"Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 25 lutego 17, 19:42

Dhuz pisze:W takim razie nie, żebym mówił, że coś było sknocone po drodze, ale to jest cholernie dziwne, że pojawia się drugie zmętnienie. :P

Dlaczego?
a) duże podmianki,
b) horrendlane NO3, "nadmierna "żyzność" wody, rozwój glonów wszelakich i ponowny "zakwit" wody,

Co bym podejrzewał:
a) Planta Gainer CAPS (już mówiłem, że IMO błąd krytyczny, tylko nienaprawialny bez resetu),
b) nie dość dokładnie oczyszczone korzenie roślin; były w takiej gąbce/wacie, zapewne silnie nasączonej czymś odżywczym,
c) przywleczone coś na roślinach? (to mniej)
d) może walcząc z okrzemkami (i tak przegrałem) za dużo naświetlałem? To tłumaczy atak glonów, ale NO3 już nie bardzo...
e) może za mało napowietrzałem (wg ogólnych porad - wystarczająco), tylko co to ma do NO3?

Pytania:
1. Atak okrzemek (ponoć giną od światła) i glonów typu "sierść" (wręcz przeciwnie). Świecić, czy nie świecić?
2. Jeśli w ciągu tygodnia degradacje będzie dalej postępować (nie chodzi o to, że nie będzie dobrze, tylko, że będzie się dalej pogarszać), to zrobię reset z nowymi roślinami:
- Z nową wodą? Zostawić tę? Z nową wodą + nieco tej (jakie proporcje)?
- Żwirek przepłukać (tam najwięcej materii organicznej) czy dać nowy?
- Filtra, jak rozumiem, nie ruszać?
- Czym umyć szyby akwarium i obudowę komina (porośnięte okrzemkami i "sierścią")?
- Czy (zakładam totalna zagładę) próbować ponownie sadzić rośliny, które przetrwają, czy bezpieczniej dać nowe?

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 25 lutego 17, 19:45

Peter007 pisze:Karmienie 1x dziennie w zupełności wystarczy. Ile dasz tyle zeżrą a co zeżrą to wydalą i zaczynają się problemy.

W sumie wolę dać 3x baaaardzo mało, żeby zeżarły z powierzchni w parę sekund, niż 1x więcej i część pójdzie na dno i zgnije.
Poza tym: 4 gupiki na 120l; to naprawdę śladowe ilości...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: barttsw » 25 lutego 17, 19:47

mała porcja raz dziennie
glodna ryba to zrowa ryba

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Peter007 » 25 lutego 17, 19:48

A kto twierdzi, że karmiąc 1x trzeba dać potrójną dawkę?
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Doody » 25 lutego 17, 20:34

W naturalnych warunkach ryby jedzą od "okazji do okazji". Czasami te "okazje" zdarzają się raz dziennie a czasami raz na tydzień. Ryby nie głodują podobnie do ssaków ponieważ są zmiennocieplne i nie muszą utrzymywać temperatury. Wiec nie ma potrzeby aby jadły "na okrągło" :wink:
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Mattija2 » 26 lutego 17, 11:23

Wrzuć fotkę zbiornika jak to teraz wygląda,
rośliny mogą wykazywać niedobory zwłaszcza potasu od początku, nawozisz czymś?
Glony przy dojrzewaniu to nic nienormalnego, pozostaje czekać i robić podmiany. W razie już bardziej radykalnych kroków zasłoń akwa kocem szczelnie na pare dni, zaprzestań karmienia i poczekaj. Ale to już w wypadku plagi glonów, na jakieś szczątkowe ilości nie ma co robić cyrków.
Napowietrzanie to kwestia ruchu tafli wody, w tym bym nie szukał przyczyn.
Karm 1x dziennie z 1 dniową głodówką.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 26 lutego 17, 12:44

Podwyższone NH3 i NO2 są dla mnie mniej niepokojące niż równoczesny znaczny nadmiar NO3: NH3 i NO2 się z czasem (niedługo) przekształcą w NO3, natomiast NO3 będzie tylko rosnąć co musi spowodować/pogłębić "bombę glonową". Dlatego IMHO krytyczna jest redukcja NO3. Zastanawiam się, czy do podmianek nie dołączyć:

Zoolek Filtrax NO3

Ma ktoś z tym doświadczenia?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: abiba » 26 lutego 17, 18:26

akurat z tym nie mam doświadczenia ale ile razy próbowałem jakieś cudownej chemii tyle razy rozwiązując (często pozornie) jeden problem wywoływałem 2 inne więc jakiś czas temu założyłem sobie że nie istnieją żadne uzdatniacze i inne pierdoły i dobrze na tym wychodzę

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 26 lutego 17, 19:17

abiba pisze:akurat z tym nie mam doświadczenia ale ile razy próbowałem jakieś cudownej chemii tyle razy rozwiązując (często pozornie) jeden problem wywoływałem 2 inne więc jakiś czas temu założyłem sobie że nie istnieją żadne uzdatniacze i inne pierdoły i dobrze na tym wychodzę

Generalnie nie chcę (trudno, nawet kosztem 4 gupików) wlewać żadnej chemii ani uzdatniaczy. AFAIK prędzej czy później mści się to lub powoduje efekt jo-jo. To, dlaczego zainteresowałem się wspomnianym środkiem, to fakt, że to-to de-fecto nie pozostaje w akwarium po użyciu, działa tylko w trakcie zanurzenia w wodzie. Taka "pułapka" na jony NO3. AFAIK to-to jest woreczkiem, które ma w wiązaniach jony chlorkowe i chętnie wymieni je na jony NO3. Jony chlorkowe mniej zaszkodzą - do gupików dodaje się soli - oczywiście, o ile nie wyprodukujemy Cl2 a docelowo - np. chlorowodoru ;-)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: mimo12 » 26 lutego 17, 21:35

Guayaseal pisze:W filtrze od razu był wkład z bakteriami, co wg Juwela umożliwia zarybianie już po 24 godzinach

Ja bym to wywalił z filtra i podmieniał 50% wody codziennie do momentu aż NO2 będzie 0, żeby przestały się ryby truć.

Edit. Cl2 w reakcji z wodą daje dwa kwasy. HClO4 i HCl(aq). To tylko tak nawiasem mówiąc. ;)

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 26 lutego 17, 22:46

Stan na dziś: sytuacja trochę się zaczyna normalizować. Tj. nie jest dobrze, ale się nie pogarsza, jakby drobne ślady poprawy...

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł, nt. co mogło mi zaszkodzić. Może brzmi głupio, ale... Filtr Bioflow ma generalnie bardzo dobre recenzje jak na kominowy filtr wewnętrzny, ale...
...nie ma oni silnego zasysania wody powodującego mieszanie wody. Ma natomiast silnie skoncentrowany, skierowany strumień wyprowadzający. Wydaje mi się, że pomysł twórców tego systemu jest taki, że odprowadzenie czystej wody w stronę przeciwległego rogu akwarium, wymusza odpowiednią cyrkulację wody w zbiorniku i wpycha brudną wodę do filtra. Otóż nie chcąc wyrywać korzeniących się roślinek ani płoszyć ryb, pierwotnie ustawiłam wylot odwrotnie, aby rozpraszać strumień wylotowy: do tyłu na najbliższą ściankę i lekko w dół. W efekcie cyrkulacja w zbiorniku została praktycznie wyłączona; dzisiejsze eksperymenty z paproszkami pokazały, że przy tym ustawieniu filtr w dużej mierze filtrował wodę wypływającą z filtra...
Ustawiłem odwrotnie, tj. w stronę najodleglejszego miejsca akwarium (skądinąd tak, jak na wszystkich obrazkach) i teraz widzę lekki ruch liści *wszystkich* roślinek a paproszki umieszczone gdziekolwiek idą w stronę filtra.

Gdyby to okazało się to, to byłoby trochę wstyd....
Ostatnio zmieniony 27 lutego 17, 07:11 przez Guayaseal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Mattija2 » 26 lutego 17, 22:50

Jasne, że to może też być wina cyrkulacji. Toteż woda stać nie może (umownie) ;)
Sprawdź czy się poprawi albo dołóż jakieś mieszadełko t-head za 25zł jeśli Twoj filtr nie wydala.

Guayaseal
Ryba
Ryba
Posty: 201
Rejestracja: 13 stycznia 17, 12:40

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Guayaseal » 27 lutego 17, 09:10

Nosz *wa mać! Niby w akwarium ciut lepiej, rybki hoże, ale...
...codziennie podmieniam 15-20l przy okazji wyciągając jak najwięcej osadów organicznych z podłoża, filtra zasuwa pełna parą a pasek nieodmiennie:
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: barttsw » 27 lutego 17, 09:31

jezeli ty kolego mierzysz paskami to czemu sie dziwisz ?
kup NO3 kropelkowe z JBLa

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: "Dziwnie" mi dojrzewa - skąd ten azot?

Postautor: Dhuz » 27 lutego 17, 09:55

> Wszędzie polecamy testy kropelkowe JBl, odradzamy paski
> kupuje paski JBL i narzeka, że JBL zawodzi

I wszystko jasne. Kup sobie coś porządnego, a nie ten syf. Miałem 6w1 JBLa i równie dobrze mógłbym azotany na smak i zapach mierzyć :P

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości