafię odróżnić obecność glonów od inwazji glonów i wodę dojrzałą od psującej się. Paski potwierdziły moje obserwacje, więc IMHO proponowanie, że trzeba inny, profesjonalny test dla uzyskania pewności, to czysty idiotyzm. Odżałowałem 0.5dPLN dla czystości sumienia.

Paski dla wody kranowej pokazywały 0/0 i nie widzę powodu by test ten kwestionować i powtarzać. Wg MPWiK tak powinno być.

Podejrzewam następujące źródła (możliwe, że kilka na raz):
1. "watowate" podłoże kubków, w którym były sadzonki roślin nie dość dokładnie usunięte z korzeni,
2. Planta Gainer CAPS, które polecono mi przy zakupie roślin - może producentowi sypnęło się czegoś za dużo?
3. nasadzenie dużą liczbą kryptokoryn, które po zmianie parametrów wody "wymieniają" liście; staram się usuwać, ale...
4. to, że skusiłem się na 1 dość rozrośniętą limnofilę (rugosa); jedyna roślinka, która się nie przyjęła i - podobnie jak wymieniane liście kryptokoryn psując się dała sporo azotu do wody,
5. żwirku rzecznego od retne raczej nie podejrzewałbym... chyba?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: barttsw » 28 lutego 17, 14:56

Guayaseal pisze:Planta Gainer CAPS, które polecono mi przy zakupie roślin - może producentowi sypnęło się czegoś za dużo?
ile tychh kapsułek dałeś
ponadto tu masz wyjasnienie
Planta Gainer CAPS to nawóz dla roślin wodnych, w postaci kapsułek wypełnionych granulkami z wolno uwalniającymi się składnikami odżywczymi. Kompletny zestaw makroelementów (Azot, Fosfor, Potas)


daeś w podłoże ze zwiru nie wiem jaki on jest gruby ale przypuszczam ze jest gruby i szybko podłoże oddało do słupa wody

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Dhuz » 28 lutego 17, 15:16

To niech sobie będzie idiotyzmem, skoro chcesz zejść na ten poziom dyskusji :D Nadal piszesz tak, jakbyśmy tutaj byli teoretykami, albo ludźmi, którzy dopiero akwarystyki trochę liznęli, co bawi mnie niezmiernie.
Planta gainer nie powinien nic mieszać chyba, że nie został umieszczony w podłożu. Zrzucane liście zwartek też nie miały szans wywalić tyle azotu do wody, bo wtedy moje LT byłoby wysieczone po aklimatyzacji zwartek. Wata z roślin też nie powinna nic mieszać.

Ciekaw jestem, jak Ci się miewa amoniak, ale pewnie znowu stwierdzisz, że to idiotyzm mierzyć. :P

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 28 lutego 17, 15:35

barttsw pisze:
Guayaseal pisze:Planta Gainer CAPS, które polecono mi przy zakupie roślin - może producentowi sypnęło się czegoś za dużo?
ile tychh kapsułek dałeś
ponadto tu masz wyjasnienie
Planta Gainer CAPS to nawóz dla roślin wodnych, w postaci kapsułek wypełnionych granulkami z wolno uwalniającymi się składnikami odżywczymi. Kompletny zestaw makroelementów (Azot, Fosfor, Potas)


daeś w podłoże ze zwiru nie wiem jaki on jest gruby ale przypuszczam ze jest gruby i szybko podłoże oddało do słupa wody


Żwirek taki, jak napisałem w 1. poście: 2-5mm, ok. 20kg.
Dałem 8 kapsułek. Teoretycznie, zgodnie z instrukcją dopuszczalne byłoby nawet 20... Teoretycznie "z wolno uwalniającymi się " - cokolwiek to znaczy. Wypłukiwanie tych substancji i opóźnione uwalnianie mogłoby tłumaczyć, dlaczego zaczęło się psuć w 3 tygodniu - kumulacja. Optymistyczne, że zalecają nawożenie co 4 tygodnie, więc jeśli to byłoby to, należy oczekiwać, że wkrótce zacznie się kończyć. Wywalę trochę anionitem i - jeśli spadnie i już pozostanie niskie - to tę hipotezę uznam za najbardziej obiecującą...

Wymieniając powody założyłem pewna synergię. Oczywiście, że wymiana liści nie podwyższy azotu do chorych rozmiarów. Ale nie wykluczam, że może sprawić, że bilans azotowy roślin w pewnym okresie wyjdzie na 0/0, tj. mniej więcej tyle samo będą pochłaniać, co uwalniać... Jeśli CAPS stopniowo uwalniają, a pochłanianie jest niewystarczające, to się kumuluje...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości